Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Je český hokej čistý?

 

Radiožurnál - další informace dnes 10.6.2015 po 17.00 hodině

 

Korupční hokejová aféra a vůbec ten ve světě unikátní systém výchovy hokejové mládeže v Česku momentálně probíhá v přímém přenosu na prvních stránkách všech významných médií.

Tohle bossové českého hokeje nečekali, jsou zaskočeni. Po čtvrt století měli celý tento systém snášející vyvoleným zlatá vajíčka pevně pod kontrolou. S každým, kdo si dovolil postavit se proti nim, dokázali tvrdě zatočit.

O to větší vystřízlivění a překvapení zažívají dnes. Nechápou, co se vlastně stalo?

Co se změnilo a proč jejich vyšlechtěný až přešlechtěný systém, který zavinil i ústup českého hokeje z dřívějších pozic, řeší celý národ?

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/za-pomoc-v-hokejove-kariere-se-pry-ve-slavii-zadaly-statisice-tvrdi-rodice--1499488

Co se tedy změnilo?

Podívejme se do nedávné historie. Češi mají dost vyčůranosti i inteligence na to, aby prakticky z každého produktu dokázali vytvořit něco, co může přinést skvělé zisky určité skupině lidí na úkor destrukce produktu i ke škodě všem ostatním. Takto u nás stavíme a udržujeme dálnice, pančujeme alkohol. Na všem se dá vydělat i za cenu toho, že po dálnicích se skoro nedá jezdit, po požití pančovaného alkoholu zemřou desítky lidí a znásilněním české hokejové školy umírá i budoucnost českého hokeje.

Český hokej prostě logicky nezůstal stranou těchto snah. A to přesto, že  nejvyšší soutěž není výdělečnou, ale naopak prodělečnou činností. Určitě nerozděluje zisky korespondující s bohatou NHL, to se vlastně nedaří nikde v Evropě.

Ale vždy, i když je někde málo peněz jako v českém sportu, se dají postupně vytvořit taková pravidla, režim, systém a normy, vždy je možné vmanipulovat skupinu lidí do situací, které určité skupině osob mohou přinášet prospěch. Český hokej se tomu bohužel nedokázal ubránit.

Postupně ztratil schopnost produkovat kvalitní mladé hráče, vytvořil prostředí plné zhnusení, nenávisti, nevraživosti, pomluv, stresu a negativních vztahů mezi lidmi uvnitř.

Někteří dříve tvrdili, že mladí hráči trpí jakýmsi syndromem vyhoření. Já jsem vždy tvrdil, že se jedná o apatii a zhnusení systémem, který ne vždy byl transparentní, ne vždy byl férový a spravedlivý. Nejhorší je, že z něj pro mnohé není úniku. Je to nedemokratický a nesvobodný systém. Je ostudou, že může fungovat uprostřed Evropy v roce 2015. Tohle tvrdím 7 let veřejně i s následky, které to mělo i na mého syna, dokud působil v Česku.

Navenek vše fungovalo jako dříve. Ti šikovní a bez vyhraněných etických norem se brzy dokázali zapojit, ti s vizemi a zásadami brzy narazili a prostředí je vyvrhlo jako nežádoucí elementy.

Určitě ne všude. Hlavně v poslední době se začínají na několika místech pokoušet skutečně dobře pracovat s mladými hráči, osvobodit je, nebrat jim právo na rozvoj mimo jejich klub ani je nechtějí svazovat smlouvami, které z nich po hokejové stránce učiní nesvéprávné jedince závislé na zlovůli nebo libovůli klubového vedení. To je cesta do budoucna, tudy vede cesta dál.

Máte dobrého hráče, má dostat šanci, ale najednou jde na zkušenou do áčka někdo zjevně nikoliv lepší, ze stejného nebo jiného klubu. Když o tom budete rozhodovat, dáte šanci tomu, kdo si to víc zaslouží zadarmo nebo někomu jinému, od koho Vám v kapse zašustí bankovky s velkými čísly?

Každý se rozhodne podle své nátury.

Ten systém mohou zneužívat rodiče i trenéři, jedinou obranou je transparentnost všech nominací, naporostá svoboda pohybu dětí a možnost reakce na situaci v kterémkoliv týmu.

