Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Martin Erat o českém hokeji

4.6.2018

Už roky tvrdím, že náš hokej se může nasměrovat lepším směrem teprve tehdy, když ti, co k tomu mají a mohou co říct, odvážně a pravdivě promluví. Nestačí držet celá desetiletí basu s vedením hokeje a pak stranou nadávat. Je třeba říct názor zřetelně, hlasitě a jasně - mít argumenty a stát si za nimi.

Naposledy se k něčemu podobnému odhodlal Martin Erat v rozhovoru pro deník Sport. Zaznělo v něm hodně zajímavého od člověka, který má hokejové jméno, zajímá se dost blízce o výchovu hokejové mládeže a díky tomu se mu podařilo udělat si názor na skutečný, opravdu reálný stav, v jakém se nachází kdysi věhlasná česká hokejová škola. To je důležité, protože někteří slavní hokejisté, kteří mají snahu také k tomu něco sdělit, nemají oproti Eratovi moc ponětí o tom, kam jsme se tady pohnuli od dob, kdy oni chodili do přípravky. Hodně se od té doby změnilo, proto kolikrát vypouštějí z úst úplné nesmysly. Hráli roky NHL, žili jinde, a o našem prostředí u dětí dávno ztratili přehled.

Ale zpět k Eratovi. Bude zajímavé sledovat, jaký postoj k němu vedení hokeje zaujme. Prozatím svaz pracoval se dvěma modely. Buďto mu nabídnou svazovou funkci, aby ho tím de facto umlčeli, což už několikrát zafungovalo, nebo mu vyhlásí boj a půjdou po něm. Což by bylo mnohem zajímavější, protože bychom zase trochu lépe poznali

"Who is who"

https://en.wikipedia.org/wiki/Who%27s_Who

Ale zpět k výrokům Martina Erata. Uvedu některé pro ty, kteří sobotní Sport neviděli, aby bylo zřejmé, o čem je řeč.

O situaci v nároďáku

"...U reprezentace musí být člověk, který je respektovaný a hlavně bude chtít vyhrát. Za jakékoliv situace. Chápu, že český hokej má nějaký útlum, ale nesmíme přece rezignovat na to, že bychom chtěli vyhrávat. Kamkoliv jedeme, musíme to v sobě mít! Je to přece turnaj. A může se stát cokoliv. Podívejte se na Švýcary nebo na Němce na Olympiádě. Je mi líto, že jsme v kategorii, že zlato přivezeme pouze občas a čtvrtfinále nebudeme přecházet tak jednoduše, ale pořád nesmíme ztratit to, že jedeme na každý turnaj s tím, že ho chceme vyhrát!...Musíme změnit vnímání a vrátit vítězné naladění."

Vychází to už od dětí

"Divíme se, že jsme deset patnáct let nevychovali  žádného obránce. Ale když jim od mládí vtloukáme do hlavy, že to mají jenom vystřelovat po mantinelech ven, tak se nesmíme divit, že je nevychováváme. Sebevědomí je hrozně důležité. Podívejte se, jak hrají Švédové. Nebo Američani. S jakou hráli chutí v Dánsku ve čtvrtfinále proti nám. Přitom u nich doma mistrovství nikoho nezajímá...Ale přijeli, že chtějí vyhrát. My s tím, že chceme postoupit do čtvrtfinále...Což pro náš hokej není dobrá vizitka. Jde o celé jeho vnímání. Musíme ukázat větší sebevědomí. Ale vychází to od dětí, na které pořád křičíme: Radši to vyhoď!

Už v tu dobu v nich dusíme, aby si něco dovolili.

U dětí se pohybuju, jezdím se dívat po republice na tréninky. A podobné tendence jsou jasně znát. Takhle tvořivé děti nevychováme.

Podle Erata máme na post reprezentačního trenéra pouze tři jména:

"Růžu, Straku a Zábranského. Pana Říhu moc neznám, takže ho nemůžu hodnotit...

Na druhou stranu je pro mě hrozně smutné, že nedokážeme dostat k národnímu týmu člověka, který by měl respekt hráčů z NHL. Z toho důvodu by Říhu viděl jako nešťastné rozhodnutí..."

