Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

MALÁ VELKÁ ZMĚNA ?

Místo urážek a sporů přichází na řadu věcné jednání !

 

         Před několika dny jsem byl potěšen nenápadnou zprávou, která ale může stát v případě ideálního vývoje na začátku velmi důležité a především pozitivní změny v celém našem mládežnickém hokeji. Mohla by nastartovat období komunikace a spolupráce všech elementů, ze kterých je náš mládežnický hokej tvořen.

          Pan Vacke kontaktoval pana Hese s návrhem osobního jednání s cílem nalezení řešení ve sporu ohledně hraní či nehraní velkého hokeje v nejnižších věkových kategoriích a dále ohledně sporu, zda hrát či nehrát na výsledky.

          Před několika roky, když jsem začínal přijímat informace, jak velké prostředky a práce je věnována už nejmladším věkovým kategoriím hokejové mládeže v Rusku, jak strašně vážně a dobře to tam myslí a dělají s mládeží v čele s CSKA Moskva a dalšími předními kluby, o intenzitě této práce v Kanadě a Americe ani nemluvě, začínal jsem tušit, že zřejmě stojíme na pokraji cesty dolů ze světového hokejového výsluní. Soudě především podle atmosféry panující v našich většinou stojatých hokejových vodách. 

           Shodou dobrých okolností jsem mohl být svědkem úkazu, kdy z ničeho, pouze z velkého nadšení a nezištné práce více lidí se mohou malí hráči raketovou rychlostí zlepšovat. Stejně tak bylo k vidění, jak malé oázy tvrdé, cílevědomé a ambiciózní práce mnohdy v našich podmínkách rozpráší uragán lidské závisti, pohodlnosti, blbosti a nekompetentnosti.

           Nabídka pana Vackeho ke komunikaci s panem Hesem, ať už toto jednání dopadne jakkoliv, může představovat velký a pozitivní průlom. Svaz dříve nebral progresivní rodiče nebo provozovatele stránek se soukromou hokejovou tématikou vůbec jako partnera pro nějakou debatu. A postupem času začínalo platit, že hokejová vrchnost pohrdající poctivými trenéry a obětavými rodiči v zapadlých hokejových oázách, někdy i těch pražských, začala ztrácet v některých ohledech správný směr. Přitom si dovolím tvrdit, že především rodiče, zvláště v dnešní realitě, představují rozhodující hnací sílu našeho žákovského hokeje. Pokud jsou v některých klubech k vidění skutečně výrazné individuality, s železnou pravidelností platí pravidlo, že na tom mají velký podíl jejich rodiče. Opomíjení a přehlížení této velké skupiny představuje smutnou realitu o to víc v situaci, ve které se náš dnešní žákovský hokej nachází. Naše vesměs malé síly, v porovnání s vyspělým světem, ještě v mnoha případech působí proti sobě a tím se naše hokejová agonie  prohlubuje. Pokud tedy zmíněný signál stojí na začátku období komunikace, spojování sil a hledání souladu a  správného směru rozvoje hokejové mládeže, může to představovat počátek obratu a nové cesty vzhůru.

          Když zavzpomínám na období nejmladších kategorií, bylo to trochu jiné. V Třebíči hrál syn jako žák první třídy za třetí třídu. Realizační tým této třídy byl složen z obětavých a aktivních rodičů, kteří si organizovali a platili vlastní tréninky navíc. Jezdilo se na mnoho turnajů a další se pořádaly . Už v listopadu se trenéři rozhodli vedle odehrání povinné porce svazových turnajů v minihokeji hrát všechny ostatní turnaje a přípravné zápasy na celé hříště, aby hráči byli lépe připraveni na čtvrtou třídu a vstup do velkého hokeje. Takže syn hrával od prvního pololetí první třídy velký hokej.  Bylo to jistě přínosem, ale byl bych nerad, aby to vyznělo jako zatracování minihokeje. Pokud se odvážím vyslovit vlastní názor, o jehož správnosti jsem pevně přesvědčen, tak považuji za ideální, aby naši žáčci okusili velký hokej podle své výkonnosti pro zajímavost klidně třeba od druhé třídy, ale aby souběžně hráli také turnaje nebo zápasy v minihokeji tři proti třem klidně do šesté třídy, jako je tomu někde jinde v Evropě. Obě tyto varianty jsou pro malé hráče velmi prospěšné a rozvíjející a jejich vzájemný mix by zrání hráčů dokázal urychlovat - samozřejmě při úplně jiné, daleko větší  porci odehraných zápasů, než-li je nám dnes doporučována. 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

drevorubec.jpg

Reklama