Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Jak to vidí na svazu a jak to pro změnu vidí rodiče?

 

Nejprve je pro Vaši lepší informovanoist nutné upozornit na to, že tento rozhovor byl uskutečněn sólo způsobem, odpovídal jsem pouze na otázky novinářů bez možnosti reakce na obsah odpovědi Pana Vackeho. Několik lidí se mě na to během dne už dotazovalo s tím, že z rozhovoru to vblastně po zamyšlení vyplývá.

https://www.sport.cz/hokej/ostatni/clanek/895047-stret-dvou-svetu-hokej-patri-k-levnejsim-sportum-rika-svaz-odstupne-je-nejvetsi-neradstvo-tvrdi-rodic.html

Co rodič, to trochu jiný názor, ale podobné je to i s hráči a trenéry. Naše prostředí je rozpolcené. Shodneme se asi hlavně v tom, že je třeba zrušit tabulky a uvolnit pohyb dětí tak, aby si mohly vybrat, kde si jim líbí hrát svoji hru, kde si sednou s trenérem. To mohou ve velkých městech, v těch menších jsou často odkázáni na to, co je k mání v místě.

Současně si myslím, že přes dílčí úsekové zlepšení našeho hokeje doplácíme na neochotu řešit skutečně ty největší problémy, současně doplácíme i na nepromyšlenou koncepci zahájenou někdy před sedmi roky.

Z hráčských odborů zaznělo, že u svazu postrádají solidní jednání ve smyslu, tohle opatření činíme ve spoluprácí s hráčskou unií, že si tam přisvojují cizí myšlenky.

Před vznikem akademií jsem na svaz poslal svoji vizi jak by náš hokej mohl fungovat, asi na 30 stránek. Věřím, že tato vize by fungovala mnohem lépe a byli bychom dnes jinde. Nikdo mi samozřejmě ani neodpověděl, za několik měsíců vznikly akademie založené na jiném principu, než jsem navrhoval. Na špatně zkopúírovaném švédském modelu, mnoho věcí tam nedávalo smysl. Bylo mi jasné, že to nemůže fungovat, nemá to logiku. Cpou se peníze do míst a do prostoru, odkud už ti nejtalentovanější hráči dávno odešli - nemá to žádný efekt.

Najednou se zřizují jakési dukly, kde budou soustředění talentovaní hráči. Ale to jsem Vám pánové přesně navrhoval už před sedmi roky. Ztratili jsme naprosto zytečně tolik let jen z důvodu arogance a neochoty komunikovat tam, kde to je ku prospěchu věci.

Škoda!

 

https://www.sport.cz/hokej/ostatni/clanek/895052-vojenska-vychova-deti-vysava-kdy-bude-cesky-hokej-opet-na-spici.html#hp-sez