Že někteří rodiče kočují s dětmi po repoublice? No a co? To je jen jejich problém. Ani svaz, ani kluby jej nemohou vztahovat na sebe. Dokud toho hráče někde chtějí, ať se stěhuje třeba desetkrát. Je to jen volba rodičů, kteří za děti mají odpovědnost ze zákona.

Ten systém tyto možnosti nabízí. Jakmile se někdo postavil proti, byl bez slitování zničen, např. včetně desítek dětí z Jindřichova Hradce. Nemohly hrát celý rok a na svazu to nikoho nerozplakalo. Pokud si s nimi chtěl někdo zahrát, musel přijet inkognito pod cizím jménem...

Postojem k nim dokázaly kluby i svaz svoji neoprávněnost dále takto fungovat.

Ale co se skutečně změnilo, že to dobře ovladatelné početné stádo rodičů a hráčů najednou vypovídá poslušnost. Hokejoví bossové špatně vyhodnotili situaci. Dříve do systému přicházeli nezkušení rodiče, kteří s posvátnou úctou vzhlíželi k veličinám českého hokeje a dávali tam své děti. Potom většinou zklamaně a naštvaně odešli, ale nikdo se jich na nic neptal. Nebyli zajímaví. Všechny mediální trumfy drželi v ruce současně i strůjci panujícího stavu. Podporovali jeden druhého. Tedy představitelé svazu, manažeři klubů, lidé ve významných funkcích, kteří samozřejmě měli ten hlavní mandát se k dění vyjadřovat, současně drželi pohromadě a logicky si pod sebou nepodřezávali větev. Podle nich vždy bylo a je všechno v pořádku.

Se vznikem internetu se objevila možnost šíření informací, které už nebylo možné dostat obecně pod kontrolu. Začaly fungovat první blogy a na nich bylo k dispozici mnoho dříve nedostupných informací. Některé diskuse byly a jsou tak destruktivní, že čtenáře odrazují, ale přesto se jich udrželo několik, kde se k ostatním rodičům dostalo množství informací už při vstupu do hokejového prostředí nebo dokonce ještě před ním. A s těmito lidmi už je horší pořízení, nedají se sebou tak mávat a manipulovat, jako s jejich předchůdci.

Na mém příkladu se mnozí poučili. Také ve vedení hokeje mnozí ukázali svoji skutečnou tvář a odhodlání bránit náš současný pseudosystém se všemi jeho excesy a absurditami za každou cenu - etika neetika. Ukazovalo se, že jsou zde jedni, kteří jsou s námi, ti správní, vyvolení a hodní, ty budeme držet za každou cenu, a potom ti druzí, které k ničemu nepotřebujeme a se kterými kdykoliv zatočíme, které umlčíme.

"O změnách se s Vámi vůbec nebudeme bavit. V lepším případě se s Vámi bavit budeme, ale určitě nic podstatného nezměníme!" asi takhle to zaznívalo z oficiálních míst.

To byl postoj, který český hokej nevyhnutelně přivedl k současné krizi.

Jak jsem už uvedl, také ke všem těmto kauzám mě reportéři už dříve oslovili, ale z důvodu již jednou popsaných - v zájmu svých dětí - jsem odmítl aktivní spoluúčast.

Ten důvod je prostý. Cokoliv dnes napíšu, to hned vyhodnocují i v zámoří. To není  nějaká sebestřednost, ale fakt. Několikrát jsem se o tom za poslední rok a půl mohl hmatatelně přesvědčit.

Když jsem se pokoušel lidem kolem hokeje v Kanadě v minulosti popsat to, co se u nás děje, bylo to velice obtížné. Vůbec to nechápali, uvažují úplně jinak. Mládež chrání, je pro ně posvátná, prostě budoucnost národa. Mají tendenci nedůvěřovat všem, kteří vyznávají jiné hodnoty a jiné priority. A nepohlíží dobře ani na ty, kteří se proti podobným věcem nedokážou postavit tak říkajíc po "americku s koltem nízko u pasu." Protože to jsou pro ně záležitosti, které požadují od každého bez rozdílu.

Servilnost k tomu, co děláme v našem mládežnickém hokeji, nás degraduje na úroveň nedůvěryhodných individuí z jiného světa. Není to nic, čím bychom mohli někoho v Kanadě nebo USA oslnit.

A konečně, já sám toho ke korupci moc nemám.

