Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Další česká lvice pokořila posvátný Wimbledon

Srovnání tenisu s mládežnickým hokejem

 

- úžazná jízda českých žen na Wimbledonu

- český tenis není zdaleka tak zkažený jako český mládežnický hokej

- příběh na závěr o tom, jak nás vidí ve Švédsku

 

Pro českého sportovního fanouška úžasný zážitek. Petra nad mladičkou talentovanou Kanaďankou Bouchardovou v závěru naprosto dominovala a došla si k nejcennějšímu triumfu s elegantní kombinaci síly, převahy, koncentrace, zkušenosti i jakoby samozřejmé vítězné lehkosti.

Bylo báječné sledovat, jak se v hledišti tímto vývojem kochají bývalé wimbledonské královny – Jana Novotná a především Martina Navrátilová. Prostřihy na mimiku jejich obličejů dokonale dokreslovaly oslavy dalšího českého tenisového triumfu.

Bravo Petro!

Bravo trenéři!

Bravo rodiče!

Přestože zastávám názor, že ve světě globálního tenisu je dnes náročnější se prosadit než v ledním hokeji, nejlepší české tenistky tento fakt dlouhodobě popírají.

Letošní  Wimbledon dovolil nostalgicky si zavzpomínat na starou slávu československého  tenisu z dob Lendla, Navrátilové, Mečíře, Mandlíkové nebo Sukové, kdy o jednom US Open psali američtí žurnalisté jako o tenisovém mistrovství Československa, které si naši hráči odskočili zahrát do Ameriky.

V té době bylo jednou finále mužské i ženské dvouhry čistě československou záležitostí, což už se skutečně asi nikdy nevrátí. Ale naše holky si letos skutečně v Anglii vedly skvěle a dominovaly nad ostatním světem.

Čím to je?

Z mého pohledu a z hlediska Kamevédy je dnes tenisové prostředí mnohem víc transparentní.

Tenis nezmutoval a nejsou v něm celé roky zneužívány děti podobně, jako se to děje v českém hokeji.

Určitě je hodně trenérů a dalších specialistů kolem našeho tenisu, kteří jsou velmi drazí. Ale nikdo nikoho nedrží na malém  dvorku násilím, přechod z klubu do klubu není nepřekonatelný  problém.

Když si jde tenista zatrénovat s trenérem ve vedlejším klubu, žádný zlotřilý pitomec mu to nezakazuje a netrestá jej za to vyřazením z kádru, zákazem zápasů. Když se rozhodne zúčastnit zahraničního turnaje v době vrcholící sezóny, je to jeho rozhodnutí.

Když talentovanému tenistovi nabídne kupříkladu pan Černošek smlouvu, znamená to, že do něj v příštích letech hodlá napumpovat miliony. V hokeji se smlouvy nutí pod pohrůžkami všem, ale investice do hráčů aby hledal mikroskopem.

Petra Kvitová může bez problémů hrát  s nejlepšími hráčkami a nikdo ji nenutí hrát s nějakou tetou na mateřské, která to neumí podobně jako v českém hokeji, kdy celé roky nejde mudrcům v hokejových komisích vysvětlit, že dobří musí hrát s dobrými a ti momentálně slabší s momentálně slabšími.

Že to je jaksi jeden ze základních principů sportu obecně.

Český tenis disponuje hustou sítí kvalitních tenisových center v čele s tím prostějovským, je u nás dostatek špičkových trenérů a dalších specialistů.

S nástupem pana Černoška přestal vládnout sportovní socialismus, kdy se plošně podporovalo třicet tenistů s malou sportovní perspektivou, peníze se přestaly rozmělňovat a koncentrovaly se v dostatečné míře do největších talentů formátu Berdycha, Kvitové nebo Šfářové, kteří původní očekávání potom dokázali naplnit.

Přechod mezi dospělé je problém v každém sportu, ale  nejtalentovanější mladí  tenisté mohou získat cestou své agentury dostatek podpory a divokých karet do turnajů, kde si mohou nahrát první body do žebříčku a proniknout nahoru.

O schopnosti českého hokeje zvládnout přechod talentovaných mladých hráčů včas mezi dospělé už jsem tady toho napsal dost a nemá smysl se opakovat.

Transparentnost tenisu předurčuje jeho individuální charakter.

Vyhraješ turnaje - jsi jednička...

Do zápasů družstev musíš být nominován s ohledem na svoji žebříčkovou hodnotu. Protěžování je obtížné, někdy i nemožné. V rámci klubu i v rámci reprezentace.

V hokeji se vždy najde způsob jak horšího hráče nacpat před toho lepšího, když k tomu existuje důvod. V metodice hokeje dnes dost zaostáváme, v metodice manipulace s hráči představujeme  supervelmoc.

