Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Není problém Martin Stloukal, ale Český hokej

18.6.2020 14.53

 

Dnes se ke kauze pana Stloukala vyjádřil i Dominik Hašek, který přiznal, že se v prostředí dorosteneckého hokeje nepohybuje a nemá s ním zkušenost, nicméně toho času trenéra dorostu Techniky Brno Martina Stloukala za výroky v uniklé nahrávce jeho proslovu v kabině tvrdě zkritizoval.

Podívejme se ale na celé to dění trochu s odstupem. Jakoby účelově je v období před volbami vedení Českého hokeje stržena pozornost směrem k brněnskému trenérovi. Bylo by skvělé, kdyby Dominik Hašek, nebo kdokoliv jiný z velikánů českého hokeje, vystoupil s nějakou alternativou vůči současnému vedení svazu.

Jsem daleko od toho, abych tvrdil, že všichni působící na svazu by měli co nejrychleji odejít, protože před léty jsem často potřeboval poradit, často pro jiné rodiče, a lidi, co tam dělají třeba registrace a další administrativu, byli vždycky ochotní něco najít nebo poradit. Všechno není a nebylo špatně, ale je zarážející, že výsledkově nejhorší období našeho národního sportu nepřivádí nikoho k sebereflexi, k hledání východisek, příčin, nechystají se radikální změny, všichni jsou s dnešním stavem spokojení.

Současné vedení drží pospolu. Už před víc než dekádou přišli s velkou pompou a sliby, jak vyřeší problémy hokeje. Jejich projekty padly doslova na hubu, nic z toho nefunguje, všichni vidí, že nic z původních slibů nebylo splněno, ale nikdo nenese odpovědnost. Nikdo nebyl vyhozen, aby mohl přijít někdo jiný s jiným názorem a s novým plánem, jak dál. To je naprosto neuvěřitelné. Je fakt, že ekonomicky na tom Český hokej není špatně, ale zdá se, že za ty peníze bylo směněno všechno, co ho dřív zdobilo.

Ale pojďme zpět k panu Stloukalovi.

Přečetl jsem si přepis jeho proslovu. Je to síla, ale taky musím říct, že za těch dvacet let jsem už slyšel výlevy trenérů, proti kterým je tento jako pohádka paní učitelky po obědě v mateřské školce. Tuším že někdy před sedmnácti roky kralovala podobná nahrávka z juniorky jednoho jihomorovského klubu. Šílející trenér doslova kolaboval při svém výlevu z nedostatku kyslíku, protože snad zapomněl i dýchat. A v tom jeho dlouhém "apelu na hráče" bylo jen několik slušných slov, jinak jen ta, která se musí v televizi vypípat. Pro lidi z venku je něco takového mimo jejich chápání, ale já ty trenéry nekritizuju. Protože vím, že hlavní problém je jinde.

Prošel jsem si hokej v pozici otce, trenéra, vedoucího mužstva, zaměstnance klubu až po manažera českého výběru na turnaji v Kanadě, v Praze nebo v Rize.  Od učení prvních krůčků na bruslích ve dvou letech až po dnešní NHL. Řekl bych, že nejhorší ke zvládnutí jsou kluci kolem sedmé třídy, to je strašný věk. Když jsem s nimi jezdil autobusem na zápasy, tak jsem vážně trpěl. Někteří ti kluci jsou permanentně na pár facek, ale to je zjednodušující pohled, protože ti kluci za to nemohou.

Udržet si autoritu u dorostenců, to není nějaká snadná disciplína. Já osobně bych to nedal. Z venku se to lehce kritizuje, ale aby trenér obstál a kluci ho brali celou sezónu, musí mít permanentní respekt a taky je něčím zaujmout. Jakmile hráči vycítí, že má trenér slabinu, udělají mu peklo. Proto koučové vedou ty své jadrné hlášky, proslovy, kterými na hráče působí a snaží se je v tom našem šíleném sportovním prostředí držet v nějakém alespoň trochu přijatelném pracovním módu.

Já osobně nesnáším rasizmus, s tím bychom měli konečně tvrdě zatočit, protože bez toho se z toho pravěku u nás nevyhrabeme a venku se na nás bude pořád pohlížet jako na opičáky žijící na stromech. S tím je třeba začít hned, teď, okamžitě. Všude! Na stadionech, v hledištích, v kabinách, na ulici i v hospodě. Když se to bude odsouvat, když budeme hlavu točit jinam, dopadneme jak ten český hokej.

