Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Naši mladí hokejisté míří stále častěji za sportovním stipendiem na americké či kanadské univerzity

 

31.7.2018

 

- Tři bratři vděčí hokeji za možnost studia v USA

- Jan Šefka míří za hokejem na americkou univerzitu

 

Článek v plném původním znění jsem publikoval zde:

http://www.kameveda.com/cs/sportovni-scouting/sportovni-stipendia/449-jak-se-studuje-ceskym-juniorskym-sportovcum-na-univerzitach-v-usa

týkal se nejen hokeje, ale také golfu a dalších sportů. Dnes jsem jej "překvalifikoval" na pouze hokejový rámec a vložil sem, na zacha-hokej.

Dříve se jednalo o ojedinělé případy, ale dnes by se dalo tvrdit, že se některé rodiny na výchovu dětí směrem k americkému univerzitnímu sportu vyloženě specializují. Není se čemu divit, vždyť americké vysoké školství představuje světovou špičku a je v úplně jiné situaci a kondici, než to české, které se zmítá ve skandálech a potížích, přičemž skutečně systémové řešení a náprava stavu je jako v mnoha jiných oblastech v nedohlednu.

Mnohé americké univerzity disponují vyspělým, někdy až ohromujícím zázemím. Příjemná z pohledu českých rodičů je právě ta jeho otevřenost světu. Jejich univerzitní systém doslova nasává nejkvalitnější mladé lidi z celého světa. Podmínkou je, že se jedná o studijní typy s perfektní znalostí angličtiny a k tomu ještě v něčem vynikají, v tomto případě ve sportu. Musí se ale jednat o sport, který se v USA nachází na bohatém seznamu  oficiálních univerzitních sportů.

Pokud mladý sportovec splní tato kriteria, může získat sportovní stipendium, ušetřit miliony, poznat svět a skvěle nakročit do dalšího života.

To je velice atraktivní perspektiva, která láká stále více rodičů i dětí. Ale jak už to bývá, nic není zadarmo, mladý člověk musí dokázat v průběhu mládí vytvořit nějakou výraznou kvalitu, která může přispět k získání oné vysněné vstupenky na některou z amerických univerzit. Tou vstupenkou je právě ono stipendium, v tomto případě stipendium sportovní. Bez něj by si takové plány muselo mnoho rodin nechat zajít.

 

Otec tří synů

Nedávno jsem opět hovořil s panem Šoustalem, známe se z let minulých z mládežnického hokeje. Přišla řeč i na to, kterak se momentálně odvíjejí životní osudy jeho synů. Mladší synové - dvojčata, jsou ročník 1997, stejně jako můj syn Pavel. Hrávali v Olomouci, a jako skvělé hráče jsem je už tehdy v žákovských letech nemohl přehlédnout. Starší syn Tomáš má za sebou čtyři roky v kanadskoamerické juniorské Western Hockey League. Jedná se o západní část CHL (Canadian Hockey League), ve které hrál v dresu Kelowny.

https://www.hokej.cz/video-na-draft-prilis-nemyslim-soustredim-se-na-hokej-rika-tomas-soustal/5014709

Jeho starší bratr už vystudoval americkou univerzitu, oženil se s Američankou, našel si práci a pomalu v USA zapouští kořeny. Mladší Tomáš ho letos napodobí. V Kanadě platí pravidlo, že za každý kompletně odehraný ročník v CHL má hráč nárok na plné jednoroční sportovní studium na některé z kanadských univerzit. Po absolvování angažmá v kanadské juniorce  takové stipendium nemůže uplatňovat v USA, protože podle tamějších zákonů už je na něj pohlíženo jako na profesionála, který na stipendium nemá právo. Ale v Kanadě jsou tato pravidla odlišná. I proto je pro Kanaďany tak atraktivní hrát v prestižní CHL i z tohoto praktického důvodu. A protože Tomáš v juniorce odehrál čtyři roky, může mít školu kompletně bez placení školného. Studovat bude na univerzitě v Torontu.

A kompletní trojici bratrů, hokejistů a současně úspěšných studentů, uzavírá mladší z dvojčat, Michal. Je o dvě minuty mladší než Tomáš, a na rozdíl od bratra se stal hokejovým brankářem. V této roli působil dva roky v USA a nakonec se mu také podařilo získat stipendium na jedné z amerických univerzit.

https://www.hokej.cz/soustal-na-druhou-aneb-rozdilna-cesta-hokejovych-dvojcat/5009106

Jejich otec, Ing. Petr Šoustal, může  být na své syny pyšný. Dokázali se v zámoří uplatnit, trenéři je chválili po sportovní i lidské stránce. Odměnou za to vše jim bude univerzita a spolu s univerzitním diplomem z USA či Kanady se jim později mohou otevřít dveře do celého světa takřka dokořán.

 

Jan Štefka

Mladý hokejista, původem také tenista, Jan Štefka, se letos vydává stejným směrem.

Shodou okolností také on prošel olomouckým hokejem. Jan začal systematicky sportovat od tří let, pochází z rodiny silně orientované na sport. Rodiče své děti vždy podporovali, byly jim nablízku a do jejich kariéry jim nebylo zatěžko investovat spoustu času i peněz. Se sourozenci Štefkovými a s jejich rodiči jsem se před více než jedenácti roky pravidelně setkával na kurtech tenisového klubu TK Prostějov, za který syn Pavel hrával tenis, později už jsme se potkávali jen v hokejových arénách.

Janova sestra Barbora zůstala věrná tenisu. Nevede si vůbec špatně, vždyť to už dotáhla i na grandslam.

https://sport.idnes.cz/wimbledon-barbora-stefkova-tenis-dqj-/tenis.aspx?c=A180704_412762_volejbal_ten

Jan Štefka se zúčastnil jako malý turnaje Pee-Wee v Quebecu, kolem kterého jsem se několik let motal. Zámořský hokej ho postupem času uchvátil a dnes tam směřuje za minimálně čtyřletým úvazkem.

Ale více už si můžete přečíst zde:

https://www.sport.cz/hokej/ostatni/clanek/1006449-cesta-za-snem-kde-mlady-hokejista-nezapomina-na-studium.html

Vždy jsem rodiče upozorňoval na velice zajímavou variantu zúročení sportovní kariéry s pomocí využití sportovního stipendia v USA. Je to vysoce atraktivní cíl, ale jak dokazují příběhy sester Luňáčkových, bratrů Šoustalových nebo Jana Štefky, nejedná se o cíl nedosažitelný. A jak vidno, někdy je dokonce reálné, že se něco takového může při určité souhře okolností poštěstit i všem dětem z jedné rodiny.

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

DSC_0087.jpg

Reklama