Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Několik srpnových perliček ze světa sportu

Česká osmnáctka - aspirant na jedničku draftu jde do Evropy - tabulky v českém fotbale a hokeji - v extralize na zápas v saku a kravatě

 

Na zápas ve společenském oděvu

Myslím si, že s tím nápadem jako první přišel Jan Šťastný působící toho času jako asistent v Chomutově. Před několika roky jsme s osmou třídou odjeli na mistrovství republiky s Bílými Tygry Liberec do Pardubic a sklidilo to zaslouženou pozornost. Od letoška tak na zápasy bude jezdit v saku a košili nejen Chomutov, jako první s tím do médií přišel Liberec vedený Filipem Pešánem.

A když jsem dneska viděl ve sportovním zpravodajství odjíždět Třinec na Ligu mistrů ve světlých košílích, tmavém saku a hráči se učili vázat červenou kravatu, mělo to opravdu šmrnc a úroveň. Moc se mi to líbilo, jakobychom se probouzeli. Je to krok správným směrem.

Zdá se to možná jako detail nebo hloupost, ale tohle vypovídá o přístupu, respektu k tomu, co dělám. Je fajn sledovat, že se něco sem tam přece jen posouvá dopředu. Je to v lidech, ti musí chtít něco změnit, vytvářet produkt, který bude mít respekt veřejnosti i hráčů samotných.

Je to sice krok dopředu mimo led, ale nepřipadá mi málo důležitý, naopak.

 

 

Česká osmnáctka

Ani jsem nečekal, že to téma bude provokovat takovou diskusi. Ale stalo se a proto bych chtěl vyjádřit svůj postoj. V poslední době je zde trend zapojit bývalé hráče zpět do hokeje, hlavně členy tzv. "zlaté generace." Zní to logicky, protože bývalí sportovci mají po ukončení kariéry docela problém s nalezením nového životního rytmu (viz. dnešní článek od Lukáše Šonského v deníku LIDOVÉ NOVINY, s.18, Pavel Mareš - Radí sportovcům, jak žít po kariéře), jsou srostlí s hokejovým prostředím, mají hráčské zkušenosti. Současně s trenéřinou u mládeže trochu postrádají motivaci, protože finanční ohodnocení se s tím během hráčské kariéry srovnávat nedá. Většina hned pošilhává po áčku. Pokud přejdou hned od počátku k reprezentacím, může se to jevit jako uspěchané. Chybí jim zkušenosti, trenéřina je trochu něco jiného než to, co prováděli v předchozích letech.

(Jedna úsměvná historka z Liberce, udála se před několika málo lety, kterou si tam trenéři dávali k lepšímu mezi sebou. Jeden hráč z áčka končil kariéru a projevil zájem zůstat tak říkajíc "u řemesla." Proto se dotázal manažera, zda by pro něj na postu trenéra nebyla práce, klidně u mládeže. Pak zazněla ona památná věta: "Chtěl bych zůstat u hokeje, není to o penězích. Klidně se spokojím s nějakými padesáti nebo šedesáti tisíci měsíčně a nemusíme to dál řešit...!?!)

Tu motivaci mohou i velcí bývalí hráči najít skutečně s možností trénovat vlastní dítě a dohlížet tak z blízka nad jeho nejlepším možným vývojem. Tohle ráda akceptuje každá manželka a současně maminka, a vlastně celá rodina, protože jinak si řeknou, že už to nemají zapotřebí, aby jim chlap jezdil o víkendech po republice. Mnohem vhodnější se mi jeví využití bývalých hráčů na pozici manažerů týmu, pokud mají dostatek organizačních schopností, protože tak lze využít jejich jména ve světě hokeje, současně tým nestojí ani nepadá s jejich trenérskými plusy a mínusy.

