Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Chytil zřejmě zůstane za mořem, Martin Nečas je zpět.

30.10.2017

Zatímco Martin Nečas je už znovu v extralize a odehrál první dva zápasy (mimochodem, chtělo by to možná víc citlivosti a dopřát hráči po přechodu zpět do Evropy více dnů na aklimatizaci a adaptaci, protože tyto rychlé nástupy hrozí zraněním), Filip Chytil bojuje na farmě o šanci vrátit se ještě letos, byť třeba jen epizodně, do základní části NHL.

Podle mých informací zřejmě i sám hráč upřednostňuje tuto variantu, což je pochopitelné, pokud nějaká šance žije.

Takže přeji hodně štěstí a jen doufám, že ho tam žádný blázen nepřipraví o zdraví. 

23.10.2017

Situace kolem českých hráčů v NHL se už před koncem října začíná vyjasňovat. Pokud někteří fandové neznalí reality získali na jaře a v létě pod dojmem sérií článků v našich sportovních médiích dojem, že česká invaze nových tváří doslova rozvrátí celou NHL, potom se logicky jednalo jen o účelově vyvolaný dojem bez jakéhokoliv reálného podkladu.

Připomeňme si, že dlouhodobý permanentní úbytek Čechů v NHL byl stvrzen loňským číslem 32 hráčů, kteří vstoupili na led během základní části NHL, letos jich doposud bylo pouze 26, a to počítáme pouze epizodní několikaminutové vstupy osmnáctiletých mladíků, Chytila a Nečase.

Je to jistě velký úspěch zahrát si v osmnácti letech NHL, a takto to všichni musíme bez jakýchkoliv pochybností brát, současně se ale při předběžném hodnocení působení v NHL u obou českých voleb v prvním kole letošního draftu neubráním několika otázkám.

Martin Nečas už zamířil zpět do Komety.

https://hokej.idnes.cz/martin-necas-carolina-nhl-kometa-brno-dwj-/nhl.aspx?c=A171022_201529_nhl_par

Co mě osobně zaráží, to byl průběh jeho pobytu v Carolině. Když jsem měl před dvěma roky možnost z blízka sledovat uvažování GM a trenérů v New Jersey, tak oni velice pečlivě zvažovali, co je pro hráče lepší variantou a menším zlem. Zda mu dát čuchnout v NHL sedm nebo osm zápasů a pak ho vrátit do juniorky, nebo ho tam poslat po kempu hned, aby zklamání nebylo tak velké a aby se co nejdříve etablovat v týmu, kde prožije celou sezónu. Protože kouč Hynes působil dříve u juniorských týmů, má osobní zkušenosti s tím, jak se hráči obtížně začleňují po návratu z NHL do juniorských nebo farmářských týmů.

Je to v něčem podobné, jako když na mistrovství světa prohrajete semifinále, šance na zlato je pryč a už můžete brát pouze bronz.

V Sarnii Sting (OHL) byl rok před Pavlem draftován obránce DeAngelo. Odešel na nováčkovský kemp NHL přesvědčený o tom, že už tam zůstane. V OHL hodně bodoval, často jste nevěděli, jestli je obránce nebo útočník. Věčně byl u soupeřovy brány nebo za ní. Klidně dal pět bodů za zápas, jindy podobný počet zavinil. Když se vrátil s nepořízenou zpět do juniorky, byl frustrovaný, věčně nas... naštvaný, nakonec se nechal vyměnit do jiného klubu. Vrátil se počátkem listopadu do juniorky, která už byla rozběhnutá, do konce roku nenašel motivaci pokračovat dál ani pořádný herní rytmus.

Vždycky je tam někde v hlavě to zklamání a nutnost najít si rychle novou motivaci, což se nemusí podařit ze dne na den. Protože hra v juniorce není o mnoho pomalejší a hráč bez koncentrace na hru nemá moc šancí dominovat, což se od něj ale automaticky očekává, případně se může v tom stavu i snadněji zranit.

Už proto jsem očekával, že také v Carolíně se pokusí dát Nečasovi šanci hned v prvních zápasech, neprodlužovat promarněný čas bez herníc zkušenosti, nebo ho už předtím co nejdříve vrátí do Česka. Je tady už dlouho v běhu naše extraliga a je věčná škoda přicházet o zápasy v týmu, kterému se daří a kde by mohl pobrat hodně času na ledě.

Obecně tvrdím, že česká extraliga nemá top úroveň a je mnohém méně kvalitnější a pomalejší než nejlepší ligy na světě. Ale nechci, aby to vyznívalo jako jednocestná kritika. Protože pro český hokej je prostě dobře, že tady alespoň takovou ligu máme a každý její dílčí posun v nějakém ohledu nahoru je pro náš hokej velkým pozitivem.

