Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Několik informací ke vzniku tabulek v českém hokeji

 

 

V pondělí 4. dubna 2016 od 14.00 hodin pořádá ČSLH již zmiňovaný seminář k tabulkám v hokeji.

Protože často zaznívají různé dezinformace, možná bude užitečné zmínit některá fakta, která mají se vznikem a historií  této smutné kauzy českého hokeje nějakou spojitost.

V jednom z níže uvedených odkazů zaznívá mylný názor, že tabulky jsou pozůstatkem dřívějšího totalitního systému v Československu. To je zásadní omyl. Ani komunisté nebyli tak zvrácení, aby stavěli mládežnický sport na základech založených na obchodování s dětmi, diskriminaci sportovců a na možnosti jejich ovládání a vydírání pomocí skrytých právních  a ekonomických nástrojů.

Vše vymysleli až pár let po revoluci lidé na VV ČSLH, kteří jsou na druhé straně spojeni se slavnými okamžiky českého hokeje. Jejich význam a vliv na rozvoj našeho hokeje není objektivně vzato ani černý, ani bílý. Je šedý.

Na počátku bylo například prohlášení již nežijícího manažera Kusého o tom, že kluby přece nebudou sloužit jako průtokový ohřívač na hráče. Následovaly tabulky a potom ještě ony mnohamiliónové absurdní smlouvy, které v Pardubicích i jinde ovládaly hráče a rodiče řadu let. Byly to právě legendy českého hokeje v čele s pány Kusým, Hlinkou, Černíkem, Růžičkou, a dalšími, kteří tabulky v devadesátých letech vymysleli a záhy uvedli v život.

Možná tím tehdy ani nemysleli nic až tak špatného. Pouze nepromyšleně a trochu sobecky reagovali na situaci spojenou s odchody hráčů z klubů , která je podle jejich mínění ohrožovala. To sobectví a nerovnováha v uspořádání práv a vztahů v našem hokeji potom začalo převládat a dominovat v řádech a přijímaných směrnicích.

Možná trochu rychlou jehlou a nechtěně vynalezli originální český způsob, jak do svých pokladen každý rok napumpovat i několik miliónů z kapes rodičů. Často těch, kterým se staly podmínky v klubech nesnesitelné, ať už právem, či nikoliv, a oni byli nuceni buďto s hokejem svých dětí skončit, což ony manažery nechávalo ledově klidnými, nebo se vykoupit. O což vlastně šlo především.

Že se jedná o opatření diskriminující české hráče, že se jedná o záležitost, která stovky rodin roky traumatizuje jejich zaváděním do složité psychické a ekonomické situace, že to zaviní mnohé sportovní i lidské tragédie, to jim bylo a vlastně dodnes je úplně jedno. Oni si to přece ohlídají a co to způsobí v "podhradí" jim vrásky nedělá.

Představitelé svazu od té doby vytrvale argumentují tím, že tabulky jsou vůlí klubů, proti které nemají mandát se stavět. To ne my!!! To oni!!! Říkají.

Zaznívalo to v dobách, kdy jsem se ještě snažil jednáním s ůznými funkcionáři nějak přispět k pádu tabulkového systému. Jak je zřejmé, není to pravda. Tabulky vymyslel a inicioval ústřední orgán svazu, výkonný výbor. Takže je to svaz který je přímým viníkem současného stavu. Měl by tedy logicky být i tím orgánem, který sjedná nápravu a uklidí nepořádek, který způsobil. Místo toho svolává opakovaně nikam nevedoucí semináře a hází vinu i odpovědnost někam, kde nebyla a není. Rád bych se v tomto mýlil.

Náš tabulkový a smluvní systém mohou určitým způsobem posuzovat hráči a rodiče dětí, a zase úplně jinak manažeři klubů, kterým tato diskriminace a nerovnováha vyhovuje. Staví je do výhodných vyjednávacích pozic s hokejisty, s jejich rodiči, dokonce i s hokejistkami. Oni ten systém stvořili, oni z něj více či méně těží. A také jsou to oni, kteří díky své pozici mohou jeho veškeré negativní dopady na sebe samotné, své děti, své příbuzné a své důležité přátele mít pod kontrolou, protože své kluby řídí a rozhodují o všem dění. Rozhodují o tom, koho tato rafinovaná mašinerie zničí a koho naopak vystřelí nahoru. Ten zrůdný systém posiluje vliv a pozici vedení klubů. Oni si po nějakém čase možná už sami ani neuvědomují, že je něco špatně. Možná se i domnívají v jakési setrvačnosti, že mají pravdu. Ale tak to vůbec není.

Mladé rodiny s malými nebo mladými hokejisty, a hokejoví manažeři, do jsou dva naprosto rozdílné světy s rozdílným pohledem na tuto záležitost a s úplně odlišnou pozicí v tomto prostoru.

