Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Olympiáda pro NHL skutečně nemá potřebné kouzlo

 

Téma těchto dnů - hráči z NHL nebudou na olympiádě!

Jsou nadávky na vedení NHL opodstatněné?

Domnívám se, že nejsou.

Jiný pohled na to mají hráči, funkcionáři a fanoušci v Evropě, jiný v zámoří. Fanoušek New Jersey dá zřejmě přednost napínavému duelu s Flyers než nočnímu televiznímu přenosu Kanada - Bělorusko, či Česko - Rakousko. Pro nás i tyto zápasy mají svůj význam, pro Američany to ale takový odvaz není.

Když to dění sleduji, hodnotím hokejové dění tady u nás, v Rusku a hlavně v Americe, jsem toho názoru, že je na místě držet se trochu zpátky v té kritice vůči bojkotu olympiády. O některých důvodech tvořících jádro tohoto názoru by ch se teď chtěl zmínit.

NHL se podařilo cosi, co nikomu v okolním světě. Díky tisícům pracovitých lidí a nadšenců milujících hokej dlouhé roky přemýšleli, kombinovali, učili se způsobem "pokus - omyl", vylepšovali, ladili detaily, až se jim podařilo vytvořit produkt, který je naprosto soběstačný, dlouhodobě životaschopný, který dokonce produkuje obrovské zisky. Majitelům zisky, hráčům královské platy, špičkové zajištění a zázemí, dalším desetitisícům lidí poskytuje živobytí. Díky promyšlenému a vyváženému systému byla založena tradice počínaje draftem a konče herním systémem, která ještě dále navyšuje už tak astronomickou hodnotu celého produktu. Je to vítězství lidského ducha, možná je na místě i odvážné tvrzení - lidského génia, které dopřálo skvělou zábavu miliónům lidí na celém světě a ještě na tom účastníci tohoto velkolepého show vydělají.

Shrnul bych to tvrzením, že my Češi působíme přinejmenším směšně, když si dovolíme kritizovat lidi řídící tak sofistikovaný stroj na zábavu a peníze.

S těmi našimi tabulkami, nedořešeným způsobem - švarcsystémem -zaměstnávání a odměňování profesionálních hokejistů, smlouvami a obchodování s dětmi, diskriminací obyvatel této země a zvýhodňování cizinců, vyváděním peněz určených pro děti do hokeje dospělých, systémem, který už dlouho před dosažením plnoletosti vyhání české děti z vlasti do ciziny, pokud se chtějí vyhnout otrockým smlouvám, cinknutými a prodanými zápasy, úplatky za místa v sestavách od dětí po dospělé, bránění dětem dělat jiné sporty nebo si dovolit jít si zabruslit na jiný zimák, a s mnoha dalšími nešvary, o kterých ale není tento článek.

U nás sport dospělých doslova sežere a vysaje veškeré peníze ve sportu  od extraligy a velkých měst až po malá městečka, ty chybí dětem a to dusí jejich sportovní budoucnost. A lidé, kteří vesele hnízdí na tomto hnojišti, si dovolí kritizovat NHL za její přístup?

Máme hodně práce na svém vlastním písečku. Až si poradíme s těmi největšími průšvihy zametenými pod koberec, potom možná bude na místě něco špitnout také směrem k NHL, dnes bychom měli být raději úplně potichoučku. To je opravdu neuvěřitelná nesoudnost, arogance a prostoduchost od fanoušku, funkcionářů i hráčů.

Chtěl bych jen připomenout, že NHL udává tón hokeji na celém světě. Testují nové věci a ty se snaží přebírat i Evropa. Systém je vyvážený, i hráči mají svoji NHLPA, která je funkční protiváhou majitelům klubů. Vidíte obdobu takového vyváženého právního uspořádání někde v Evropě? Nebo dokonce u nás, v zemi tabulek a obchodování s nezletilými dětmi?

Musíme si uvědomit, že jen díky NHL existuje 60 týmů elitní CHL, nejlepší juniorské ligy na světě, která - světe div se, také produkuje většině majitelů velice slušné zisky. Ale co víc, každý rok v ní najde místo více než 1200 mladých hokejistů ženoucích se za jediným snem - vkročit na led NHL. CHL vytváří ideální podmínky pro jejich výchovu, což třeba u nás hapruje celá desetiletí a jsme doslova v extázi už jen z toho, když se jednou za pět šest let dá šance nějakému juniorovi v áčku. Bez fungující NHL by zřejmě celá CHL postrádala platformu.

Také díky tomu, že Kanada tak suverénně ovládla poslední oylmpiády, postrádají Kanaďané motivaci dokazovat dokázané a ještě při tom riskovat a tratit miliony dolarů. Je pravděpodobné, že kdyby poslední olympiádu vyhrálo Rusko s většinou hráčů z KHL, NHL by byla nabroušená a nabuzená na další olympiádu jako na dlouho očekávanou odvetu a tyto problémy by se vůbec neřešily.

Ale karty jsou rozdány jinak, zámořský hokej dominuje dnes způsobem, který snad nikdy dříve nikdo ani nenapodobil.

