Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Korupce v českém mládežnickém sportu

 

Tohle je velice specifické téma. Je jím roky prorostlá celá naše společnost, dokonce v některých korupčních oborech vynikáme v celosvětovém měřítku, jak několik studií a mezinárodních institucí zabývajících se korupcí vykvetlou až do moderních, početných a vše propojujících mafií, téměř pravidelně dokládají.

Korupce ve sportu a v českém hokeji, to je obtížné téma. Má totiž několik rovin a je obtížné vybrat, která z těchto rovin je nejzhoubnější.

Byl jsem opakovaně požádán o vyjádření se k tomuto tématu v pořadech, jež odvysílala televize a otiskly deníky. Odmítl jsem nikoliv z důvodu, že by tento problém neexistoval. Naopak je tady všude kolem. Celá věc je ale složitější a už jsem pochopil, že v současné době nebyla ze strany médií ochota a prostor na tento širší pohled, a na jeho prezentaci.

O co jde?

Korupce tady bezesporu je. Na tom se dnes shodnou všichni až na ty, kteří už delší dobu hájí neobhajitelné.

Někteří trenéři ještě ani pořádně neshlédli, jak nový příchozí malý hokejista bruslí, ale už rozebírají mezi sebou, že má moc hezkou maminku nebo že táta má dva velké autobazary a je v pořádném balíku. Část trenérů tohle velice bystře vnímá a o co méně se zajímají o současné moderní tréninkové trendy ve světě, o to dokonaleji dokážou zvládat a propracovávat technologii, jak takové rodiče postupně manipulací s pozicí jejich dítěte v rámci týmu i celého klubu dostat do potíží a trápení, ze kterého ukážou onu jedinou a pro sebe tak příjemnou a výhodnou cestu ven.

Tohle se děje, nejsou to ojedinělé případy. Výhoda je na straně trenérů, protože oni se v těchto dovednostech stále zlepšují, učí se z vlastních chyb a celou tuto techniku zušlechťují.  Na druhé straně nalézají nepřipravené, naivní a nezkušené rodiče, kteří snadno spadnou do připravené léčky.

Ale dnes se vůbec nehodlám zabývat vyjmenováváním těchto kauz a popisováním jednotlivých barev celého tohoto smutného procesu.

Problém "KORUPCE" má totiž podstatně širší a v českém provedení všezahrnující charakter. Je zde bez diskusí  část mládežnického hokeje, kde se toto reálně děje.

Potom je tady další problém, který je snad ještě zhoubnější. V každém týmu musí hrát někdo první lajnu, někdo druhou a někdo se na led nedostane vůbec. Někdo hraje přesilovky, někdo oslabení a někdo nic. Jak se špička pyramidy postupem let zúžuje, nekteré děti musí skončit s hokejem. To je bolestné, každý se to snaží oddálit nebo tomu zabránit.

Pokud se mají vychovávat hráči, je nutné od určité fáze těm s talentem a ochotou dřít víc něž ostatní vytvářet prostor, posunout je mezi starší hráče, nechat je maximálně hrát, rozvíjet surový diamant a postupně ho obrušovat, aby se jednou mohl stát reprezentantem nebo hráčem NHL. Tohle pravidlo úspěšné výchovy mnozí zpochybňují, zvláště rodiče méně zdatných dětí, ale ctí ho naopak tam, kde umí vychovat skvělé sportovce. Od fotbalové akademie Ajaxu až po kanadské juniorky, kde se soustřeďují na zvýhodňování talentů s potenciálem a všichni jsou s tím srozuměni.

Jen tady různě volají rodiče po rovnostářství nebo zvýhodnění podle toho, jak jsou na tom konkrétně jejich děti a do které skupiny zrovna spadají.

Jak se jde do extraligy mladšího dorostu a potom dál až do juniorky a do mužů, už se jedná o výběrovou záležitost. Pokračovat může jen někdo.

Vždy, když je třweba provádět bolestivou selekci, vzniká riziko korupčního prostředí. Ve společnosti, kde běžně vládne korupce, není vůbec obtížné z tohoto jednání osočit kohokoliv v momentě, kdy moje dítě není tam, kde ho vidím já jako otec nebo matka. Většinou jako nesoudný otec nebo matka.

Roky jsem jako rodič investoval do hokeje svého kluka a najednou to všechno vypadá tak, že s tím skončí. Ještě jsem neslyšel říct nějakého tátu:

"Je to línej blbec, flákal to a teď musí skončit, protože na pokračování už to není. Jeho chyba, měl víc makat a přistupovat k tomu trochu jinak."