Abych pravdu řekl, tito a jim podobní "blázni" trenéři mi nikdy moc nevadili. Protože je v našem hokeji vytáčelo to samé, co mě. Bídný přístup, laxnost, mizerný výkon, mizerná fyzička,... Nejhorší trenéři jsou ti, kteří mluví spisovně, ale už po pěti minutách tréninku je naprosto zřejmé, že jejich cílem není děti něco naučit, vychovat z nich skvělé hokejisty a lidi s láskou ke sportu. Správný kluky, co umí pozdravit každého dospělého a nemusíte se za ně stydět.

On ten hlavní problém, proč tohle stále dokola řešíme a nevyřešíme, je totiž někde úplně jinde. Mimo ty dorostence v kabině a trenéra Stloukala. Je ve vedení českého hokeje.

Představte si, že v hokeji chcete něco dokázat. Jako hráč, jako trenér, jako agent, skaut, to je jedno. Prostě chcete, aby to fungovalo a jste ochotní do toho dát všechnu energii. Ale máte smůlu. Jste v České republice kde hokejové výchovné systémy, systémy  soutěží a regule pro zápasy a kolem zápasů šly úplně do kytek. A to co zbylo, se podařilo současnému vedení totálně rozkopat.

Chcete se naučit hokej?

* Vezměme si počty zápasů u dětí ! Šílené, ty děcka skoro nehrají. Jak se to mají naučit, když jim sebrali to, co malí kluci nejvíc milujou. Mohli by hrát pořád, ale hrají jednou za měsíc. To je absolutní výsměch. A sem děláte nábory? Proč?

* Nesmí se hrát na výsledky, uvádět statistiky, počítat góly! A proč? Někoho trápí, že druhý dal víc gólů než tvůj mladej? Normální by bylo trochu potrénovat a příště všem ukázat. Ale jednodušší je začít kafrat, až se zase něco dalšího, jestli ještě něco zbylo, zakáže. Tak jsme nakonec zakázali dětem hokej - výborně pánové!!!

* Mistrovství republiky se zrušilo od čtvrté třídy po sedmou už před léty, to je další takový počin. Vždycky, dokud náš hokej fungoval, to tady bylo, až toto vedení MČR zakázalo. Pořádaly se neoficiální mistrovství i pro třetí a druhé třídy a byly to skvělé akce, nejlepší v sezóně. Děti se na ně těšily, rodiče i trenéři. Bylo to vyvrcholení celého roku. Chtělo to pracovat pro děti, organizovat, připravovat, starat se. Tak jste to pro jistotu taky zakázali. Bravo!!!

* Pak je tady systém soutěží. Vždycky jsem bojoval, argumentoval,navrhoval, alespoň pro dvě úrovně, ale raději tři úrovně soutěží, a to už od přípravek. Protože to je všelék na všechny ty chronické deviace a potíže českého hokeje.

To je i o trenérovi Stloukalovi. Potřebuje z kluků dostat maximum, chce uspět, ale nemá na to hráče. V každém týmu je se štěstím někdo, kdo bere hokej vážně, pak několik takových, kteří ještě neví, a pak ti, kteří už ví, že to hrát nebudou. Tak proč není každý v odpovídající úrovni soutěže? Jak se mají tyhle jablka s hruškama shodnout? Vždyť to nejde!

U nás je i v chlapech liknavý přístup. Hráči někdy doslova chcípají na ledě. Přijedete do Kanady nebo Ameriky a vidíte jiný sport, od přípravky. Jsou to letci na ledě. Přitom na ně nikdo nemusí křičet, aby bruslili. Jsou pod tlakem konkurence. Ti v nejlepší soutěži mají pod sebou hlubokou propast, kam můžou spadnout. Už od malička, kdy se tvoří geny přístupu k hokeji. Ti dole zase upírají oči nahoru, makají a čekají na svou šanci, aby ji pak už pokud možno nepustili. Tenhle jednoduchej a tvrdej přírodní systém drží kapitalistikou ekonomiku i sport, ale my jsme to tady dokonale zprznili. To co tady hrajeme, je ve své podstatě ještě hokej, ale zbavený veškerých přirozených samoregulačních a hnacích mechanismů, takže prostě nefunguje.

