Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů, Články a komentáře

7. třída Kometa GR, dvojnásobní mistři republiky

Ať tento fakt chceme nebo nechceme slyšet, je to tak a určitě stojí za pozornost. Tým dvojnásobných úřadujících mistrů republiky poznal naposledy hořkou příchuť porážky v oficiálním mistrovském zápase koncem března roku 2006 na mistrovství republiky 4. tříd ve Vítkovicích, odkud dovezl 4. místo.

Od tohoto data do dnešního dne je to, pokud dobře počítám, třicet jedna dovršených měsíců bez porážky v ligovém nebo barážovém utkání, včetně osmi vyhraných utkání na dvou závěrečných finálových turnajích mistrovství České republiky. Nebo pokud to někomu bude znít lépe jinak , kolektiv současných sedmáků Komety GR nebyl poražen už více než 930 dnů v oficiálním zápase.
Je škoda, že nevlastníme kompletní statistiky ČSLH a nemáme tedy porovnání, zda podobná šňůra má v historii čs. mládežnického hokeje obdobu. V každém případě se jedná o impozantní bilanci jednoho mladého kolektivu, která je možná trochu ke škodě věci stranou zájmu. Protože pokud by podobná bilance zdobila nějaký mládežnický hokejový tým třeba v Kanadě, neuniklo by to pozornosti komentátorů a médií nejvyššího kalibru, kteří by už v tomto týmu hledali nástupce současných i minulých hvězd NHL, rozebírali by styl hry nejlepších hráčů a přirovnávali je k dřívějším celebritám. Nic takového se u nás zatím neděje a možná je to pro klid a jasnou hlavu našich malých hokejových hvězdiček dobře.
Už proto, že na tento nesporný úspěch, existuje několik úhlů pohledu a nelze je tady všechny dopodrobna rozebírat. Ale přiznejme si, že je trochu elektrizující pomyšlení, že tato neuvěřitelná série bez porážky může skončit o každém dalším víkendu, kdy proti našemu týmu nastoupí další soupeř jistě dychtící po senzaci, kterou by získání nejcennějšího „skalpu“ v lize určitě vyvolalo. Pro většinu soupeřů je však vůle vyvolat senzaci zatlačena trochu do pozadí na úkor respektu až strachu ze síly našeho týmu a proto nastupují na led mnohdy předem poraženi.
Pro všechny naše hráče by mohlo být obrovskou motivací, při každém nástupu na led k ligovému zápasu, udržení neporanitelnosti. Měli by si uvědomovat, že podobnou sérii už se jim nikdy v budoucnu s určitostí nepodaří zopakovat.
Tato dlouhá série se třásla v základech v minulé sezóně, kdy osa týmu v čele s Adamem Zbořilem, Zachou, Račickým, Jenyšem , Štanclem a Boltvanem byla v Kanadě nebo nastupovala za loňskou 7. třídu. Zbývající část družstva zachraňovala neporazitelnost mnohdy v posledních minutách utkání.

Před letošní sezónou došlo v týmu k zásadním změnám. Dřívější vítěz kanadského bodování a kapitán týmu Adam Zbořil přešel natrvalo do kádru 8. třídy. Tomáš Račický, Marek Zajíc a brankář Pavel Jekel jsou v kádru osmé třídy dlouhodobě a je možné s nimi jako s posilami počítat pouze na turnaje a event. mistrovství republiky v případě, že se tam osmá tř. neprobojuje sama. Postavou vždy vzbuzující respekt Tomáš Nossek má vážné zdravotní problémy a nad jeho opětovným zapojením do týmu stále visí otazník. I když, podle posledního vývoje, je jeho návrat na dobré cestě. Jeho bratr Radim Nossek a Dominik Knap odešli naopak natrvalo do šesté třídy, kde se jim velmi daří. Stálý člen dřívější třetí lajny Korbička přestoupil do Techniky Brno .
Na druhé straně je tým posílen třemi novými tvářemi.
Z Hodonína přišel obránce Matěj Porzer, z Úvozu další obránce Dominik Cívka a staronový útočník Daniel Polzer. Rošáda vzájemných odchodů a příchodů hráčů zapříčinila před sezónou naprosto netypickou situaci. V týmu bylo v jedné chvíli více obránců než útočníků. Přesun Jana Švejdy do útoku prozatím tuto situaci vyřešil. Při plném stavu hráčů disponují trenéři nyní šesti obránci a devíti útočníky.
Nová reorganizovaná liga rozšířená o Olomoucký kraj bude jistě kvalitnější než ta loňská. Tento fakt je patrný již dnes. Pro někoho může být překvapující, že rozmetání „legie zkázy“, tedy dřívějšího prvního útoku Zbořil, Zacha, Račický, neznamená výkonnostní pád mistrovského kolektivu. Nastoupila nová „hvězdná lajna“ Garčic, Zacha, Jenyš, která přestože je složena z většiny výrazných individualistů, kupodivu v několika zápasech předvedla krásný kolektivní i gólově efektní hokej. Prozatím se může zdát, že vznikla nová „legie zkázy“ , která v dosavadním průběhu ligy dokázala sevřít a zlomit každého soupeře.
Při pohledu na tabulku se může zdát, že na cestě k přímému postupu na mistrovství ČR bude největší překážkou Šumperk společně s Olomoucí. Tedy dva silné kolektivy z Olomouckého kraje, o které je reorganizovaná liga letos obohacena.

