Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Čtvrtá průmyslová revoluce a výchova sportovců

 

Má v dnešní době vůbec smysl vychovávat sportovce, pokud budeme odhadovat vývoj na desítky let dopředu?

Nedávno jsem se setkal s názorem, že s nástupem 4.0, aneb čtvrté průmyslové revoluce, odzvoní všem "primitivním" oborům v čele s některými druhy sportů, které produkují úzce zaměřené "jednoduché" jedince s vysokým rizikem případného neúspěchu s ohledem na jejich fyzickou zranitelnost a časově omezenou aktivní kariéru. A že lidi v tomto světě spektakulární zábavy nahradí v dohledné době odolnější a silnější stroje a roboti.

Odborníci "na budoucnost" současně jedním dechem dodávají, že v globální ekonomice příštích čtyřiceti let, což je časové období které nás z hlediska výchovy dnešní populace dětí dost zajímá, se uplatní tzv. interdisciplinární myšlení a mezioborové vzdělávání. Jinými slovy, žádaní budou vysoce intelektově vybavení jedinci se slušným přehledem ve více oborech. Zásadní bude schopnost klouzat mezi jednotlivými obory, propojovat je a hledat univerzální řešení s rychlostí a lehkostí, kterou si nastupující doba bude žádat.

Dnes narozené děti tedy už zcela jistě nebudou žít život podobný jejich rodičům. To proto, že za svůj život vystřídají několik povolání a profesí. Budou muset obstát a být aktivní a produktivní dokonce i v důchodovém věku. Dnes už se nenosí celoživotní loajálnost k jedné firmě dokonce ani v zemi, která pro tento pojem byla roky typická - v Japonsku. Dnešní ekonomové a zvlášť personalisté začínají ve všech pádech místo loajality skloňovat jiné slovo, zřejmě pevně spojené s přicházejícími změnami. Tím slovem je flexibilita.

Co to vlastně je bych ukázal na jednom příkladu, který v jednom rozhovoru uvádí PhDr. Denisa Hejlová, Ph.D.:

"...Někteří jednooboroví specialisté se vypracovali mezi špičky ve svém oboru, ale často mají problém vystoupit z okruhu jim známých témat nebo se prostě jen tak bavit s lidmi, kteří dělají něco úplně  jiného. Když sleduji svoje studenty marketingu z Univerzity Karlovy, kteří studují v týmu s mladými návrháři z UMPRUM, jejich největším problémem bývá překonat počáteční nedůvěru. Marketéři si stěžují, že návrháři jim nedokážou srozumitelně říct, co vlastně chtějí, a návrháři marketéry opovrhují, že jsou příliš komerční. Když spolu ale zvládnou strávit jeden semestr, nakonec zjistí, že světy těch druhých je dokážou neuvěřitelně obohatit a přinést jim do života zkušenost k nezaplacení. Jakési rozšíření akčního rádiusu své osobnosti a odbornosti..."

 

Další příklad:

"...V osmé třídě, když ostatní holky chodily do kina a randily s klukama, jsem se začala učit japonsky. Všichni mě brali za exota a proto ani nikoho moc nepřekvapilo, když jsem si za nějaký čas přibrala další dovednost. Absolvovala jsem večerní kurz na dámskou krejčovou. Ani jedna z těch vedlejších specializací se tehdy nevztahovala k mé hlavní profesi marketingové komunikace a public relations. Přesto se mi o něco později podařilo vše propojit a vytvořit kombinace, které na trhu nejsou obvyklé: konzultuji komunikaci japonských firem a zároveň vedu kurz marketingu módních značek. Přepínat mezi více obory mě nezatěžuje. Z rozdílných prostředí jsem si odnesla zkušenost jak jednat s různými lidmi..."

Pro interdisciplinární obory je totiž klíčová schopnost porozumět, naslouchat...a ne jen mluvit a sdělovat.

Když se vrátím ve světle těchto příštích očekávání k výchově dnešních dětí, potom zanedbané děti odstrčené rodiči ve dvou letech do školek, kde zažívají trauma nepochopitelné opuštěnosti a trýznivého odloučení dramaticky paralyzující jejich vývoj, a nikdo se jim přitom nevěnuje, nebudou mít moc šancí takové budoucí nároky zvládnout.

Naopak pro Kamevédu se díky její všeobsahující univerzálnosti a intenzitě učení a posilování potenciálu dítěte otevírají v tomto konkurenčním boji s klasickou výchovou obrovské možnosti. Když opustím oblasti intelektuálního rozvoje a soustředím se na sportovní sféru, potom tady lze vysledovat velké možnosti expanze a rozvoje. Ta expanze bude možná díky očekávanému rozšíření sportovního trhu žádajícího kvalitní moderní sportovní gladiátory, ale spolu s tím i vyspělé marketingově zajímavé osobnosti.