Jaký postup by volil Erat?"

Pryč s nadvládou VV ČSLH, který volí trenéra reprezentace bez jakékoliv odpovědnosti

"Správně by měl být najatý generální manažer, který by o trenérovi měl rozhodnout. Ať si vybere hlavního kouče i realizační tým on. A ne aby tam byl jenom od toho, aby kupoval letenky a rozhodoval o ničem. Současný stav, kdy trenéra volí členové výkonného výboru, kteří o tom nemají potřebný přehled, se mi nezdá. Vždyť za to potom nemají žádnou odpovědnost. Ano, odhlasují to, ale potom už to jde mimo ně. Pak už s tím nemají nic společného. Podle mě by měl být najatý generální manažer, který jednoznačně řekne, jakým směrem hokej půjde. A měl by mít cit, koho k reprezentaci vybrat. Rozhodnutí potom půjde za ním, ponese za něj odpovědnost. Což by bylo správně."

Co s českým hokejem?

"Je třeba začít od podlahy. Všechno jde, když se chce. Ale je třeba chtít! Říct si, hele, tohle nám nefunguje, pojďme to dělat jinak. Stačí si připomenout, co udělala Kanada po olympiádě v roce 2006 v Turíně...nebo Švédové v roce 2010 ve Vancouveru...

Jenže u nás je to pořád dokola. Výsledky nepřicházejí."

Zdeněk Janda: Lidé na svazu mohou argumentovat, že osmnáctka i dvacítka jdou nahoru. Naposledy se oba týmy dostaly do semifinále na MS.

Martin Erat: "Ale každý kdo to sleduje a vyzná se v tom, musí vidět, že i tak jsme o třídu nebo o dvě za Finy nebo Švédy. Stačí se podívat  na hokej, který jsme tam předváděli v zápasech o všechno. Takže tohle pro mě není argument. A to ani nemluvím o Kanadě. Není přece možné potom vyprávět, že se všechno lepší a jde to nahoru...

Dokud nevychováme trenéry, nebudeme mít ani mládež. Bojím se, abychom za chvíli nedopadli tak, že se budeme muset na olympiádu kvalifikovat. Nebo že nás na Světový pohár budou spojovat s Němci, Švýcary nebo Slováky. Nesmíme se schovávat za fráze, že jdeme nahoru. Je třeba naopak o tom začít otevřeně mluvit, abychom se opravdu pohnuli tím správným směrem."

Co byste u mládeže zlepšil?

"Pořád říkáme, že děti by si měly hlavně hrát...To jo. Ale vždyť nemáme jediného člověka, který by nejmenší děti naučil správně bruslit.

Byl byste se ochoten angažovat na hokejovém svazu?

"Do Česka jsem se vrátil i proto, abych našemu hokeji pomohl. Vrátil mu, co mi dal. Jenže to by na svazu museli být lidi přímo od hokeje. Nechápu, proč tam nepracuje víc lidí, kteří mají obrovské jméno ve světě. Hlavně kluci z naganské generace. My tam nemáme nikoho takového. Nebo proč nedělá metodiku někdo, kdo vyhrál zlatý hattrick?

Nevím, kam se ti kluci poděli. Vždyť právě oni by měli dělat český hokej!"

Není chyba, že sami nemají zájem?

"Nechci mluvit za jiné. Můžu mluvit za sebe. A dokud tam nebudou lidi, kteří opravdu chtějí pracovat tak, abychom vychovali hokejisty a měli nějakou koncepci, tak do toho svůj čas a energii vkládat nebudu. Musí přijít někdo s jasným směrem, představou. A pak se o tom můžeme bavit. Musí to mít smysl."

Co říkáte na dlouholetého šéftrenéra Slavomíra Lenera? Ani pod ním žádný progres nenastal.