Když nad tím zpětně přemýšlím, v našem případě se povedl malý zázrak. Vychovat syna naprosto čistě a eticky, bez čehokoliv nečistého nebo nečestného, co ve sportu podle mého názoru nemá co dělat.

(Jako důkaz postačí celá naše historie. Pokud byl problém, zaplatily se tabulky a šlo se jinam. Někteří se mi smáli a šeptem řekli: "...Kdybys jim dal pár korun, mohls tady zůstat a nemusel se stěhovat na druhej konec republiky. Takhle tě to přišlo desetkrát dráž...")

Možná ano, ale nesejít zcesty jsme považovali za přednější, jinak bych ani nikdy neuvažoval.

Taky s představiteli svazu jsem se mohl plácat po ramenou, pochlebovat, táhnout káru stejným směrem. Místo toho jsem šel do názorového konfliktu. Nedalo se to vyhrát, nedalo se na tom vydělat. Ale považoval jsem to za správné - vždy jsem to považoval a považuji za správné. Nezachoval bych se jinak, i když synovi to neprospělo. Měl to mnohem a mnohem těžší.  

Možná ta naše kauza z ledna letošního roku umožnila odstartovat i ty další až po ty současné.
Přesto se zde syn uplatnil jak v klubech tak i v reprezentacích. Sice to občas dřelo, ale dokázal se prosadit i za těchto okolností, což je svým způsobem vážně zázrak.

Celou tu dobu mě ani tak nezajímaly jednotlivé ty popisované případy, jako schopnost vlivných lidí v hokeji na úrovni silných klubů vytvořit si pro sebe prostředí, které mnohým poměrně snadno umožňovalo podobné chování a vytěžování rodičů od "přebytečných" prostředků a služeb, které některým po mnohaletém dotování kariér svých dětí ještě někde zbyly. Ono už je skoro jedno, jestli ti rodiče zaplatili tabulkové odstupné, nebo uvolnění z nějaké smlouvy, nebo do kapsy. U nás je prostě nutné platit horentní sumy jen za to, aby dítě dostalo ještě další možnost, aniž by dopředu bylo známo, zda se jedná o skutečně dobrou a reálnou možnost uplatnit se.

Když jsem nespokojený v klubu, musím zaplatit statisíce, abych dopřál klukovi šanci jinde. Nelze se divit, že jiný se pokusí uplatit nečím trenéra, když se mu zdá, že pozice jeho kluka není adekvátní. Jinde ho k tomu zdá se vyzvali přímo. Těch možností je víc.

Obranou je jen naprostá svoboda a volné prostředí.

Vytvořit nepřijatelnou atmosféru a podmínky a za odchod z té džungle chtít ještě peníze,

tohle je vážně síla.

A toto zoufalství a bezmoc společně s tabulkami, smlouvami a dalšími podobnými praktikami je určitě skvělým podhoubím pro něčí byznys.

Ty peníze se mohou ztratit v prostředí bez toho, aby z nich byl zpět financován mládežnický hokej. Tohle se musí definitivně a úplně změnit.

Na prvním místě musí být transparentnost. Při nominaci do prvního týmu přípravky v malém klubu i na MS U20. Lze to udělat poměrně snadno. Jen k tomu musí být vůle!

Současně to ukazuje na vládu peněz v našem sportu a také na to, jak je obtížné pro skutečně talentované mladé hokejisty s potenciálem do budoucna, bez použití úplatků, vlivu, slavného jména, silného sponzoringu, či čehokoliv jiného prosadit se pouze vlastním hokejovým umem.

Ten systém tady je, je nemorální a podobné tlaky na rodiče umožňuje. To dosvědčí snad každý, kdo si tímto systémem prošel. Je už na lidech samotných, kdo takových situací neváhá využít a kdo se naopak chová podle etických zásad. Určitě nelze paušálně odsuzovat, jsou zde i skvělí trenéři mládeže, morálně na výši.

Potom je tady skupina lidí na svazu, které jsem i já osobně a svými články veřejně na tato nebezpečí roky upozorňoval, se kterými jsem o tom nejednou debatoval, ale kteří s tím nebyli ochotni udělat vůbec nic. Domnívám se, že dnešní dění kolem českého hokeje, který tím nesmírně trpí, je kromě jiného zaviněno alibismem a neochotou udělat nevyhnutelné změny v době, kdy tyto kauzy byly ještě v nedohlednu.