Já osobně mám poměrně špatné zkušenosti s lidmi na pozici trenérů s tituly mistrů světa. Práce s mládeží je až na úplné výjimky nikdy moc neinteresovala, neměli k ní motivaci nebo zaváděli prvky z pravěku s tím, že jim do toho nikdo nemá právo mluvit a rozumějí tomu nejlépe, což už ale dávno nebyla pravda. Když byl Jirka Véber u sedmnáctky a osmnáctky, vůbec to nefungovalo. V té době jsem dal Pavlovi do juniorské smlouvy v Liberci, že může odmítnout reprezentační akce. Tým pod ním hrál až na jednu akci - trojzápas s Finskem, velice špatně. V tom hodnocení není nic osobního, vždyť byl jediným trenérem, který dal Pavlovi Zachovi asistentské "A" na dres jako o rok mladšímu hráči, ale prostě to fungovalo tak, že docházelo k degradaci týmu a hráčů, výkony a projev týmu byl většinou mizerný. Další zkušenosti v klubech s hráči s tituly raději ani nebudu zmiňovat.

Když jsem byl v Liberci, stal jsem se v jednom období zaměstnancem Bílých Tygrů. Pak jsme se sešli s manažerem mládeže a dohodli se na ukončení této spolupráce. Důvodem pro toto oboustranné rozhodnutí byl také předpoklad, že syn zřejmě bude v dalších letech přeskakovat věkové kategorie ve snaze získávat maximální potenciál, a moje blízkost tomu dění by v kolektivu ani pro veřejnost nevypadala dobře. Takže jsem raději odešel mimo dění a myslím si, že od určité chvíle je to nutnost. Věřím si, že v repre by to mělo platit dvojnásob. Obzvlášť u nás, kde je dnes důvěra,vztahy a etika, všechno úplně rozbombardované. Že otec trénuje svého syna není na druhou stranu ničím neobvyklým ani v Kanadě. V Quebecu dokonce nedávno trénovala jedna z legend NHL Patrick Roy hned dva své syny v jednom týmu, což bylo mezi fanoušky rovněž hodnoceno z části jako "kontroverzní situace," která provokovala mnoho debat i pochybností na jejich adresu.

http://fansided.com/2014/10/31/frederick-roy-son-nhl-legend-patrick-roy-retires-23/

Těch příkladů u nás i ve světě je hodně, některé fungovaly a jiné ne. V každém případě je to obrovské riziko a je otázkou, proč je vůbec podstupovat. Když jsem se jel podívat do Břeclavi před několika dny na utkání Česko - Kanada, byl jsem zvědavý také na mladého Reichela, jak si povede a zda odpovídá jeho pozice v týmu jeho kvalitě. Sám na to nemám názor, protože jeden zápas je na takové soudy nedostačující. Spíš jsem se obrátil na mínění několika scoutů NHL a podle nich ta pozice není adekvátní jeho hráčské kvalitě, aby hrál první lajnu a všechny přesilovky. Tohle považuji za bernou minci.

Jak už jsem jednou popisoval, dát otci třeba jen v klubu takovou pravomoc je extrémně riskantní. Jednou jsem byl svědkem uvažování hráče NHL nad tvořením sestavy, do které chtěl dostat syna. Otevřelo mi to oči. To první, co každý udělá, je vytvoření prostoru pro svoje dítě. Prostě musíte nějak "vynegovat" lepší hráče, než je ten váš. Hodně by o tom mohli vyprávět rodiče hokejových brankářů. Často se dělo, že pokud v klubu fungoval v důležité funkci otec brankáře,  docházelo k tomu, že už v žákovských letech uklízel z cesty překážky v podobě lepších golmanů, kteří byli likvidování nejrůznějšími formami nebo posíláni pryč, aby byla připravena pozice pro toho pravého. Vyznat se v tom je z venčí skoro nemožné, vidí to pouze lidi blízko tomu dění znající skutečnou kvalitu jednotlivých hráčů v jejich dlouhodobé perspektivě. Současně do toho vstupuje fakt, že ani mnozí rodiče nejsou soudní a mají zájem za každým upozaděním  svého děcka vidět intriky a podrazy, což často taky není pravda, takže je obtížné se vyznat v tom, kdy mají rodiče pravdu a kdy jsou naopak zralí na psychiatra.

