Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

HOKEJOVÉ STATISTIKY

 

 Skončilo další hokejové období a s ním byly zkompletovány i statistiky hráčů v jednom hokejovém roce. Existují laici i hokejoví odborníci, kteří staví statistiky i v žákovském období na první místo všech hodnocení . Stejně tak je mnoho představitelů opačného vyznání, kteří hájí princip zrušení statistik u všech mládežnických kategorií. Každý má na tuto záležitost svůj názor a najít dva totožné pohledy na tuto oblast je někdy obtížné.

 Je pravda, že statistiky z dlouhodobého hlediska mají určitou vypovídající hodnotu. Jeden z bývalých činovníků zabývající se statistikami při ČSLH  hájí názor, že statistiky nelžou a jsou základním dlouhodobým ukazatelem výkonnosti a herní úrovně každého hráče. Je možné s tímto názorem částečně souhlasit. Je tu však také mnoho „ale", které vypovídající hodnotu statistik každého hráče velmi zkreslují.

 V první řadě sem patří pendlování předních hráčů v klubu mezi jednotlivými třídami. Hráči s nejvyšší výkonností hrají většinou ve starší kategorii, ale na klíčové zápasy si  trenéři nižších tříd vyžadují jejich posunutí dolů. Většinou se tak děje v případech, kdy je ve vyšším ročníku lehčí soupeř a v nižším naopak soupeř nejvyšší kvality.  Stává se to často, protože ve většině klubů, pokud jsou v některé třídě ambice na MČR, soustředí hráče sem na úkor kvality v sousedních třídách. V těchto případech dosahují hráči vyšší třídy velmi lacino velké množství bodů proti slabým soupeřům, zatímco v nižší třídě kvalita soupeře, jiný herní styl i způsob hry často brání dosahování vyššího počtu bodů. Pokud někteří malí hokejisté vícekrát takto rotují, odehrají několik vyhrocených utkání v nižší třídě třeba s výsledkem 2:2, zatímco spoluhráči ve vyšší třídě dosáhnou jednoznačného vítězství a připíší si klidně pět nebo deset bodů. A protože konečné statistiky nijak nerozlišují body dosažené se soupeřem, jehož konto bylo zatíženo 25 brankami a tyto body mají v konečném součtu stejnou hodnotu, jako náročný zápas s hlavním sokem o mistrovství republiky s výsledkem 2:1.  Je patrné, že bod z posledně uvedeného utkání má desetkrát vyšší sportovní hodnotu než body uhrané proti týmu, jehož nejlepší hráči hrají za jinou třídu a zbytek týmu není schopen klást odpor a je odsouzen k vysoké prohře v utkání postrádajícím sportovní kvalitu. V konečném součtu však tyto body rozlišeny nejsou a to je hlavni handicap hodnocení hráčů podle statistik.