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Milan Vacke odpovědět
Nevíte někdo, co to za člověka? V životě jsem o něm neslyšel. Ta argumentace je dost strašná. Přesně v intencích ČSLH...
, "říkáme hráčům" odpovědět
Ten pan Vacke mě zaskočil jednou větou:
"Vysvětlujeme hráčům, že hokej není jen dobře bruslit z bodu A do bodu B, že je nutné do tréninků více zapojit hlavu a rozvíjet tak to, co bylo naší největší doménou"
Pokud to není nějak zkreslené novinářem, nebo to není vytržené z kontextu, znamená to, že ten pán je úplně mimo a pokud takhle vypadá strategie svazu pro rozvoj herního "myšlení", tak potěšpánbůh. Něco takového se přece nedá hráčům vysvětlovat, tomu se musí uzpůsobit tréninky a změnit způsob trénování už od nejmladších kategorií, tak aby toto hráči rozvíjeli zcela automaticky, při každém tréninku. Ono totiž nejde ve skutečnosti o herní "myšlení", ale o herní intuici, o podvědomé jednání, které musí být dnes mnohem rychlejší než hráčovo "myšlení". Pokud chce vedení svazu zlepšit herní "myšlení" hráčů, musí naučit trenéry trénovat herně jak na ledě, tak na suchu. Pokud si někdo myslí, že stačí hráčům říkat, aby u hry mysleli, a oni začnou hrát chytře, tak musel spadnout z marsu. Rozvoj herního "myšlení" je dlouhodobá záležitost, která se má rozvíjet od nejútlejšího mládí tím, že se většina dovedností i schopností trénuje interaktivně, tak aby hráči nebyli jen pasivními vykonavateli instrukcí trenérů, ale aby se co možná největší čas v každém tréninku museli rozhodovat a museli reagovat na spoluhráče a soupeře. A právě absence takových kvalitních herních tréninků ve většině oddílů je jedním z hlavních důvodů, proč těm nejlepším v současnosti nestačíme. Oni takhle trénují. U nás se stojí ve frontách na slalomy, najíždí se jeden za druhým mezi kruhy na střelu a pak se říká hráčům, aby u hry mysleli.
odpověděl(a)
Je pozitivní, že o tom na svazu aspoň začínají mluvit, ale mate totální pravdu, ze vůbec nerozumí jak toho dosáhnout... Jen malý příklad nejmenovaný hlavní trenér U16 před třemi roky na soustředění repre postavil kluky do formace v obraném pásmu a bez kotouče posouval kluky o metr tam o dva metry zase zpátky atd.kde mají jako stát při bránění. Ja myslel, že spadnu z višně. Nebo je naučil jedno založení útoku a v trojzápase s Rusáky po první třetině ( kdyz to samozřejmě přečetli ) jsme se nedostali s obranného pásma a když jo tak kluky zjebal, ze to nebylo to založení, které si přece nacvičily. Nebo ten úžasný box bez napadání hráčů po ztrátě kotouče v útočném pásmu???? Takže jsme totálně zadupali kreativitu vybraných hráčů , ale pan Lener se muže pochlubit, ze se zlepšily statistiky se zápasů první pětky. Uz nedostavame o pět a víc někdy i vyhrajeme, ale přijde U18 a U20 a nám chybí to vlastní rozhodnutí co mají ostatní, kteří nejsou svazovány od trenérů kde mají stát nebo jak mají založit útok...
odpověděl(a)
to Holeček: nechci dělat chytrého, ale sloveso ´muset´ je sice ve sportu důležité,ale nikoliv tam kde chceme naučit kreativitě. On totiž ten Vacek nebo jak se jmenuje má v mnoha věcech pravdu. Například to, že kluci nechodí ven sami od sebe a nehrají různé hry na plácku je samo sebou velká chyba. Těžko trenér donutí myslet malého kluka, když má všechno na tréninku nalajnované a hlava je to poslední co u těchto ´světových´ tréninků používá. Kreativita se nedá naučit v tréninku, to musí být v genech a rozvíjí se v prostředí nenucenosti.
odpověděl(a)
to Mojac-II: Promiňte, ale my si vůbec nerozumíme. Mám pocit, že vše co jsem napsal, jste pochopil obráceně. Možná moje chyba. Vezmu to po Vašich větách: 1. Tady mě chytáte za slovíčko. Sloveso muset jsem použil pro trenéry a svaz. U hráčů jsem sloveso "muset" použil v souvislosti s rozhodováním. Budou se "muset" rozhodovat, ne proto, že jim to poručí trenér, ale proto, že na ně pojede soupeř a uvolní se jim spoluhráč. To, že nás hra nutí se rozhodovat a my se pak rozhodovat musíme, na tom se snad shodneme a je to v pořádku ne? 2. To že kluci nechodí hrát na plácek je realita, nad kterou nemá cenu brečet, ale je na ní třeba reagovat. Země, které jsou před námi na ní reagují herním tréninkem. 3. To je právě pointa mého příspěvku, že trenér nemůže nikoho "nutit" "myslet", že trenér má vést trénink tak, aby se hráči dostávali do situací, ve kterých se budou rozhodovat a reagovat. Pokud je na tréninku všechno nalajnované, tak je to špatný, zastaralý trénink. 4. "Světové tréninky" tady jste na velikém omylu. Ty "světové tréninky" opravdu jsou hlavně o té hlavě. Jak v hokeji, tak ve fotbale jdou všechny špičkové mládežnické akademie cestou herního tréninku, komplexity, hlavy. Např. na CShockey si můžete poslechnout přednášky šéftrenéra mládeže USA hockey, nebo mládežnického trenéra Chicago Black Hawks a základním tématem je pro ně rozvoj herní intuice, rozvoj užitných herních dovedností. Ukazují na videích tréninky, na kterých se především hraje na malém prostoru, mění se počty hráčů, postavení branek, role hráčů, ale hráči tam stále kombinují, uvolňují se, hledají spoluhráče, v různých modifikacích. 4. To, že se herní kreativita, myšlení, intuice nedá naučit je velký, i když často citovaný omyl. Ano, určitě jsou velké rozdíly v talentu jako u všeho, ale stejně tak je velký rozdíl v tom, jak toto kdo rozvíjí. Kdyby se rozvíjet nedala, nemělo by smysl pořádat žádné mládežnické turnaje, stačilo by přece, kdyby děti do 18 let jen bruslili s pukem a stříleli do vrat a v 18 bychom z nich vybrali nejrychlejší s nejlepší střelou a byli by z nich hokejisti ne? To je samozřejmě s prominutím velký nesmysl.
odpověděl(a)
Pane Holeček myslím,že jste to celé dost hodně nepochopil a musím souhlasit s Mojacem,že Vacke měl v hodně věcech pravdu.A to vaše zmiňované z bodu A do bodu B myslel přesně jak píšete.Ne drilování,ale rozvíjení vlastní kreativity.Vacke tam nepovídal o způsobu vedení tréninku,ale celkově filozofii rozvoje hráče.
odpověděl(a)
Dobrá tedy. Možná to tedy celé nechápu já a možná tedy opravdu přinese ovoce, když budou trenéři říkat hráčům, aby při hře mysleli. Pro mě ovšem taková věta zůstane důkazem naprostého nepochopení toho, jak při hře mozek funguje.
, První část odpovědět
Pro některé čtenáře jen informaci,že včera byla uvedena první část rozhovoru.Myslím si,že anketa na konci článku "které odpovědi jsou čtenářům bližší",jasně dává za pravdu p.Zachovi.Tabulky jsou největším problémem!!!
https://www.sport.cz/hokej/ostatni/clanek/895047-stret-dvou-svetu-hokej-patri-k-levnejsim-sportum-rika-svaz-odstupne-je-nejvetsi-neradstvo-tvrdi-rodic.html

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

alkra_zari_09.jpg

Reklama