Prostě, český tenis se všemi svými problémy je dnes daleko zdravější než český hokej. Je mnohem méně prožraný červotočem už jen z důvodu, že na ty, kteří nechtějí nebo neumí pracovat, je mnohem lépe vidět.

S dobrými tenisovými trenéry chce trénovat každý, mají nabídek, že je musí odmítat.

V hokeji se "podařilo" vytvořit systém, kdy musíš setrvat na místě bez možnosti výběru, ať tě trénuje skvělý trenér, nemehlo nebo ožrala bez motivace.

Nespokojenost rodičů způsobují situace v momentě nutnosti změnit klub. Je nutné zaplatit špatnému klubu amorálně vysoké sumy za špatnou práci, přijmout při tom poníženou roli prosebníka a doprošovatele u lidí, kterými rodiče pohrdají. To ale musí absolvovat milující rodiče pro své děti. Získají tím ale ještě větší odpor k našemu hokeji. Tím se ekonomicky podporuje špatné prostředí z kapes nespokojených rodičů.

Pokud si hokejoví manažeři a funkcionáři někdy naříkají, že naše prostředí je frustrované a vztahově mizerné, je to především jejich zásluha.

Když odstraní přestupní řád s tabulkami, nikdo je potom nebude nenávidět.

Násilí a omezování nikdy nemůže produkovat dobré mezilidské vztahy, respekt ani uznání.

 

Ten systém je totálně amorální a funkčně nesmyslný - naprosto kontraproduktivní.

V tenise se to jen hemží turnaji nejvyšší kvality, kam přirozeně postupují nejlepší děti a mládež. Turnaje jsou odstupňované podle výkonnosti hráček, pravidlo nejlepší s nejlepšími zde platí od počátku. Je to samé mistrovství republiky a turnaje „Masters“ už od věkové kategorie „Děti.“

V hokeji se raději zrušilo tradiční mistrovství republiky s cílem, aby nikdo nemohl zjistit, kdo se tomu vážně věnuje  a kde na to vyloženě kašlou.

V mnoha českých klubech se můžete flákat, intrikařit, úplatkařit a politikařit do sedmdesáti, nevychováte jediného obstojného hráče a nikomu z vedení to ale vůbec nevadí.…hlavně že to stojí málo peněz a děcka nemůžou utéct!!!

Funguje to jen díky tomu, že to dobře živí pár lidí. A ti jsou schopni tolerovat samodestrukci českého  hokeje pro svůj „Jidášký penízek.“

Ne, tenis dnes zdaleka  není sportovní inkubátor prostý jakýchkoliv neřestí, ale s hokejem se nedá srovnávat.

Možná se někomu může zdát, že jsem k českému hokeji příliš kritický a komentuji ho jen negativně. Pravdou je, že mi trvalo téměř 15 let jakési unikátní pouti po neprozkoumané cestě, než se mi podařilo proniknout do jeho skutečné podstaty. Do soukolí, na kterém ten systém stojí.

A výsledkem toho poznání  není respekt a uznání.

Výsledkem je, bohužel, zklamání a pohrdání těmi, kteří něco takového stvořili. Ostuda a stín z toho všeho padá na nás na všechny.

Nelze strkat hlavu do písku!

Je třeba české děti osvobodit!

Dnes dělím vlivné lidi v hokeji na tři skupiny.

a) Na Ty, kteří chtějí český hokej od základů změnit. K těm se řadím a těchto lidí si nesmírně vážím.

b) Na ty, kteří z něho těží, velmi dobře vědí, co se děje, ale nechtějí měnit vůbec nic, protože jim současný stav vyhovuje. Tito lidé hokej nemilují, mají hroší kůži, a nemají svědomí.

c) A potom jsou zde ti, kteří netuší, oč tu běží.

 

Skupinu b) a c) tedy tvoří nepřátelé hokeje, piráti nebo naivní hlupáci.

 

Příběh na závěr

Vyprávěl mi jej minulý týden v Brně otec hráče ročníku 2000.

V současné době si často bereme za vzor švédský systém výchovy hráčů, který v Evropě momentálně funguje nejlépe, v draftu do NHL je už roky voleno nejvíce Švédů či hráčů z ciziny využívajících švédský výchovný systém (letos Švýcar Kevin Fiala, od nás Vrána, Pastrňák...).

Tento příběh nepřímo potvrzuje, že jsme švédský systém výchovy založený na akademiích švédského typu převzali jen velice povrchně. Převzali jsme jen to, co bylo možné udělat hned, bez konfliktů a bezbolestně. Vlastní zkažený systém se tím ale vůbec nezměnil, proto stále nefunguje. Hráči stále musí odcházet jinam, pokud jednou chtějí proniknout do velkého hokeje. Tento příběh budiž tomu tvrzení výmluvným důkazem:

"Měl jsem tady ve firmě na návštěvě obchodního partnera ze Švédska. Během jeho pobytu nebyl čas na nějaké rozhovory mimo náši práci, ale včera jsem ho vezl na letiště a přišla řeč taky na naše soukromí.