Ono je velice subjektivní hodnotit úroveň nějaké ligy. Není zase tak moc odborníků, kteří mohou z blízka sledovat všechny světové ligy a vyjadřovat se fundovaně k jejich úrovni. Já sám se mezi ně určitě nemohu počítat, neznám třeba vůbec současnou finskou nebo švýcarskou nejvyšší soutěž, ty ostatní pouze okrajově. Své si k tomu mohou říct hlavně skauti NHL a někteří agenti, kteří křižují hokejový svět a mají asi jako jediní ten opravdový a aktuální přehled.

Nedávno se v rozhovoru pro náš tisk hráčský agent Robert Spálenka vyjadřoval o české extralize ve smyslu její sestupné tendence. Zdůvodňoval tak nejen úbytek našich hráčů v NHL, ale i hráčů a trenérů v KHL a dalších elitních ligách.

Současně je třeba vidět i dobrou práci, například způsob komentování extraligy je často veden s velkým nasazením a výdejem energie, takže můžete chvílemi klidně získat dojem, že sledujete finále Stanley cupua ne základní část extraligy. Každá práce prováděná s nadšením a emocemi přináší oživení a zvedá úroveň produktu, i když by to bylo jen ve studiu.

Ještě nedávno jsem se setkával s názory skautů, že pro našeho mladíka s potenciálem pro NHL je téměř jedinou cestou, nebo alespoň tou nejkratší cestou, vydat se do CHL, etablovat se, dokonale zvládnout jazyk i styl hry, a pak se pokusit z výhodné pozice o NHL.

Je to bezesporu vystihující i objektivní soud, protože ještě před dvěma či třemi roky to tvrdili česky hovořící evropští skauti NHL jako jedním hlasem i přesto, že tím vlastně popouzeli mladé talentované hráče, jejich agenty i rodiče, k ochotě podstoupit riskantní krok a vydat se co nejdříve za naše hranice. A oni sami tady ztráceli nejzajímavější hráče pro sledování, což vlastně jen zhoršovalo jejich pracovní pozici. Byli tak říkajíc "sami proti sobě".  Také proto nebylo možno označit tyto jejich názory jako účelové.

V současnosti se ale zdá, že to nemusí být jediná možná cesta. Roste počet klubů, které se pokouší dát potřebný prostor mladým hráčům i v české nejvyšší soutěži. A nejen dát jim prostor, ale taky vytvořit podmínky pro dobrý trénink, rozvoj síly i dovedností. Už to není jako před šesti roky pouze Hertl ve Slávii pod Růžičkou a nikdo jiný, ale celá řada klubů dnes nějakého mladíka nějak systematicky ohrává v nejvyšší soutěži. Pokud týmu nezačne téct do bot a neodhodí všechny tyto věci za hlavu ve snaze udržet se v soutěži.

V ideální, téměř až skleníkové pozici byl loni, a zřejmě tomu tak bude i letos, Nečas. Může naskočit v jednom z nejsilnějších týmů, který si dobře stojí v tabulce. Zřejmě nebude muset v průběhu sezóny odstavovat mladé hráče z výsostných pozic ve snaze uhrát se staršími hráči nějaké body. Může dostat velký prostor a hrát důležitou roli. A může mít k ruce mentora se zkušenostmi z NHL, který mu poradí co dělat i čeho se vyvarovat.

Pro Nečase je Kometa jasnou volbou, protože v AHL by si zahrával s vysokými zdravotními riziky a o podobném servisu jako v Kometě by si mohl nechat jen snít. Protože AHL je plná zoufalých dravců snažících se na sebe upozornit za každou cenu, o nějaké spolupráci nemůže být často ani řeč.

O něco lépe si v NHL vedl trochu níže draftovaný Chytil, který se blýskl hlavně v přípravných zápasech a po testu v NHL byl odeslán na farmu. Ale ani v jeho případě nejsou skauti NHL k otázce jeho další  cesty směrem do NHL jednotní, dokonce zazněly i zajímavé hlasy lichotící české extralize.

názor skauta NHL:

"...I pro Filipa Chytila by mohla být AHL dost nebezpečná soutěž. Například Patrik Štefan hrál IHL a mnozí se domnívají, že mu právě tato štace zkrátila kariéru. Takže bych Chytila do AHL moc netlačil. Asi se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale viděl bych to v jeho případě spíš na Zlín. To není nic proti kanadské juniorce, ale zde by hrál nejvyšší soutěž dospělých a neměl bych strach, že by nebyl dost vytížený. Když se podíváte, koho mají ve Zlíně na centru, hrál by nejhůř ve druhé lajně, k tomu přesilovku i oslabení. Neříkám, že juniorka je špatná volba, ale v jeho případě hrát kvalitní minuty proti chlapům - to bych považoval za lepší variantu.

