Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů, Články a komentáře

MLADÍ HOKEJISTÉ – KOMPENZACE

Pro své děti jistě každý z nás chce to nejlepší. Vedeme je k hokeji, aby měly vyžití, aby si oblíbily sportovní kolektiv, aby se měly kde realizovat, aby měly možnost vyniknout, aby byly zdravé a šťastné. Pokud trénují lední hokej nebo kterýkoliv jiný sport pouze dvakrát týdně, nemusí vás pojmy jako je „KOMPENZACE“ vzrušovat. Jinak je tomu v případech tréninkového zatížení v množství a kvalitě, které je rozebíráno a prezentováno na těchto stránkách. V tomto případě bychom měli nejenom vědět, že něco podobného existuje, ale měli bychom tento důležitý faktor preventivní ochrany zdraví dítěte přímo zařadit do našeho tréninkového programu.

  O co se tedy jedná ?

  Ve všech případech, kdy některá tělesná partie je po několik hodin denně, více dnů v týdnu a více roků po sobě přinucena fungovat v některé krajní nepřirozené poloze, dochází k riziku patologických změn na pohybovém aparátu těchto partií. Tento stav může způsobovat nejprve drobné disbalance, omezenou hybnost, bolestivost, napravitelné a v horším případě nenapravitelné patologické změny. Tady už hovoříme o omezení sportovní činnosti nebo i zákazu provozování konkrétního sportu a třeba i o předčasném ukončení kariéry. 

  Kompenzace je proces, při kterém provádíme takový pohyb nebo cvičení, které je protiváhou deformace vzniklé při sportu. Zkrácené svaly se natahují, posilují se ochablé svalové skupiny, aby tělo bylo v rovnováze.

  Nepatří sem tedy úrazy vznikající při sportovní činnosti jednorázovým poškozením organizmu. Patří sem nenápadné a v prvé fázi skryté, dlouhodobým jednostranným tréninkem vznikající změny pohybového aparátu.

KONKRÉTNÍ PROBLÉMOVÉ PARTIE:

Předloktí, ruka a prsty u rukou.  

Pro tyto partie představují zdravotní riziko sporty kam patří lední hokej, florbal, tenis, běh na lyžích a další sporty, při kterých jsou ruce nebo ruka trvale „křečovitě“ sevřena kolem hokejky, tenisové rakety nebo běžecké hole. Díky tomu dochází ke zkracování svalstva a šlach v těchto problémových místech, což z dlouhodobého hlediska představuje riziko bolestivosti a zranění těchto partií.

ŘEŠENÍ : Nejlepším řešením je taková kompenzační činnost, která se dá řešit formou zábavy a dalšího rozvíjejícího sportu. Např. francouzská tenisová škola řešila tento problém elegantně pomocí cvičení s basketbalovým míčem. Několikrát v průběhu tréninku byly zařazeny přestávky s různým způsobem driblingu, případně hraním basketbalu. Svalstvo ruky a všechny prsty se tak dostávají do obráceného protažení, což brání procesu zkracování svalstva. Prsty jsou nuceny se široce roztáhnout kolem míče a krátce zapružit do maximálního protažení V případě ledního hokeje toto provádíme samozřejmě mimo trénink na ledě. Podobný účel splní i zařazení prvků z volejbalu, především delší pinkání prsty. Nejdosažitelnějším kompenzačním cvičením jsou potom odhody medicinbalem různými způsoby, dále pak protahovací cvičení.

„Vystouplé lopatky“ ochablé mezilopatkové svaly – svalová disbalance

  Toto je častý úkaz u mladých hokejistů, v ranném stadiu se jedná o problém, který je možno do několika týdnů odstranit.

Lékaři doporučují provádění kliků s rukama těsně u sebe, rozpažování v předklonu, chůze po čtyřech, trakaře, plavání .


Skolióza páteře

  Toto je jedno z nejvážnějších poškození mladého organismu často se vyskytující u mladých tenistů i hokejistů. U tenisu je zapříčiněno jednostranným zatěžováním jedné hrací ruky a jedné poloviny těla s postupným vyosením páteře. U hokejistů se jedná o vyosení páteře šikmo vpřed na stranu podle držení hokejky. Zanedbání tohoto problému může vyústit až ukončením kariéry i u malých dětí.