Zmínil jsem se o tom, že můj syn hraje hokej a hned jsem se dozvěděl, že jeho synovec, kterého má téměř jako svého syna, hraje v podobné věkové kategorii na docela slušné úrovni hokej ve Švédsku. Od toho momentu jsme se už nebavili o ničem jiném.

Sdělil jsem mu, že se tady snažíme kopírovat "švédský vzor," přitom se potěšeně usmál. Ale když jsem mu začal vyprávět, jak to tady chodí a funguje, přestal mluvit a jen kulil oči. Víc a víc. Po chvíli byl úplně rozhozený, když zjistil, že si nedělám legraci a že to, co mu povídám, myslím naprosto vážně. A to byly jen vyloženě obecné věci, na nějaké ty "špeky" jsem se vůbec nedostal.

Když už skoro vystupoval z auta, řekl mi, abych hlavně ten náš systém nikde nenazýval "švédským," ...

"...Kdyby někdo u nás ve Švédsku někde na nějakém místě zkoušel s dětma dělat to, co mi popisujete, byl by to hrozný skandál. Ale, to by snad ani nikoho nemohlo napadnout, něco takového, to si vůbec nedovedu představit. Kdyby se to ale stalo, tak by se to okamžitě řešilo na nejvyšší úrovni, vláda by to řešila, a takoví lidé by dostali doživotní zákaz práce s mládeží..."

Měl jsem z toho rozhovoru smíšené pocity. Na jedné straně jsem se přesvědčil, že to, jak funguje mládežnický hokej u nás, skutečně není normální. Taky to tak cítím a bylo pro mě ulehčením přesvědčit se od člověka z ciziny, že to cítím správně.

Na druhé straně jsem tím tak trochu pokazil dojem z jinak úspěšné cesty důležitého obchodního partnera a snad mohu říct i přítele. Bylo vidět, že ho ta informace velmi nepříjemně překvapila a zaskočila. Tak jak mi někdy říkáme o Rusku, že je tam úplně všechno možné, tak přesně ten druh pohledu mi věnoval na závěr onen Švéd...

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Svatá pravda odpovědět
je v tomto článku. Toto ovšem může změnit jen ministerstvo, které rozděluje na sport velké peníze. Jenže Český stát je prolezlej korupcí a změna postoje je v nedohlednu. Sponzorům je bohužel také jedno komu dávají peníze.
icon odpověděl(a)
Není pravda, tohle můžeme změnit my všichni. Jen je třeba se přestat bát. Bát by se opřece měli ti, kteří znetvořili český hokej a těží ze současné situace. A ne rodiče dětí, kterým přece celý ten systém má sloužit.
odpověděl(a)
PZ, jste idealista. Je tu pár osobností, sto vlivných zlodějů v ČSLH a klubech a zbytek kafrajících srabů. Těch pár osobností si jdou za svým cílem bez ohledu na ten stav a vždy si najdou cestu jak to obejít, zloději drží při sobě a ti ostatní buď mají ohnutý hřbet, někteří ze závisti těm osobnostem ještě háží klacky pod nohy. Píšete o tom roky a upřímě s rukou na srdce, kdo jiný tady veřejně kritizuje současný stav. Na ruce se to dá spočítat, protože těch pár si uvědomuje, že pokud chtějí aby jejich dítka jezdila pro placky na MS, potřebují kolem sebe více špičkových hráčů.
odpověděl(a)
Protože hokej se bez peněz hrát nedá, můžeme rozdělit hokejisty a jejich hráče na:
1)Hobby hráče – 97%
2)Netalentované profi hráče: 2% (ti co na to mají)
3)Talentované hráče 1% (ti co na to mají)
4)Děti trenérů a hráčů (to je kapitola sama o sobě)
97% procent komparzu financuje svaz a proto ty podmínky jsou jaké jsou, ty chudé talentované to pozadí vyřadí, proto tady ani nemají procentuální bod. Netalentovaní prof. hráči (rodiče)vytváří korupční prostředí a talentovaní jsou nasraní, že ti co to korumpují jim to komplikují. Prostředí kvůli hobby hráčům to jen prodražuje tě co mají talentované hráče a nechce se jim platit výpalné. Hobby hráčům je to šumák, neboť to mají jako koníček a přestupovat za kvalitou nepotřebují. PZ - jaké procento to má změnit, když 97% to je šumák, 2% to vyhovuje a to jedno procento nikoho nezajímá, protože to je absolutní menšina? Si to spočítejte a dojdete k závěru proč jsou naši kluci lepší ze zahraničních stáží, kde je výkonost na prvním místě.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

PZVelkomeziricsko.jpg

Reklama