Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Draft NHL 2020 a český hokej

8.10.2020

 

Teoreticky je postupem času stále snadnější v draftu uspět, protože po rozšíření národní ligy na 31 klubů NHL tady máme další tým, který rozšíří počet účastníků už na 32. To současně rozšiřuje počet draftovaných hráčů a tedy i šance pro mladé hráče. Tento ročník je skauty opět označován za kvalitní, někteří hráči zvlášť z prvního kola by mohli výrazně ovlivnit  NHL v následujících letech.

New York Rangers ukázal podle očekávání na Kanaďana Alexise Lafreniéra, New Jersey Devils si po zásadní reorganizaci trenérů i managementu odvedli z prvního kola hned tři hráče.

O Čechy v prvním kole zájem nebyl. Jméno Jana Myšáka obsadilo 48. pozici, což bylo dříve, než zazněla loňská volba prvního Čecha č. 87 brankáře Lukáše Paříka, nicméně je to už podruhé za sebou, kdy nás prestižní první kolo minulo. Po několika "tučných" letech na naše poměry, kdy jsme v úvodu draftu měli i dva hráče, to do budoucna signalizuje naprosto nesmlouvavě a srozumitelně další ústup čehosi, co jsme dříve s hrdostí nazývali "českou hokejovou školou".

Nakonec ukázal skauting NHL na 8 českých hráčů, což tak nějak s drobnými výkyvy nahoru a dolů odpovídá úrovni českého mládežnického hokeje.

V každém případě gratuluji všem hráčům, kteří se v této jediné spravedlivé, férové a celosvětově otevřené dražbě talentů zbavené všeho toho hnoje, jako jsou tabulky, dementně organizované a systémově zasukované mládežnické soutěže svázané ještě více destruktivními pravidly, známostmi, mstami, prosazováním kamarádů nebo poskytováním protislužeb všeho druhu, přece jen dokázali prosadit. Často se to stalo jen díky jejich pracovitosti, odvaze odejít do zahraničí a skočit do opravdu rychlých a kvalitních soutěží, kde obstojí jen ten, kdo hodně chce a hodně umí. A veliká gratulace náleží samozřejmě jejich rodičům a trenérům, kteří v průběhu jejich zrání přemýšleli nad jejich vývojem, dobře jim radili, umožnili jim zamilovat si hokej a současně jim srozumitelně vysvětlili, že jen ochota podstupovat zábavu, ale i dřinu a bolest, je nakonec přivede až k poslednímu kroku k jejich sportovním snům.  

Dominovali mladí Kanaďané, NHL znovu obrací svoji pozornost na ruský hokejový trh, který díky úspěšným krajanům získává stále větší pozornost skautingu NHL. Podobně jako my zůstali letos stranou i Švýcaři, naopak vysoko zabodovali mladí Němci, a dokonce Rakušan, kteří šli na řadu dřív než první Čech. Zdá se, že jde o nezadržitelný trend, kdy v zemích jako Dánsko, Německo nebo Rakousko dokážou zaujmout výraznější hráči, zatímco nám se už dávno tolik nevěří. Ze zastaralé a problémy zmítané továrny prostě nevypadne Apple poslední generace.

V každém případě ale letos lituji rodiče i hráče, kteří se téměř osmnáct roků tvrdě připravovali na tuto sportovní i společenskou událost, živili svůj sen o přetažení dresu přes hlavu a nasazení kšiltovky s logem klubu NHL na podiu, ze kterého zbývá už jen poslední krok do slavné NHL. Tento téměř už posvátný rituál jim okolnosti letos odepřely. Považuji to sice za nutné a pochopitelné, přesto obrovské ochuzení. Na sportovní budoucnost hráčů aani na jejich hru to dopad mít nebude, ale jeden z nejsilnějších a nejkrásnějších životních zážitků pro rodiny, kde tomu roky dávali nejvíc, byl tímto vymazán - velká škoda. Nezbývá než doufat, že se tak stalo poprvé a naposled.

Dál se tím nebudu zabývat, protože stavem mládežnického hokeje jsem se tady vcelku marně spolu s Vámi ostatními zabýval celé věky. Je smutné, že přestože má díky stoleté tradici a obětavým fanouškům český hokej už roky plnou pokladnu - na rozdíl téměř od všech ostatních sportů, nedokázal tyto peníze účelně vynaložit pro lepší hokejovou budoucnost. Příčinou je vršení celých sérií nesmyslných kroků, postojů a rozhodnutí do souvislých řetězců, což efektivně brání i těm nejodhodlanějším mladým hráčům prosadit se výrazněji na mezinárodním ledě, především v NHL.

Líbí se mi, jak to shrnul Milan Antoš v tomto rozhovoru, k tomu bych se přidal:

https://www.sport.cz/hokej/nhl/clanek/1737413-antos-draft-nhl-je-obrazem-nasi-juniorske-ligy-ta-nema-kvalitu-chybi-sestup-a-kazdemu-je-to-u-pr.html

........................................................................................