Český tým a turnaj v Břeclavi obecně byl z pohledu zámořského scoutingu viděn asi takto:

"...Pozorovat Kanadu byla paráda, to přitom nebyli v tom týmu žádní Pietrangelové ani Seguinové. Tak jak přehrávali český tým, přehrávali všechny. Rusáci to sice dovedli až do nájezdů, ale rozdíl v herní kvalitě byl nesrovnatelný. Letošní turnaj byl svou kvalitou nejhorší za posledních 10 let, to je taky potřeba říct. Rusům i Finům chyběli nejlepší hráči, a takhle špatné švédské beky jsme tady taky už dlouho neviděli. Tenhle ročník teprve začínáme sledovat a neznáme ty hráče tak dobře, abychom mohli spolehlivě říct, že ten tým je špatně poskládaný. Ale taky je fakt, že jsme loni neviděli moc lepších hráčů, takže nedokážeme tvrdit, že by to mělo být tak či onak. Třeba stojí za pozornost produktivní Stuchlík z Třince, dost nás loni zklamal Havlát z Brna, který trochu stagnoval ale do budoucna by tam potenciál být mohl. Snad během sezóny někdo vyskočí, tak jako teď mladej Pšenička.

Každopádně budou asi muset vytáhnout někoho ze 17, čemuž se Pavel Arnošt bude hodně bránit... Ale Zelinger nebo Zadina by do 18 patřili.

Českému týmu v útoku chyběli hráči, kteří by hře dali myšlenku. Oni jezdí, bojují, ale hlava chybí. Třeba se Švédama to bylo nahoru dolu, ale když ono je taky někdy potřeba to zpomalit, podržet puk, přihrát si...

Českému týmu chybělo založení útoku, které byl předchozím týmům schopnej vštěpit Jakub Petr. Beci to zoufale nemají komu rozehrát, útočníci jsou daleko, nemají timing a o timingu to je. Všichni tři naši hlavní beci umějí hrát mnohem lépe, ale měli to hrozně těžké, museli se pouštět do riskantních akcí, a pak díky tomu třeba vypadají blbě..."

 

Ještě jeden názor. V diskusích často volají rodiče hráčů, kteří se do sestavy neprosadili, po tom, aby hráči v nároďáku stále rotovali. Já si to vůbec nemyslím. Jde o to, dostat do nominací hráčů do každého nároďáku uznávaný a transparentní systém a za tím si stát. Protože když tam bude rotovat pořád dokola šedesát hráčů v každém ročníku, tak nakonec nemůžete vychovat a spolehnout se na nikoho. Pokud má být reprezentace důvodem setrvat v Česku pro nejlepší hráče, musí nabízet těm nejlepším hráčům možnost mezinárodní konfrontace v každé reprezentační pauze. A pokud někdo vyskočí, musí nahradit momentálně nejslabší článek týmu. Protože pokud by se blížila akce a někdo řekl špičkovému hráči: "Sorry, teď budeme testovat druhou garnituru, musíš počkat do vánoc, tak by klidně mohli slyšet, ať si v tom případě trhnou nohou. Protože čas zvlášť před draftem běží rychle a je důležitý každý zápas, každá příležitost, každá možnost ukázat se před scouty. Současně takový chumel hráčů průměrné úrovně degraduje reprezentaci. Někdy jsem měl pocit, včetně reprezentačního áčka v posledních letech, že tam vytahovali i hráče, kteří snad nepatří ani do extraligy. Hráči si řeknou, že když je tam tenhle, tak to už může obléct reprezentační dres i moje babička.

................................................

Tady ještě nezazněla jedna podstatná věc ohledně motivace k odchodům hráčů do zámoří. Pokud setrváte v Česku, hráč je strašně závislý na tom, zda bude nominován na vrcholné mezinárodní akce, nebo ne, protože jen tam se sejde adekvátní koncentrace scoutů NHL, kteří jsou jinak běžně v Kanadě na každém zápase CHL u týmů s prospekty na soupisce.

