Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Laver Cup

Mužský tenis na ústupu?

24.9.2017

Laver Cup vypadal na první pohled jako zajímavá akce s dobrým designem a tahem na bránu. Bylo to tak padesát na padesát, že nakonec zvítězí pozitivní ohlasy a turnaj bude označen jako zdařilý, s perspektivou do budoucna. Všechno vypadalo dobře, ale nikdo nevěděl, jestli to nebude jen taková mega show naoko bez skutečného sportovního rozměru a reálnou touhou zvítězit.

Protože na dálku se hůř hodnotí, přijel jsem se osobně podívat už na páteční zahájení, a pak jsem se zaujetím sledoval i další pokračování. Možná mi dáte za pravdu, že skutečný průběh naprosto překonal všechna očekávání. Zřejmě jsme byli svědky zrodu fenoménu, který posouvá tenis dál, ukazuje mu cestu, překonává zkostnatělý  a upadající FED CUP či DAVIS CUP moderním pojetím. Vedle grand slamů  a turnaje mistrů získává tenis vrcholnou akci, která má potenciál jednoho dne stanout na absolutním vrcholu. Spád, předvídatelnost délky zápasů a možnost poskytnutá nejlepším hráčům alespoň někdy stanout ve společném týmu, odložit celoživotní soupeření a rivalitu, fandit si, diskutovat a poradit jeden druhému, to jsou prvky, které Laver Cup dokázal oživit a vyřešit.

Buďme rádi, že se Praha stala místem křtu tohoto nového fenoménu, protože tady zřejmě světový tenis psal historii. Je pravděpodobné, přímo se to nabízí, aby podobného modelu využil i ženský tenis, protože tato akce by mohla být podobně atraktivní i úspěšná.

Pokud titulek původního článku zněl "Mužský tenis na ústupu", měl jsem samozřejmě na mysli český mužský tenis. Ten světový naopak ukazuje, že i díky personě formátu Federera a jeho schopnosti propojit oblasti a potenciál, který doposud nikoho nenapadlo využít, nachází skvělou a smysluplnou cestu dopředu.

Líbilo se mi hodnocení, že Laver Cup bavil diváky, hráče, novináře, bavil všechny. Příští rok to bude mít v USA už jednodušší, protože už to bude vyzkoušená a uchopitelná věc.

Laver Cup je skvělá zpráva pro světový sport. Je to výsledek nadšení, zaujetí a realizace skvělé myšlenky. U zrodu každého sportu byla skvělá myšlenka, kterou ale lidí napadlo postupem času osedlat a tak trošku i využít, případně zneužít.

Laver Cup působí proto tak svěže, že s ničím takovým prozatím nemá nic společného. Věřme, že to tak zůstane a že bude sloužit skvělému účelu, o kterém hovořil Roger Federer před převzetím poháru.

 

18.9.2017

Pád z elitní skupiny Davisova poháru netřeba přeceňovat. Je to soutěž, která velmi špatně reaguje na vývoj vrcholového tenisu a degraduje tím samu sebe. Odmítání účasti těmi nejlepšími, nepřidělování bodů za vítězství do žebříčku ATP, to vše činí z Davisova poháru až druhořadou soutěž, která víc obtěžuje než láká ty opravdu nejlepší. Přesto je zde mnohaletá tradice, historie a určitá fanouškovská setrvačnost, která stále tomuto soupeření národních týmů propůjčuje specifický náboj.

Tak jak dokáže Davis Cup odrazovat ty nejlepší, kteří musí pečlivě zvažovat, co jejich tělesná schránka ještě unese, aby se co nejdéle udrželi na tenisovém výsluní, tak o to víc je toto jediné týmové klání  ve světě přísně individuálního sportu vyhledáváno tenisty držícími se nikoliv v absolutní špičce, kteří si na těchto turnajích zvlášť v domácím prostředí mohou zvýšit příjem pomyslných bodíků do žebříčku své národní popularity.

Často kladená otázka proč je náš mužský tenis ohledně své úspěšnosti tak hluboko pod ženami nevypadá příliš složitě. Česko a dříve Československo už celá desetiletí produkuje tenistky té nejvyšší světové extratřídy a jako zřejmě jediný z globálních sportů si v tomto resortu dokáže stále držet výsadní postavení - zatímco ostatní sporty už nestačí držet krok se světovou konkurencí a postupně upadají. Tento fakt rodiče vidí, správně na něj reagují a existující kvalitní podhoubí využívají k rozvoji svých ratolestí.

Pro rodiče ochotné podpořit svoji dcerku na sportovním poli je u nás tenis  jednou z prvních vysoce preferovaných voleb, ostatní sporty jsou často odsouvány pouze do pozice přípravných sportů, které mohou znásobit potenciál mladých dívek v dětství, aby se mohly v tenise výrazněji prosadit a nebyly jednostranně zaměřené.

Pokud se ale vrátím k mužům, ustupující Berdych a nezničitelný železný muž a velký hecíř Štěpánek na úrovni čtyřicítky, to je prozatím vše, co dnes můžeme nabídnout. Ostatní nemají potenciál na opakované úspěchy minulosti a je třeba si přiznat, že elitní skupina pro nás v budoucnu už bude častěji a častěji příliš velké sousto.

