Počítadlo

Kategorie: Domů

Czech Hockey Challenge Cup 2009

Praha 11.- 15. 8. 2009

18. ročníku mezinárodního mládežnického turnaje v ledním hokeji, který proběhl od 11. do 15. srpna na pražských i okolních zimních stadionech, se zúčastnilo :

v kategorii 1993   šest týmů

1994    deset týmů

1995    osm týmů

1996    deset týmů

1997    deset týmů

1998    šest týmů

a v kategorii žen také šest týmů. Soupeřily mezi sebou družstva z České republiky, Slovenska, Ruska, Polska, Rakouska, Finska, Kanady a USA.

Organizátorem této velké mezinárodní tradiční sportovní akce je organizační agentura Challenger Hockey Ltd. v čele s panem Vojtíškem. Systém turnaje koresponduje s ostatními challengerovými turnaji hranými po celém vyspělém hokejovém světě.

Osobně jsem se jej naposledy zúčastnil před třemi roky s týmem Czech Buccaneers. Brněnská Kometa hrála na Challengeru poprvé, ale věřím, že tento turnaj hráče natolik  zaujal, že se stanou jeho pravidelným účastníkem. Vzhledem k termínu konání turnaje v srpnu byl a je tento hokejový svátek mládeže dlouho opomíjen mnoha předními českými kluby, kterým se tento termín nehodil do dlouhé roky zaběhnutého srpnového programu. Trenéři se vymlouvají na nerozehranost hráčů a zařazují na tyto termíny klubové soustředění nebo přípravu na ně. Je to velká škoda, protože se jim přímo před nosem nabízí velmi kvalitní mezinárodní měření sil a přehlídka různých herních stylů s možnosti sehrát kvalitní zápasy, na jejichž nedostatek potom v sezóně všichni naříkají. Přitom by stačila malá úprava rozvrhu v klubech a počet hlavně českých účastníků by mohl být ještě daleko vyšší.

Osmá třída Komety Group se zúčastnila kategorie 1996 ve které se podobně jako v žákovských soutěžích mohlo zúčastnit několik hráčů ročníku 1995.  Na turnaj jsme pohlíželi jako na čistě přípravnou rozehrávací akci před novou sezónou. Jeli hráči, kteří byli k dispozici. Přijížděli jsme trochu z obavou z možné ostudy, protože z loňského úspěšného týmu mistrů republiky sedmých tříd zbylo jenom torzo hráčů. A. Zbořil, Svoboda, Zajíc, Štancl, Račický, Jekel hrají už za extraligový  mladší dorost, Voškeruša zanechal hokeje, Porzer se vrátil do Hodonína a Vávra odchází do Znojma. Švejda s Biolkem jsou nemocní. V průběhu turnaje se ještě zranili Kozel s Garčicem a do závěrečných bojů v semifinále a finále už nezasáhli. Také vzhledem k situaci s hráči trenéři kývli na možnost, aby si s námi zahrál jeden obránce z Vancouveru Raien Vorster.

Naše sestava v semifinále a finále: brankáři Machorek a Holub, obrana: Vlček, J. Zbořil, Koch, Vorster, útočníci: Jenyš, Zacha, Jalový, Polzer, Boltvan, Weiss, Weber, Tichý.

Stále si nedovedu vysvětlit, jak mohl tento ještě nesourodý a hodně oslabený tým v uvedené sestavě projít turnajem bez prohry a poradit si v boji o finále se Spartou a potom ještě přehrát domácí Letce Letňany v plné sestavě s Vránou a Karabáčkem vcelku jednoznačně 5:2. S tímto soupeřem jsme v nejsilnějším možném složení, ze kterého do letošního Challenger Cupu zasáhlo pouze  šest hráčů, vyhráli poslední čtyři zápasy  o jedinou branku.  Sport prostě někdy nemá logiku. Naši hráči asi umějí hrát velké zápasy, ve kterých jde o všechno. Dokáží dobře bruslit, dostat soupeře pod tlak a nedopřát mu prostor pro jeho hru. Se Spartou hráči v poslední třetině na chvíli polevili v koncentraci, zbytečně šli do oslabení a velmi dobře rozehraný zápas zachraňovali až v prodloužení hodně šťastnou brankou. Vyzbrojeni tímto poučením už podobnou chybu v utkání s tentokrát favorizovanými Letci neudělali. Někteří dříve přehlížení hráči se dokázali prosadit a odvádět výkony na hranici svých možností, které přinesly úspěch proti ostatním špičkovým českým i zahraničním týmům. Všichni, kteří se na tomto úspěchu podíleli, zaslouží velké uznání.

