Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

AAA Tour - nová výzva

Možnost přechodu od nekonečných žalozpěvů k pozitivní práci

        Vznik tohoto projektu, jehož autorem je pan Hes z Letňan ( kompletní informace naleznete na: www.goool.cz),  může přinést, díky svému plošnému a komplexnímu pojetí z hlediska územního, ročníkového i výkonnostního,  pozitivní změnu v oblasti žákovského hokeje.

        Při pohledu na seznamy přihlášených hráčů v jednotlivých ročnících je už v této chvíli patrné, že nejvíce se plní ročníky nejmladší vzhledem k faktu, že v této kategorii pan Hes aktivně pracuje a rodiče jsou zvyklí pravidelně sledovat jeho stránky. Ve snaze maximálně podpořit tuto aktivitu přicházím také z malou úvahou k programu AAA Tour a věřím, že se připojí velký počet hráčů rovněž  ve starších kategoriích 1995 až 1998.

         Podle mého názoru má projekt AAA Tour velkou šanci výrazně oživit hokejovou sezónu stovek dorůstajících hokejových nadějí. V prvé řadě proto, že není spojen s kluby ani s hokejovým svazem. Tyto instituce proto na jedné straně nemají efektivní možnost do těchto aktivit vstupovat nebo je zakazovat. Na druhé straně, ČSLH  není pod tlakem jako vrcholný orgán organizovaného hokeje zaujmout jasné a důrazné stanovisko k této aktivitě, protože se prostě nachází mimo rozsah jeho působnosti. Může celou věc nechat být, což by bylo v této situaci asi nejrozumnější , a v klidu vyčkat, zda projekt AAA Tour přinese něco hmatatelně pozitivního do rozvoje čs. mládežnického hokeje.

        Velkou předností této nadstavbové aktivity představuje  přítomnost prvků zámořského hracího systému, který by si naši hráči mohli vyzkoušet bez nutnosti podnikání častých cest za moře. A pokud už by tyto cesty občas realizovali, budou na tamní systém zase o trochu lépe připraveni a zvládnutí adaptace pobytu za mořem může být zase o něco málo snadnější.

        Program AAA je velkou příležitostí pro všechny zapálené nadšence pracující nebo se nějak pohybující v našem žákovském hokeji. Přiznejme si, že každý z nás mnohdy nešetří kritikou na adresu klubových trenérů a dalších činovníků, možná ještě větší se snáší na hlavu představitelů ČSLH. Počínaje  kritikou nových pravidel a organizačních změn v oblasti mládežnického hokeje a konče objektivitou nominací do nejmladších reprezentačních výběrů. Nový program může být správně chápán jako výzva zapojit se do smysluplné činnosti pro děti milující lední hokej. V tento moment není možné schovat se za všudypřítomné prohlášení o bezmocnosti normálního hokejového rodiče „plebejce" bez vlivu na veškerou hokejovou organizaci. Každý z nás se může stát důležitým kamínkem v mozaice směřujícím budoucnost hokeje v této zemi zpět mezi elitu. Pozitivní a aktivní postoj v této věci  může skutečně představovat začátek nového směru v přístupu i organizaci čs. hokeje. Může znamenat počátek řešení našich problémů, nad kterými už většina laiků i odborníků začíná krčit rameny a mávat rukama. Chce to jediné ! Přestat kritizovat a začít pracovat! Jedna z příležitostí je tady!

        Velmi zajímavým prvkem by bylo navrhované rozřazení hráčů jednotlivých ročníků do tří výkonnostních kategorií (v návrhu jsou výkonnostní kategorie AAA, AA, A). Osobně jsem už před delším časem volal po třístupňové organizaci našich oficiálních žákovských soutěží, protože věřím, že by tento způsob přinesl pozitivní změnu v kvalitě utkání a tím v přípravě většiny hráčů všech kategorií - především těch mladších. Naše hráčská základna se nedá s kanadskou srovnávat a proto nemá smysl uvažovat o šesti nebo osmistupňové organizaci nějakých soutěží nebo akcí Ale třístupňový systém je jako šitý na míru čs. situaci a hráčským kapacitám. Určitě se jej nelze obávat jako pokusu o elitaření. Naopak, při objektivním způsobu hodnocení hráčů může představovat velkou motivaci pro všechny hráče jednak  udržet si svoji výkonnostní kategorii nebo se snažit postoupit z té nižší do té vyšší. To v individuálním hodnocení. Z obecného hlediska se především jedná o možnost sehrání vyrovnaných utkání přínosných  pro všechny zúčastněné. Tedy těch utkání, kterých je velký nedostatek. A protože oficiální místa se tímto stavem nehodlají zabývat- nebo jej dokonce vůbec nevnímají jako problém, přichází skvělá  možnost částečně řešit situaci vlastními silami.