No řekněte, co slýcháte častěji, osočení z korupce a nespravedlnosti, která byla příčinou vyřazení hráče z kádru,  nebo kritiku do vlastních řad? Hlavní omluvou neúspěchu je odkaz na vážné zdravotní problémy nebo korupce a podobné jevy v našem sportu.

Často jsem tohle osočení slyšel nebo četl. A když se potom podíváte, o jaké hráče se jednalo, měli byste někdy chuť dát těm rodičům pár facek, aby se probrali a byli soudnější.

Jindy kritizuje poměry otec, který poslal kluka tři sta kilometrů z domova, jde se s bídou podívat na dva zápasy v roce, ale na dálku po nocích kritizuje, ví všechno nejlíp, jak je jeho synovi ubližováno a křivděno.

Osobně, když jsem si dovolil kritizovat trenéra, činil jsem tak na základě toho, že jsem viděl všechny tréninky, všechny zápasy. Potom skutečně lze vynášet nějaké soudy. Jinak je lepší být zticha.

Rodiče nejsou hloupí, vidí neférovost, ale víc je těch, kteří nemají ani potuchy o tom, co se děje na tréninku, jak jejich potomek trénuje a jestli na to přestává mít potenciál.

Je to občas pěkně zamotané. Mezi reálná fakta se vmíchávají skoro pravdy, polopravdy i naprosto účelové lži. Vše je proneseno stejně, zní to stejně, ale pravdu zná jen konkrétní rodič a trenér. Ostatní jsou jen přihlížejícími v tomto divadle. Když Vám někdo řekne, že syn musel skončit díky korupci, může to být pravda a taky nemusí. Byl jsem svědkem těchto osočení u trenérů, kteří úplatky neberou a snaží se svoji práci dělat dobře. Některé děti nejsou a nebyly využívány v týmech v pozici, která by se rodičům líbila. A musím říct, že často naprosto právem.

A teď se v tom vyznejte. Korupce existuje, současně existuje i pomlouvání z korupce.

Na svoji hlavu jsem slyšel tato obvinění stokrát - stokrát neprávem. Ani dnes, kdy syna hodnotí nejlepší hodnotící systémy na hráče na světě na první kolo draftu NHL, což samo o sobě nutnost nějaké korupce nebo zvýhodňování dítěte aniž by tam byl potenciál -  vylučuje,

je takových osočení někdy i několik do týdne v různých diskusích.  

Často jsou to rodiče, kteří dokážou vytvářet neuvěřitelný tlak na trenéry a vedení klubu k tomu, aby bylo prosazeno jejich dítě. Jindy stačí odstranit z cesty překážku, jednoho dva hráče, protože si spočítají, že další na řadě do sestavy bude nebo může být jejich syn. A jsou schopni doslova všeho, pomluva je to nejmenší.

Takže nakonec se z korupce stává něco, co dokáže kompletně otrávit mládežnický sport. Tím že existuje a také tím, že osočit z ní je nesmírně snadné a pohodlné.

Jak se v tom má někdo z venčí vyznat?

Proto bojuji za to, aby v mládežnickém hokeji byla volnost pohybu, aby bylo možno reagovat na nešvary jakéhokoliv druhu odchodem. Aby se změnila struktura soutěží a zásadní pravidla fungování českého hokeje.  Protože jestli skutečně cosi reálně existuje, je to uzavřené, otrocké prostředí, které ke korupci nahrává, přímo vybízí.

Tohle je chybou vedení svazu, že tato pravidla fungování nebo spíš nefungování pohybu dětí nechce řešit a neuvědomuje si, že vytvářejí minimálně neetické, když ne přímo nezákonné prostředí, které odpuzuje stále víc lidí. Podřezávají tím větev pod sebou i pod našim hokejem.

Rodiče hokejistů jsou mnohdy inteligentní lidé a úspěšní podnikatelé, současně  se ale někdy chovají ve výchově nekoncepčně až hloupě. Hodně se dostane na povrch už u dětí v přípravce, které jsou ještě upřímné a často v kabině i mimo vysloví věci, které už později drží v sobě. A tak se dozvíte, že onomu chlapci táta řekl, ať se nebojí, že zařídil, že bude hrát první lajnu v každém případě a že ostatní se do ní nedostanou, i kdyby se stavěli na hlavu.

Když jsem to poprvé slyšel, překvapila mě jiná věc. Nebylo mi jasné, jak potom může takový otec motivovat svého synka k větší tréninkové píli, když mu oznámil, že zařídil jeho neotřesitelnou pozici v hierarchii týmu nesportovní cestou. Taková výchova přece vůbec nemůže fungovat. Mnozí rodiče se spokojí s tím, že své dítě těmito způsoby prosadí do první lajny a tím končí.

