Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Draft NHL 2016

Ještě ani nedozněly dojmy z draftu NHL 2015 a scouti NHL se po krátké pauze naplno rozjedou do všech končin, aby pokračovali v pozorování mladých talentů pro Draft 2016, který se uskuteční koncem června 2016 v Buffalu. Začnou tradičně ve velkém počtu na Ivan Hlinka Memorial Cupu, aby se potom rozjeli do celého světa, hlavně do USA a Kanady.

Slováci smutní, protože v této chvíli nemají v prognózách v první stovce ani jednoho svého zástupce. Je to dokladem určitého ústupu slovenského hokeje z pozici v mládežnických kategoriích, což se se zpožděním projeví u dospělých kategorií až za několik let.  S menší základnou potřebují až zoufale držet za jeden provaz a na velké mezinárodní akce musí využít doslova všechno z NHL, co má nohy a ruce. Situace je dnes na Slovensku ale přesně obrácená. Ale možná se vše změní po té, co si vyřeší svoje problémy s mládežnickým i dospělým slovenským hokejem.

Na rozdíl od Česka už zjistili, že ty problémy v nastavení pravidel jsou nesmírně vážné a situace na Slovensku se proto dost vážně hrotí a polarizuje. Je otázkou, kdo tento spor vyhraje. Zda slovenský hokej a jeho nejlepší zájmy, nebo ti, kterým jde především o vlastní prospěch.

To Češi jsou na tom o poznání lépe, co se týká hráčů v příštím roce. Ale i my můžeme, zdá se, zapomenout na hvězdné roky 2014 a 2015, kdy jsme měli po dvou zástupcích v prvním kole. Prozatím se naše naděje objevují od čtyřicátého místa a výš, ale potom máme poměrně výrazné zastoupení šesti hráčů, kteří se teprve budou pohybovat v odhadech nahoru a dolu. Momentálně je nejvýše hodnocen zámořským scoutingem brněnský Libor Hájek.

Jedenáct měsíců před draftem vidí za mořem Čechy následovně.

40. Libor Hájek, Kometa Brno

49. Vojtěch Budík, Pardubice

56. Ondřej Vála, Pardubice

69. Matouš Bělohorský, Liberec

73. Šimon Stránský, Princ Albert

74. Filip Hronek,

Pokud by tomu tak skutečně bylo, měli by Češi opět o velice vydařený draft s dobrým početním zastoupením. Ale tyto pozice se budou ještě v průběhu roku dramaticky měnit. Zdá se, že by bylo utopií domnívat se, že by někdo z našich hráčů mohl opět atakovat první patnáctku, nebo dokonce desítku, ale je poměrně reálné, aby někdo z českých hráčů prorazil do prvního kola.

Pokud je mi známo, část hráčů s ambicemi se chystá do CHL, což tento záměr může výrazně podpořit, pokud se v konkrétním případě všechno ideálně sejde.

Ještě loni v létě aspiroval na jedničku draftu NHL 2016 Jacob Chychrun ze Sarnie Sting. Je to spoluhráč Pavla Zachy, kterého znám velice dobře, sledoval jsem ho při zápasech i na části tréninků celý minulý rok. Nejednou jsem měl možnost příjemně podebatovat s jeho otcem a bývalým hráčem NHL Jeffem Chychrunem, který jej často v Sarnii navštěvoval. Přestože se Jacob "propadl" až na třetí místo, v této době to ještě nic neznamená a Sarnia opět bude mít svého hráče v prvním kole vysoko.

Hráči v CHL mají výhodu, že ty s největším příslibem do draftu nechávají v klubech maximálně hrát a jsou vůči nim nesmírně trpěliví. Mohou dělat chyby, mohou kazit, mohou díky chybě zavinit prohru týmu, klidně opakovaně. Nic se neděje, nikdo je v tisku nepranýřuje, stále hrají první lajnu, stále hrají přesilovky, stále jsou na ledě. Nikdo je nesráží, dostávají obrovskou důvěru i prostor, trenéři a vedení je vůči nim nesmírně pozitivní, získávají obrovskou sebedůvěru. To je ten markantní rozdíl oproti současné české praxi výchovy talentů. A ten rozdíl je v konečném důsledku tak velký, že z českého ledu prostě momentálně nejen díky tomuto faktu nelze držet krok s těmi úplně nejlepšími na světě.