A když je nominován, tak je ještě otázkou, jakou roli v týmu bude mít. Trenéři mají obrovský vliv na to, jak s tím kterým hráčem budou zacházet, kterého zaříznou a kterému dají možnost slíznout smetánku.

Odchod do zámoří může být pádnou odpovědí na tyto intriky, protože tam je každý na očích a záleží na něm, jak se ukáže. I tam mají Evropané různou roli v týmu, ale protože mohou být pouze dva na tým, manažeři se snaží draftovat jen ty hráče, kteří jsou rozdíloví, tak jim často ten prostor dávají adekvátní (pokud tedy nemají starý tým a neaspirují na Memoriál cup).

Pro hráče, kteří jsou tady přehlížení, zůstává možnost odejít snadno do CHL. Jednak je neblokuje reprezentační smlouva, a také všem mohou touto cestou tady doma ukázat, že udělali chybu, když dostávali přednost jiní hráči. Ta šance utkat se o NHL za to stojí. Nemusíte být ani tolik nervózní z toho, že někdo někoho protěžuje, protože scouti tohle vidí okamžitě jako první. A o ty tady jde především.

............................................

 

Aspirant na jedničku draftu jde ze zámoří do Evropy

Tohle je něco naprosto revolučního. Ten záměr zní logicky, ale ještě se o to nikdo nepokusil, vždyť je to velký krok do neznáma krátce před draftem NHL. Američan Auston Matthews a lidé kolem něj to hodlají vyzkoušet. Opustil univerzitu a podepsal na rok v Curychu. Ukáže se, jestli jej hra ve švýcarské lize mezi dospělými posune blíž NHL. To je zajímavý paradox. Pavel mi vyprávěl, že i u nich v týmu několik hráčů kalkulovalo s tím, že by si zkusili někdy zahrát někde v Evropě, že by je to lákalo. Asi tak, jak láká vše neznámé a nepoznané. Evropané touží hrát v zámoří a část hráčů odtud si zase touží doplnit vzdělání na starém kontinentu.

Je fakt, že Matthews má připraveny nadstandardní podmínky včetně platu, skoro deset miliónů ročně. To je s univerzitou nebo CHL nesrovnatelné. Důležitá je i osoba hlavního trenéra Marka Crawforda, bývalého hráče NHL, který může splňovat úlohu jakéhosi garanta správného vývoje ameriského talentu v soutěži. A na vše bude dohlížet matka, která bude bydlet a vařit synovi podobně jako paní Jágrová. Z tohoto pohledu jsou rizika tohoto kroku, zdá se, minimální.

V každém případě je zde jedna veliká zajímavost před novou sezónou k pravidelnému sledování.

Tabulky v hokeji a fotbale

Kdysi mi jeden hráč NHL vyprávěl, že pokud se má Evropan prosadit v NHL nebo v CHL, nestačí, aby byl tak dobrý, jako Kanaďan. Musí být lepší než on. Potom teprve dostane příležitost, podepíše smlouvu, dostane práci. Každý si logicky chrání své území, když dovážíte výrobek mimo obchodní zónu, zaplatíte clo, znevýhodní vás to, ale takhle to všichni vnímají a akceptují.

Z toho pohledu považuji za nesmyslnou anomálii hokejové tabulky, které vlastně degradují domácí české hráče, české děti i živitele rodin do podřadné a nevýhodné pozice vůči ostatnímu světu. Nedávno se v tomto ohledu podřekl asistent trenéra Sparty do médií, když prohlásil, že v kabině už zní víc slovenština než čeština prostě proto, že slovenský hráč je díky českým tabulkám levnější a tudíž dostávají hráči z venku víc nabídek.

