Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Hokejová konference v Břeclavi: restart nebo "restart"?

8.8.2019

Turnaj osmnáctek v Břeclavi je tradičně spojený s trenérskými semináři. Ten včerejší nebyl výjimkou, ač se mu hlavní organizátor Filip Pešán snažil vtisknout podobu, která by mohla znamenat nějaký předěl ve vývoji českého hokeje. Doba je pro přijetí zásadních změn ve fungování hokeje příznivá. Podobně jako před zhruba deseti roky, kdy jsme dostávali desítky od Ruska a Kanady. Přišlo současné vedení, které přineslo ekonomickou stabilitu a zlepšení zázemí  i fungovaní ml. reprezentací, ale ke změně zastaralého systému, který ty skutečně odhodlané vyniknout v hokeji spíš dusí, než podporuje, nenašli odvahu. A bez toho nelze tento samo destrukční anytisystém restartovat.

Letos dostává česká osmnáctka znovu šesti a sedmi gólové příděly, při pouze průměrném výkonu golmana mohla klidně i ta magická desítka včera klidně padnout. Rozdíl v kvalitě hráčů Kanady a Česka je propastný. Vidí to nejen skauti NHL zastoupení v hojném počtu v hledišti, ale i trenéři, fanoušci, dokonce i matky a babičky hráčů. Už opět nastala situace, kdy není možnost mlžit ani plkat hlouposti. Pravda je krutá a vidí ji každý. Ten pohled je bolestný, drtivý, smutný, ale také usvědčující.

Náš hokej měl dříve svoji tvář, byla vidět česká škola i to, v čem jsme trochu jiní. Dnes nevidíte nic, co bychom měli navíc. To není výtka na ty kluky, to je vizitka systému a prostředí, ve kterém probíhá jejich výchova. To je vizitka lidí, kteří někdy celá desetiletí dobře žijí z českého hokeje.

Náš současný výchovný systém hrdě před léty představovaný veřejnosti, spojený s výstavbou akademií, ale bez dostatečné propracovanosti a podílu IQ na novém programu, byl už od počátku díky své nekoncepčnosti a nedokonalosti odsouzen k nezdaru. Tvrdil jsem to jako někteří další už od počátku, ale byl jsem označen za kacíře a nepřítele, spolu s některými dalšími podobně odvážnými, kteří nepřijali výměnou za hlásání pravdy souhlasné mlčení a nějakou tu funkcičku. Tato praxe nás přivedla zhruba opět tam, kde jsme před deseti roky byli. Trošku jsme se posunuli, ale okolní svět, ta potvůrka jedna, na nás odmítl počkat, takže vzdálenost se nezmenšila, naopak.

Vina za to padá na současné nejvyšší vedení Českého hokeje. To prozatím nikdy nepřiznalo chybu, pouze ukazuje prstem jinam, v zoufalé snaze neotřást svou pozicí. Ale nemusí mít strach, v našem hokeji je zoufale málo osobností, které by dokázaly přinést smysluplnou vizi a spolu s ní vytvořit funkční alternativu. Všude na světě lidé dostávají šanci, a když selžou, uvolní místo jiným. V našem hokeji se toto neděje. Ti neúspěšní, kteří zjevně neměli pravdu, roky zůstávají. Hokej si dopřává štědrý důchodový systém pro vyvolené. Přicházejí další, kteří možná na počátku mají nějaký plán nebo vizi, ale pak narazí na stereotypy myšlení svazové většiny a zjistí, že sami nic nesvedou.

Podle mého názoru se peníze utrácejí neefektivně. Tzv. regionální trenéři, to jsou občas skvěle placené trafiky pro lidi, kteří nemohou český hokej posunout. Mají se dobře, kolikrát se jim sbíhají tři platy z různých funkcí, takže si přijdou na velmi pěkné peníze, ale nejsou na úrovni, aby byli schopni něco skutečně hodnotného předat dětem, vychovat konkurenceschopné hráče. Mají se tak dobře, že vůbec nemají důvod něco měnit - jen se snaží setrvávat v tom, co dělají. A efektivně bojují jen proti tomu, co jejich blahobyt může ohrozit.

Potřebujeme zrušit tabulky? Potřebujeme snížit počty týmů v nejvyšších soutěžích?

No jo, ale to bych mohl přijít o svoje peníze, kdybych se tam se svým týmem nedostal! Což mi reálně hrozí. Tak raději zvednu ruku pro setrvávající systém, který mi dává existenční jistotu, i když dobře vím, že tím pohřbívám náš hokej. Jak mohou lidi, kteří takto uvažují, přinést něco skutečně pozitivního? No nemohou, ani o to ani nestojí.  

Nyní stojí v čele Filip Pešán, který nepřináší nový směr - pouze se snaží zahájit proces sběru informací, analýzy a nalezení nějaké nové vize. Otevřenost, komunikace, přijímání nových opatření až po patřičné analýze, spojení všech zainteresovaných do úsilí o přestavbu našeho hokeje, to je v kostce to, co včera zaznívalo. Jenomže podobná konference zde byla před osmi roky, a dost z toho, co zaznívalo tenkrát, zaznívalo i tentokrát. Což opět dokládá, že jsme se moc neposunuli. Hodně let uplynulo - a výsledek?