V Sarnii odehrál skoro celou minulou sezónu s Pavlem v první lajně hráč, který by mohl být na příštím draftu taky hodně vysoko.  Prozatím figuruje Jordan Kyrou na 42. pozici, tedy na úrovni současné české jedničky pro příští draft, ale má potenciál posunout se do prvního kola, pokud zesílí a posune se ve svém projevu o krok dál.

Teď už to mohu napsat. Pro mě bylo v loňské sezóně největším překvapením, že Sarnia se svými prioritami dospěla do Play-off. Vezměme v úvahu, že první lajna stála na Zachovi, ročník 1997, a nejproduktivnějším hráči Korostelevovi (184. v draftu), rovněž ročník 1997. A tyto hráče před draftem "podporovali" v první lajně ještě dvě devadesát osmičky!!! Oba zmiňovaní Kyrou a Chychrun. Klub vlastně už loni investoval do draftu 2016 a oba talenty si připravoval i za cenu celé řady prohraných zápasů. Nebylo ale lehké v tomto složení vyhrávat zápasy proti týmům, které měly první dvě lajny poskládané z elitních starých hráčů a šli vyloženě za výsledkem a za pohárem. To co se loni v Sarnii podařilo bylo asi maximem možného. Celá ta série proti Erie s Connorem Mc Davidem, kterého se Pavlovi v play off podařilo pokrýt a eliminovat, byla scoutingem kvitována silně v jeho prospěch.

Ale to není podstatné. Je to vše jen ukázkou toho, jak v prostředí, kde jde o výsledky a současně obrovské peníze na prvním místě (a nepleťme se, i v kanadské juniorce!!!) na tyto výsledky často nehledí a preferují na prvním místě vychovat talenty. Pokud mají v kádru hráče s nějakým potenciálem do budoucna. U nás tento trend vlivní lidé špatně pochopili, takže také prohlašují, že nechtějí hrát na výsledky, ale udělají to tak, že znehodnotí soutěže, zakážou pořádat nejlepší turnaje, a vlastně jdou těmi všemi nesmyslnými opatřeními proti současnému trandu ve světě.

Proti tomu ale zase stojí enormní snaha mladých hráčů a jejich rodin vybojovat si své místo na tom hokejovém ledovém slunci, takže stále a i přesto se u nás rodí, dozrávají a produkují zajímaví hráči. Ale pokud by se ten systém změnil k lepšímu, měli by snadnější pozici a mohlo by těch draftovaných být o poznání víc.

...........................................................................

Všem českým i slovenským mladým hokejovým nadějím přeji skvělou sezónu bez zranění  prožitou mezi skvělými lidmi, kteří vás budou za každých okolností maximálně podporovat.

 

http://www.draftsite.com/nhl/mock-draft/2016/

http://nhlnews.cz/silna-petka-kvalitni-zbytek-draft-2016-se-letosnimu-minimalne-vyrovna/

http://hokej.pravda.sk/nhl/clanok/361056-buducorocny-draft-v-nhl-zrejme-radost-slovakom-neurobi-cechom-ano/

http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=774344

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Když už padlo jméno Korostelev, tak by mě zajímalo, jestli má ten kluk nějaké problémy s chováním, případně jestli se kolem něj nezačalo něco v průběhu konce základní části a play off něco dít. Byl to totiž hráč pro konec druhého kola draftu a nakonec byl rád za sedmé kolo. Za takovým propadem většinou něco bývá a nikde jsem se zatím nedočetl, co je za tím v případě Nikity. Jinak viděl jsem jej hrát a Toronto získalo skvělého hráče v sedmém kole. Jinak Chychrun je úžasný obránce a nechci si ani představit, jak skvělý bude za pár let, jenže letos má silnou konkurenci v bojích o jedničku. Je tam Auston Matthews, který je, dle mého, lepší než Eichel v jeho věku. Pak je tam Jesse Puljujarvi, který odehraje celou sezonu v nejvyšší finské lize, má za sebou už jedny osmnáctky a dvacítky. Hlavně je to ale úžasný bruslař na své parametry a proti ofenzivním borcům, kteří mají nad 190cm a 90kg, budou obránci vždy v nevýhodě. A to mu na záda bude tlačit i Matthew Tkachuk, další pozdní ročník 97 z USA, syn Keitha Tkachuka, který si vybral před NCAA možnost hrát za London Knights OHL, kde pravděpodobně ještě rok zůstane Dvorak s Marnerem a dá se tedy očekávat, že bude sbírat hodně bodů.