Jak už jsem někdy poznamenal, tabulky jsou jako nebezpečný bacil, který může infikovat další země a sporty. Fotbalisti ho v tichosti zavedli teprve před třemi roky (a manažeři si je nemohou vynachválit!!!), přestože jinde je nikde neakceptují. V dnešním sportu tabulky obhajuje Dušan Svoboda, šéf ligové fotbalové asociace. Nesouhlasil s názorem reprezentačního trenéra Pavla Vrby, že naše liga sténá pod přílivem velké části cizinců (je jich dnes na soupiskách celkem 97). Vedle části, kteří svou účastí ligu oživí, je zde i velká část podprůměrných cizinců, kteří zabírají místo českým drahým hráčům pod tabulkami. Svoboda souhlasí s tím, že by o tom systému měla být vedena diskuse a mohl by být revidován, ale nevidí v tom řešení, protože by se prý automaticky zvedla odměna pro hráče nebo pro agenta (celý text deník Sport, s. 8-9, autor Lukáš Tomek) a nakonec by klub stejně zaplatil stejné peníze. Takto zůstanou ty peníze v klubech, pro změnu na úkor hráče a agenta.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Už jsem měl letos možnost vidět hrát Filipa Zadinu a nestačil jsem se divit. Naprosto úžasný hokejista na svůj věk a v týmu juniorů Pardubic se jevil jako ten nejlepší. Ten kluk rozhodně patří do osmnáctky a já jen doufám, že se mu dostane stejné péče, jako se dostalo Špačkovi.

Ideální by pro něj bylo největší herní vytížení mezi útočníky v juniorech. Jednoznačně na to má, není to žádné tlačení na úkor lepších jen kvůli potenciálu. Pokud se mu povede dle mých očekávání a sbíral by minimálně bod na zápas, zasloužil by si začít trénovat s muži a třeba i nakouknout do nějakého toho zápasu už letos. Příští rok bych se jej nebál už natrvalo přesunout do áčka. Jelikož je to pozdní ročník 99, Pardubicím zůstane dle všeho minimálně dvě sezonu v A týmu. Je to kluk do prvního kola draftu, má velmi slušnou postavu na svůj věk a působí na mě mnohem lépe, než třeba Frk v jeho věku, který byl sice šíleně produktivní, ale byly tam vidět určité problémy s psychikou a ve hře bez kotouče to také nebyla žádná sláva.

Jsem si jistý, že do osmnáctky patři a jestli nebude do Vánoc povolán, pak to bude ukázka toho, že naopak Reichel tam nemá jako trenér co dělat. Tlačení konkrétních jedinců nejde přehlížet, stejně tak jako nenominování lepších hráčů z určitých klubů. Jako hráče jsem jej zbožňoval, ale jako k trenérovi k němu nechovám absolutně žádný respekt. Zadina si to zkrátka zaslouží a není sám z ročníku 99, který by si zasloužil být výše.
odpověděl(a)
Budu se na něho muset zajít podívat. Slyším na něho jen samou chválu. Už jsem četl, že měl být letos na Hlinkovi a možná by byl v útoku nejlepší. Reichela už nekomentuju.. 6
, U18 odpovědět
Mladý Reichel je jen průměrný hráč o čemž se měl možnost přesvědčit celý národ. Podle toho jsou vybíráni i hráči do U18,aby nebyl nikdo lepší,takže výsledek se musel dostavit. Celkový dojem mužstva nemůže být lepší než jen průměrný. Omluva všem TOP hráčům ročníku 1998,kteří jsou díky tomuto systému momentálně mimo hru.
, rocnik 98 odpovědět
Scouty i ostatni zaujali v podstate krome obrancu jen golman Brizgala a utocnik Psenicka. Jake prekvapeni! Pritom v rocniku 98 historicky jiz od 4. tridy vzdycky kralovala Sparta. V utoku tenhle rocnik vzdy oplyval nezmernym talentem - Zidek, Komarek, Chalupa, Dubsky, Michnac, Psenicka, to byla sestava, kterou by chtel mit kazdy trener. Litvinov ci Jihlava, kdyz se omylem na nejakou "republiku" dostaly, dostavaly od Sparty pravidelne obri naloz a Reichl se vzdy zmohl jen na to, aby poslal na led Havelku s ukolem nekoho zezadu u mantinelu zmastit. Reichl proste Spartu nesnasi a misto kvality zve na akce jen prumerne hrace. A modli se, aby si toho nikdo nevsimnul. Je to proste zakomplexovanej trapak v sini slavy.
odpověděl(a)
Musím s tebou souhlasit a i kdyz jsem Sparťan tělem i duší musím k tomu ještě dodat,že úplně stejně jak Spartu nesnáší ještě Kometu Brno. Já jí taky dvakrát nemusím,ale v tomhle případě,když se to týká mladých kluků,kteří nemůžou za to za jaký klub hrají a dělají jen to co je jejich život a vášeň jde a musí jít jakákoliv rivalita stranou. To bohužel Reichel neřeší a řeže jednoho kluka po druhém.
, Komentář pana Zachy odpovědět
Českému týmu v útoku chyběli hráči, kteří by hře dali myšlenku. Oni jezdí, bojují, ale hlava chybí. Třeba se Švédama to bylo nahoru dolu, ale když ono je taky někdy potřeba to zpomalit, podržet puk, přihrát si...
Českému týmu chybělo založení útoku, které byl předchozím týmům schopnej vštěpit Jakub Petr. Beci to zoufale nemají komu rozehrát, útočníci jsou daleko, nemají timing a o timingu to je. Všichni tři naši hlavní beci umějí hrát mnohem lépe, ale měli to hrozně těžké, museli se pouštět do riskantních akcí, a pak díky tomu třeba vypadají blbě..."