Když chceme nastartovat opravdu funkční systém, musíme také provést analýzu a odpovědět na otázku, proč se nám nedařilo tuto změnu učinit už dříve? Co, nebo spíše kdo, tomu brání?

Není to náhodou v lidech?

No uvidíme, pro český hokej určitě existuje cesta nahoru, ale řekl bych, že ji prozatím nenachází.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, - odpovědět
https://sport.aktualne.cz/hokej/nhl/hokejovy-utocnik-zacha-bude-podle-ruskych-medii-hrat-za-omsk/r~7dbe795cd32011e99b40ac1f6b220ee8/
, - odpovědět
Už vím,kdyby Zachové přijali kvalifikační nabídku,už by asi smlouva byla,ale oni určitě chtějí víc,asi dva mega,jak se říká kdo chce moc nemá nic.
odpověděl(a)
máte tam ještě nějaká moudra?
, - odpovědět
Zajímalo by mě jestli mají o Zachu ml.zájem,je 1.9 a nic,stále se čeká
odpověděl(a)
bmv- tak jsi se dozvěděl.Mají.A dostal i ty dvě mega.Taky se říká,kdo si počká ,ten dočká...Ale to jen tak na okraj.S tebou je zbytečný ztrácet čas....
, King odpovědět
https://isport.blesk.cz/clanek/vip-sport/367449/syn-sefa-hokeje-je-k-kral-chyta-druhou-ligu-koupil-sportaka-za-8-milionu.html
, Říha odpovědět
Prostě mi to nedá.Dneska jsem si přečetl rozhovor s Říhou ve Sportu.Pro mě dost silný kafe.Podle mě je úplně mimo.Redaktor Horák se ho výborně ptá.On odpovídá naprosto z cesty.V každé druhé větě popírá tu první.Kemp dělal pro pro náhradníky co nejsou náhradníci.Dále pro kluky co nejsou známí,ale jemu jsou známí. 1
Potom chtěl udělat béčko,ale nebylo by to béčko...Do Břeclavi nepřijel,protože to nevěděl...V další větě o tom věděl,ale byl nemocný...Vadí mu ,že příští rok končí,ale vlastně je mu to jedno...
Podle mě naprosto mimo.
Už na mistrovství měl naprosto šílený věci...Přijel mu tam třeba vítěz SC a on se ho ptal co hraje .Že ho nezná...Doteď se divím,že to nikdo neprokecnul,ale hráči z něj byli naprosto vyřízený.Stejně tak z Reichela...bylo by to na dlouhou rozpravu,ale myslím ,že je to naprosto nekompetentní člověk .
Možná jsem jenom zaujatý,ale ten dnešní rozhovor,to je něco.. 1 1
odpověděl(a)
A mladej Reichl už je v repre. Sám si to nedokáže úplně vysvětlit a ospravedlnit ale je tam. 10
odpověděl(a)
Lexo ty jsi u mě idiot,kdyby ti Zacha napsal ,že máš skočit na hlavu z 2 patra a kvuli tomu bude s tebe lepší hokejista tak to uděláš,jsi borec bez vlastního názoru jen papouškuješ
, - odpovědět
Dobrý den, Koukám na komentáře a co je nejhorší, většinou se vším musím souhlasit. A co je další věc, půlka týmu neumí pořádně bruslit! Když jsem se bavíte s klubech s trenéry, tak všichni na to poukazují, všichni to vidí. A já jako rodič se jich ptám:" Co s tím teda uděláte?" Samozřejmě odpověď je jasná: "To je přeci práce Pešána"! Ne není! Je to celý systém! My se tady zabýváme hráči, ale on si je tam někdo vybral, takže to není jejich vina! Proč se nestaráme o to, jaký trenér je před našimi dětmi? Však se rovnou podívejte na to, jak pan Beran komunikuje s dětmi, jak nemůžou být kreativní a pokud neudělají přesně to co řěkil, tak stres a penalizace. A těch příkladů je mnoho! Podívejte se na styl hry, vždť to s moderním hokejem nemá nic společného! A že se to musí hrát jen na 3 hráče, a pokud ne, opět perzekuce. Nejsou schopni vyjet z třetiny rychle, všichni ostatní ten hokej tak hrají, třeba nahozením. A potom, fyzická připravenost kluků? Nikdo rychle nebruslí, no! Ale opakuji, neřešme kluky, ti se tam dostali a někdo je pozval, řešme odpovědnost trenéra a jaký má přístup, a věřte, budete zděšeni! A to mají být příklady pro naše děti? Je to smutné! Já syny učím pokory, respektu a sebeobětování pro tým (Varaďa řekl, že je k tomu rodiče nevedou) a vím, že to má smysl, ale musí trenér je nadchnout a motivovat a oni musí chtít pro něj padnout! Když jsem viděl Berana na střídačce bez komunikace a výrazy kluků, strach aby neudělali chybu! Smutné!
, Břeclav odpovědět
Zápasy celkem podrobně sleduji. Selhání tohoto ročníku je z důvodů bratříčkování osa Beran,Skuhrovec a otec Myšák v tomto mužstvu udělali více škody než se zdálo.
Že se hráčům kteří se chtěli ukázat nedaří bylo vidět už v přípravném zápase. Na jejich trápení doplatili hráči 3a4lajny.
Dle mého názoru 4 lajna nemůže hrát lépe když se dostane na led 2x za třetinu, 3.lajna bojovníci v zápase proti Finům rozděleni a proti Kanadě hráč mimo sestavu.Nepochopitelný system (nesystém) trenérů,velkohubé prohlášení trenérů a hvězdných hráčů (solistů)Myšák,Gut,Chlubna,Baláž o hraní jako tým ,tomu dodalo korunu
odpověděl(a)
Viděl jsem všechny tři zápasy a byl upřímně zděšený.Už zápas proti Švýcarům byl naprosto hrozný a vyhráli jsme ho s klikou jak od blázince.Další dvě utkání, to byla kočka myš..Radku,Vás obdivuju,že se v těch hráčích orientujete.Mě to splývá v jednolitou masu naprosto stejných hráčů.Možná jsem si všiml dvou,tří kteří trochu vyčnívali.Několikrát jsem si položil otázku, jestli opravdu nemáme lepší hráče,než ty kteří hrají?
Protože tohle bylo fakt špatný.Každý, kdo je soudný a objektivní,tak musí konstatovat,že vůbec nestačíme.V ničem.
Seminář je hezká věc,ale tady se nedá nic změnit.Dneska je rozhovor s Pešánem ve Sportu.Fajn, ale to podle mě nejdůležitější,teda tabulky obešel v jedné větě..Že je chápe.Což teda zase nechápu já.Stejně tak počet mužstev juniorce. Bude se to analyzovat.Takže výstup z toho může být třeba za rok..A tak dál a tak dokola.Podle mě bez šance.Z tohohle se nejde vymotat.
odpověděl(a)
Moc se neorientuju ale také jsem viděl všechny zápasy ikdyž dva jen tv kde je vše vidět lépe.S poslechem komentátorů kteří znají asi jen tyto jména. Jinak můj názor že jestli chce Pešán udělat pořádek tak by měl začít u trenérů kteří si hráče vybrali a chtějí po nich takovou hru. Jinak stačí se podívat co Beran dokázal v jun. Olomouc v uplynulé sezoně. Hra na jednu a půl lajny aby nahrál body. To je výchova hráčů?
odpověděl(a)
Tak hlavně hráli jako by neuměli hrát hokej. Jakoby se občas někdo o něco pokusil individuálně ale tak maximálně z dálky nahodil, někdy backhendem. Velké šance jen po hrubkách obránců soupeře. Nenahráli, nezpracovali nahrávku, neobsazovali hráče. Před přesilovkou se šli radit kdo a co bude hrát. Klubové extraligové zápasy vypadají lépe. Jestli se nepletu je to nejmladší ročník v trojročníkové extralize. Není to proto? V klubech nejsou zvyklí na vůdčí úlohu? V klubech na nich neleží odpovědnost?

