Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

IS SPORT CUP 2009

OSTRAVA - PORUBA

 

IS SPORTS CUP OSTRAVA

 

Mezinárodní hokejový turnaj o putovní pohár IS SPORTS TEAM

 

26.-30. srpna 2009 Ostrava - Poruba

 

Před časem se několik rodičů mladých hokejistů rozhodlo uspořádat hokejový turnaj v rozsahu přesahujícím hranice severomoravského regionu. Po dlouhém úsilí se podařilo uskutečnit první ročník tohoto ambiciózního turnaje. Organizátoři získali nemalou finanční podporu od Moravskoslezského kraje a dalších významných partnerů. Část nákladů museli uhradit z vlastní kapsy.

 

Parametry turnaje:

 

rozpočet: přibližně 0,8 mil. Kč

počet zúčastněných zemí: 3

počet zúčastněných týmů: 15

počet ledových ploch: 2

počet garantovaných utkání pro každý tým: 7

hrací doba: 3 x 15 minut

 

V závěrečných dnech školních prázdnin proběhl na domovské dvojhale Sarezy Ostrava první ročník mezinárodního hokejového turnaje určeného pro hráče narozené v roce 1996 . Svým celkovým pojetím a věkovou kategorií se zařazuje mezi ambiciózní sportovní akce rozvíjející možnosti herní praxe u hráčů a týmů, které se pravidelně účastní jarního mezinárodního turnaje Lekov Cup v Plzni a které se snaží vyhledávat náročnou domácí i zahraniční konkurenci. Organizátoři totiž zamýšlejí, stejně jako u plzeňského turnaje, pořádat jej také v dalších letech stále pro ročník 1996.

 

Přestože původní záměr organizátorů mít v Ostravě dvacet silných týmů, včetně výběru USA, týmy z Ruska a Skandinávie, se nepodařilo uskutečnit, přesto v Ostravě nakonec změřilo své síly celkem patnáct družstev z České republiky, Polska a Slovenska. Z domácích týmů se bohužel musela na poslední chvíli z turnaje odhlásit Sparta Praha, kde se množství hráčů potýká s epidemií příušnic.

 

Organizátoři turnaje byli nuceni vzhledem k těmto komplikacím rychle změnit celý hrací plán turnaje. Týmy rozdělili do tří skupin po pěti účastnících, kde se mezi sebou utkávali systémem každý s každým. Po odehrání skupin se nejlepší týmy kvalifikovaly znovu do pětičlené skupiny, kde se stejným způsobem utkali o celkového vítěze turnaje. Druhá skupina svedla dohromady také pět týmů bojujících o konečné šesté až desáté místo a družstva, která si v základních skupinách vedla nejhůře, čekaly boje o konečné jedenácté až patnácté místo.

 

Do finálové skupiny se probojovaly týmy:

 

IS SPORTS A (výběr severní Moravy)

IS SPORTS B

HC Plzeň

HC Dukla Jihlava (výběr jižní části Moravy)

HC Morava (Moravskoslezský kraj)

 

Další účastníci turnaje:

 

HC Havířov Panthers

HC Slovan Bratislava

HK Levice

HK Kometa Úvoz Brno

Lokomotiva Veselí nad Lužnicí

MHC Martin

MHK Liptovský Mikuláš

SHK Hodonín

STARS PRORINK

USK BYTOM

 

Konečné Pořadí:

 

 1. IS Sports TEAM A

 2. HC Dukla Jihlava

 3. Morava

 4. HC Plzeň

 5. IS Sports TEAM B

   

  Nejlepší hráč turnaje: David Pastrňák

  Nejlepší brankář turnaje: David Ovsjanikov - obdržel jako cenu kompletní bránkářskou výstroj

 

Všichni účastníci turnaje obdrželi dárkové tašky, medailisté potom poháry a skutečně hezké medaile vyrobené originálně pro tento turnaj.

   

 

Existence turnaje představuje další dobrou zprávu pro hráče ročníku 1996 a mladší. Už nejen Lekov Cup, ale také IS Sports Cup nabízí desítkám mladých hráčů sedm zápasů ve čtyřech dnech na 3 x 15 minut. Protože hrací systém svádí k sobě postupně týmy s podobnou výkonností, jedná se většinou o utkání velmi solidní úrovně. Když si uvědomíme, že v průběhu obou turnajů odehrají hráči takový počet zápasů, který odpovídá 50% utkání odehraných v rámci oficiálních soutěží za celou sezónu, začíná být jasné o jak důležité akce se z pohledu rozvoje mladých hokejistů jedná. Organizátoři obou turnajů si zaslouží velké uznání, poděkování i podporu, protože těmito akcemi pomáhají řešit jeden z hlavních problémů našeho současného mládežnického hokeje. Tím je nedostatek kvalitních utkání v průběhu sezóny.