HOKEJOVÉ KOMENTÁŘE

Cílem komentářů by mohlo být na tomto místě nejen informovat o hře a průběhu zápasů, ale vytvářet také jiné pohledy na věc a zamyšlení nad cestami, kterými se vydáváme při hokejovém i osobnostním vývoji našich synů . Určitě by nebylo dobré pouze glorifikovat několik individualit. Náš tým jistě dosáhl v uplynulých 930 dnech výborné výsledky, ale ke spokojenosti máme v některých ohledech hodně daleko.
Někdy by mohly být lepší vztahy mezi hráči, někdy se nepodaří všem hráčům odtrénovat nebo odehrát zápas s plným nasazením, některým chybí kolektivní pojetí a ženou se jenom za svými statistikami, ne všichni jsou schopni nebo ochotni hrát a trénovat podle not předepsaných trenérem. Někteří hráči „umí“ bruslit skvěle vpřed směrem k bráně soupeře, ale dozadu už někdy chybí motivace a vůle zabojovat pro tým i způsobem, který na statistikách není vidět. V tomto výčtu by se určitě dalo pokračovat.

TÉMA K ZAMYŠLENÍ: „HRÁČSKÝ INDIVIDUALISMUS“

Hokej je kolektivní hra. A protože si tento základní fakt někteří jedinci ještě nezačali dostatečně uvědomovat, měli bychom se o to v jejich zájmu všichni vytrvale snažit.
Přiznejme si, že mnohdy selháváme jako pedagogové a jako rodiče instruujeme své syny před zápasem s jediným cílem, aby dali co nejvíce gólů za každou cenu, jakoby to bylo jediné kriterium kvality jejich hry. Tím ale hráče i sebe vystavujeme nekonečnému tlaku z naší nespokojenosti, protože se ještě nikdy žádnému týmu nepodařilo dosáhnout toho, aby každý jeho hráč včetně obránců dokázal vsítit v utkání deset branek a dosáhnout tak všeobecné rodičovské spokojenosti.
Hokej se hraje na góly a kdo jich dá víc, ten vyhrává. Je důležité mít v týmu hráče, kteří umí střílet branky. Ale za těch devět let, které se motám kolem této věkové kategorie, se už začínám na hru dívat jinýma očima. Rodiče a amatéři hodnotí hráče v této věkové kategorii podle branek na prvním místě. Ale profíci, kteří se živí hodnocením hráčů a jejich dispozic pro vrcholový hokej, scouti NHL,KHL a dalších lig, pro ty je počet vstřelených gólů v tomto věku až na nějakém 15. až 16. místě. Především je zajímají následující vlastnosti a dovednosti hráče:

Jak je hráč silný na puku, jak čte hru, jak zvládá stresové situace, zda je do kombinace, jakou má krátkou a dlouhou nahrávku, zda se nechá zastrašit, jaký je v kolektivu, zda je schopný obětovat se pro kolektiv, zda se jedná o kreativního hráče nebo dělníka týmu, hodnotí rychlost a kvalitu bruslení , přehled ve hře, zda je vítězný typ, jak se chová při nepříznivém vývoji zápasu, jaké má fyzické předpoklady, jaký má žebříček hodnot, jakou má střelu a zakončení, jak vedle něj „rostou“ nebo naopak „vadnou“ spoluhráči, jak vyrovnané podává výkony, jaký je jeho zdravotní stav, jakou má tréninkovou a zápasovou morálku…atd,.. a možná také dojde na to , kolik vstřelil gólů.

Toto není kritika vynikajících střelců. Berte to jako návod k zamyšlení, zda honba za maximem vstřelených branek na úkor souhry se spoluhráči nedegraduje hráče v ukazatelích, které jsou pro skutečné hokejové odborníky v tomto věku daleko důležitější.


osobní názor, Pavel Zacha st. tisk: 29.10.2008

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, - odpovědět
brno jsou nejvetsi smejdi 5
odpověděl(a)
jo to mas pravdu

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Ruzicka.jpg

Reklama