      Je velmi pravděpodobné, že AAA Tour  v případě svého úspěšného rozjezdu může být velmi lákavou výzvou také k účasti vyspělých zahraničních hráčů. Ti by mohli přispět ke kvalitě AAA Tour a zvýšení úrovně zápasové konfrontace přínosné pro naše hráče i ty zahraniční. Velkou výhodou by bylo odpadnutí jakýchkoli administrativních bariér s jednoduchou možností zařízení účasti na jednotlivých akcích.

      Ale největší přínos AAA Tour by bezesporu představovala dostupná a relativně levná možnost sehrání většího počtu utkání v sezóně. Osobně znám hodně hráčů , kteří jsou už v mladších kategoriích otrávení mnohdy stereotypním tréninkovým drilem, ale moc si nevzpomínám na hráče, kteří by byli otráveni ze hry samotné. Hra všechny kluky baví téměř do sedmdesáti let. Navíc, velká většina nejdůležitějších  dovedností a vlastností představujících výchozí potenciál hráče se dá nacvičit pouze ve hře jako takové a sebelepší tréninková cvičení nemohou tyto dovednosti rozvíjet v celé své komplexnosti.

     Naši hráči potřebují odehrát více utkání, aby se jim dařilo vyrůstat v lepší, konkurenceschopné hráče a aby je hokej déle a více bavil. Projekt AAA Tour může přispět k řešení celkové kvality našich hráčů a současně může zvýšit zájem hráčů o hokej také ve věku, kdy někteří z nejrůznějších příčin odchází od hokeje.

     Účast hráče na utkání AAA Tour představuje kromě jiného chvilkové zpřetrhání zavedené týmové hierarchie v mateřských klubech, seznámení se s novými spoluhráči. Jistě bude vyvolávat nové výzvy pro hráče, řešení nových rolí v týmech a reakce hráčů na nové situace. Hráči budou pod vedením jiných trenérů. Zvládání těchto situací je stejně důležité jako konkrétní hokejové dovednosti.

     Osobně věřím, že po uplynutí okurkového období a návratu z dovolených se početná hokejová obec opět vrátí k řešení zásadních problémů a zaujme k novému projektu správné stanovisko. Je velmi pozitivní, že v této věci nikdo nikoho k ničemu nenutí, nikdo nikomu nic nediktuje. Rodiče, kteří jsou přesvědčeni, že porce třiceti utkání v sezóně je pro jejich děti adekvátní, mají plné právo ponechat si tento názor. Ti rodiče, kteří tento názor nemají a ke kterým jsem vždy patřil a vždy patřit budu, nacházejí novou možnost. Jen na nich bude záležet, jak ji využijí. Je možné, že některé ročníky odehrají spousty výborných zápasů, protože jim je jejich tátové a maminky zorganizují. Jiní nesehrají nic, protože do toho jejich rodiče prostě nepůjdou, nedokáží se domluvit nebo nad tím mávnou rukou. Rád bych věřil, že především ročníky 1997 a 1996 se v konečném součtu projeví jako nejprogresivnější.

     K organizaci vlastní Tour mi toho ještě není mnoho známo. Není třeba také předbíhat, protože v první řadě bude  záležet na počtu zájemců v jednotlivých kategoriích od čehož se další organizace musí odvíjet. Osobně bych se hlásil ke vzniku termínové listiny, kam budou  organizátoři přihlašovat zápasy v jednotlivých věkových a výkonnostních kategoriích a do těch se zase následně budou hlásit příslušní hráči. Nezbývá než si přát, aby se podařilo sjednotit poznatky již existujících zahraničních systémů s naší domácí specifikou a vytvořit vlastní systém nadstavbových zápasů AAA Tour, který bude funkční a efektivní. Pan Hes má vše už jistě promyšlené, ale diskuse k tématu může přinést další využitelné nápady a impulsy, které bude možné úspěšně zapracovat do celkového systému AAA Tour.            

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

DSC_0086.jpg

Reklama