"Co na to říct... Sláva už je u toho dlouho, nic moc se nezměnilo. Vidím to hlavně u mládeže. Měl by být daný jasný směr, třeba přes kluby. ...Sláva je výborný politik. Ale mládež by měl dělat někdo, kdo tomu rozumí. Kdo naučí děti bruslit a bude si s nimi umět hrát."

Nefungují ani svazoví regionální trenéři"

"Při vší úctě to většinou nejsou lidé, kteří by věděli, jak se to dělá ve světě, že by měli nějaké srovnání a byli schopni poradit, co a jak dělat. Hodně se o to zajímám, takže vím, o čem mluvím."

..................................

PZ: Je toho ještě víc, hodně zajímavých myšlenek, které zazněly v článku. Hlavně se mi líbí to odhalení jednoho z hlavních problémů českého hokeje, že o všem důležitém a podstatném rozhoduje VV ČSLH. Má ve svých rukách největší moc, ale v hokejovém hnutí a už vůbec ne na veřejnosti lidi nemají ani páru, kdo momentálně ve výkonném výboru je. Někteří funkcionáři jsou tam mnoho let, přijímají rozhodnutí, náš hokej moc nefunguje, ale oni jsou v pohodě. Přijedou na svaz, něco odhlasují, nechají se dobře pohostit na mistrovství světa nebo na olympiádě, a na skutečných výsledcích nejsou závislí. To je anomálie, která není vlastní opravdu dobře fungujícím organizacím. Když je průšvih, nikdy se k tomu nehlásí. Tato situace vyhovuje pouze vedoucí klice v českém hokeji, která chce současný stav uchovat co nejdéle. Pro svůj prospěch, ale českému hokeji setrvávání těchto relikvií už dlouho nic pozitivního nepřináší. Možná jde někdy víc o politikaření než o správnou věc. Ale to není žádné převratné zjištění, podívejte se na vedení českého fotbalu, to je úplná groteska.

Zřejmě je špatně nastavený celý český sport, protože jakmile ho ovládne skupina podobných lidí, není mu pomoci. A Martin Erat možná už tuší, že ani tento jeho rozhovor, který osobně hodnotím vysoko, mnoho změn nepřinese.

 

 

zdroje

- Zdeněk Janda, Martin Erat - Kdo k repre? Jen Růža, Straka a Zábranský. Deník Sport 2.6.2018, s.10-11

https://isport.blesk.cz/clanek/hokej-tipsport-extraliga/336689/riha-u-reprezentace-neni-stastne-reseni-rika-erat-koho-by-doporucil.html

https://hokej.idnes.cz/kriticky-erat-o-ceskem-hokeji-dju-/hokej.aspx?c=A160909_170412_hokej_par