Velmi mě zaujal komentář pana Zachy,který je nutné brát vážně už je z toho důvodu,že je to od člověka,který není nijak spjatý s reprezentací U18,tudíž jeho názor absolutně nezávání nějakým záměrem nebo podjatostí,ale pouze realitou tohoto týmu!!!!!
Pro pana Reichela jsou dǔležitější hráči,kteří dobíhají jako první z lesa z nekonečných výběhů než ti,kteří jsou hokejisti a chtějí to ukázat na ledě. Je samozřejmě potřeba tvrdě trénovat i mimo led,ale pak je důležité rozpoznat jestli to jsou někteří lesní běžci přenést i na led. A tam se hraje hokej!!!!! Je zarážejicí,že pan Reichel jako výborný tvořivý útočník razí cestu bojovniků a dřiců posiloven a lesů. Je samozřejmě potřeba i tyto hráče v týmu mít,ale nemůže jich tam být 12 z třinácti útočníků.
Kanada jeden lepší útočník jak druhý ve všech činnostech a u nás se tihle kluci nechávají doma,nezvou se na akce a nedává se jim prostor v zápasech.
Je hezké jak řekl pan Lála,že má mužstvo charakter,důležitá věc samozřejmě,ale jenom s tím se hokej hrát nedá.
Nejhorší je,že to tihle pánové všichni ví,vědí jaká je realita a tyhle jejich proslovy do novin a televize jsou jen fráze,kterýma kryjou jeden druhého.
, Aspirant draftu v NLA odpovědět
To,že Američan Auston Matthews a lidé kolem něj to hodlají vyzkoušet NLA je také ocenění kvality této evropské soutěže. Pro švýcarský hokej reklama,která přinese větší sledovanost zvenčí a tím i možnost zviditelnění dalších zajímavých hráčů(Denis Malgin,Jonas Siegenthaler,Rod Noah),kteří také budou hrát NLA.Není bez zajímavosti,že i švýcarský hokejový svaz se potýká stejně jako ten náš s odchody mladých hráčů do zámoří.Tato situace může možná i v tomto ohledu některé odchody eliminovat i když na druhou stranu je fakt,že hráči,kteří odejdou do Kanady a pak se vrátí,mají větší předpoklad podepsat smlouvu než by tomu bylo v případě,kdyby asi zůstali.Posledním příkladem je Michael Fora nebo Phil Baltisberger.Otázkou pak také může být jak by dopadl třeba Nikolaj Ehlers v případě draftu,kdyby neodešel do QMJHL.Rozhodně je to něco,co bude stát za to sledovat.
, Pokud se odpovědět
Strhla diskuse o rotování hráčů, určitě nebyla myšlena tak, aby na každou akci jel jiný výběr. Tohle je samozřejmě nesmysl a nikdo to tak jistě nemyslel. Ale tenhle výběr mi přišel, že byl de facto "zašpuntovaný" a nerotoval v něm nikdo. S výjimkou pár obránců, kteří dodali výběru aspoň nějakou kvalitu. U16 je o zkoušení, pak už by se měla začít hledat kostra, ale určitě ne takovým způsobem, jakým se "budoval" tenhle tým. Zřejmě se ale není čemu divit, pokud je pravda, že trenéři) nemají čas (nebo mjí někde objíždění vzdálených stadionů) na sledování adeptů reprezentačního dresu, mnohé to vysvětluje.
Co se týče mladého Reichla, viděl jsem ho v porovnání se špičkou poprvé a opravdu neprokázal nic, čím by zaujal. Hodnocení skautů mi přijde s ohledem co jsem viděl oprávněné (a pak tedy musíme konstatovat, že tlačenka má zjevnou).
Když shrnu práci Reichla u mládežnických výběrů, pro mně je to celkově velké zklamání. Už u U16 naprosto vyhořel, pamatuju si, jaké jsme pod ním dostávali strašné nálože. A ani tady nepřesvědčil, právě naopak.
odpověděl(a)
Přesně tahle část článku mě taky zaujala a stále mě zajímá jak to pan Zacha přesně myslel. Chápu a dejme tomu, no ne, vlastně souhlasím, že v U18 se nemůže točit 50-60 hráčů. Že v tomhle věku a vzhledem k blížícímu se draftu by se tam mělo točit dejme tomu 30 hráčů v závislosti na vytížení, zranění, nemoci apod. Ale to se přeci netýká U16 a U17, ne? V U16 by se přeci jen během toho roku mohlo protočit třeba i těch 60 hráčů, s tím, že né doslova každá akce a úplně jiná sestava, ale prostě trenér U16 by měl vidět co nejvíc hráčů. V U17 už by se to mělo snižovat a ustálovat a tak dále. Ale co jsem z poslední diskuze pochytila tak pan Reichel se chlubí, že celé 3 roky mění sestavu minimálně. A to přeci není správné? Nebo se mýlím?