  1. Bodové hodnocení nadprůměrných hráčů představuje značnou motivaci a má v sobě soutěžní prvek. Statistiky u dospělých určují hodnotu hráče na hokejovém trhu a je asi naprosto přirozené, že se podle nich orientují i trenéři a další činovníci také v žákovských kategoriích. Pokud spolu o body soutěží hráči v jednom útoku, představuje někdy tato soutěž velký a obtížně řešitelný problém. Jak mohou hráči poslechnout trenéra a hrát kombinační hokej, když mají od svého táty slíbenou odměnu za to, že dají v zápase více branek než jejich sok - spoluhráč. Potom můžeme vidět zdánlivě nepochopitelné úkazy, kdy někteří chlapci se vzájemně jaksi nevidí ve výhodných situacích a vynalézají všechna možná řešení herního momentu kromě toho nejhokejovějšího - včasnou a přesnou přihrávku na výhodně postaveného spoluhráče. Čím je potom hráč starší a inteligentnější, tím dokonalejší nachází způsoby řešení situace jak nenahrát svému konkurentovi v bodování a dokáže geniálně vymyslet a zamaskovat toto své chování. Bohužel, často ke škodě svého týmu.
  2. Dalším důležitým momentem, který dokáže ovlivnit konečný součet bodů na kontě konkrétního hráče, představuje výběr spoluhráčů. Často se v klubu nachází vynikající jedinec, ke kterému trenér často nepřidá další tvořivé hokejisty odpovídajících kvalit, ale naopak hráče, který je synem hlavního sponzora, nebo syna asistenta trenéra, nebo prostě někoho, komu je třeba se z nejrůznějších důvodů zavděčit. Ten potom skutečně dosahuje několikanásobně vyšší produktivity než by byla ta, na kterou by dosáhl bez této pomoci .
  3. Jindy naopak rodič na střídačce dokáže znemožnit soka jeho syna v bodování přeřazením konkurenta do hráčského prostředí, kde se skutečně málo věcí podaří. V každém týmu je několik tvořivých a nezištných jedinců vedle kterých herně roste každý hráč. Stejně tak se v týmech nacházejí individua, kteří preferují pouze vlastní střelbu na bránu a jakákoliv přihrávka je v jejich světě považována za totální životní selhání. Jejich problémem je, že jednu z nejtěžších a současně nejžádanějších herních dovedností - cit pro kombinační hru a pro geniální přihrávku v sobě nepěstují a tuto dovednost potom nelze získat ze dne na den. Jejich tátové ci často neuvědomují, že hráčů, kteří bafnou puk a snaží se sami proklestit, někdy i úspěšně, k bráně a zavěsit, je plno a nění o ně velký zájem. Naopak, hráči vhodní a chotní produkovat kombinační hokej jsou nedostatkovým zbožím. Zařazení hráče k takovýmto egoistickým „kamarádům" jistě nikomu nepomůže. Stejně tak, jako vytvoření lajny ze spoluhráčů, kteří nemají potřebnou herní kvalitu a u kterých každý puk do dvou vteřin skončí na hokejce soupeře v obranném i útočném pásmu. Podobných hráčů je i v těch nejvyspělejších kolektivech dostatek a pokud je i velmi dobrý plejer na čas „vyfasuje",  nutně začne v honbě za body pokulhávat za svou konkurencí.
  4. Dalším důležitý aspekt představuje pozice hráče v týmu. Pokud je nasazován na přesilovky, může si prodlužovat střídání, pokud neztrácí síly obrannou činností - na kterou má „své lidi" - a může jenom kroužkovat za obránci v očekávání přihrávky do brejku - to se potom skutečně dobře získávají body. Takoví hráči mají mnohdy skutečně skvělé statistiky, ale z pohledu moderního hokeje na budoucí mezinárodní nebo i extraligové úrovni jsou předem ztraceni. Tito „vyzobávači rozinek" nejsou vyhledávaným zbožím, pokud s nimi táta nedá do elitního klubu společně s vyšlechtěným synem také „půlku království".
  5. To jsou všechno případy velmi vyspělých kolektivů a solidních  hráčů, kteří již stihnout takto rozlišovat. Skutečně největším neštěstím jsou ale jedinci tvořící v mladších kategoriích skupinu nejpočetnější, kteří mají tolik práce sami se sebou, tedy s bruslením, vedením puku a blížícím se protihráčem, takže cokoliv dalšího už prostě nezvládají. Ti odehrají většinu puků do nějakého prostoru a až po jeho odehrání teprve zpětně očima pátrají, zda se ve zvolených souřadnicích náhodou skutečně nenachází někdo v jejich barvě dresu. Přitom často zvolí právě ten sektor, ve kterém se mají nacházet právě oni sami a skutečně tam kromě několika protihráčů není a ani nemůže být nikdo jiný.
  6. Přesto, po letech jsou fotografie a statistiky mnohdy tím jediným, co kromě několika vzpomínek na konkrétní hokejový rok zbude. Okolnosti mohou být,  a často také jsou, pro mnoho nadějných dětí nepříznivé. Přesto, je třeba neplakat, nevymlouvat se, nesvádět svoje selhání na druhé, nehledat žádná alibi a využít těch několik příležitostí, které zápas každému šikovnému malému hokejistovi zákonitě nabídne, k tomu, aby výhodnou situaci zúročil tím nejlepším způsobem. Je-li skutečně šikovný, potom to dokáže. A konečně, existují i jiná hodnocení , než jenom statistiky. Tvořiví a nezištní hokejisté jsou i mezi spoluhráči velmi ceněni a každý s nimi chce hrát. Naopak, s některými hráči nechce hrát nikdo právě pro jejich sobectví. Hra lední hokej je překrásná také z jiných důvodů. Pokud se podaří vytvořit v lajně skutečně kamarádské vztahy a dobrou partu, potom se kluci mohou srdečně radovat z každého úspěchu a vzájemně velmi efektivně spolupracovat. Opakem tohoto stavu je také častá řevnivost, kdy se dva hráči  těší ze vstřelení branky, zatímco ten třetí vztekle mlátí hokejkou do mantinelu, protože z této akce vyšel bodově naprázdno. Ale, takový už je asi skutečný hokejový život, ve kterém na hrdiny z foglarovek není místo - škoda !!!