Co se týče našich hráčů, tak minimálně Hájkovi věřím, že se prosadí do prvního kola. Doufám, že odejde do WHL, kde byl draftován, protože je to pro něj nejlepší možná soutěž z CHL a pravděpodobně nejlepší možná volba vůbec. Hadamczikovi nevěřím, že by mu dal důstojný čas na ledě nebo že bych chtěl někoho vychovávat pro NHL. Minimálně jeho první rok bude o tom všem ukázat, že jeho volba nebyla chybou a tak experimenty vážně nečekám. Upřímně doufám, že odejde i Vála s Budíkem. Oba těžko dostanou prostor v áčku Pardubic. No, spíše ani jeden nedostane prostor, jelikož už tam mají zapracovaného Ščotku a Pardubice nebudou hrát stabilně s dvěma a více juniory v obraně. Navíc po Špačkovi se dá očekávat, že hned tak nedají opravdu pořádný prostor sedmnáctiletým klukům, aby jim po sezoně odešli do CHL. Jinak se dá očekávat draft Doudery, od kterého čekám rapidní zlepšení do letošní sezony. Dle mého se v draftu prosadí i Hrdinka a mít draftovaných pět nebo šest obránců by bylo něco parádního.

V útoku to je větší loterie. Stránský má na to posunout se na hranici začátku druhého kola. Bělohorský by měl buď odejít do CHL nebo by měl pravidelně nastupovat v Benátkách. Škoda letošního zranění, jinak by jistě odehrál celou sezonu v juniorce. Toho hráče mám opravdu rád a věřím mu, že se popere o druhé kolo. Potom tam jsou dva čahouni, Kantner a Havlát, kteří když přiberou nějaké to kilo a přesunou se příští rok do juniorů, určitě nebudou bez šance. Jinak tam zase tak moc možností není. Suchý má 173cm, Koblížek 175cm, Pavlík 173cm a to se o draft bojuje těžko, pokud se nesbírá téměř dva body na zápas v CHL nebo USHL. Nemůžeme ale vše posílat do NHL a minimálně od Pavlíka očekávám nějaké veliké věci na evropské scéně v budoucnu. Bez šance není spousta kluků, jako Krejčiřík, Karafiát, Zidek, Najman atd., ale to by museli hrát bezpodmínečně za juniory a hlavně by se museli ukázat v reprezentačním dresu.
icon odpověděl(a)
Nikita Korostelev neměl žádné osobní problémy, je to normální příjemný kluk. Byl dokonce v žebříčcích na konci prvního kola loni na podzim, ale potom se začal propadat. Je to ten typ hráče, který není moc do kombinace a chce dát co nejvíc branek. Navíc spíš vyčkává, co dostane od spoluhráčů, než by šel puk vybojovat k mantinelu a největším problémem u něj byla hra dozadu, tam se mu fakt nechtělo. Dokud při tom všem hodně bodoval, ještě to šlo, ale jakmile se mu přestalo dařit střelecky, najednou neměl co hrát, trenéři jej v jednu chvíli posunuli až do třetí lajny, aby ho přinutili víc makat pro tým, ale nepomohlo to. Jakmile se o něm tohle rozšířilo mezi scouty, propadal se hrozně hluboko. Potenciál dopředu má velký, ale musí se stát trochu víc komplexnějším hráčem, aby mohl uvažovat o tom, že dostane reálnou šanci v NHL. Pro něj zřejmě bude klíčový letošní rok v Sarnii, jak si to přebere v hlavě. Je schopný udělat devadesát bodů v sezóně, ale k tomu musí pořidat i tu práci pro tým a pro svoji lajnu.
odpověděl(a)
Je pravda, že do obrany mě moc nepřesvědčil, ale v draftu byli v tomhle směru rozhodně horší hráči při stejné bodové produktivitě, kteří byli draftováni mnohem výše. Má v juniorech ještě dva roky, takže je spousta času na tom zapracovat.