odpověděl(a)
No, Reichel netrénoval tenhle ročník stále. V U16 měl katastrofální výsledky a byl zřejmě pro jistotu odejit. Pak mu ten výběr (je jasné proč-je tam jeho syn a ten ročník si vyškemral) dali znova.
Tady bylo srovnání s nynější U17 a Arnoštovým způsobem vedení ročníku. Ten udělá kempy extra pro český a moravský výběr, jezdí osobně po ligových zápasech. Ti kluci musí mít s takovým přístupem pocit, že šanci mají.
No a pak je tady přístup, kdy nemusím vidět nic, jsem mistr světa, zoufalci si ze mně beztak sednou na prdel.
icon odpověděl(a)
Pokusím se svůj pohled na věc upřesnit. Když budu hráč, o kterého je zájem v CHL, budu tuto možnost zvažovat a porovnávat s možností zůstat doma. Před několika roky se mi líbila myšlenka, že k zápasům v klubu si mohu během roku ještě připočítat dvacet až třicet kvalitních zápasů u nároďáku (už pár let se hrají zápasy s elitou Evropy), což u někoho může převážit v názoru zůstat doma. Ale nestalo by se tak, kdybych nemohl počítat s těmi třiceti zápasy, ale jen třeba s deseti,protože trenéři by se rozhodli protočit onu šedesátku hráčů během sezóny. A tohle už zajímavé pro dobré hráče není. Rozumíte o co se mi jedná. Pokud by byl u repre kvalitní scouting, potom by měla být hierarchie hráčů velmi přesná, i kdyby se k tomu měli přizvat scouti NHL. Prostor by se otevíral pro další jen v případě zranění, poklesu formy nebo posunu těch skutečně nejlepších hráčů o kategorii výš. Tohle by mělo stačit. Osobně si myslím, že protáčet víc hráčů než 35 v sezóně v repre zavání buďto neschopností rozeznat, kdo tam vlastně patří a kdo ne, nebo alibismem, kdy pouze potřebuji umlčet kritiky. Jistě, hráči se vyvíjejí a každý by mohl dostat šanci obléknout repre dres. Ale nejprve musí dospět do oné potřebné výkonnosti. Takhle by to mohlo fungovat v ideálním případě, ale pokud trenér dává z různých příčin přednost několika hráčům aniž by do repre patřili, potom se zhroutí jakýkoliv systém a je z toho totální guláš.
odpověděl(a)
Chápu. 35 hráčů v ostrých zápasech bych akceptoval, kdyby dostali slušný prostor a kdyby to opravdu byli ti nejlepší. Jak ale dělá tenhle trenér nominace, když i asistent je v zápřahu v klubu (tímhle nechci tvrdit, že to tak rozhodně nejde, i takový Petr trénoval Vítky. Ale tohle už je asi otázka oné schopnosti rozeznat..).. Pomoc skautů? Vždy je to o domluvě a nakonec by z toho mohlo vzejít víc pozitivního, než co se podařilo tady. Brát to jen tak od oka je nesmysl, stejně jak nedát prostor prakticky nikomu jinému než obvykle. Tady se kdysi řešil právě ten Stuchlík. Co si pamatuju, za poslední 2 roky dostal šanci na jednom turnaji a snad v nějakém utkání se Slováky. Letos vůbec nic. Takový Zadina by tam při té totální bídě měl taky dostat prostor. Já myslím, že by se ještě někdo našel. Jestli byl tohle vrchol toho, co tenhle ročník mohl předvést do útoku, tak to bylo žalostně málo. Těch indicií, že nebylo vše košer, je dost.
, Příspěvek k článku odpovědět
Kdysi mi jeden hráč NHL vyprávěl, že pokud se má Evropan prosadit v NHL nebo v CHL, nestačí, aby byl tak dobrý, jako Kanaďan. Musí být lepší než on. Potom teprve dostane příležitost, podepíše smlouvu, dostane práci.