 

Jako velmi pozitivní jsem se svého pohledu shledal ještě jednu novinku. Přestože například Letci Letňany nepřihlásili svůj tým na tento turnaj vzhledem k jinému programu, šéf mládeže z Letňan Rudolf Lehký nelenil a přicestoval se podívat na sever Moravy, aby si prohlédl hráče především z tohoto regionu a mohl si udělat obrázek o tom, zda lze některé použít do výběrových týmů na jarní prestižní Challenge Cup, protože se na sestavování těchto týmů podílí. Kromě toho mu zřejmě připadá důležité znát úroveň předních hráčů této kategorie a porovnat je s výkonností hráčů ve vlastním klubu už proto, že týmy ze severu Moravy se objevují na turnajích v Čechách sporadicky. Stejně tak na turnaj přicestoval Aleš Krátoška a pečlivě sledoval, jak si v různých týmech vedou hráči , kteří se pravidelně účastní akcí ALKRA. Nemenší pozornost potom věnoval hráčům, kteří by vzhledem ke své vysoké sportovní výkonnosti mohli aspirovat na zařazení do programu institutu ALKRA. Vidím jako velmi povzbuzující fakt, že existují síly kolem našeho mládežnického hokeje, které mají potenciál, zaujetí a schopnosti zorganizovat takovéto velké a všestranně náročné akce. A že jsou na druhé straně doplňováni dalšími osobnostmi našeho mládežnického hokeje, kterým stojí za to cestovat napříč republikou, získávat a dále pracovat s materiálem a informacemi, které se na těchto akcích koncentrují pro dobro a rozvoj českého hokeje.

 

Na podobných akcích je možné setkávat se velmi často s podnikateli, hokejovými pozorovateli, trenéry, vedoucími týmů a s organizátory turnajů. V určitých kategoriích jsou to často jedni a ti samí lidé. Mají zájem o výchovu hráčů, snaží se pro ně dělat maximum, mají tuto práci rádi. Logicky se nabízí otázka, zda by právě z jejich středu neměli být vybíráni lidé do oficiálních struktur řídících mládež v ČSLH. Dnes existuje stav, kdy velká část hokejových trenérů a funkcionářů má velmi vážné výhrady k celému našemu systému výchovy mládeže. V hnutí převládá skepse , jakási otrávenost až bezradnost. Stále hledáme směr, se kterým by se ztotožnila většina důležitých lidí kolem našeho hokeje. Čelíme problémům z úbytku hokejové mládeže, v hokeji chybějí peníze , v jejich oběmu se s vyspělými hokejovými zeměmi nemůžeme srovnávat. Jsme pozadu v mládežnické metodice i organizaci . Práci hokejových činovníků ovlivňují problémy a nešvary typické pro celou naši společnost. Na pořadu dne stojí zásadní otázky :

 

Má situace v našem hokeji nějaké řešení ?

Jsme schopni najít toto řešení ?

Jsme schopni najít toto řešení včas ?

 

To jsou ale otázky na delší zamyšlení a nelze je v průběhu jednoho a zřejmě ani více takových turnajů vyřešit. Zmiňuji se o těchto záležitostech, protože zastávám názor, že i kdyby se ve velmi krátké době podařilo vyřešit zásadní problémy našeho mládežnického hokeje, bylo by nesmírně složité dopracovat se postupně znovu na hokejové výsluní. A my, bohužel, jsme stále ještě daleko od nalezení nejlepšího řešení v oblasti metodiky, organizace soutěží a mnoha dalších bolestí. V tomto světle je takový nový turnaj v kalendáři mladých hokejistů tou nejlepší událostí pro všechny, kteří měli možnost se zúčastnit.

        První ročník IS SPORTS CUPU měl úctyhodné parametry.  Ovšem plány do budoucna, či jakési úvahy o tom, kam by se tato akce měla ubírat dále, jsou ještě zajímavější.  Organizátoři uvažují o turnaji až pro třicet týmů na příští rok s důrazem na jejich kvalitu. Počet zúčastněných zemí by se měl dramaticky zvýšit.  Do krásného prostředí dvojhaly v Porubě je možné směle pozvat kohokoliv. Je to skutečně důstojné prostředí pro podobnou akci s dostatečným zázemím. Uvažuje se také o využití ČEZ arény a případně dalších moderních hal, kterých je zde v dosahu hned několik. 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

poharmistru.jpg

Reklama