Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Dnes máme víc kvalitních informací

5.3.2019

Řekl bych, že se toho hodně událo za poslední dva měsíce v českém hokeji, k ničemu z toho jsem se nevyjádřil. Důvod je prostý, hodně jiné práce a málo času.

Je to škoda, protože jsme zde často komentovali události, které jen okrajově ovlivňovaly dění v našem národním sportu, v současné době se dějí věci poměrně zásadní. Určitě by si zasloužily naši pozornost a nějaký ten komentář.

Pokud se budu věnovat posledním událostem, tak na prvním místě bych zmínil rozhovor s Dr. Luďkem Bukačem v deníku Sport. Je neuvěřitelné, jak skvěle to panu Bukačovi i v jeho pokročilém věku myslí (chce se mi dodat, že jeho intelektuální potenciál má  i dnes rozměr, ke kterému se mnozí hokejoví funkcionáři na význačných postech nikdy ani na dohled nepřiblížili, čím myslím i sebe, ač nejsem žádný funkcionář) a jak výstižně a přesně dokáže formulovat své závěry a myšlenky. Z jeho rozhovoru jsem byl nadšený, protože pojmenoval hlavní příčinu našeho hokejového kolapsu - kvalitu lidí ve vedení klubů. Opravdu je hazardem největšího kalibru delegovat osud českého mládežnického hokeje na bedra majitelů klubů, kteří nemají potřebné vzdělání k výchově mládeže, nemají schopnosti, zkušenosti ani informace, a hlavně - nemají vůbec žádný zájem se mládeží nějak vážněji zabývat. Mít mládežnické kategorie je pro kluby povinnost, aby mohly hrát soutěže, proto se snaží to zvládnout s minimálními investicemi, zaujetím a rozpočtem. Někde to platí víc, když má třeba majitel syna někde mezi dětmi, někde míň, ale málo kdy se najde klub, kde by místo zviditelnění a hojení vlastního ega na akcích s áčkem šlo majitelům v první řadě o vzdálenou hokejovou budoucnost, tedy o děti.

Jak můžeme něco měnit, když děti jsou v klubu nutné zlo - čest výjimkám!

Čeho se strachuji, to je dění po odchodu Dr. Bukače z hokejové scény, což nechci vůbec přivolávat. Nevidím osobnost s podobnými zkušenostmi, kreditem, vzděláním a trenérskou praxí, která by nekolaborovala s vládnoucí  zhoubnou  mašinérií našeho hokeje a vyslovovala se tak fundovaně k dění, které není radostné.

Co mě naopak velice těší, to jsou články v deníku Sport a zvlášť v příloze zvané COACH. Když se vrátím pár let zpět, redakce Sportu se jevila jako pevně propojená s vedením hokejového svazu, zvlášť v období kolem domácího mistrovství světa, kdy se obsah hokejové části deníku Sport nesl v duchu jednoho z pevných koleček v soustrojí vládnoucího hokejového kartelu. Dnes, tedy v březnu, což je už třetí měsíc , po opět neslavném MS20, stále přibývají zajímavé a kritické články, které naopak zjevně nikomu neslouží a nesnaží se zavděčit. To je pozitivní, velice.

Magazín COACH představuje v mých očích kvalitativní skok. Domnívám se, že nikdy dřív nebyla sportovní veřejnost pravidelně seznamována s tak obsáhlými a hlubokými rozbory sportovní problematiky. Úplně nejvýš hodnotím rozhovor s bývalým ragbistou Martinu Kafkovi a francouzském sportovním gigantu nesoucím název INSEP. To je úžasné čtení, současně smutné  pro každého hrdého Čecha, protože po přelouskání těch řádků nelze nechápat jak vzdáleni jsme našim sportovním konkurentům.

Nebo jiný článek o Salcburské akademii, to je další perla pro všechny, kteří studují tento žánr. A celá řada dalších. Věřím, že takové články přispívají ke vzdělání místních sportovců, trenérů a manažerů, ale zdá se, že změny v myšlení budou probíhat pomalu. Žalostně pomalu s ohledem na cval, kterým běží konkurující země.

Možná si vzpomínáte, je to už pár let, kdy jsem psal o etice francouzského mládežnického sportu, na kterou jsem narazil úplně náhodou při rozhovorech s francouzskými hokejovými přáteli, se kterými jsme pořádali společné akce, a kteří mi při vyprávění občas vyrazili dech při objevení těch propastných rozdílů - hlavně v myšlení, etice a přístupu ke sportu dětí.

O Akademi Red Bull platí to samé, státní organizace ve Francii, soukromá v Rakousku, ale obě mají mnoho společného - ale tak málo s děním u nás!!!

Když jsem poslouchal naaranžovaný rozhovor předsedy Českého hokeje a jeho bezuzdnou chválu projektu v Litoměřicích, kde má syna, uvědomil jsem si, jak skvěle reprezentuje veškeré neduhy našeho hokeje. Vím toho víc ze zákulisí a je zřejmé, že tudy cesta opravdu nevede, tedy alespoň ne takovým pojetím a způsobem. Myslím si, že zase v úplně jiném článku to vsetínský šéftrenér mládeže Jiří Dopita popsal sice hodně mírně, přesto odvážně a výstižně. Možná i to přispělo k rozhodnutí vedení hokeje zamést s jeho klubem díky náhle provedené reorganizaci.