Přesně takhle by měli rodiče uvažovat i u nás v Česku. Jsi stejně dobrý jako hráč v repre, anebo jsi stejně dobrý jako protihráči z lepšího klubu? Pokud ano, je to málo. Musíš být i 2x lepší, abys tam mohl hrát. Přesně toto říkám svému synovi a on dobře ví kam patří a na co může pomyslet a kde jsou jeho hranice.

Podle výlevů z předchozího článku je jasné, že takto to u nás nefunguje a každý má pocit, že jeho potomek musí hrát výš, za repre, protože si to jednoduše zaslouží. Jsem zvědavý jak by tito rodiče čuměli, pokud by se dostali jejich potomci do Kanady a tam tohle pravidlo automaticky vyžadují. Jseš lepší jako náš kluk, hraješ. Jseš stejně dobrý, sedíš.
Všeci nadávají na Reichla, Lálu i Augustu. Nechci aby to vypadalo, že se jich nějak zastávám. Je mi jasné, že to nejsou žádní beránci. Ale v prvé řadě by měl každý začít u sebe a pokud možno střízlivě zhodnotit co má doma a ne vyřvávat něco o bojkotu repre a podobné hovadiny.
odpověděl(a)
Přesně tak Mojaci.Každý by měl začit u sebe,takže je nejvyší čas popřemýšlet nad tím,jestli jseš ten pravy vyjadřovat se do hokeje,když děláš fotbal. 8
odpověděl(a)
nebuď na něho zlý 6
odpověděl(a)
to realista: tak zas je dobře, že se k hokeji vyjadřuješ ty...Někdo musí být jednička a někdo zase za vola, to je z tvých příspěvků jasný jako facka.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

MonikaaLona.jpg

Reklama