Dnes už není tak těžké odhadnout, že obrovský čínský trh, obrozující se  miliardový "Indický tygr" a dalšími stamiliony lidí v Indonésii nebo Malajsii se nespokojí s pouhým pokukováním po Premiere League, fotbalovým Champions League ani zbožňováním zámořské NFL, NHL či NBA na dálku. Ani do budoucna nebudou čekat na Olympiády pořádané jednou a čtyři roky, aby si něco dokazovaly. To jim už dnes nestačí. Budou potřebovat něco svého, současně srovnatelného a kompatibilního s okolním světem. Budou nuceni přitáhnout stamiliónům obyvatel jejich vlastní zábavu - jejich vlastní  sportovní"cirkus" až domů do svých měst, aby si k nim vybudovali důvěrný fanouškovský vztah podobný lidem v Evropě nebo v Americe. Lidé nemohou jen vydělávat peníze, množit se, jezdit z místa na místo a kupovat zboží. Potřebují zábavu, vzrušení a adrenalin předestřený na stříbrném podnosu s přiloženým účtem přinášejícím obrovský zisk těm, kteří tuto veřejnou "stravu" pořádají. Ten zisk bude samozřejmě obrovský až v momentě, kdy začně tvořit tradici a bude mít pevný řád a systém. Ale ten lze snadno kopírovat hlavně v USA a Kanadě.

Virtuální svět dneška se brzy přejí, vyspělé společnosti vyžadují zábavu zajímavou v její nepředvídatelnosti, kterou sportovní klání nabízí opakovaně v požadovaných intervalech jako obědy a večeře.

A tento obrovský rozrůstající se průmysl bude potřebovat mnohem víc skvělých jedinců schopných naplnit obrovské arény a nasytit zábavou, emocemi a zážitky stamiliony lidí.

Ani Evropa zdaleka nevyčerpala svůj potenciál. Jen díky neschopnosti svých lídrů nedokázal evropský lední hokej izolovaný a roztříštěný na malé nevýznamné dílky vybudovat svoji profesionální elitní celoevropskou soutěž, která by s tou zámořskou byla kromě tradice ve velice podobném postavení. Kvalitních hráčů má pro takový projekt Evropa dostatek. Chybí jen šikovní byznysmeni schopní předestřít investorům kvalitní smysluplný projekt. Lze předpokládat, že k něčemu takovému by mohlo dojít v horizontu deseti až patnácti let, protože v tom leží obrovské peníze, které si dříve nebo později ti skutečně velcí hráči na poli světového byznysu nenechají ujít. Pro hokej by to bylo jen dobře, protože odliv evropské pozornosti od NHL by Americe příliš neuškodil, ale Evropany by naopak neskutečně nastartoval.

Rozvoj hokeje v Asii by mohl svádět k příjemnému očekávání, že z toho budou tradiční hokejové země těžit a pakovat se penězi po hrstech. V první spouštěcí fázi možná ano. Do Číny a dalších zemí dálného východu budou nejprve putovat štědře zaplacení hokejisté, trenéři a specialisté na dovednostní či kondiční trénink. Hokej by se posunem do Asie stal globálním sportem, což by provokovalo vznik nových grandiózních akcí, které dnes ještě neznáme. Ale postupem času by s ohledem na rostoucí ekonomickou vše určující sílu i učenlivost a pracovitost východní populace žáci přerostli své učitele, což už známe z podobné české zkušenosti v Rusku. A naopak by zpět k nám začali proudit hráči a další profese z Asie, z tamějšího pohledu už jen druhořadí a neschopní se uplatnit tam, přesto dostatečně dobří  na to, aby vzali chléb tomu zbytku českých hráčů a trenérů, kteří by se tímto sportem v oné době ještě živili (pokud by neopustili současné "noty," podle kterých se učí a rozvíjejí).