Jinak to vypadá, že jak Vála, tak i Budík s Hájkem jdou do CHL, takže paráda 1 Horší pro osmnáctky, protože tolik kvalitních obránců nemáme a říká si to o postaršení někoho ze sedmnáctky.
odpověděl(a)
hypperbola: Jsem rád, že žiješ, kámo.. 10 Jak jsem psal onehdá, byl bych rád, kdybys napsal nějaký rozbor k dalšímu ročníku a jeho vyhlídkám na draft. Takž jsi to spíchnul tady. Takže za mně dobrý.. 1
Jen by mně zajímalo, jestli jsi tak trochu po loňském fiasku (celkově to fiasko na vrcholných akcích vzhledem k ambicím bylo) trochu nezanevřel.. Ale jak to vidím, špatné to nebude. Jen je prča, že ihned, co jsem naše oproti Slovákům pochválil trochu místní poměry, tak dostáváme v Kanadě hezky na prdýlku.
odpověděl(a)
Loňský rok byl fiasko každopádně. Papírově minimálně o polovinu slabší tým Slovenska bral na MSJ20 bronz a naši borci, hlavně ti co vyhlašovali do novin, že si jdou pro zlato, selhali. Osmnáctky doplatili na špatné vedení v klubech, ale vše to mělo nakonec pozitivní dohru. Jen jsem moc nepochopil letošní rozlosování Hlinkova memoriálu, protože jako obhájci stříbra máme hned ve skupině Kanadu, která je sice oproti té loňské snad o polovinu slabší, ale pořád je to nejsilnější tým na turnaji a téměř automaticky nás to posílá v nejlepším případě do semifinále buď proti tradičně silnému USA nebo ohromně silnému Finsku, ovšem za předpokladu, že přijedou v plných.

Vladař, Stezka a Růžička jdou do USHL, kde nepochybuji o jejich roli jako prvních brankářů. Jak už je zmíněno výše, pravděpodobně odejde i Hájek, Budík a Vála do CHL. Odešel Špaček do ambiciozního Red Deer Rebels. Z 98 ročníku asi odejde do CHL i Kachyňa a Kantner, kterým by zámoří mohlo sednout díky jejich postavám. Jen nevím, kde sežene osmnáctka na každý turnaj šest sedm beků, když čtyři z jejich pěti nejlepších bude hrát CHL a ta kvalita v obraně u 98 ročníku zkrátka není. Letošní osmnáctka asi žádný zázrak nebude. Švédsko se letos bude chtít vrátit k bojům o zlato, Finsko bude neuvěřitelně silné, o USA nemluvě a třeba Rusko letos bude hrát celý rok spolu, takže budou sehraní. Bez odchodů do zámoří by mělo být i Švýcarsko, na jejichž úrovni nejspíše budeme. Letos na rozdíl od posledních dvou týmů s očekáváními nemáme žádnou pořádnou jistotu a kvalitu v bráně. Máme dva nevysoké brankáře, kteří mají možná dobrá čísla v extralize st.dorostu, ale na reprezentační úrovni to žádné terno za dva roky nebylo.

U dvacítek to bude opravdu zajímavý a kvalitní výběr a momentálně probíhající přáteláky jsem raději ignoroval, i když byla možnost je sledovat. Na MSJ budeme konkurenceschopní, ať už s Pavlem nebo bez něj, stejně tak i u Vrány. Moc se na další sezonu těším z pohledu sledování našich mladíků. Moc se těším na vstup Eichela a McDavida do NHL. Těším se na to, jestli Calgary zvládne zopakovat loňskou sezonu, jestli se ještě výše posune Tampa Bay, jaká příležitost čeká na naše mladíky v ELH, jestli nějaký junior nakoukne do A týmu reprezentace a jestli si v naších klubech konečně vytáhnou hlavy z prdele a začnou reprezentanty nasazovat o kategorii výše (z ml.dorostu do st.dorostu, ze st.dorostu do juniorů a juniorům dát šanci v mužích nebo jim sehnat hostování v první lize). Jako vždy se zkrátka těším na novou sezonu. Letos to bude v kategoriích U18 a níže spíše o hledání někoho výjimečného a moc se těším, co předvede letos Zadina z Pardubic, protože vloni jsem měl na něj jednou štěstí a naprosto mě dostal. Pozdní ročník 99, ale bez problému bych jej zařadil do první lajny v juniorech. Jeden z těch hráčů, u kterých věřím, že se letos postarší a uvidíme jej na osmnáctkách.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Rangers.jpg

Reklama