Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Nejen Dr. Bukač volá po tranformaci českého hokeje

 

Se zájmem jsem si přečetl vyznání Dr. Bukače o změně myšlení a trenérů v českém hokeji. Je osvěžující číst myšlenky z toho reálného světa našeho sportu, mnohem smysluplnější než se zabývat články, které ty skutečné děje zakrývají pláštěm mlhy nebo svádějí pozornost na podružnosti.

Trochu se v pohledu na podstatu problému liším od pohledu pana Bukače, protože ať už vezmeme hráče, trenéry nebo rodiče, tedy ten funkční substrát českého hokeje, tak ti všichni doplácejí na pohodlnost, zpustlost a vypočítavost hokejových manažerů. Bez posunu v jejich hlavách a pokračujícího sabotování našeho hokeje nemá moc smysl týrat hokejové trenéry. Náš systém totiž nemůže být funkční, protože v něm převládá destrukce, konzervace a demotivace.

Ukážu na příkladech.

Trenéři

Když budu mladý nadšený trenér, který bude chtít dělat svoji práci dobře, který chce vychovat skvělé hráče, dočkat se respektu a ocenění své práce a logicky i nějakého kariérního postupu, tak při střetnutí se současným systémem musí dojít za nějaký čas ke své naprosté demotivaci.

Ve svobodném a přirozeném prostředí vládnoucím v demokratickém světě začnu dělat svoji práci a když ji dělám dobře, měl bych se dostat pod tlak zájmu o své služby a schopnosti. K dobrému trenérovi by ve zdravém prostředí měly proudit talentovaní hráči, hráči chtějící dospět co nejvýš ve zvládnutí hokeje. To je hned ten prvopočáteční předpoklad posunu a smyslu veškeré trenérské činnosti. I ten nejlepší trenér, pokud bude pracovat s jedinci limitovanými svým talentem nebo přístupem, nedojde ve svém díle daleko a jeho energie nakonec vyjde vniveč. To je demotivující. Takový je ale celý systém našeho hokeje - demotivující pro své nosné účastníky - hráče a trenéry. Smyslem je nalákat děti a ty pak držet na jednom místě - mít je jisté ve vytvořených osidlech pod hrozbou právních a ekonomických sankcí. Díky tomu je velmi ztížený přirozený tok pohyb kvalitních sportovců za kvalitními trenéry - na kterém je založený okolní sportovní svět. Český systém brání tomu, aby se tyto dvě kvality potkaly. A bez sebe navzájem nemohou reagovat, nemohou růst. Proto kulháme za světem. Je absurdní, aby rodič vykupoval své dítě za nekřesťanské peníze a cpal je lidem, kteří profesně selhali. Ty peníze by měly přijít tam, kde je poptávka a kvalita.

U nás je to obráceně - prý se s tím nedá nic dělat?!?

 

Hráči a rodiče

Úplně stejně jsou na tom hráči. Ke svému rozvoji nutně potřebují kvalitní podmínky, skvělé trenéry a spoluhráče. Ale aby se k nim dostali, musí překonat nesmyslné a účelově vytvořené bariéry hokejových manažerů. Ta zvrácenost systému je v tom, že ekonomicky silnější rodiny si únik za lepším prostředím nakonec dokážou vynutit nebo zaplatit, ale ti, kteří na to nemají prostředky, což je dnes většina, musí setrvat zakonzervovaní na místě a otrávení či zhnusení prostředím ztrácejí zbytky motivace či vůle s tím něco dělat. Český hokej je plný n....ých a rozzuřených otců a matek, kteří viní existující pořádky z mnohaleté frustrace, kterou prožívají díky tomu, že své děti dali do hokeje. To jsou skutečné příčiny onoho vyhoření. Korunu všemu potom nasadí prohlášení lídrů našeho hokeje, že náš sport doplácí na vyhoření mladých sportovců nikoliv díky prostředí, ale s ohledem na prosazování hry na výsledky.

Co k tomu dodat?

 Jistěže hrát na výsledky bez ohledu na rozvoj talentovaných hráčů jako smyslu a hlavní priority č. 1 je škodlivý nesmysl, který ničemu neprospívá a není to prvek moderní sportovní výchovy, ale podstata problému je jinde.

A znovu dokola. Když bude mládežnický trenér hrát pouze a jen na výsledek a nezařadí mladý talentovaný příslib na pozici staršího průměrného hráče, je to chyba a selhání systému. V demokratickém světě by mělo dítě mít právo odejít za trenérem, který mu tu šanci dá, a tím elegantně překonat vážnou překážku svého rozvoje. Ale nemůže, protože jsou zde ty tabulky a další bariéry...a tak stále dokola, a tak stále dokola.

Od toho si tyto pořádky přece vytvořili hokejoví manažeři, kteří tam sedí pohodlně v kanceláři za židlí, tváří se nevrle a nedobytně, aby zvýšili cenu, s náprsní kapsou správně nastavenou po směru větru...