Turnaj byl z pohledu přínosu pro hráče velkým plusem. Bylo jich v sestavě velmi málo, ale o to víc byli vytíženi na ledě. Obránci  Vlček, J. Zbořil, Vorster a Koch, stejně jako centři Boltvan a Zacha odehráli šest utkání v řadě způsobem, kdy nastupovali na led v každém druhém střídání. A ani v posledním utkání proti Letcům se nedalo říci, že by fyzicky odpadli. Spíše naopak. Hráči se mohli herně rozvíjet, v náročném testu v úvodu nové sezóny obstáli. Trenérům navíc předestřeli celou paletu problémů a nedostatků, na kterých bude nutno už na nadcházejícím soustředění hodně zapracovat.

CZECH HOCKEY CHELLENGER CUP 2009

SEMIFINÁLE:

Kometa Group - Sparta Praha    5:4 P

Třetiny: 1:0, 1:0, 2:4

Vyloučení: 5/2  střely: 19/13

Úvodní třetina se nesla v duchu naší mírné převahy. Střelecky nejčastěji hrozil bráně Sparty nebezpečný Jenyš, který střílel hned čtyřikrát. V dvanácté minutě našel Zacha mezi kruhy volného Polzera a ten nad lapačku poprvé prostřelil Pirchalajšviliho.

V šesté minutě druhé části střílel od modré Koch a golman jeho střelu vůbec neviděl. V úvodu poslední třetiny jsme šli po zbytečných faulech do oslabení a Sparta dokázala vyrovnat.  Po souhře Polzera s Boltvanem ve třetí minutě a Boltvana s Weberem o minutu později vedla Kometa opět o dva góly a zdálo se, že soupeř už nenajde sílu na zvrat.  Bohužel jsme mu opět nabídli přesilovku a Sparta dokázala do konce základní hrací doby vyrovnat.

Ve třetí minutě prodloužení opět vystřelil Koch od modré čáry a Pirchy uviděl stejně jako v prvním případě puk až v síti. Byl to šťastný zápas pro Kocha i pro Kometu, která díky nedisciplinovanosti málem přišla o zápas i o finále.

FINÁLE:

Kometa Group - Letci Letňany   5:2

Třetiny: 3:0, 1:1, 1:1

Vyloučení: ½, střely: 25/14

V páté minutě našel Weber volného Polzera a ten , podobně jako v duelu se Spartou, dokázal vsítit velmi důležitý první gól.  Hezký gól vstřelil díky svému důrazu Jenyš. Dravě pronikl do třetiny, jeho střela zazvonila o levou tyč a odrazila se na druhou stranu. Obrana letců nestihla zareagovat a náš útočník mohl dorážet do prázdné brány. V jedenácté minutě Boltvan trestal chybu v rozehrávce a poslal Kometu do uklidńujícího tříbrankového náskoku.

Hráčům Komety začaly trochu odcházet síly, ale na dění na ledě to prozatím nebylo tolik vidět.  Soupeře jsme i ve druhé části dokázali přestřílet v poměru 11/5. Když v osmé minutě Vlček prostřelil domácího golmana po Zachově nahrávce počtvrté, vypadalo všechno pro Kometu už hodně dobře.  S postupujícím časem ve  druhé třetině začínal být soupeř nebezpečnější. Několikrát jsme se nestačili vrátit v dostatečném počtu hráčů  a Letci vykřesali naději díky snížení dvě minuty před koncem druhé sirény.

Poslední třetinu se domácí dostali do dvou nebezpečných šancí. Hráči měli v hlavě nevydařený závěr poslední třetiny z předešlého dne se Spartou. Snažili se hrát maximálně koncentrovaně a ukázněně. Byl to naopak Zacha, který střelou ze šesti metrů zastavil ve čtvrté minutě ambice Letců na možný zvrat v utkání. Ti sice dokázali opět v sedmé minutě snížit na rozdíl tří branek, ale naši hráči soupeři už nenabídli jedinou přesilovku a ve hře pět proti pěti  dovedli utkání bez problémů do vítězného konce.

Pokud je ještě třeba něco na Chellenge Cupu pochválit, potom to byly výkony rozhodčích. Skutečně si nevzpomínám na turnaj, kdy sudí proplouvali hrou tak citlivě a nestranně. Člověk o nich prakticky nevěděl, a to je pro ně asi ta nejvyšší známka. Je to velice  jednoduché. Je třeba pískat zakázané zákroky a ty dovolené nechat být.