Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Leo Gudas nevidí žádný pokrok v českém hokeji

17.6.2018

Je opravdu zábavné to sledovat. Pokud se nějaká hokejová celebrita objeví ve funkci na úrovni reprezentací, v zápětí si můžeme přečíst - nejčastěji v deníku Sport, jak výborně je teď český hokej nastartovaný směrem dopředu. A to přesto, že se třeba před pár měsíci vyjadřovala úplně opačně. Je to zřejmě jakési povinné výkupné za poskytnutou příležitost. Pouze jedinci, kteří jsou tak nějak mimo dosah a podobnou repre kariéru už vůbec neplánují, mají alespoň občas odvahu sdělit pravdivý názor.

Naposledy ho mohl alespoň ve dvou větách vyslovit Leo Gudas, otec Radko Gudase, který momentálně působí v maďarské a rumunské lize na pozici trenéra. Letos jeho tým Czíkszereda získal rumunský titul.

K dění v česku se vyjádřil přesně takto:

"...Vidíte, jak se tady nic nemění. Ten kolotoč běží stále dokola, a to je všechno. Změny žádné."

Přesně tak, vedení hokeje je po řadě let v situaci, kdy jeho jednotlivé koncepce selhaly a momentálně už ani žádná jiná nepřichází. Hodně rodičů se domnívá, že klíč ke všemu je pozice, kterou má hokejista uvnitř klubu. Pokud mu jdou na ruku, vidí to jako cestu k úspěchu. Ale ukázalo se, že také špatný právní vztah mezi klubem a hráčem, případně svazem a hráčem, je velikou brzdou rozvoje našeho hokeje. A co nejvíc brání možnosti vychovat vlastní hráče, je mizerná úroveň našich mládežnických soutěží, zaviněná úplně špatným herním systémem a dalšími pravidly, které je ovlivňují.

Jedná se o takový problém, že dokonce i ti, kteří naprosto pevně ovládají některé české kluby, buďto v pozici vlastníků nebo manažerů, raději posílají své děti do zahraničí. Přikloní se k tomuto rozhodnutí, přestože by byli schopni vytvořit naprosto ideální - doslova skleníkové podmínky pro svoje dítě ve svém klubu, aby mu pomohli v rozvoji. Asi nemusím jmenovat, o koho se jedná, vyznáte se tady určitě dobře.

Podle mého názoru byl úplně chybný krok směrem k současnému počtu hokejových akademií. Nejsou spokojeni ani ti, kteří  v posledních letech získali titul nejlepší akademie, například Kometa. Prý jim to, být první, nic nepřinese. A je to zřejmě tak. Mnohem smysluplnější by bývala byla investice do dvou národních akademií, center vrcholového hokeje, propojených s mládežnickými reprezentacemi, které se mohly postupně stát ve své nejstarší juniorské kategorii základem pro evropskou juniorskou ligu - kvalitativní protiváhu zámořské CHL. Pro české děti by tak vznikla kvalitní alternativa a devastace národního sportu by nevyháněla tolik nezletilých dětí z naší vlasti, jako je tomu v posledních patnácti letech.

V současné době jsou mládežnické soutěže velký problém pro děti, které se v nich dostatečně nerozvíjí, pro rodiče, kteří jim nevěří a pohlížejí na ně postupem času se stále větším despektem, pro skauty NHL, podle kterých už snad ani nemá smysl naše hráče v těchto soutěžích sledovat, a konečně i pro kluby, kteří považují mládež za přítěž a proto dávají přednost přijímání finančně úsporných změn v organizaci soutěží, které ale současně představují i krok proti kvalitě rozvoje mládeže.

Každý další rok mládežnického hokeje v takovém stavu jen prohlubuje naše problémy a vzdaluje nás od těch nejlepších. Je třeba, aby to těm nahoře řeklo zcela jasně víc lidí, kteří v hokeji něco dokázali a které je třeba respektovat. Cokoliv jiného se jeví jako podpora špatného systému, který škodí budoucnosti našeho hokeje.

 

zdroj

Deník Sport, Pavel Bárta, Zapomněli jsme dělat beky, 17.6.2018, s. 21

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Nesouhlasím odpovědět
Pro ty co tu mají děti a skleníkové podmínky na úkor všech je výhodné tu být do 15 let. Pak už to ovšem nestačí a proto odcházejí do zahraničí. Pokud tady trénuji na úkor jiných, tak dojdu do stádia, že nemám potřebnou kvalitu kolem sebe pro další rozvoj! Část jde ještě trénovat repre, aby měli blízko k nominacím ... ale děti dál posouvají v zahraničí! Nikomu nejde o úspět týmu, vždy se tady hraje o osobní prospěch. Na druhou stranu, do 15 let se tady dál levně dobruslovat, v USA to stojí balík!

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

HIGHLANDScamp.jpg

Reklama