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, čslh odpovědět
Včerejší tiskovka k inauguraci nového trenéra reprezentace.
To byl čistej bizár.Regulerní besídka zvláštní školy...Jestli se někdo diví,čeho ti pánové jsou schopný,tak si to pusťte a divit se přestanete.Když je tak posloucháte,tak byste jim dal pět korun,ať už mlčí a jdou si něco koupit...
, Extraliga juniorů odpovědět
K tomu už není co dodat....http://www.hokej.cz/ctyri-skupiny-po-sesti-tymech-nova-extraliga-junioru-zna-rozlosovani/5031348
odpověděl(a)
Vždyť jsem psal,že to je vražda Českého hokeje.Absolutně nechápu,jak ten paskvil mohl projít.Prý zvýšení konkurence.16letí proti 18letým a půlku sezony proti stejným 5 týmům.Tak to můžou mydlit v 5 třídě a né juniorce.
Pokud někdo nevykope Lenera a ty neschopy pryč,tak jsme za chvíli v béčku MS.
odpověděl(a)
Pokud je ta situace v juniorech opravdu tak strašná a vnímá to tak většina rodičů, to se nenajde nikdo, kdo by inicioval stávku juniorů? Když jim nepřijdou v září rodiče zaplatit příspěvky, začnou možná i kluby velmi rychle vnímat požadavky investorů, tedy rodičů. Možná je to ideální šance pro nastartování změn v hokeji. Někdo by to ale musel iniciovat a začít šlířit. Revoluce se bez revolucionářů udělat nedá. Ujmout by se toho ale měl nějaký "exulant", někdo, kdo už se českého svazu a klubů nemusí bát. (Co takhle pan Zacha). Velkou výhodou je, že nám ta hokejová vláda jedné strany nemůže blokovat komunikační kanály.
, Tabulky odpovědět
Tabulky jsou proto, že je rodič akceptuje! Co brání 20.000 rodičům se sejít před budovou ČSLH! Jinak Erat to popsal přesně, jako mnoho jiných před ním. Ale je třeba o tom mluvit!
odpověděl(a)
Pokud je ta situace v juniorech opravdu tak strašná a vnímá to tak většina rodičů, to se nenajde nikdo, kdo by inicioval stávku juniorů? Když jim nepřijdou v září rodiče zaplatit příspěvky, začnou možná i kluby velmi rychle vnímat požadavky investorů, tedy rodičů. Možná je to ideální šance pro nastartování změn v hokeji. Někdo by to ale musel iniciovat a začít šlířit. Revoluce se bez revolucionářů udělat nedá. Ujmout by se toho ale měl nějaký "exulant", někdo, kdo už se českého svazu a klubů nemusí bát. (Co takhle pan Zacha). Velkou výhodou je, že nám ta hokejová vláda jedné strany nemůže blokovat komunikační kanály.
, - odpovědět
S mládežnickým hokejem může pohnout jen zrušení tabulek a tím pádem svobodná volba,kde a u koho se budou děti učit hrát.Pokud tady nebude možnost svobodného výběru,ale děti budou muset trénovat pod alkoholikama a trafikantama,kteří to mají na háku,tak se situace nikdy nemůže změnit.Po zrušení tabulek by hráči z klubů,kde fungují takovíto trenéři odcházeli jinam a oněm klubům by zkrátka nic jiného než tyto trenéry vyměnit nezbylo,jinak by neměly s kým hrát.Momentálně jsou hráči nevolníci a kluby nic nenutí něco měnit.
Říkám to pořád dokola.Pokud nenaučíme hráče pořádně bruslit,nahrávat,pracovat s holí atd.,tak můžeme měnit systémy soutěží jak chceme a stejně to bude k ničemu.
odpověděl(a)
Já to četl už v sobotu a asi od půlky článku už jsem smál nahlas.Protože Erat přesně pojmenoval,co mi tady už řešíme iks let a PZ,který s tím vyjel jako první je pro svaz největší belzebub.
Příspěvek PZ je výborný i s rozborem následků pro Martina Erata.Buď se přizpůsobí nebo to bude nepřítel českého hokeje.On je totiž naprosto finančně nezávislý a manipulovat s ním půjde jen velmi obtížně.Moc se s tím nepáral a natřel to všechno 2Mimochodem správně a přesně.
A to ještě neřešil organizaci soutěží,to bude následovat až tam jeho mladej časem doskáče. 1
icon odpověděl(a)
Pokud vím, tak Erat hledá nebo už možná někde staví hokejové centrum. To by znamenalo, že by se chtěl v českém hokeji dlouhodobě etablovat. Časem by rozpoznal podstatu celého toho nesmyslného systému a protože už by do toho předtím hodně investoval, nezbylo by mu, než bojovat za změny. Bývalí hráči NHL často nemají své děti v hokeji. Pokud to tady náhodou zkouší někde v přípravce, tak už během roku dvou zjistí, jak to tady funguje a stojí před rozhodnutím. Zavčas toho nechat nebo se přestěhovat zpět za moře. To volí hodně hráčů, hlavně těch s americkými manželkami. Mají peníze, hokejové jméno, styky v zámoří, a americký mládežnický hokej funguje nejlíp na světě. Jen malá část bývalých hráčů se sem vrátila a působí v našem hokeji - Růžička, Straka, bratři Kučerovi v Letňanech, Vrbata v Boleslavi, Jágr na Kladně...ale i vyložení exponenti českého hokeje potom svoje syny posílají vyrůstat do zahraničí v čele s mladým Králem, bratry Musilovými, Hadamczikovými vnuky, Zábranským a dalšími...což taky vždy poslalo do hokejového hnutí jasný signál, že mu nevěří ani ti, kteří ho na svazové či klubové úrovni vlastně řídí.
odpověděl(a)
A nedělá náhodu VV ČSLH to, co po něm chtějí kluby?