A že by nebyl pod dohledem? Dva skauti Rangers bydlí kolem Trenčína, do Zlína to mají kousek.ˇ

Netlačil bych v jeho případě úplně na pilu. Filip se sice vyvíjí hrozně rychle, udělal velký pokrok i od konce loňské sezóny, ale vždyť on pořád ještě i roste, nespěchal bych. Osobně mám spoustu výhrad k českému hokeji i k české extralize. Nicméně si myslím, že ji i sami trochu podceňujeme a znevažujeme. Viděl jsem teď několik zápasů finské ligy a moc nadšený jsem nebyl. Slyšel jsem názory samotných Finů, že jejich liga šla razantně dolů.

Česká liga má svoje specifika, ale nezdá se mi horší, je prostě jiná.

Víte, my, čeští skauti, jsme na naše hráče hodně přísní, podle mě je to dobře. Jsme daleko přísnější než třeba švédští skauti na svoje hráče. Také z Finska bylo letos draftováno několik dost špatných hráčů, jejichž draft považuju za nesmysl. Několik lepších českých hráčů zůstalo mimo a je mi jich docela líto. Ale musím dodat, že bych si je taky nevybral..."

Tolik jeden z nejmenovaných evropských skautů NHL.

Tady zaznívá hned několik zajímavých názorů.

Lidi kolem zámořskéhjo hokeje mají trpělivost, zkušenosti, jsou nad věcí a hodnotí hráče pragmaticky. Jejich postoj je mnohdy úplně jiný než postoj rodiče, hráče samotného nebo i jeho agenta. Protože vidíte kolem sebe tu obrovskou konkurenci.

Ono se řekne, netlačit na pilu, ale když mladý hráč přijde v devatenácti znovu po roce do přípravného kempu NHL, tak vidí, že se zase až tolik neposunul a konkurence mu opět narostla. Zvlášť slabší týmy v NHL mají v draftu první volby, takže takovému Nečasovi se příští rok klidně může stát, že bude mít v kempu jedničku nebo trojku draftu, podobně jako Pavel Zacha letos v New Jersey. A rázem je na ni soustředěna hlavní pozornost. Ono to někdy vůbec nemusí být na závadu, týmy potřebují hodně talentu, aby se dokázaly v NHL prosadit, ale těch dobrých míst v sestavě tam zase tolik není. Nejde dát tři mladíky do první lajny a na přesilovku.

Mnohokrát jsem slyšel názory českých skautů i agentů, že po dosažení věku osmnácti let česká extraliga dospělých hráče od NHL určitě nevzdálí, ale také ho v ničem NHL nepřiblíží. Tak smýšlí hlavně samotní hráči, zkušení agenti a rodiče, kteří tu šancí prosadit se do NHL zase tak často nemají a když se před nimi objeví reálná příležitost, nechtějí ji propásnout. Jsou v tom emoce i velký stres, který si málokdo z venčí dovede představit.

V každém případě je pro český hokej dobré, že cestu Chytila i Nečase do NHL může sledovat tak říkajíc v přímém přenosu. Tyto informace si mohou rodiče, mladí talenti i trenéři či agenti přiřadit k těm předchozím, následně  a lépe pak řídit kariéry dalších nastupujících mladých hokejových dravců. Příští rok budeme sledovat jak moc se třeba v Kometě Nečas posunul a jak na tom bude Chytil. To vše představuje cenný materiál, který zvyšuje naše výchovné know-how a zlepšuje orientaci těch hráčů a rodičů, kteří v budoucnu mohou mít podobně vysoké ambice. Bylo by pro ně jen dobře, pokud by se i česká extraliga stala ve více případech kvalitním podhoubím pro finální přípravu hráčů pro NHL.  

 

11.10.2017

Jeto velice zajímavý a skvělý příběh, velké povzbuzení pro další české mladíky.

Ukazuje se, že pokud u nás dostane hráč před draftem dostatek prostoru v extralize mužů, může mu to prospět a on neztratí kontakt s elitou svého ročníku.

Blíž o něm nic nevím, proto si nedovolím činit jakékoliv soudy. Snad jen několik poznámek.