Jakoby hlavním motorem zlepšování hráče nebyla na prvním místě obrovská pracovitost, náročnost a ochota pracovat na všech svých podstatných stránkách výkonnosti do úmoru. Ti, kteří korupcí nejvíc ničí český hokej nakonec zničí tou samou zbraní i svoje děti.

Proto je korupce v českém hokeji tak obtížné téma. Má mnoho podob, mnoho dopadů a v konečné fázi prohráváme všichni, protože každý od ní dostává údery. Přímo i zprostředkovaně.

Je dobře, že vše vyplouvá na povrch. Nestačí prohlašovat, jak to některé funkcionáře mrzí, že se tohle objevilo právě teď. Co to je za prohlášení?

Mrzí je jenom to, že se tím komplikuje jejich situace, jinak je nemrzí nic. Ochotu řešit věci, nastavovat transparentní a funkční systém výchovy v českém hokeji, tu prozatím ve výrazné míře nevidím.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, Překlep v nadpisu odpovědět
Nešlo by to opravit? 1

Mimochodem pane Zacho co říkáte na to, že r. 2001 vyhrál turnaj WSI?? A to mě ještě překvapilo, že z vítězného Moravskoslezského kraje tam byli jen dva hráči.
http://www.cshockey.cz/blog/czech-selects-2001-vyhral-world-selects-invitational/
icon odpověděl(a)
Díky za upozornění. Pokud ročník 2001 vyhrál WSI, je to určitě velký úspěch a můžeme jen pogratulovat a snad mít i očekávání. Současně bych poztřeboval od někoho z branže, nejlépe od scoutů zhodnotit a srovnat současnou úroveň turnajů WSI oproti těm před více lety. Naposledy jsem viděl turnaj WSI před pěti roky s ročníkem 1997, od té doby se mohlo něco změnit. Změnil se organizátor, nedělá to už pan Vojtíšek...nemůžete někdo přinést nějaké srovnání?
odpověděl(a)
Ročníky 2002 a 2003 ale na turnaji WSI moc neobstály a protože jsem měl možnost sledovat jejich zápasy, musím říci, že na zámořské týmy absolutně nestačily...je to tristní konsatování, každý zainteresovaný si klade otázku jak z toho ven, ale náprava (pokuď je vůbec reálná) by musela začít reorganizací soutěží žáků a potažmo i dalších mládežnických kategorií.
, Nemusí být hokej takov odpovědět
Máme syna, který hraje také hokej a celkem se mu daří. Má, ale i období, kdy má slabší chvilky a místo toho, aby po nás někdo z klubu chtěl finance, aby si syn udržel pozici, přestože jeho výkony zrovna nejsou v té době vynikající, tak se mu trenéři snaží pomoci, aby se opět zvednul. Vzhledem k tomu, že syn má komplikovanou povahu, ne vždy ta pomoc bývá ku prospěchu, ale to je vedlejší. Samozřejmě jsou trenéři různí, ale já osobně vidím největší problém v rodičích. Syn hraje ještě florbal, ve kterém také vyniká. Pokud v hokeji je právě on, kdo pomůže týmu k výhře, tak jiní rodiče hráčů jsou naštvaní, že se nejednalo zrovna o jejich syna a vůbec se neradují z výhry. Pokud to samé se stane na florbale, tak mají všichni radost. A je to proč? Protože florbal se hraje pro radost a hokej pro peníze, protože se hraním hokeje dá slušně uživit? Na hokeji stále slyším, jak tenhle hráč je takový, nebo makový, jak tenhle trenér je špatnej a na florbale, to sice v menší míře je též, ale ne tolik. Dá se říci, že vždy se dá odhadnout, který z hráčů se do další sezony nedostane. Jediný kdo to nevidí, jsou rodiče onoho hráče. Místo toho, aby syna honili, aby začal makat, tak raději šáhnou do kapsy, nebo odejdou jinam a o původním klubu šíří lži. Připouštím, že pokud zrovna narazí na sebe dva – jeden, který dává a druhý, který bere, že o férovosti nemůže být řeč, pokud takový hráč v sestavě zůstane. Já osobně však tuto zkušenost zatím nemám.
, Jo jo odpovědět
Celé je to o volnosti. Některé kluby budou pak stát o dobré hráče, některé o peníze otců hráče. Každý si najde takový, jaký mu bude vyhovovat.Takto to je o diktatuře, v které nemají otroci práva a jen platí daňe v různých formách. Kdo na to nemá, tak prostě nepřežije.

Ale o tom asi nemá cenu psát. Je to věc, která se nehne.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

BELLINZONE.jpg

Reklama