Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Jen čtyři Češi jsou v žebříčku světových TOP talentů do 21 let

 

 

To jsou přesně čtyři procenta, což není pro kdysi slavnou hokejovou školu zrovna lichotivé. Ale je to odhad, který odráží existující realitu. Když tady v USA dnes sleduji úroveň středoškolských, univerzitních a nevím jakých mládežnických lig, když vidíte úroveň hry a počty těch talentů, je až s podivem, že se ještě daří alespoň jednotlivě se mezi tyto dravce prosazovat z našeho prostředí, které je nastaveno opravdu špatně hned v několika markantních ukazatelích.

Pět českých odborníků k tomu sestavilo přehled dvaceti nadějí, kterým by měla patřit budoucnost. Vidíme rozdíl v preferencích kanadských a českých odborníků. Zatímco ti zámořští preferují u nás zatracovaného Zadinu, protože se jim typologicky víc líbí jako prospekt pro NHL, v Česku řadí výš Nečase, který dostal skvělou roli v Kometě.

Ono ale možná není tak důležité jak si těch pár talentů tady nakonec seřadíme podle výkonnosti nebo příslibu do budoucna. Jedná se spíš o to, jestli Česko začne produkovat víc, nebo naopak ještě míň talentů zajímavých pro světový hokej.

Podívejme se na zásadní problémy, které budoucnost našeho hokeje determinují.

1. Tabulky, přestupní řád a smlouvy.

Byly sestrojeny vlivným jádrem českého hokeje v době, kdy byl na svém historickém vzestupu. Tehdejší výkonný výbor vytěžil maximum pro manažery klubů v situaci, kdy ještě neexistoval tok informací po internetu způsobem, kterým se to děje dnes. Na přelomu milénia byla informovanost rodičů při vstupu se svými dětmi do hokejového prostředí nulová. To se dnes dramaticky změnilo, řada rodičů je dnes mnohem lépe informovaných o rizicích přivedení svých dětí do hokeje, než kolik toho věděli dříve rodiče po pěti letech fungování v  prostředí. To je výrazná kvalitativní změna, kterou se vedení klubů a svazu rozhodlo nadále ignorovat. Ten postoj ale našemu hokeji jako celku nesmírně škodí, nějaký průlom ale nelze v brzké době očekávat.

2. Co dnes nabízí hokejové přípravky?

Mohu použít již použitý příklad z doby, kdy bylo Pavlovi sedm let a chodil do druhé třídy. Zbyněk Zavadil z Letňan tehdy pozval svazového šéfa mládeže Petra Míška, aby se na něj podíval. Na jeho otázku, kolik hraje týdně zápasů a kolik odtrénuje tréninkových hodin na ledě jsem mu odpověděl:

"...za týden odehraje až sedm zápasů a na ledě odtrénuje 11.5 hodin týdně, k tomu má stejně tenisu a další sporty a činnosti..."

Podobně Vrána s Karabáčkem odehráli mezi svátky dva zápasy na celé hřiště denně, stejným způsobem jsme trénovali v Kometě pod Náprstkem  a J. Zbořilem, odkud vzešli Jakub Zbořil, Pavel Jenyš nebo Pavel Zacha, také Pastrňák s Kotalou vymetli každou kloudnou hokejovou akci a trenér Janeček jim dával na tréninku pořádnou forsáž. Netvrdil nesmysly o tom, že jsou unavení a měli by si o víkendu odpočinout, ale sám se jako trenér pravidelně účastnil letních kempů, vedl kluky při bezpočtu turnajů mimo rámec oficiálních svazových akcí.

Když jsem se letos dotazoval u nás ve Velkém Meziříčí, kolik toho děti v sedmi letech odehrají, bylo mi řečeno, že jeden turnaj za měsíc. Tím turnajem jsou myšleny dva zkrácené zápasy v minihokeji.

To je strašné, neuvěřitelné, Dál bych to snad ani nekomentoval. Je to rezignace na jakékoliv ambice.

