Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Licence pro hráčské agenty - jak si to mají rodiče vlastně přeložit do srozumitelné řeči?

Už několik let se o tom v kuloárech hovořilo. Licence pro hráčské agenty!

Zavedené, ty nejsilnější hokejové hráčské agentury v tom viděly snahu svazu dostat se do této profese, profitovat na ni a současně získat na agenty vliv.

Na počátku týdne jsem měl  při poslechu rozhlasových stanic při jízdě autem pocit, že se musí dít cosi mimořádného podle toho, jakou publicitu tato kampaň měla. Jakoby se událo něco převratného, co očistí české hokejové prostředí od zhoubné nepoctivosti nenasytných agentů.

Když se na celou věc ale podíváme blíž, tak v této chvíli svazové opatření nepřináší našemu hokejovému národu vůbec nic pozitivního. Možná jen nevěřícné kroucení hlavou nad tím, co to má zase znamenat.  Proč?

1. Celý ten pokus certifikovat agenty ze strany ČSLH je viditelně nesystémový. Je to něco podobného, jakoby měli zločinci mít právo veta při volbě státních zástupců. I v rámci zámořského hokeje jsou agenti působící v NHL certifikováni nikoliv vedením NHL, ale logicky hráčskou asociací, tedy NHLPA. Hráči a hráčské odbory mají přece hlavní zájem, aby nebyli podváděni. Pokud by agent horlivě a úspěšně hájil práva svého klienta, mohli by se pánové v NHL naštvat a sebrat mu licenci, aby se zbavili nepříjemného soka. To je přece absurdní, hodící se pouze tak do českého absurdistánu. Proč by také měl jejich práci kontrolovat a ovlivňovat subjekt, proti kterému vlastně agenti hájí zájmy svých klientů. To je ve férové a fungující lize nemyslitelné. Zdá se, že Češi vymysleli po tabulkách další nesmysl, kterému se budou ve světě na západ od nás smát a budou zase mít o důvod víc považovat nás za "ty opice z východu".

2. Způsobem uvedení celé záležitosti v médiích byl vytvářen dojem, že byl nalezen bič na podvodné agenty, kteří v několika případech okradli hráče nebo jejich rodiče. To se na první pohled jeví velmi záslužně. Současně musí každého zarazit, že se svaz pouští do řešení problému, který se týká podle jejich sdělení jednoho nebo dvou procent agentů, když mnohem plošnější a brutálnější pošlapávání práv českých dětí i dospělých hráčů není schopen ani ochoten dlouhodobě uspokojivě řešit. Když si ale přečtete onen kodex hokejového agenta (viz. odkaz) a celou tu představu, jak by to mělo fungovat, hned to pochopíme. Svaz vybere od agenta pět tisíc ročně, od společnosti deset tisíc, a za to jim udělí licenci. Současně ale prohlašuje, že za jejich činnost neručí a nenese ani žádnou jinou odpovědnost za činnost agentů, které takto certifikoval a před veřejností označil "jako ty správné a hodné". Pokud se tedy něco stane, svaz pouze udělí "zlému agentovi" napomenutí, důtku, nebo mu odebere onu zbytečnou licenci, zatímco postavení podvedeného hráče či rodiče zůstane úplně stejné. Geniálně vymyšlené, že? Svaz to bude řídit, inkasovat peníze , ale odpovědnost za agenty = 0.

Otázku vyvolává, na co budou tyto vybrané peníze vlastně použity?

3. Vše by mělo podle svazu v budoucnu fungovat tak, že by se rodiče a hráči mohli lépe mezi agenty orientovat a dávat si pozor na ty necertifikované, tedy nedůvěryhodné. Takto je to alespoň prezentováno. Jenomže já jako rodič hráče nebo hráč samotný se logicky musím řídit úplně jinými prioritami.

Největší problém mají hráči s vedením svého klubu v oblasti tabulek a smluv.

Druhým největším problémem hokejisty nebo rodiče v Česku je pak hokejový svaz, který zjevně výrazněji hájil a hájí práva hokejových subjektů - klubů, na úkor hráčů a rodičů. Hokejový svaz kromě toho předkládá hráčům reprezentační smlouvy, které zavazují rodiče k uhrazení statisícových pokud v případě nesplnění stanovené podmínky. Svaz je tedy v určité fázi vývoje hráče protistranou, přitom se snaží vytvořit situaci, kdy může ovlivnit důvěryhodnost zástupce hráče, který hájí jeho práva i proti svazu. To je přece neuvěřitelné, právně nepřijatelné!