Přitom individuálně v soubojích 1 na 1 to nebylo tak hrozné, ani s Kanadou. Ale získáme kotouč a na jeden - dva doteky ho odevzdáme klidně třeba ještě na vlastní polovině. Nevím jak parta ale součinnost na ledě nula.

Upřímně se mi Finové taky moc nelíbili, jen ta Kanada.
odpověděl(a)
Taky si myslím, že to má velký vliv. Teď nevím jistě, ale kdy naposledy se tahle věková kategorie hrála na tři ročníky a to se ještě může účastnit omezený počet ještě o rok starších hráčů!! To přišlo tuším loni, že mladší starší dorost zrušili, zůstal jen dorost a junioři začali hrát trojročníkově, což mě právě už loni napadlo že je to úplná vražda slabších kluků které to sice baví, ale tímhle je prostě úplně odrovnali. A jak jsem už kdesi četl zajímavý názor …. kdo jim pak bude hrát v mužích ty nižší soutěže když tyhle slabší nadšence vpodstatě donutí s hokejem skončit. No a pak ta hlavní věc přesně jak píšete ...... i ti nejlepší budou mít problém protože minimálně rok budou hrát upozaděnou roli v týmu a to právě v roce kdy ten hokej nabírá grády a začíná mít vážný smysl, kluci jsou v těch nejdůležitějších letech kdy se mají nejvíc vyvíjet a místo toho ....... Prostě nesmysl!!!
, Souhlas odpovědět
Velice dobře zhodnocené!

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

suchapriprava.jpg

Reklama