Osobně bych byl nadšený z toho, kdyby například Zdeněk Kolář z Bystřice p. P. dokázal v příští sezóně vystoupat alespoň o 150 míst v žebříčku ATP výš a stal se jedním z budoucích lídrů našeho mužského tenisu. Lidé pohybující se v těchto sférách to v jeho případě vidí nadějně. Pro mě by to bylo neobyčejně pikantní, kdyby hráč, za kterým jsem před více než deseti roky jezdil do Bystřice se synem na sparing, aby se pak spolu potkali v TK Prostějov, kam Zdeněk také přestoupil, tak aby to dotáhl svou trpělivou prací pod vedením skvělého a přemýšlivého otce tak daleko.

Jen připomenu, že tento klidný a mírný člověk měl také konflikt s tenisovým svazem jehož vyvrcholením byl roční distanc a vyloučení ze soutěží pořádaných v rámci ČR. Ono je asi u nás jedno, jaký sport děláte, pokud to chcete dělat dobře a nechcete se podřídit nesmyslům a nespravedlnosti, nějaký ten spor se svazovou vrchností vás nemine.

Co si o našem mužském tenise myslí bývalý tenista Karel Nováček:

https://sport.aktualne.cz/tenis/nekdo-by-se-mel-zamyslet-rika-novacek-o-davis-cupu-sokovala/r~3d0ed3389c5511e79b440025900fea04/

 

pokračování článku

Pak ještě dorůstá nesmírně talentovaný čtrnáctiletý tenista Dalibor  Svrčina, ale ten má před sebou ještě dlouhou cestu. Kromě toho jsme byli často svědky toho, jak talentovaní mladíci neunesli hlavně psychickou tíhu spojenou se svou sportovní profesí, stíhaly je poklesy formy nebo dokonce osobní tragédie.

Takže výhled českého mužského tenisu příliš optimistický není, ale možná v dalších letech někdo hodně příjemně překvapí a opět čerstvě zamíchá kartami.

https://sport.aktualne.cz/tenis/konec-alibismu-daviscupovy-tym-spadl-kam-mel-novi-hrdinove-m/r~334bae6c9bd711e7bce3002590604f2e/

http://isport.blesk.cz/clanek/tenis/286829/obdobi-po-berdychovi-a-stepankovi-top-5-nejvetsich-nadeji-ceskeho-tenisu.html?kapitola=302251

http://www.tenisovysvet.cz/article/detail/3449--zarici-nadeje-ceskeho-tenisu-ctrnactilety-svrcina-proletl-kvalifikaci-dospelych-bez-ztraty-setu

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Fantastický zážitek odpovědět
Naprosto nečekaně to byl jeden z vůbec nejlepších zážitků , co jsem kdy v tenise viděl.Skvěle vymyšlené a podpořené výbornou organizací a hlavně vynikajícími výkony hráčů.Ty kluci si zaslouží každý dolar,který jim dávají. Protože všichni hráli skvěle a krásně bylo vidět, jak vynikající hráč musíte být na první světovou dvacítku.PZ to shrnul naprosto přesně....já byl nadšený.
, Nepochopitelné odpovědět
Máme tenistu, který je deset let v absolutní světové špičce, šest let v desítce... Dvakrát vyhrál Davis Cup, na který pravidelně dvanáct let jezdil bez jediné omluvy.Profík každým coulem, skvělý sportovec, bez skandálu v soukromém životě. Ale u nás naprosto nedoceněný a leckdy i vysmívaný, protože nevyhrál Grandslamový turnaj.
Dneska na Laver cupu hrál skvěle, předvedl vynikající tenis. Prohrál o pár míčků. Přečtěte si komentáře novinářů a komenty v diskuzi... Co jsme to za národ, že si nevážíme lidí, kteří opravdu něco umí a jsou úspěšní ve světě? Stydím se do morku kosti.Ne, Tomáš Berdych si tohle prostě nezaslouží. Pravděpodobně už takhle úspěšného tenistu mít nikdy nebudeme. A jediné co dokážeme, je se mu posmívat a zesměšňovat.
My Češi jsme prostě zvláštní.
odpověděl(a)
Naprosto souhlasím!!! Už hodně dlouho je mi neskutečně smutno z toho co Tomáš od českých "fanoušků" musí snášet! Nedávno jsem někde četla článek jehož titulek mluví za vše a hodně mi utkvěl v paměti: Kdyby byl Tomáš Berdych Ital už by měl svou vlastní sochu.
icon odpověděl(a)
Bohužel, je to tak. Ono se to nezdá, ale na malý talentovaný kluky v tenise je vyvíjený obrovský tlak od dětství. Ono to vypadá jako nóblesní, čistý a bezkontaktní sport, takže se zdá, že je vše v pohodě, ale opak je pravdou. Ta úmrtí, zvláštní sebevraždy a pokusy o ně u těch několika největších českých talentů v posledních letech to jenom potvrzují. Tomáš je mimořádný hráč, který jediný je schopný čelit té obrovské konkurenci, možná po něm bude dlouhá propast. A ty zlé komentáře patologických bezmozků? Ty můžeme denně číst pod články i v hokeji nebo fotbale. Po odlivu elit zde prostě zbylo větší množství pacientů,křiváků a ubožáků, kteří byli v populaci vždycky, ale v době před internetem je nebylo tolik vidět. 6

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

PZtenis2005.jpg

Reklama