Domnívám se, že Kamevéda se může stát jednou z mála kvalifikovaných odpovědí na požadavky budoucího světa.  Je to adekvátní reakční výchovná metoda pro ten budoucí - "jiný" - a přece tak stejný svět. Už proto, že sportovní kariéra bude v budoucnu s prodlužujícím se aktivním životem pouze vstupem do profesního života, který bude pokračovat podle kvality jednotlivých osobností úspěšně či neúspěšně dál s ohledem na onu flexibilitu a celistvý potenciál schopný zareagovat na přicházející změny.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, chenqiuying odpovědět
chenqiuying20180912
pandora charms
nfl jerseys wholesale
tory burch outlet
ugg boots clearance
coach outlet
michael kors uk
nfl jerseys wholesale
ray ban sunglasses wholesale
ralph lauren
canada goose outlet
mont blanc
canada goose
pandora jewelry
uggs outlet
gucci outlet store
mbt shoes clearance outlet
gucci outlet
nfl jerseys wholesale
kate spade outlet
canada goose
polo ralph lauren
michael kors outlet
canada goose jackets
coach outlet online
true religion
polo ralph lauren
uggs outlet
cheap oakley sunglasses
christian louboutin outlet
true religion jeans
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
polo ralph lauren
fitflops clearance
cheap nhl jerseys
nba jersey
moncler outlet online
pandora outlet
canada goose jackets
nike outlet online
20180912
, chenlixiang odpovědět
2018.8.4chenlixiangray ban sunglasses
tommy hilfiger
vibram fivefingers
pandora jewelry
armani handbags
jordan clothing
kd 9
gucci belt
sac longchamp
givenchy bags
nike outlet online
jordan 31
parajumpers
wedding dresses
harry winston jewelry
cheap toms
diesel jeans
jordan retro
true religion
true religion jeans
nike foamposite
tommy hilfiger
marc jacobs
jordan shoes
adidas uk
dolce & gabbana sunglasses
tory burch outlet
nike air
freshjive clothing
jordan 10
burberry outlet
mont blanc
rolex watches
nike free
oakley sunglasses
timberland
boy london clothing
jordan
carrera sunglasses
vans shoes
germany world cup jersey
links of london
adidas running shoes
michael kors outlet
bottega veneta
fossil
michael kors
nike air max
ralph lauren outlet
karen millen uk
adidas outlet
jordan 11
jordan
jordan 5s
polo ralph lauren
prada outlet
kd 10 elite
kids jordans
fendi
france world cup jersey
kobe 12
ralph lauren outlet
roshe run
ray ban
kevin durant shoes
clarisonic
cartier sunglasses
nike free run
10 deep clothing
air max 97
michael kors outlet
adidas crazy
michael kors
swarovski
montre
chrome hearts jewelry
michael kors outlet
alife clothing
chloe sunglasses
bcbg max
ferragamo belt
gucci outlet
louboutin
guess
nike huarache
hermes
salvatore ferragamo shoes
lululemon outlet
fitflop
nfl jerseys
vans
ferragamo shoes
dansko shoes
nike air max
ray ban sunglasses
adidas outlet
jordan 1
kyrie 4
skechers shoes
michael kors
2018.8.4chenlixiang
, chenyingying odpovědět
ferragamo shoes
burberry outlet
ralph lauren
ralph lauren outlet
maglia calcio
hermes bags
michael kors outlet
timberland
fitflops
jordan 12
philipp plein
coach factory outlet
lebron 13
michael kors outlet clearance
superdry
nfl jerseys
ugg boots
adidas jeremy scott
ralph lauren
russell westbrook jersey
nike air max
bcbg
jordan 4
coach outlet
nike air max 1
mac cosmetics
longchamp handbags
jordan
curry jersey
pandora jewelry
nike free
snapback hats
prada handbags
nike air force 1
yoga pants
nike huarache
maglie calcio
ray ban sunglasses
true religion jeans
swarovski crystal
nike outlet
jordan
lululemon
christian louboutin outlet
omega watches
louboutin
fitflops
michael kors outlet
pasotti ombrelli
nike cortez
oakley sunglasses
nike outlet
soccer jerseys
vibram fivefingers
beats headphones
paul george shoes
supra shoes
jordan
moose knuckles jackets
nike flight bonafide
michael kors
true religion jeans
michael kors handbags
fila
polo ralph lauren
adidas yeezy
coach outlet
cartier bracelet
ray ban sunglasses
nicholas kirkwood shoes
prada outlet
spalding basketball
kate spade outlet
coach outlet online
canada goose
jordans
adidas outlet
timberland
ray ban sunglasses
nike shoes
mac makeup
harden vol 2
herve leger dresses
north face outlet
tory burch sandals
lebron 14
adidas flip flops
michael kors handbags
christian louboutin
pandora jewelry
marc jacobs
coach factory outlet
ysl sunglasses
ugg outlet
pandora jewelry
michael kors outlet
nike presto
jordans
mikimoto jewelry
oakley sunglasses cheap
