Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Co lze ještě vytěžit z pozice první české světové jedničky Karolíny Plíškové?

Přestože Češky dnes představují jednu z nejsilnějších národnostních tlup dlouhodobě úspěšně působících na okruhu WTA, z letošního Wimbledonu zmizely oproti očekávání už v průběhu prvního týdne. Před hranicí, která odděluje úspěšné od zbytku světa. Ale nakonec se dosažené body a výsledky ostatních konkurentek zamotaly natolik, že na post jedničky vynesly Karolínu Plíškovou. Poprvé v historii českého státu.

Je to úžasný úspěch, který byl ale podpořen třeba i odmítnutím reprezentovat Česko na Olympiádě. Pro rodiče úspěšných dětí je to poučné zjištění. Pokud jdete za úspěchem, mělo by v určité chvíli jít vše podružné stranou, i když se jedná o něco tak posvátného, jako je třeba olympiáda, národní dres nebo účast ve Fed Cupu. Jsou to akce, které dokreslují úspěšnou sportovní kariéru a posouvají fanoušky na stranu sportovce,  ale současně také představují tříštění sil, díky kterému pak někdy nelze dojít až na absolutní vrchol.

Výčet těch českých hráčů a hlavně hráček, které zůstaly těsně pod pozicí světové jedničky, je poměrně dlouhý. Už tohle dokresluje výjimečnost takové pozice. Mnoho skvělých hráčů a hráček zůstalo těsně pod vrcholem a poslední krok se jim nikdy nezdařil. Karolína to dokázala a posunula celý český tenis zase o stupeň výš.

Hodně lidí řadí titul z grandslamu výš, já osobně hodnotím jako větší úspěch post světové jedničky, protože tato pozice přesahuje všechny jednotlivé sebevýznamnější turnaje nutností dosáhnout nejvyšší součet bodů za delší období i nutností mít schopnost prosadit se na všech površích. Je třeba mít výdrž, konstantní výkonnost a v určité chvílí díky tomu dosáhnou součtu  nejvyššího počtu bodů, což lze považovat za nejspravedlivější kriterium tenisové kvality. Můžete mít jiný názor, já za sebe preferuji tento pohled.

V každém případě bude dobře tento potenciál prodat směrem dovnitř naší společnosti. Zase by to mohlo přivést další stovky českých děvčat na hřiště s lajnami, sítí a červeným povrchem. U těch movitějších rodičů je dnes tenis volbou číslo jedna, vedle toho roste i dívčí obliba golfu. Pro ostatní může být v popředí velkého zájmu o úspěšnou dívčí sportovní kariéru třeba atletika, plážový volejbal nebo biatlon. Tady všude máme třpytivé vzory a důležité know-how v hlavách trenérů, což může novým mladým adeptkám usnadnit cestu k podobným metám v trochu vzdálené budoucnosti.

Cesta od prvotního dětského nadšení a založení inspirace u rodičů - jedno bez druhého nefunguje - je ale velmi, skutečně velmi dlouhá. Věřme, že naše mládežnické sportovní prostředí se v příštích deseti letech změní. Už z důvodu, abychom nemuseli současně dodat, že tato cesta  se svými dětmi vzhůru je pro většinu rodičů také velmi, skutečně velmi těžká.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, - odpovědět
To je pravda,jedničku jsme ještě neměli,z toho pohledu je to asi víc,něž grandslam,tak doufám,že ji to vydrží co nejdéle být na špici.DRŽÍM PALCE
, - odpovědět
I sama Plíšková říkala,že ji víc zajímá výhra na grandslamu než post světové jedničky a s tím souhlasím.
icon odpověděl(a)
Vyhrát grandslam - to jsou emoce a okamžitý zážitek, nic se tomu nevyrovná. Asi nemá smysl se přít o tom, co je víc, když někdo preferuje jedno, jiný druhé. Já jen, že máme už nějaké grandslamové vítěze, ale historicky teprve první světovou jedničku. Už tohle o něčem svědčí. 1

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

IMG_3800.JPG

Reklama