Zdá se, že český hokej se začíná polarizovat, což by mohlo v budoucnu přinést nikoliv kosmetické, ale zásadní změny. V dalekém budoucnu. Až k hokeji přijdou lidi se srdcem, zápalem a charakterem.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, Přešlap nebo podraz? odpovědět
https://sport.ceskatelevize.cz/clanek/hokej/blog-preslapy-a-podrazy-ceskeho-hokeje/5c96130b0d663b6fe86ab6fc?fbclid=IwAR2fyF-0Ns0JNtyiZ3dazmR4ta9vjEoPk0CzQ66jw_Ec1Et-wLlv5FDS1ho
Moc bych se nedivil,kdyby v tom mělo prsty samotné vedení ústeckého hokeje,které s velkými problémy dokáže sehnat finance na fungování "A" týmu.A na co si zadělávat problémy ještě s nějakou "extraligovou" juniorkou....
icon odpověděl(a)
To je krásný článek, který přesně vystihuje způsob vedení našeho hokeje. Priority, které jsou sledovány. Je tím sděleno, že při rozhodování o mládežnických soutěžích jde o kluky v dresech až na posledním místě. Zdá se, že ti samí lidé ve vedení prostě nejsou schopni vytvořit férové, smysluplné, systémové a motivační soutěže, aby byla výchova hokejistů postavena na první místo. Dnešní situace má jediné uspokojivé řešení - nemít v tom systému vlastní děti. Vzpomínám si na tu beznaděj, kdy byl Pavel Zacha ml. ještě malý kluk a na fungování systému mládežnického hokeje a soutěží mi tedy logicky hodně záleželo. Jenomžepouze minimum rozhodnutí svazu stav skutečně zlepšovalo. Většina buďto fixovala nesmysly, nebo ještě situaci zhoršovala. Jakoby ti hoši nahoře žili na nějaké jiné planetě mimo naši realitu.
, tím, jak mám víc.. odpovědět
kvalitních informací tak mám čím dál silnější pocit že je mi to k prdu.

Bukač je fajn, sposta lidí má výborné nápady, soukromé aktivity a rady.

Ale nastavení fungování klubů a soutěží je šílené a tlačí všechny zúčastněné někam, kam by třeba ani sami nechtěli. Některým to tak samozřejmě vyhovuje.

Proč nemůžou mít dorostenci a junioři tři nebo čtyři úrovně soutěže, bez ohledu kdo je akademie a kdo ne? Proč by se nedala sezóna rozdělit na dvě nebo tři části mezi kterými by se postupovalo a sestupovalo? Proč by se nedalo hrát v dorostu na tři lajny a mít víc týmů? Atd. To ani nemluvím o tom, že v některých klubech nemají ani základní zázemí a schopného trenéra s nějakým pedagogickým minimem.

Protože se na dětech chce ušetřit.

A teď se to ještě formálně oddělí od školství i co se týče státních peněz. Možná to špatně chápu ale tím to jde úplně do kopru, nebo ne?
, Zajímavý rozhovor..... odpovědět
https://youtu.be/xMft-TK14cw
Luděk Bukač ml. má za sebou najlepšiu hokejovú školu, ako si mohol vysniť. Okrem dvoch vysokých škôl v Prahe , vyštudoval aj trénerstvo na McGill University v Kanade, ale tú najväčšiu školu hokeja mu dal jeho slávny otec, hokejový tréner Luděk Bukač, s ktorým dodnes vedie rešpektovanú hokejovú akadémiu v Českej republike. Slovensku vychoval zopár skvelých mladých hokejistov. Dlhé roky pôsobil aj ako tréner v mnohých zahraničných kluboch, či ako reprezentačný tréner českého juniorského hokejového tímu. Pracoval aj ako športový manažér a urobil v živote zopár hokejových chýb, z ktorých čerpá skúsenosti dodnes. V rozhovore pre DALITO pomenoval dôvody, prečo podľa neho je slovenský, ale aj český hokej tam, kde je. Pravidelne totiž cestuje aj na Slovensko, kde trénuje deti a občas vychováva aj trénerov. Aj o tom, koho v slovenskom hnutí dnes vníma ako lídra a prečo si myslí, že pre lepšie hokejové výsledky reprezentácie by bolo ďaleko lepšie mať skúsených trénerov a funkcionárov zo zahraničia, ako hráčov. PÁN TRÉNER autorizáciu rozhovoru nežiadal.
, rozhovor s M.Antošem odpovědět
Nevím,jestli se český hokej začíná polarizovat nebo lépe řečeno necítím ,že by se začalo něco měnit k lepšímu.Čas ukáže.Otázkou však je,jestli budou v dohledné době do hokejového dění vpuštěni lidé se srdcem,zápalem a charakterem...
Když už tu byla zmínka o slovech Jiřího Dopity,možná stojí za zmínku i dřívější rozhovor s Milanem Antošem,kde poodkryl třeba za jakých podmínek mladí hráči musí fungovat např. v Chance lize.
https://www.sport.cz/hokej/ostatni/clanek/1039629-antos-cesky-hokej-strasne-zaspal-i-necas-uz-poznal-ze-za-morem-se-s-nikym-neparou.html
odpověděl(a)
Dekuji
, - odpovědět
Muzete mi prosim dat odkaz rozhovoru Jiriho Dopity. Nemuzu ho najit. Dekuji s pozdravem
odpověděl(a)
https://www.hc-vsetin.cz/clanek.asp?id=Kazdy-zapas-chceme-vyhrat-Rozsirovani-souteze-je-nesmysl,-rika-Jiri-Dopita-7546

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

PRV-KOM03.09.jpg

Reklama