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
nebo i kdyz pisete ve svem rocniku ale treba tam jako ve vyssich tridach uz je to velmi tesne.suprove by bulo pro toho hrace kdy by moch trenovat vys.a pro nej bude jenom dobre ze je zvykly na rychlejsi tempo z vyssi tridy.ale jak jsem rikal za mladsi by to bylo spis spatne.
, - odpovědět
urcite to je pravda pane zboro starsi,ale kdyz hraje starsi za mladsi je jasne ze si nasbira body.Nemel by ten hrac treba hrat vys sice
by nemel tolik bodu ale pak by prisel do sve tridy a tam by hral dobre.Mysli ze je to lepsi nez aby hral za mladsi.To je spis spatne pro jeho hokejovy rust ne?
, - odpovědět
Vážení hokejoví přátelé, věc statistiky, jestli se vede či nikoliv nijak nemůže ovlivnit, dle mého názoru chování jednotlivých rodičů ani dospívajících hráčů. Každopádně člověk je tvor soutěživý a pokud není nemůže sportovat ani se sportu učit. Proto si myslím, že statistiky jsou určitě na místě a je jen na trenérovi jak přiměje hráče hrát k obrazu svému. Je přece skvělé, když hráč, který má skvělé individuální schopnosti jako útočník a my ho sledujeme prostřednictvím těchto statistik, střílí ve 4. třídě 70gólů za sezónu a má 10 nahrávek a tento stejný hráč za 3 roky střílí 65 goĺů, ale už má 60 asistencí, tzn.že statistiky nás přiměly s tímtzo hráčem pracovat a potom stejně zjistíte, že hráč, který ve 4.třídě nastřílí 8gólů a má 15 asistencí ze svého obraného pásma na jednoho s těchto individuálně zdatného hráče, stejně nikdy produktivní nebude. Co tím chci říct? Každá statistika je vysvědčením jedince a měla by se vést, aby trenéři a hokejové okolí mělo obraz o jednotlivých hráčích o jejich růstu či propadu. Protože, aby ten dotyčný byl produktivní musí zvládat hodně umu z abecedy hokeje a nemůže to být nějáký lempl nebo štístkař. A potom jestli váš potomek má jen o 3 body v produktivitě víc než tento lempl nebo sólář nebo jak jinak ho chcete nazvat, potom asi také ten hokej ještě moc nezvládá. Dále jsou určitě cenné a myslím si hodně podceňované statistiky obránců +/-. Na tento ukazatel se mnohdy zapomíná, ale tento úkaz hodně napovídá o kolektivní hře celé pětky. A v nemalé míře statistika golmanů!!! Jediný důkaz jeho schopností. Na co mi je to, že má stylový postoj a krásný roštěp, když pustí každou 3. střelu. Nebojme se dívat pravdě do očí a srovnávat svého syna s těmi lepšími. A to jak napsal pan Zacha (promiň Pavle) o těch laciných bodech získaných ve svém ročníku ač třeba na úkor pomalejší hry, to je nesmysl, protože tento kvalitní hráč, který už hraje vyšší kategorii a má právo si těch pár zápasů zde zahrát, by měl svoje kvality prodat na 100% a ne , aby to bylo naopak, jak se mnohdy stává a potom se vina svaluje na všechno ostatní. Hokej je kolektivní hra, ale je založena na tvrdé práci vyjmečných individualit a to si přiznejme. Proč se všichni těší na letošním MS na Jaromíra Jágra a ne třeba na Irgla? Protože Jágr umí dávat góly, umí nahrávat na góly a my to víme, protože několikrát za svůj život vyhrál ve STATISTIKÁCH PRODUKTIVITY !!! A kdo ví,co mu říkal jeho táta nebo trenér, když vedl statistiky v žákách,dorostu a potom i NHL. Takže můj názor je, veďme své syny samozřejmě k hokeji jako k celku, ale nepotlačujme v nich snahu být nejlepší a ti kteří nechtějí soutěžit, ať toho raději nechají, protože z pozice mé jako trenéra žáků jsem mnohdy zažil, že ti kteří chtějí dávat góly a tvořit hru a mít asistence, jsou ti, kteří jakoukoliv prohru nesou velmi trpce se slzami v očích a ti kteří jsou v produktivitě a vestatistice dole nemají žádný problém a to je špatně.
, - odpovědět
Opravdu pěkně napsané.Takovou sezonu jsme si prožili letos
v nižším ročníku KOMETY GROUP. Hodně přemýšlím,jestli tam nadále setrvávat.Díky za článek
odpověděl(a)
Charakteristika některých nešvarů nebyla směrována pouze do mládežnických týmů Komety Group. Prošli jsme si více kluby a také jsem vyslechl dostatek příběhů a problémů v mnoha jiných týmech. Vnitřní situace v každém mužstvu je závislá na morální úrovni realizačního týmu, vedení klubu i jednotlivých rodičů. Čím více je v týmu hráčů, čím více individualit, čím výš se tým v hierarchii u nás pouze pomyslného žebříčku týmu v rámci republiky pohybuje, tím jsou tlaky vyšší. Pokud hrajete soutěž celý rok s jedním brankářem a v deseti hráčích, máte mnohdy jedinou starost, aby tým o víkendu mohl skutečně regulérně nastoupit a problémy velkých klubů jsou Vám v tomto případě velmi vzdálené.
, OK odpovědět
PRAVDIVÉ A VÝSTIŽNÉ ČTIVO. MYSLÍM, ŽE NEBUDU SÁM, KDO SI PŘI ČTENÍ DOSAZUJE KONKRÉTNÍ JMÉNA HRÁČŮ K JEDNOTLIVÝM CHARAKTERISTIKÁM 5. A KAŽDÝ(ASPOŇ TROŠKU SOUDNÝ RODIČ)SI MŮŽE ZAŘADIT I SVÉHO SYNKA. NEBO JEŠTĚ LEPŠÍ ZEPTAT SE "SOUSEDA" KAM BY HO ZAŘADIL ON. JE DOBRÉ NEBÁT SE PTÁT SVÉHO OKOLÍ JAK TO VIDÍ ONI 4 .OKO RODIČE ČASTO TRPÍ ZÁKALEM

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

vyberCR.jpg

Reklama