V nedávném článku "Sborka rozborka českého hokeje" jsem se těmto tématům už věnoval. Telefonoval mi člověk z Prahy exponovaný v českém fotbale, že prý se dotázal kamaráda, vlivného bosse českého hokeje, který se vzhledem ke své profesi a funkci pravidelně setkává prakticky se všemi lídry toho našeho malého hokejového světa, jak dalece pravdivé či přesné jsou informace, postoje či názory prezentované v článku. A dozvěděl se:

"Bylo mi řečeno, že v 95% článku jsou tyto informace a názory 100% pravdivé a plně vystihující, zbylých pět procent sedí tak asi z 80%."

To je pro mě potěšující, že nepíšu z cesty, ale že v poznávání zákonitostí docházím po těch letech poměrně přesně k podstatě problému. Je jen škoda, že uvedeného člověka nelze jmenovat, což význam napsaného trochu sráží dolů.

Je zajímavé, že při svých setkáních a rozhovorech prováděných pro Kamevédu s osobnostmi z řad trenérů, svazových metodiků či reprezentačních trenérů různých sportů docházejí tyto personyjednoznačně k závěru, že největší problém je v trenérech.

Zajímavá je situace v plaveckém svazu, kde bylo nedávno kompletně vyměněno celé svazové vedení a ke slovu se dostávají roky spící moderní trendy. Nespokojenost plavců s existující situací v našem plavání našla nedávno i své otevřené mediální projevy.

Osobně vidím stále velké nedostatky i v přístupu rodičů ke sportu svých dětí.  Podle mě 99% rodičů nevyužívá existujícího potenciálu k tomu, aby úspěšně provedli svoje potomky českým prostředím, ovlivnili ho v zásadních oblastech a usnadnili svým dětem úspěšnou kariéru. Lze to zvládnout, známe metodiku, jak postupovat, ale bylo by třeba většího počtu skutečně obětavých a vzdělaných rodičů, kteří by děti odborně vedli a současně působili na systém takovým způsobem, aby manažery přiměli k celkovému resetování systému.   

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Restart systému odpovědět
Tenhle web sleduji téměř od začátku. S většinou názorů p. Zachy souhlasím a bohužel vývoj v českém hokeji mu dává za pravdu, ale je to smutné zjištění. Po dlouhodobém působení v prostředí českého hokeje jako rodič či fanoušek jsem dospěl k jednoznačnému závěru. S lidmi, kteří ho dovedli tam kde je to prostě nebude výrazně lepší. Jak píše ve své knize Lee Iacocca, který zachraňoval v 80-tých letech automobilku Chrysler a vyházel pokud si dobře pamatuji až na jednoho všechny obchodní oblastní ředitele prostě proto, že nemá čas zjišťovat, zda někdo pochopí nový způsob myšlení a zaměření na zákazníky, tak i český hokej nemá čas zda nejvyšší představitelé konečně pochopí a prozřou, kde je hlavní problém. Ten svět moderního pojetí hokeje a férového prostředí je natolik vzdálen, že není možné, aby to pochopili a jediné možné řešení je odchod a nahrazení je jinak smýšlejícími lidmi stejně jako to učinil zachránce Chrysleru. Je to světový unikát všude se platí za to co chceme, kdežto díky tabulkám v českém prostředí platíme za to co nechceme.
, Nemá to cenu odpovědět
řešit, jediné co se mění, že se pár lidí pakuje. Vždyť ty stamiliony nejsou nikde vidět a investice do hokeje rostou pořád více.

Myslým, že by např. Zacha mohl napsat v sam. článku, co kdy mu stát a svaz dal. Aby bylo jasné, čí je zásluha, že dnes je v NHL.
, černé duše..... odpovědět
Co k tomu dodat.......
https://sport.aktualne.cz/hokej/malo-hokejistu-ne-cesko-jich-ma-pry-vice-nez-rusko-slovaci-j/r~7c93c83083c211e6b597002590604f2e/
, Nominace odpovědět
Absolutní hrůza nic více se k tomu dodat nedá. Jandač je uplný Standa T.... 5 5 5
, Nominace odpovědět
Teď mě úplně dodělala nominace na Karjala cup.Po návratu z World Cupu trenér hlásí,že budou dostávat šanci mladí hráči.Takže tam čekám minimálně osm a až deset hráčů okolo dvaceti,jednadvaceti let....Jsou dva!!!Tohle už fakt není normální.Opravdu budeme vydávat hráč v pětadvaceti za mladíky?
To,že se tady vůbec nevedla debata,proč jsme nevzali na World Cup Pavla Zachu nebo Kubu Vránu.Fakt to nenapadlo ani jednoho novináře,televizního experta.Proč musel jet Červenka nebo Birner jsem doteď nepochopil.A novináři se ptají,proč v nominaci na Karjalu není Erat.....to je prostě výsměch!

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

alkra_camp_09_01.jpg

Reklama