Tito lidé mohou být smutní, ale sami nad sebou. Zašlapat jednoto otce do země nebyl problém.

Ale co teď?

Mohli jsme opět zaznamenat ten strach. Hovoří většinou jen ti rodiče, jejichž děti už s hokejem definitivně skončily. Pokud je šance na návrat, chtějí zůstat v ústraní. Protože vystoupit veřejně znamená zavřít si natrvalo dveře na český led. Český hokej je propojený, rebelové si moc neškrtnou. Tohle zkušení rodiče i hráči vědí poměrně dobře napříč republikou.

Je to způsobeno tabulkami. Vystoupíš proti někomu z klubu, ale po té roztržce nemůžeš odejít jen tak jinam. I když se vrátíš po čase, zase patříš klubu a s nimi se musíš dohodnout, jim musíš zaplatit minimálně za přestup.

Už dříve jsem psal, že český systém vyhání naše děti z vlasti. Odejít do zahraničí je levnější a snadnější než přestoupit ze Slávie do Sparty.

To je neuvěřitelná anomálie. Ti lidé, co to vytvořili a kteří tohle obhajují, si zaslouží jen pohrdání.

Z kauzy proti Zachovi staršímu vyšel svaz v lednu jako vítěz, to je bez debat.

Ale, je tím vítězem i dnes?

Bylo to správné řešení?

Byl vyřešen problém?

Nastává doba na zásadní změny.

Koncepční, právní, personální, systémové a hlavně - etické!!!

 

 http://www.ceskatelevize.cz/sport/hokej/extraliga/314170-kroupa-o-penize-si-nerekl-jen-odstupujici-ruzicka-ale-i-dalsi-treneri/

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, děkuji... odpovědět
Vám pane Palaščák za vaši odvahu
Vám pane Bukač za to, že jste se nebál říci národu pravdu jako jediná hokejová legenda
Vám pane Ptáčník za odvahu - popsal jste to naprosto přesně -
Vám několika odvážným rodičům kteří jste se ozvali....

Pane Zacha ještě před kauzou Růžička jsem zde napsal příspěvek o korupci v BTL. reagoval jste jak zapálený čert, a články mi smazal.
- dnes se v isport blesk můžeme dočíst o trenéru Štastném jehož jste byl v BTL "pravou rukou". Napište váš příběh o působení v BTL. Já ho znám velmi dobře, a pro syna to byla hokejová konečná stanice i když vedl kanadské bodování týmu...a na jeho místo byl dosazen Pavel. Jo a ten článek, jako kdyby mi v něm bylo něco povědomého... 9 Hezký den
icon odpověděl(a)
Milý tato. Palaščák, Bukač, Ptáčník, Šťastný, Zacha - všichni vystupují pod svým jménem,jen Vy ne, proč? Za co se stydíte? Za svoje jméno?
Podívejte se, kde je Pavel, to jako bylo z protekce v Liberci?
Kolik dostal Liberec za Vašeho kluka peněz?
Podívejte se, kolik utržil za Pavla!
A podle těch tabulek je stále jejich hráč, takže si ho můžou příště vzít do týmu nebo prodat za milion nebo dva, když se vrátí domů. To je protekce? Není to náhodou tím, že tam viděli možnost finančního prospěchu a proto šel dopředu? Myslím si, že kdyby to viděli ve Vašem synovi, chovali by se stejně. Ale, je možné Vám to vůbec vysvětlit? Chcete to vůbec pochopit? 1 Teď vzniká debata o nešvarech v českém hokeji, ale to neznamená, že úplně každý, kdo skončil s hokejem, protože většina prostě musí skončit, byl obětí systému. Možná bylo škoda, že Váš syn skončil, ale bezejmenný člověk, to je vzduchoprázdno. Buďto, se podepiště a sdělte svůj příběh, nebo toho nechte. Díky!
odpověděl(a)
Tato ukazte,ze mate koule a odkryjte svuj pribeh vcetne jmena.Jinak jste jen zhrzenej zamindrakovanej chlap,co umi jen brecet.
, ...zaplatil tabulky... odpovědět
Tím je řečeno vše. Chápu to tak, že Zachovi zaplatili tabulky ze svého, ne kluby mezi sebou. Takže i z Vás, pane Zacho, se hokejové mafii vlastně podařilo vymámit co potřebovala, žádný zázrak, ale spíš podřízení se systému (neberte to prosím jako kritiku nebo výtku).