4. Jako rodič kvalitního hráče si budu vybírat agenta především podle toho, jaké on již zastupuje hráče a jakou má v prostředí pověst. To je pro rodiče i hráče priorita!

Jsou agenti, kteří odvádějí perfektní práci a ví se to o nich. Když budu chtít jít do KHL, potřebuju agenta se silnou pozicí v ruském hokeji. A když do zámoří, je pro mě zase určující zámořský partner české hokejové agentury. Nedovedu si představit, že by se někdo orientoval podle toho, kdo je nebo není kamarád s vedením svazu. Takové rodiče bych považoval za naprosté diletanty.

5. Celé to na mě působí, že k této kampani vedly dva možné důvody. Mohl to být pokus svazu zviditelnit se a pokusit se o vytvoření dojmu, že stojí na straně rodičů a hráčů, aniž by ale fakticky cokoliv riskoval, cokoliv dělal a cokoliv změnil. A ještě si tu kampaň nechá zaplatit od samotných agentů. Nebo se to jen dost nepovedlo, cosi rozjeli, aby nakonec zjistili, že zastupovat práva hráče nelze už ze zákona celé řadě subjektů, například odborníkům s právnickým vzděláním, zakázat, nebo je z této pozice vyřadit?

Podle svých zkušeností bych ale viděl příčinu spíš ve snaze vytvořit kauzu ze záležitosti, která pro svaz není nebezpečná, která jejich hlavním chráněncům, tedy klubům (manažerům), vůbec není proti mysli, a na které tedy v žádném případě nemohou nic ztratit. To, že postavení hráčů a rodičů tímto krokem v systému nedoznalo absolutně žádných změn, jim nevadí.

Ale pozor, z posledních let víme, že náš svaz nelze podceňovat. Není pravděpodobné, že by dělali takto nesmyslná nebo zbrklá rozhodnutí. Víc bych se klonil k názoru, že to pánové mají namyšleno asi takto:

Celá kampaň s podvodnými agenty bude postavena na ochraně práv dětí, hráčů a rodičů. Že je úsměvné, že by zrovna svaz chtěl horlivě hájit práva těch, které zněním svých řádů trápí už celé roky? To se nejeví moc pravděpodobné pro lidi, kteří ten náš systém poznali na vlastní kůži. Tato šachová partie možná směřuje někam úplně jinam. Mluvit se bude pouze o hráčích a jejich právech, ale řekl bych, že následný průběh bude takový, že manažeři klubu začnou v určité chvíli vyžadovat jako partnery pro jednání o hráči pouze certifikované agenty, s těmi ostatními nebudou chtít jednat. Zvlášť v situacích, kdy prodlení bude směřovat proti zájmu hráče. A pokud by byli v této činnosti úspěšní, a oni umí držet pohromadě, potom by svaz a jeho prostřednictvím kluby získaly efektivní nástroj jak ovlivňovat práci a postoje agentů. Dejme tomu, že toto může být ten skutečný záměr na první pohled scestné a nesmyslné kampaně. Takže ve jménu hájení práv hráčů by naopak mohlo dojít ještě k dalšímu zhoršení jejich pozice už v tak dost nerovném právním postavení "HRÁČ - KLUB".

Myslím si, že v této chvíli nejsme schopni spolehlivě rozpoznat, co ta akce s agenty má vlastně za svůj hlavní cíl. Že by bylo cílem strhnout pozornost od smluv předkládaných mladým hráčům nebo od tabulek do prostoru, kde to manažerům vůbec nebude vadit? I tohle by snad mělo logiku. Jinak ji v tom počínání ne a ne najít. Bude opravdu zajímavé sledovat další vývoj v  kauze  "svaz a agenti".

http://www.cslh.cz/agenti.html

http://www.cslh.cz/agenti-kodex.html

http://www.ceskatelevize.cz/sport/hokej/344586-cslh-hodla-nekale-praktiky-agentu-eliminovat-specialnim-certifikatem/

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Opět po Švejkovsku odpovědět
1) Myslím, že asociace hráčů tady v ČR už je! Co jim bránilo, certifikaci udělat!
2) Svaz se samozřejmě toho chopil, proč by neposílil již tak absolutní moc v hokeji.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

suchapriprava.jpg

Reklama