supreme clothing
chenyingying20180718
, 2018 odpovědět
20180416 junda
kate spade outlet
air jordan pas cher
cheap jordans
coach outlet
ray ban sunglasses
swarovski crystal
michael kors uk
yeezy boost 350
swarovski outlet
oakley sunglasses
canada goose jackets
nike presto
michael kors outlet
canada goose outlet
michael kors outlet
coach factory outlet
burberry outlet
chrome hearts outlet
fitflops sale clearance
longchamp outlet
tory burch outlet
grizzlies jerseys
true religion jeans
trailblazers jerseys
wizards jerseys
manchester united jersey
dansko shoes
herve leger outlet
air max 90
knicks jerseys
michael kors outlet online
longchamp handbags
pandora charms
oakley sunglasses
new balance pas cher
salomon shoes
pandora outlet
burberry outlet
ugg outlet
ugg outlets
adidas outlet store
76ers jerseys
ralph lauren polo
canada goose jackets
true religion outlet
air max 90
coach factory outlet
jordan shoes
coach outlet
ray ban sunglasses
kate spade outlet
mulberry bags
kate spade outlet
pacers jerseys
football shirts
michael kors outlet
kobe 9
ferragamo outlet
nike shoes
tory burch outlet
michael kors outlet
mbt shoes
coach outlet
warriors jerseys
oakley sunglasses
nike trainers
chrome hearts outlet
kevin durant shoes
air max 1
spurs jerseys
polo outlet
air max uk
hermes outlet
nike store uk
kate spade outlet
cartier outlet
oakley sunglasses wholesale
hawks jerseys
ugg outlet
polo outlet
gucci outlet
oakley sunglasses
cheap mlb jerseys
pandora charms
michael kors outlet
cheap jordans
coach outlet online
fitflops outlet
canada goose outlet
ralph lauren polo
longchamp pas cher
true religion jeans
polo outlet
air max 90
puma outlet
ugg boots clearance
nike pas cher
lacoste soldes
barbour outlet
suns jerseys
michael kors outlet
hermes outlet
nike air max
links of london
christian louboutin shoes
coach factory outlet
coach outlet
ferragamo shoes
moncler outlet
pandora outlet
nike factory outlet
christian louboutin shoes
oakley sunglasses
coach outlet
michael kors outlet
mavericks jerseys
kate spade outlet
coach outlet online
michael kors outlet
burberry outlet
moncler outlet
ugg outlet
longchamp handbags
moncler jackets
pandora charms
ferragamo outlet
ray ban sunglasses
polo outlet
cheap jordans
oakley sunglasses
coach outlet canada
christian louboutin outlet
michael kors
adidas trainers
ray ban sunglasses
rolex watches
cheap jordans
tory burch outlet
ugg outlet
ferragamo shoes
nike pas cher
oakley sunglasses
coach outlet store online
swarovski outlet
michael kors
coach outlet
christian louboutin outlet
coach outlet online
reebok trainers
denver broncos jerseys
air max 2017
louboutin shoes
cheap football shirts
pandora jewelry
fitflops sale clearance
true religion jeans
michael kors outlet
longchamp handbags
louis vuitton outlet
polo ralph lauren
air force 1
nike shoes
cheap jordans
nike shoes
chicago blackhawks jerseys
michael kors outlet
michael kors outlet
michael kors handbags
true religion jeans
coach outlet online
canada goose jackets
fitflops sale clearance
heat jerseys
canada goose jackets
longchamp handbags
michael kors handbags
celtics jerseys
true religion jeans
canada goose jackets
ed hardy clothing
nets jerseys
cheap nfl jerseys
coach outlet
cheap snapbacks
ralph lauren pas cher
soccer jerseys
michael kors handbags
true religion jeans
true religion outlet
louboutin pas cher
polo ralph lauren
ralph lauren polo
longchamp outlet
coach outlet
fitflops
cheap jerseys
michael kors outlet
barcelona jersey
ugg outlet
ysl outlet
gucci outlet
ferragamo outlet
air jordan shoes
coach outlet
polo ralph lauren
polo ralph lauren
ugg outlet
supra shoes
ray ban sunglasses
coach outlet
michael kors wallets
oakley sunglasses wholesale
oakley sunglasses
asics shoes
cheap nhl jerseys
uggs outlet
prada sunglasses
chelsea jersey
kobe bryant shoes
adidas nmd
canada goose jackets
real madrid jersey
ray ban sunglasses
coach outlet
coach handbags
canada goose outlet
polo ralph lauren
michael kors bags
christian louboutin shoes
birkenstock outlet
hornets jerseys
tods outlet
pandora charms
new balance pas cher
lakers jerseys
tory burch outlet
longchamp solde
mcm outlet
polo ralph lauren
air huarache
ralph lauren polo shirts
ferragamo outlet
mulberry handbags
bulls jerseys
jordan shoes
nhl jerseys
[url=http://...

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

PF_2012.jpg

Reklama