Zrušení tabulek je jen část problému, i když zásadní a podstatná. Klíčové je, aby o výchově mládeže rozhodoval a byl zodpovědný někdo, koho opravdu zajímá výchova mládeže.

Momentálně o výchově mládeže rozhodují lidé, kteří se chtějí co nejsnadněji zbavit nepříjemného problému, splnit podmínky a obdržet dotace. Pochopitelně hledají nejjednodušší cestu.

Tam je IMHO zakopaný pes - pokud Erat bude mít svůj klub a bude chtít hrát české soutěže možná se dostane do situace že se bude muset stát součástí českého klubového prostředí a možná ho to semele a znechutí. Možná ne, držím mu palce.

Dřív nebo později se do toho musí vložit MŠMT. Nebo to půjde dál do kopru. Vychováváme polovzdělané mladé lidi s mezerami v hokejových dovednostech, málo psychicky odolné, vlastně dětem víc škodíme než pomáháme. Předstíráme velké množství náročných tréninků ale je to jen návnada na rodičovské peníze a odlákání dětí od školní docházky. Mizerně zorganizované soutěže (málo smysluplných zápasů), nemožnost přestupů, nejasné plány svazu (každý rok se mění soutěže, často i kategorie), atd.

Pochybuji že by VV ČSLH byl nějaký sbor žab na prameni, který to všechno kazí z vlastní špatné vůle. Spíš se domnívám, že za problémem stojí ekonomické zájmy lidí, kteří v hokeji "podnikají".

Dobrou noc.
odpověděl(a)
LNT- s tím MŠMT si myslím,že to nemůže klapnou.,Já Vám rozumím a souhlasím,ale kdo na tom ministerstvu sedí?Vůbec bych si nedělal iluze ,že nějací odborníci na sport.Naopak.Někde jsem četl rozhovor s předsedou ČUS,kde říká .že náměstci pro sport se tam mění každý půlrok.Navíc oni tam řeší hlavně dotace a na to řešit hokej nemají vůbec kapacitu.Navíc tyhle Králové,Lenerové a Hniličkové jim vysvětlí ,že hokej se dělá super a oni jim rádi věří...
Já myslím,že je to začarovaný kruh.Jediná naděje jsou ty bývalí super hráči,jak říká Erat,ale oni to dělat nechtějí(a nelze se jim divit).A kdo to dělat chce,tak musí držet basu se svazem.
Úplně stejně je to ve fotbale.Kdo s medailistů EURA 96 a 04 dělá fotbal jako funkcionář na svazu?Byl tam Šmicer,ale vyštípali ho rychle.Pár kluků trénuje na svazu mládež(Kouba,Kozel Suchopárek,Bejbl),ale ti jsou ochočení.
Kde jsou ostatní?Grygera ve Zlíně,Nedvěd v Juve,Rosa ve Spartě.A dál?
Kde jsou Kuka,Kubík,Němeček,Ivan Hašek?Nechtějí s tou mafií nic mít.Předseda svazu je člověk o kterém jsem ještě před dvěma lety nikdy neslyšel.Svaz řídí estébák a celý český fotbal rozhodčí, kteří fungují jako mafie.Služby,protislužby,vydírání,úplatky...To je čirá realita,akorát se před tím zavírají oči.
Trenér repre je naprosto neschopnej a australský kolega jeho dvouletu práci zhodnotil dvěma větami.
"Chtěli jsme analyzovat hru českého mužstva,ale nepodařilo se nám to.Hraje neustále v jiném rozestavení s jinou organizací hry a jinými hráči".Brutální hodnocení,naprostá pravda.A takhle je to u nás se vším.Takhle mi si tady žijeme.Bohužel.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

vyber_kanada_09.jpg

Reklama