  Ve vrcholovém tenisovém centru v Prostějově tuto záležitost řešili jeden čas tím, že jeden den v týdnu museli hrát praváci levou rukou a obráceně. Byly tím řešeny nejen kompenzační cvičení ale další koordinační rozvoj mladého hráče. Po této zkušenosti v letních měsících také provádíme dribling s hokejkou na obrácené straně. Ale je jasné, že nejsme schopni celkově kompensovat ty stovky hodin ročně odtrénovaných ve sklonu na jednu stranu. Proto v tomto případě má nezastupitelnou roli tzv. poloviční kompenzace. To jsou sporty a cvičení, které naprosto stejnoměrně zatěžují obě poloviny těla . Ty musíme provozovat v dostatečném množství tak, abychom tělo dítěte chránili před poškozením. Do seznamu těchto cvičení patří jízda na běžkách klasickou technikou, cyklistika, běh a všechny prvky běhání počínaje atletickou abecedou a především plavání, které je medicínou, prevencí a lékem při vrcholovém provozování snad každého sportu.
  Vynikající kompenzací u praváka, který drží hokejovou hůl na levou stranu, je tenis. Při hraní tenisového forhendu dochází k podobnému vyosení páteře na druhou stranu, než je tomu při hraní hokeje. Tenis je navíc skvělá zábava, není jej problém hrát téměř tři roční období pod širým nebem a pokud si jej budete v létě schopni zahrát alespoň 2-3 x týdně, uděláte velký kus práce k zažehnání jednoho sportovního rizika, které skolióza představuje. Počty hodin strávené touto hrou již mohou tvořit částečnou protiváhu hokejové jednostrannosti.
  Výtečným protahovacím, léčebným a uvolňujícím cvičením je obyčejné zavěšení na hrazdě s tělem v klidu či s volným houpáním ze strany na stranu provedené alespoň 3x 30 vteřin 4x týdně nebo houpání na kruzích v tělocvičně, stejně jako šplh o tyči.


Zkrácení stehenních svalů


  Toto je snad nejprůkaznější způsob, jak lékaři při prohlídkách nejrychleji identifikují hokejisty. Jejich zkrácené stehenní svalstvo a ztuhlost v kříži brání hlubokému předklonu nebo položení hrudi na kolena v sedě na zemi. 

První pomocí, na kterou musíme celoročně dbát, je protahování těchto partií při předklonu, v sedu na zemi, překážkovém sedu a spoustě dalších strečingových cviků. Pozor v průběhu protahování musíme dávat především na kvalitu provedení protahování a délku, alespoň 30-60 vteřin jeden cvik. Mladí hráči mají tendenci provádět tato cvičení velmi krátce, což přináší minimální efekt protahovaným partiím. Doprovodnou prevenci představují všechny míčové hry, atletika, atletická abeceda provozovaná od jara do léta alespoň 4x týdně a plavání. Tyto činnosti odstraňují jednostranné zatížení svalstva nohy posílením a podporou rozvoje ostatních svalových skupin.

Disproporce v rozvoji spodní části nohy

  Jedná se o zmiňované jednostranné posilování svalstva stehenního na úkor lýtek a svalstva spodní části nohy. K odstranění rizika a svalové disbalance slouží :

  Přeskoky přes švihadlo, atletika a veškeré míčové hry, v létě běhání naboso po trávě a písku, výskoky a odrazy, turistika. Pokud jsme schopní tyto činnosti provozovat i v průběhu zimy v dostatečném množství doma, venku či v tělocvičně, provádíme tu nejlepší prevenci před problémy s nárazovým zatížení ochablého svalstva spodní části nohy při zahájení tzv. suché letní přípravy. Při obutí v botaskách můžeme využít i tribuny na zimních stadionech k jejich vybíhání po schodech. Při této činnosti dochází také k aktivnímu zapojení a posílení spodní části nohy.

  Mladé hokejisty mohou individuálně postihovat další problémy v souvislosti s provozováním hokeje, ale snažil jsem se vyjmenovat alespoň největší a nejčastější problémy s jednoduchým návodem, jak se těmto rizikům bránit.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, příprava hokejistů odpovědět
Dnešní sportovní příprava hokejistů postrádá logickou posloupnost, délku jednotlivých cvičení a především všestrannost a přístup trenéra. Nevšiml jsem si za 8 let co můj syn trénuje, že by někdo odborně vedl trénink s komentářem PROČ?
V článku je velice mnoho momentů, které postihují a definují jak odstranit nedostatky na tělesném organismu vznikající jednostranným zatížením. Proto je asi nakaždém jak k dané věci jako rodič přistoupí jak dalece se obětuje pro výkon svého dítěte. Velice dobrý článek.
odpověděl(a)
Dobrý den,studuji VŠ se zaměřením na sport, přičemž hraji lední hokej a nyní píši práci na téma kompenzační cvičení pro v lední hokej. Prosím Vás o informace o zdrojích tohoto článku, resp. bych rád věděl, odkud autor čerpal, z jaké literatury či internetových článků, také bych ocenil, kdyby mne kontaktoval a mohli bychom toto téma probrat více do detailů. Velice děkuji. ( kontaktní e-mail : trojtom@seznam.cz )
odpověděl(a)
Omlouvám se, že jsem včas neodpověděl na Vaše dotazy. Ke dříve prezentovaným článkům už se většinou nevracím, protože jich je už několik stovek a časově bych to nezvládl. Děkuji panu Veselému za ocenění. Mám stejný dojem, že otázka kompenzace se v hokejovém prostředí prakticky nikde vůbec neřeší. Některé jiné sporty mají metodiku kompenzace propracovanou do hloubky. Jedná se převážně o individuální sporty. Hokejistu asi moc nepotěším, protože jsme k tomuto článku nečerpal údaje ze žádné hokejové učebnice nebo práce. Pouze jsem prezentoval vlastní názory a zkušenosti, které mají zdroj v praxi hráče a trenéra jiných sportů. Doporučuji hledat informace v materiálech pro tenis, volejbal, basketbal nebo atletika a převádět poznatky do hokejové sféry. Možná něco existuje v cizí literatuře.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Rangers.jpg

Reklama