Tabulky jsou i přes svoji absurditu a zjevnou škodlivost a neudržitelnost stále v platnosti především proto, že zase a jen tito lídři klubů mohou rozhodnout o nějaké změně. To co chystá svaz, je vlastně již několikrát opakovaný pokus řešit celou věc podle vzorce, který předmět sporu vždy znovu a znovu hází na počátek bez jakéhokoliv posunu někam. Je to už jakási bezradnost či divadlo pro veřejnost předstírající ochotu řešit problém, který ale ve skutečnosti být vyřešen nemá.

Podle mého názoru musí mediální poukazování na šílenost tabulek  pokračovat až do doby, kdy sami manažeři klubů dojdou k závěru, že situace je neudržitelná a změna nevyhnutelná. Je otázkou, zda jsou schopni to takto vyhodnotit už při zítřejším semináři.

Jedním velkým blafem, kterým krmí veřejnost hokejový svaz a další obhájci systému, je tvrzení, že tabulky drží zvlášť malé kluby ekonomicky při životě. To je nesmysl. Když jsem měl možnost nahlédnout do účetnictví takového malého klubu, ukázalo se, že tabulky do jeho rozpočtu přivádějí pouze naprosto bezvýznamné zlomkové finance, které na chod klubu nemají vůbec žádný vliv.

Pokud se někde kumulují velké peníze z tabulek, jsou to naopak velké kluby, která provozují extraligové mládežnické soutěže, kde dochází k nejvyššímu nárůstu tabulkových cen hráčů. Zatímco v malých klubech manažeři na nízkých tabulkových hodnotách dětí často nebazírují, manažeři velkých klubů představují většinou tvrdé vyjednávače a tabulky si nechají vysázet do poslední koruny na dřevo. Ten systém tedy slouží hlavně jim - těm, kteří mají v hokejových kuloárech největší vliv. A šéfy malých klubů se jim dlouhodobě daří snadno oblbnout, současně ani pro ně to není nějaký problém, který by je pálil a který by nutně potřebovali teď hned řešit.

To co je obzvlášť škodlivé, to je mechanismus fungování tabulek. Vytvářejí prostor pro šedou ekonomiku vypořádávání ekonomických závazků mezi klubem a hráčem mimo oficiální účetnictví, a to nejrůznějšími cestami.

Jak vidíme i v případě současné mediální tabulkové kauzy hokejistky Michaely Hruškové jsou tabulky skvělým nástrojem k vyřizování účtu a k provádění efektivní msty za cokoliv, co probíhá v rámci mezilidských vztahů. V určitém momentě může kdokoliv z klubu sportující dítě, hráče nebo hráčku odepsat, vyřadit ze sestavy, vyhodit z kabiny, zakázat trénovat a hrát, prostě cokoliv. Může se odvrátit s tím, že postižená strana buďto "přileze po kolenou," omluví se a bude navrhovat různá řešení, jak situaci vyřešit, a klub s ní buďto bude komunikovat nebo nebude. Klidně takovému hráči nebo hráčce zničí kariéru, pomstí se, je jim to okázale úplně jedno. Jsou to oni, kdo mají trumfy v rukávech. Trumfy, o kterých jako nezkušení rodiče vedoucí své dítě za ruku na zimní stadion nemáte ani potuchy. Domníváte se, že v takovém druhu činnosti přece není na takové podrazy místo.

Máte pravdu, v normálním civilizovaném světě není. Ale v Česku není rovná páteř a etika výchovy zjevně tou nejuznávanější prioritou. Bohužel, už je tomu tak dvacet let a je dost dobře možné, že se hochům z vrchu podaří tohle vše ještě chvíli udržet.

Bylo by krásné, aby se hokej stal opět chloubou a bohatstvím nás všech. Aby jej bylo možné opět nazývat národním stříbrem. Takto jsem ho dříve také nazýval vychováván svým otcem v podobném duchu většinu svého života. Vstupoval jsem do hokejového dění s velkým respektem a pokorou. Až v posledních letech, když jsem ho poznal důvěrně a hodně z blízka, musím bohužel konstatovat, že český hokej je z hlediska práv dětí, hráčů a hráček nikoliv národní chloubou, ale naší národní ostudou. Za tímto názorem pevně stojím podobně jako mnoho dalších, kteří jím prošli od dětských krůčků a kteří jej poznali jinde a jinak. Ale názor si vytvořili velice podobný.

http://isport.blesk.cz/clanek/blesk-sport/264542/byvaly-hokejista-platil-o-kauze-svindl-a-agentech-znasilnuji-deti.html

http://isport.blesk.cz/clanek/blesk-sport/264450/svedectvi-matky-jak-se-ji-agent-staral-o-dite-syn-v-kanade-hladovel-nakonec-utekl.html

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Nový přestupní řád odpovědět
Tak jsem viděl návrh a opět se ukázalo, že to bude fraška.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Dovolena2.jpg

Reklama