Co tady zbývá trenérovi, když má tým poskládaný tak různorodě? Buďto rezignovat, nebo čas od času chytit amok. Kdyby za tím největším lemplem mohl jako v zámoří úplně v klidu přijít a říct mu, zítra už nechoď, nemusel by se rozčilovat. Když tady před rokem 1989 nebyla konkurence, obchody podle toho vypadaly. A když na svazu po desetiletích destrukce a zákazů hokeje zlikvidovali konkurenci, vypadá to tady na našich stadionech jako za totáče v obchodech. Skauti NHL už se stěhují jinam, protože tady prostě pro svoje kluby nikoho nenakoupí.

Věřím, že jednou tady pár lidem svitne a bude se hrát elitní soutěž o osmi týmech od přípravky až po juniory. Děti se budou volně přelévat do nejlepších klubů a zpět. Mládež bude samozřejmě odtržena od klubů dospělých. Kromě toho budou mít i nejnižší kategorie klubové zastoupení v evropské žákovské lize, která bude organizovaná od nejmenších až po evropskou juniorskou ligu, čímž vznikne evropská alternativa zámořské CHL. Skautů nejen z NHL tam bude plno, protože v tomto krámě naopak bude možné nakoupit velice "kvalitní zboží". Nejlepší hráči se v šestnácti a sedmnácti letech nebudou motat mezi chlapy, ale budou excelovat mezi vrstevníky v rychlé Evropské juniorské lize. Trenéři budou pocházet v saku a kravatě po střídačce, občas něco polohlasem prohodí mezi sebou nebo s hráči, vše snese přísná měřítka.

A pak jsem se vzbudil...

No, je otázka, jestli se toho někdy dožijeme. Dřív jsem byl optimista, ale když to dneska vidím, tak my se toho asi fakt nedožijeme. Škoda!

O nás nejde, ale ty děti by si to zasloužily. Co myslíte, pánové bafuňáři!

Tak zase zvedněte tu svoji ruku pro další čtyři roky klídku na práci.

 

zdroje

https://www.idnes.cz/hokej/hokejova-1-liga/martin-stloukal-technika-brno-pavel-kubica-dorost.A200615_175601_hok_1liga_par.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Ten šilejici trenér byl trenérem znojemské juniorky a jmenuje se pan Vaněk. Jinak bych z toho nedělal žádnou vědu
, Bez komentare... odpovědět
S Ceskym hokejem je konec,to bylo silackych reci a kecu od vsech kritiku Ceskeho hokejoveho svazu jak pri volbe noveho vedeni se zvoli konecne ti spravni lide.....A realita dneska,kdyz ted budou volby tak prezidenta svazu Ceskeho hokeje Krale nema ani proti kandidata a vsichni mlci jak pipinky,no to je prdel,to nevymislis,to se fakt neda ani vymislet!!!!!!!!Tak tohle si bafunari na svazu dokonale osefovali!!!Minuly tyden jsem dostal zachvat smichu,kdyz jsem se docetl,ze svaz se dohodl s Havirovem,Prerovem a Vsetinem o ukonceni sporu ohledne vyhozeni techto klubu z extraligy junioru a vyjadreni jednatele Vsetina Toboly k teto kauze byla,ze pry se tato vec vlece uz dlouho a on pry nevidi zadne vysledky a pry nejaky koronavirus tak jsme ten spor ukoncili....Mel jsem pana Toboly driv dobry pocit,ale vyklubal se z neho typicky Cesky priposrany srac tak jak vsichni ostatni.Pritom ty tri kluby mely velkou sanci ten spor vyhrat,na svaz uz byly uvalene milionove exekuce ktere by se mu jen zvysovali a uz byla jen otazka casu,kdy kluby ten spor vyhraji.Vite co je na tom nejhorsi,ze deti co hraji hokej vidi jake svinstva se v Ceskem hokeji deji,ze nemuzou byt slusni a poctivi a az dorostou a nahradi v hokejovem svazu a v klubech sve skorumpovane fotry a dedy tak se budou chovat uplne stejne jak jejich predchudci!!!Ja osobne vidim budoucnost Ceskeho hokeje asi tak,protoze bafunari na svazu vidi,ze se jim nemuze nic stat tak se korupce,kamaradsofty ,ruzne odstupne a jine svinarny jen zhorsi a v juniorskych a dorosteneckych reprezentacich nas ceka sestup do nizsich kategorii.Z toho Ceskeho hokeje se stava ve sve podstate jedna velka MAFIE,kdy ruka ruku myje a vsichni drzi hubu a krok a jsou zticha..........Ja osobne nevim co s tou situaci delat,proste nevim....

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Leona.jpg

Reklama