Je to prostě hromadné vydírání lidí, kteří chtějí hrát (nebo nechat děti hrát) hokej, klubovými bafuňáři. Lidé v klubech (hráči, rodiče, mnozí trenéři a někteří funkcionáři) by ten systém rádi oželeli ale té skupině kamarádů co kluby (a svaz) vedou to takto vyhovuje a budou to hájit nebo to nahradí něčím podobně vyčůraným. Napsal jste to pěkně.

Já sám na "zázrak" v podobě přestupu momentálně čekám ale vzhledem k tomu že "tabulky" ani jinou formu úplatků platit nehodlám, fakt jsem zvědavý jak to dopadne. Ale dokud to nějak nedopadne těžko si mohu na něco stěžovat. 10

Komičnost situace, kdy o dalším (ne)působení dítěte v hokeji rozhoduje funkcionář klubu ze kterého chce odejít, většinu rodičů míjí (páč v té situaci zuří nebo jsou zoufalí) a ani české veřejnosti se to zatím moc nedaří vysvětlit. Jednoduché řešení je dát peníze.
odpověděl(a)
Ta informace mě taky zaujala, protože člověk si občas přečetl nebo slyšel tvrzení, že za šikovné hráče to kluby rádi zaplatí. Jistí lidé se mnou zase nebudou souhlasit, ale Pavel byl asi hodně šikovný a jak se zdá ani za něj kluby tabulkovou cenu nezaplatili. Tak za koho už????

A ještě k tomu, že běžné veřejnosti se to moc nedaří vysvětlit....... bohužel s tím musím souhlasit, protože jsem od nehokejových lidí kolem sebe už několikrát slyšela názor, že samozřejmě při přestupu zaplatit a včera na CT24 v HydeParku při rozhovoru s panem Bukačem, ten moderátor měl taky názor, který mě zvedl ze židle!
icon odpověděl(a)
Díky za dobré dotazy, odpovím v dalším článku k tabulkám. 1
, Radiožurnál dnes 17.05 odpovědět
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3405761
, :-)))) odpovědět
Každý chvilku tahá pilku. Pan Palasčák se stal tím nejlepším trojským koněm k otevření problematiky. Počkejme až bude Růžička obviněn a pak to teprve začne :-). Momentálně teď má každý šanci uveřejnit to co ho trápí v hokeji, nikdy už se tato šance opakovat nebude.
, - odpovědět
Zatím bych ani neřekla, že jsou zaskočeni. Upřímně, zatím jsem ty články moc nečetla, ale vypadá to, že se s úplným klidem snaží lidem namluvit, že je to problém jen jednoho jediného klubu a pár lidí kolem!! 5 Neskutečná nehoráznost, které už může uvěřit, jen naprostý ignorant. Chtělo by to aby se právě teď objevili i podobné případy odjinud než jen z Prahy a Slávie.
odpověděl(a)
Asi tak nějak, vědí že jsou neodvolatelní. Pokud nezasáhne PČR, stát a lidi neuvedou své příběhy, tak se vše vrátí zpět do svého bahna.
odpověděl(a)
Nicméně, teď vpodstatě reaguju sama na svůj příspěvek 1 protože se dnes zase objevil článek, že Chomutov žaluje jednoho z rodičů za pomluvu. To je právě to co mě napadá už nějakou dobu. Většina, vpodstatě všechny tyhle situace když někdo po někom chce peníze, se nedají dokázat. Výjimka pan Palaščák, ale ostatní rodiče si asi na takováto jednání, obzvláště, když za nima přijde někde naprosto nečekaně, videokameru neberou. A ti co si jdou o ty peníze říct, si určitě dají taky pozor na to aby u toho nebyli žádní svědkové. Takže to je slovo proti slovu a je problém.
U Růžičky ani na vteřinu nevěřím tomu, že šlo o "klasické" tabulky, ten opravdu ty verze za tu krátkou dobu stihl oběnit už tolikrát, že mu prostě opravdu věřit nelze. A kdyby to opravdu tabulky byli tak to přece hned normálně řekne a né že si na to vzpomene za měsíc. Možná to je všechno trošku jinak, možná na něm není všechna ta vina co se teď na něj valí (nějak moc často je tam ten Moučka) ale bez viny určitě není a obrovsky mě zklamal.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

DSC_0072.jpg

Reklama