Chytil prohlásil, že oproti přípravě šla úroveň hry v prvních zápasech základní části ještě nahoru, začal se cítit nesvůj a cítil nervózitu. V přípravných zápasech nestaví týmy to nejlepší, ale snaží se hlavně vyzkoušet aspiranty na první tým. Ti hrají o všechno a podle toho se snaží hrát. Vědí, že další šance může přijít až za dlouho, nebo taky vůbec. Proto hra asi nemá menší tempo, tito hráči hrají jako o život. Možná se to samé nedá tvrdit o zkušených hráčích stabilního kádru, kteří se logicky v přípravě nechtějí zranit a určitou rezervu ve svém výkonu alespoň v podvědomí mají.

Jakmile Chytil dostával malý prostor a pak se nevešel do sestavy, bylo jasné, že Rangers najdou rychlé řešení.

Mladý hráč musí hrát!

Ale zdá se, že jak vedení Rangers, tak i sám Chytil, a možná i jeho agent, začínají mít pocit, že nejlepší alternativou bude zůstat v zámoří, pokud má být prioritou NHL. A tak to určitě je.

Dva zápasy v AHL mají udělat jasno jak hráči, tak i vedení klubu, zda je to pro mladého hráče adekvátní soutěž, nebo by byla vhodnější juniorka. Pokud se vžiju do pozice hráče a jeho blízkých, v této chvíli mají určitě pocit, že by bylo ideální hrát na farmě s možností být občas povolán nahoru. Chápu to a uvažoval jsem úplně stejně. Pokud se rozhodnou pro juniorku, znamená to být tam celou sezónu. A to by po tom všem bylo na první pohled zklamání, kterému se nikdo neubrání.

Ale s odstupem roku by to možná všichni okolo hodnotili trochu jinak. Hrát AHL je pro mladého hráče velice náročné a taky dost nebezpečné. Riziko zranění je velké. Hraje se tam jiný hokej než v NHL a není lehké tam obstat jak na ledě, tak i mimo něj.

Proto mám pocit, že rok v juniorce by celkově hráče posunul nejvíc k NHL z hlediska budoucího roku, protože ani v AHL by nedostal takovou roli, jakou by mu ochotně naservírovali v juniorce. A když se sečtou všechny plusy a mínusy, člověk nakonec musí uznat, že je to pro hráče opravdu nejlepší řešení. Kromě těch bouráků, kteří v osmnácti vlítnou do NHL a dají hned 40 branek, takže mají hned roli i sebevědomí na rozdávání.

Tím nechci tvrdit, že nemá na to naskočit už letos do základní části, ale je to přece jen na delší čas nepravděpodobné.

Současně se mi to jeví tak, že alternativa s českou extraligou se oběma stranám nezamlouvá jako nejlepší řešení. Možná je v té samé situaci i Nečas. Vedení týmů NHL totiž nemá jistotu, zda by tady v Česku oba hráči dostali dominantní prostor na ledě po celou dobu sezóny bez ohledu na postavení svých klubů v tabulce. A kontrola nad vývojem hráče by byla nejen z tohoto důvodu minimální. To zřejmě něchtějí dopustit ani v jednom případě. A oba mladí hráči po prodělané zkušenosti už možná dospěli ke stejnému názoru.

Pouze trochu nerozumím těm průtahům, protože pokud je ve hře juniorka, je pro hráče ideální odejít do ní co nejdříve, aby se tam co nejlépe etablovali. Protože pokud by si někdo myslel, že je to snadná soutěž, lehčí a pomalejší než extraliga, raději by tam neměl chodit, protože by se srazil s tvrdou realitou. Ani v CHL není vůbec snadné se prosadit. Nemyslím jen bodově, ale dominovat na ledě, stát se lídrem a uznávaným hráčem i v kabině.

V každém případě přeji oběma hráčům, aby společně s manažery našli pro letošní sezónu to nejlepší řešení ne z hlediska této sezóny, ale celé kariéry.

https://www.nhl.com/rangers/news/rangers-assign-filip-chytil-to-hartford/c-291778440

https://sport.aktualne.cz/hokej/nhl/chytil-zlin-nebo-farma/r~253f9a26ae8411e7a7000025900fea04/

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, - odpovědět
1)do juniorky
2)do AHL
3)do Gottwaldova. - to jestli udela, tak nic nepochopili. Doufam, ze agent ma dostatek rozumu.
odpověděl(a)
Nedávno byl rozhovor ve Sportu s Alešem Volkem,určitě ho chtějí nechat v Americe...

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

suchapriprava.jpg

Reklama