Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Nemravný sport.

Neúspěch hokejistů si žádá morálně motivovanou reflexi.

 

Z celé řady novinových článků reagujících na naše vystoupení na hokejovém MS mi v hlavě nejvíc utkvěl ten následující, ze kterého bych chtěl citovat několik hlavních myšlenek. Také mám pocit, že problém českého hokeje nelze hledat v nevstřeleném prvním gólu v důležitém utkání, ale v tom, že je od hlavy až k patě postižen morálním úpadkem.

 

1. názor novináře Josefa Káninského, Lidové noviny

2. vlastní komentář

 

Nemravný sport...

"Další čtvrtfinálové vyřazení české hokejové reprezentace na MS přichází v situaci, kdy český sport padá do hluboké krize, jejíž příčiny nejsou ani finanční, ani výkonnostní, nýbrž morální. V mravně špinavém prostředí není možné mít dlouhodobě dobré výsledky.

Předseda České unie sportu  Miroslav Jansta prohlásil v rozhovoru pro tento list, že manipulace ze státními dotacemi na fotbalové projekty, kvůli nimž jsou ve vazbě předseda FAČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministerstva školství  Simona Kratochvílová, jsou selháním jednotlivců. Systém je prý dobrý.

Je to účelová argumentace, neboť kauza přišla ve chvíli, kdy si sport na státu vydobyl více peněz. Pravdou je opak: špatný je systém.

...Jde o model, v němž místo fair play vládne účelovost a který místo přípravy charakterově rovných mladých lidí vychovává k prospěchářství.

 

Obrana viníků

Před dvěma roky se hokejový šampionát konal v Praze a těsně před jeho zahájením se objevila kauza kolem Vladimíra Růžičky. Ten byl shledán vinným  ze zpronevěry sice logicky až později, avšak průhlednost celé kauzy byla taková, že lidé znalí prostředí měli v míře Růžičkova pochybení jasno. Přesto zůstal na turnaji ve funkci a našel v hokeji spíše zastání.

Ptejme se - co je to za prostředí, které nejen že jasné viníky brání, ale ještě jim svěřuje nejvyšší posty?

Proč vlastně hokej celou záležitost masivně nereflektoval?

Vždyť o tom, že se kupčí s mladými hokejisty, což je prapodstata Růžičkova provinění, se běžně píše v médiích, točí se o tom dokumenty a nějaký případ je vám ochoten potvrdit kdekdo do tohoto procesu zapojený.

Lidé z vedení českého sportu mají sklon redukovat svůj úkol na dvě věci - sehnat peníze a mít medaile. Jedním dílčím úspěchem se pak dá mávat dlouho. Tuto možnost ovšem český hokej momentálně nemá a bude zajímavé sledovat, co se po rekordních pěti letech bez medaile z MS na jeho půdě stane.

Mluví se o špatném bruslení, chybné strategii obrany atd. Sotva někdo přijde a řekne - to máme z toho, že jsme morálně zdevastovaní, takže reprezentanti nehrají srdcem. Prosím vás, kdo by je to učil? Kdo by jim takovou vnitřní sílu dodával? Systém, v němž má místo v žákovských či dorosteneckých týmech ten, komu to zaplatí rodič nebo sponzor? Kdo takový systém považuje za normální, nebo možná špatný, ale nezměnitelný, nepřipustí si svůj díl viny. Žádný z průšvihů, jimiž prošel fotbal, nevedl k sebemenší sebereflexi na jakékoliv úrovni řízení. A co teď slyšíme od kandidátů na post předsedy?

Kde  a jak seženou peníze, jaký mají názor na zavedení videotechniky do rozhodování zápasů atd. Obecná konstatování o vyšší transparentnosti?

Špatně!

 

Úkol fotbalu zní:

naprosto se odtrhnout od éry, v níž úplatky, odvody peněz jinam, ba i největší zhouba, domluvy výsledků mezi hráči a týmy, představují standard. ...

 

Kdo povede revoluci?