3. Žádné smysluplné pozitivní akce, pouze zákazy

V posledních letech se účelově likvidovala dříve fungující hokejová platforma. Tradiční mezinárodní turnaje zmizely, mistrovství republiky se zrušilo pro čtyři ročníky, víc se dbalo na to, aby náhodou talentovaný hokejem posedlý kluk nemohl hrát za den dva zápasy. Byla to spíš sabotáž sportu než jeho rozvoj, protože malé děti zvlášť jsou schopny hrát dobré zápasy skoro celý den v kuse, a další den znovu. Pro nás nebyl problém zorganizovat naším dětem v přípravce 130, ale dokonce i 170 zápasů za sezónu. Na turnaji ve Francii jsme vždy klukům dopřáli 10 zápasů ve třech dnech, turnaje jako byly Lekov Cup nebo IS Sports Cup zaručovaly 8 kvalitních zápasů na celé hrřiště ve čtyřech dnech. To to potom naskakovalo v záznamech o zápasech. Spočítejte si, kolik děti odehrají dnes?

Navíc, v Americe hrají hokej a soutěže celoročně, jak tomu chcete konkurovat? Na tohle nejsou odpovědi, hokejoví mocipáni nejsou ochotni komunikovat. Ani se jim nedivím. Tyto nesmysly nelze vůbec obhájit.

"Prý jsou rodiče naštvaní a děti unavení, když mají hrát každý týden."

Jasně proč ne, ale proč potom neuděláte elitní soutěž pro pár týmů, kde budou nároky jako jsou v nejvyšší soutěži v USA. Jen pro ty, kteří hokej mají rádi a nejsou z něho unavení. Možná bychom se divili, kolik by se jich našlo. Takhle promrháme nejplodnější dětský věk z hlediska pohybového rozvoje, aby se pak jako na oko dohánělo něco, co už dohnat nejde.

4. Extraliga juniorů

Asi jsme už všichni pochopili, že do tohoto kluby nesáhnou.  Soutěž o osmnácti týmech je vraždou českého hokeje.  Je složité hledat odpověď na otázku komu tato soutěž vlastně slouží, proč se hraje a jaký má smysl. Scouti NHL dlouhodobě tvrdí, že tam není koho sledovat, v zámoří má naše juniorka oprávněně mizerné jméno.  Já jsem dříve tvrdil, že česká extraliga juniorů je pro naše talenty tou nejlepší soutěží na světě, ovšem jen ve věku patnácti let. Potom musí odejít do světa nebo mezi dospělé, ale tam už není prioritou vytvářet jim roli. Takovou pozici, jakou má dnes Nečas v Kometě, takovou nedostal v jeho věku ani Hertl ve Slavii. Ale to je možná trochu účelová rarita, která nic nevypovídá o schopnosti našeho prostředí zařadit největší talenty do extraligy dospělých a dát jim odpovídající roli.

Aby měla juniorka smysl, musela by mít takovou úroveň, aby se talentovaní hráči nemuseli bát  v ní zůstat ještě i v šestnácti a sedmnácti letech s jistotou, že by jejich rozvoj šel oproti světu dolů. Ale tohle je dnes v nedohlednu. Šéfové klubů si zabetonovali ELJ o osmnácti týmech - jim se to takto dobře dělá, jim to fakt vyhovuje. Že to je k ničemu pro český mládežnický hokej, to už budeme muset vzít na vědomí a nějak se s tím smířit.

........................................................................................................

http://hokej.idnes.cz/cesky-hokej-dvacet-nejvetsich-talentu-dxu-/reprezentace.aspx?c=A161209_193719_reprezentace_ald

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

icon , - odpovědět
Nedělám si patent na rozum a na pravdu, ale s tím názorem naprosto, tím myslím, že úplně zásadně - nesouhlasím. Dneska to není o tom, že kluk bude trčet v Horní Plané a jeho otec pak bude naštvaněj, že si ho scouti NHL, "lemplové jedni", nepřijeli objevit pro velký hokej. Když někdo chce uspět, tak holt musí v pravý čas zvednout zadek z rodné vísky a pohnout se někam do většího klubu, kde ale prostě trošku víc fouká. Že těch kluků v první stovce není víc, to je chyba pohlouplejch, nesoudnejch a línej otců. Nikoliv scoutů NHL. Pokud vidíte chybu ve scoutech, tak je to Vaše právo. Já jen doufám, že s tím názorem neprorazíte na ČSLH a při vytváření hokejových koncepcí rozvoje mládeže. 1 9 10
, Kouč Rulík se diví.... odpovědět
http://hokej.idnes.cz/rulik-rozhovor-0gy-/hokej.aspx?c=A161212_184025_hokej_rou
, - odpovědět
Víte, těch hráčů by bylo daleko více, jen by se tzv. agenti museli více obětovat a navštěvovat jiná města než Prahu a Brno. Prostě je to tady všechno zkorumpované !!!!!!

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

DSC_0084.jpg

Reklama