Stanley Cup získala Tampa

a řekl bych, že je ve správných rukách. Vidím je jako nejsilnější tým současnosti s většinou hráčů v nejlepším hokejovém věku. Se stejnou soupiskou už ale do dalšího ročníku NHL určitě nenastoupí, protože platový strop se letos nenavýší a všechny hráče prostě nepůjde udržet. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím GM BriseBois popere a kolik vítězů poháru si odvede konkurence. Gratuluji i dvěma českým šampionům, hlavně Ondrovi Palátovi. V celém play off byl lepší a lepší, jeho role rostla a i ofenzivně byl neuvěřitelný. Velká gratulace jemu i otci Pavlovi Palátovi, který společně s manželkou vychovali skvělého hráče i člověka. Bylo tomu tak i dřív, ale teď k tomu navíc vlastní i pohár, o kterém sní každý malý kluk.

Když se podívám zpátky domů, je určitě dobře, že kluby aktivně zápasí se situací a snaží se hrát. Nedaří se to sice tak jako v NHL, která odehrála zápasy o pohár bez jediného nakaženého hráče, ale to je spíš problém nátury, celého systému, přístupu a hlavně peněz, které k vytvoření "bublin" bylo možné uvolnit. Ukazuje se, že i v této situaci jde zařídit prakticky všechno, jen k tomu potřebujete odhodlání, ochotu pracovat a balík peněz.

Uvidíme, jak to u nás bude dál, lidi už Covid přestali brát vážně a tohle myšlení se u nás těžko mění. Možná tomu nahrává i nevyváženost některých omezení. Třeba zakázat rodičům dětí vstup do hlediště se mi jeví jako totální nesmysl. Jistě by nebylo nemožné dodržovat rozestupy a debatovat mezi sebou na větší vzdálenost, než obvykle. Lidi nenávidí hlouposti a zbytečnosti, tohle je reprezentativní ukázka jedné z nich.

Doba je těžká, to je nesporné, přesto jsem byl velice zklamaný nedávným rozhovorem Filipa Pešána v  deníku Sport. Očekával jsem, že po té už docela dlouhé době, kdy přišel na svaz, vytáhne nějaký kompas a sdělí hokejovému národu, kam se náš hokej bude v dalších letech ubírat. Jenomže v tom dlouhém textu jsem nenašel absolutně nic, co by se tak dalo nazvat. Pokračovat "...v započatých krocích,.." které ale zjevně nemají ten správný směr, je dost málo. Nebo slova o zprofanované cizině a pobídce, aby mladí hráči zůstávali doma, tomu daly korunu. Kdo z odpovědných rodičů by nechal syna, pokud by vykazoval nějakou vyšší naději do budoucna, utopit v juniorce, kterou už snad nikdo nebere vážně, nebo si zahrál loterii s osudem svého dítěte s některým z klubů první nebo druhé nejvyšší soutěže dospělých, zda s ním zametou, nebo výjimečně ne. A vypadá to, že dokonce ani ti, kteří mezi dospělými dostali zajímavý prostor, nejsou dnes pro zámoří zajímaví tak, jako ještě před pár lety. Prostě, skauting NHL si nás už dostatečně přečetl, nemohou riskovat vysoké piky v draftu v kvalitativně příliš riskantním teritoriu. 

Český hokej stále má šanci, lze se zvednout. Řešení se nabízejí, stačí si je uvědomit a vdechnout jim život. Dokud se u nás rodí děti, můžeme z nich vychovat skvělé sportovce a kvalitní lidi. Ale je zřejmé, že současné vedení toho není schopné a hokejoví kluboví bossové, kteří jediní mají právo volit, zase nevidí důvod, proč něco měnit. Jejich vidění hokejového světa se zúžuje na touhu po poháru, udržení v soutěži případně postup výš. Ostatní, zvlášť mládež, je pro ně jen balast, který získali společně s hlavní hračkou. Že je mládež naopak důležitější, si u nás většina lidí nemyslí. I to je jedním z důvodů stavu, ve kterém se nacházíme.

Důkazem bezradnosti je další průhledný a stále se opakující manévr, kdy na výsledek draftu reagovalo vedení hokeje s mnoha měsíční prodlevou útokem na Techniku Brno. Vytáhnout tzv. kauzu "Stloukal" v tomto okamžiku, ve snaze strhnout pozornost jinam, to už je vážně nehoráznost.

Je to stále dokola, pracovat a sloužit hokeji se nikomu moc nechce, trestat a zakazovat je snazší, lze to vyřídit od stolu, strhnout pozornost od skutečných problémů jinam a zase si užívat "klídku na práci".

No nic, Covid je velký problém současnosti, v oblasti našeho hokeje ale bohužel není tím problémem největším, který za pár měsíců odezní. Celé to prostředí je zavirované dlouhodobě.  

   

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Akademie odpovědět
Tak jsem se podíval na video ČSLH ohledně akademií.

https://www.hokej.cz/o-systemu-ceskeho-hokeje-filip-pesan-predstavuje-serii-videi/5052721

Přitom jsem si vzpomněl na Vás a na to co jste tady od vzniku akademií psal. Zbytečně se ztratilo min. 10 let. Všechno co jste zde roky psal jim nyní začíná docházet např. velké množství akademií - slabá konkurence, složitost přestupů atd. A přitom stačilo tak málo (anebo hodně - to je na úhlu pohledu) ... změnit myšlení a přiznat si, že náš systém soutěží, přestupů atd. je ze století páry.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

MCR5_2009.jpg

Reklama