Bývala národní sportovní chlouba - lední hokej - hledí do očí velké pravdě, že patří do druhé kategorie. Fotbalová asociace jako právnická osoba asi půjde před soud. Není čas na malověrnost. Nežehrat, že není možné zakázat rodičům hokejistů nabízet úplatky špatně odměňovaným trenérům.

Sport se sotva očistí zevnitř. Od státu, sponzorů ani klubových majitelů se rázný čin čekat nedá, i když mechanismy, jak sestavit takovou alianci, sestrojit lze.

Každý mechanismus ale musí být personifikován a v této chvíli nikdo vhodný na scéně není. Naopak se na ní pohybuje spousta bývalých hráčů a závodníků (ženy nevyjímaje) s vysokým kreditem u veřejnosti. Jenže aby oni vedli revoluci, museli by zavrhnout minulost, v níž sami byli svědky nebo dokonce účastníky morálně pokleslých skutků a přikrádání. Takových, které to nepotkalo, napočítáme velmi, velmi málo. Tihle lidé navíc musejí být bohatí, odhodlaní a inteligentní.

Bez morálně motivované reflexe dalšího hokejového nezdaru a jiných smutných událostí ve sportu z poslední doby zůstane vše při starém."

 

Tolik o současném dění soudí pan Kájinský.  Já s ním souhlasím v tom směru, že jakákoliv skutečná obroda našeho hokeje nebo fotbalu bez důrazu na změnu mravnosti není možná. Nelze se přece smířit s tím, že lze hokejový svaz řídit a "ochraňovat" prostředky, které spíše náležejí do arzenálu šéfů drogových kartelů. Odstraňovat, zastrašovat a umlčovat všechny vážnější kritiky, tolerovat zjevné svinstvo a nepořádky počínaje obchodováním s dětmi, vidět jen to, co se vidět chce a ochraňovat ty, kteří se zjevně provinili jen z důvodu, že se to momentálně hodí do konceptu, tohle vše nás dovedlo do dnešního marasmu.

Cožpak by se v hokejovém hnutí nenašel někdo s větším nadhledem a respektem?

Charismatická osobnost ochotná postavit se do čela nejen proklamovaných - nýbrž skutečných změn, jejíž jméno by otevíralo dveře u nás doma i ve světě dokořán českému hokeji? Někdo, kdo to bude myslet s prospěchem českého hokeje skutečně vážně?

Konsolidovat finančně svaz je jistě dobrý počin, ale současná garnitura v čele s Králem zjevně nemá šanci ani snahu změnit český hokej tak, jak na počátku slibovala. Pokud se to nezmění, nastane jediné. Hokej už nebude národním stříbrem a miláčkem, nebude tak oblíbeným sportem pro malé kluky, jako tomu bylo půlstoletí nazpět.

Doplatíme na to všichni.  Vrcholné světové akce budeme sledovat už jen okrajově a s jinými pocity, než tomu bylo v dobách ještě poměrně nedávných.

 

Zdroj

- Josef Káninský, novinář, LN, 20.5.2017, s. 10, Nemravný sport  bez medailí,

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Za rok budete psát odpovědět
to samé :-).
, - odpovědět
Už dávno bylo prohlášeno,že Češi jako národ si nemůžou vládnout sami,pro hašteřivou a celkově pokleslou povahu.
To vše se přesně odehrává od revoluce a samozřejmě přenáší i do sportu.Proto píšu,že s naším kolektivním sportem je ámen,bohužel a jen jednotlivci vedení rodiči,kteří jako jediní mají opravdový zájem o uspěch potomka mají šanci se ve sportu prosadit.Viz tenis,atletika,biatlon.Jedete si na sebe a nikdo vám nemůže diktovat jak to máte dělat.
V hokeji?Klidně vám nechají nejlepšího hráče motat se ve 3 lajně s tím,že pokud se vám to nelíbí můžete vypláznout 150000 a jit jinam,kde to bude stejné.České hokejové prostředí. 7
odpověděl(a)
tak jsou to otroci ..... co jako čekáš

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

drevorubec.jpg

Reklama