Naši lidé často tvrdí, že NHL nám bere nejlepší hokejisty a v porovnání s platbami za české fotbalisty odcházejícími do Anglie, Itálie či Německa, se jedná jen o almužnu. Tady je možná na místě otázka, zda systém evropského fotbalu i s těmi astronomickými platbami za fotbalové hvězdy je v konečném důsledku zdravější a smysluplnější, než systém amerického sportu. V každém případě není tak vyvážený a promyšlený. Vezměme jen neexistenci platových stropů. V nejlepších evropských ligách se vyčleňuje několik málo klubů do absolutní špičky, čímž válcují ostatní konkurenty v lize a ta tím ztrácí zajímavost. Americké soutěže naopak pomocí platových stropů a draftů soutěže promyšleně vyrovnávají a tím zajišťují jejich zajímavost, dříve nebo později každý klub může získat trofej. To se v Německu v čele z Bayernem nebo ve Španělsku s Realem Madrid či Barcelonou stává jen výjimečně.

Aby NHL produkovala onen zisk, který ji drží nad vodou jako prosperující soutěž z bohatou historií i skvělou budoucností, je nutné odehrát 82 zápasů v základní části. I pro mě to bylo dříve jen nic neříkající číslo. Ale už po roce působení syna v NHL mám trochu bližší představu co to pro hráče vlastně obnáší. Tři nebo čtyři zápasy týdně, k tomu hodně cestování.

Je to strašně náročná štreka zápasů, kdy tělo ještě nestihne zregenerovat a už ho musíte znovu a znovu nabudit do dalších zápasů hraných v extrémním nasazení a rychlosti, kterou si kluci z extraligy dokážou jen obtížně představit. Lídři týmů jsou naprosto orvaní a zdevastovaní, často i dlouhodobě zranění. Když do toho přijde ještě i Olympiáda, která je opět obsazena jen těmi největšími hvězdami, navíc hraná na druhé polokouli, může to být fatální. Opotřebování největších hvězd už nelze dále zvyšovat. Je třeba to hlídat, protože stačí malý výpadek, zranění Crosbyho nebo McDavida, několik špatných zpráv, a z prosperující ligy se může stát krachující kolos.

Ale zpět k tématu přivlastňování si nejlepších hokejistů planety bez adekvátní náhrady. Je potřeba zdůraznit, že jich od nás odchází stále míň, protože o ně není už takový zájem. Na druhou stranu je pro Čechy NHL stále fenomén a je velkou hypotetickou otázkou o kolik méně tatínků by přivedlo na zimní stadion svého synka v případě, kdyby se k onomu snu - šanci, že si jednoho dne třeba zahraje NHL, nemohli upínat. O třetinu? O polovinu? Těžko říct.

Fotbal už svůj vztah k olympiádám vyřešil. Prostě tam své největší hvězdy nepustí a tak to funguje roky, nikdo se tomu nediví. Ten současný humbuk kolem hokeje tak moc nedává smysl. Ani nejlepší fotbalisté nebo hráči NBA na olympiádách nestartují a nikdo se nad tím nepozastavuje.

Abych se vyjádřil přesně, taky se mi líbilo Nagano, možná i díky němu Pavel dnes hraje hokej. Kdo by se rád nepodíval na takový špičkový hokej, při kterém jsme chvílemi ani nedýchali. Ochuzeni jsme všichni. To jen pánové z MOV a IIHF trošičku neodhadli situaci a hráli si na větší machry, než kterými ve skutečnosti jsou. Myslím si, že letní olympiáda se bez špičkového fotbalu díky mase ostatních kolektivních sportů a atletiky hravě obejde, ale zimní olympiáda bude bez špičkového hokeje poloviční. Napínavé curlingové boje tu ztrátu těžko vyváží.

Možná by bývalo bylo vhodné a prozíravé vždy rozvinout červený koberec a přivítat vedení NHL na jednáních s pokorou a vstřícnými gesty, jak by to asi odpovídalo reálné situaci.

Ale možná ještě skutečně není konec a najde se způsob, jak NHL ještě přimět ke změně rozhodnutí.

Přesto, pro NHL ale celá ta olympiáda skutečně nedává smysl. Pokud se jim podaří vyšperkovat Světový pohár a udělat z něho tradici, bude to zřejmě pro hokej i NHL ta nejvhodnější volba.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Ono odpovědět
Porovnávat tady hokej a fotbal není určitě nejvhodnější, fotbal má svoje MS, kde chtějí hrát a hrají všichni nejlepší. Hokeji zkrátka takhle chybí turnaj, který by se mohl rovnat tradicí a pravidelností fotbalovému MS. SP jako nástupce Kanadského poháru byl z velké části zklamání. Nejenže tady chybí ta pravidelnost, ještě byla atraktivita rozbita těmi dvěmi slepenci. Jako produkt a reklamu NHL to chápu, ale veškerá rivalita šla ve výsledku neznámo kam. Koho vlastně zajímalo finále s evr. výběrem. Byly snad slovenské náměstí plné (jak to třeba bylo při jejich vítězství na MS)? Nebo byli kanadští diváci v extázi, jak tomu bylo kdysi při podobných turnajích na její půdě? Vždyť to byl hokej jak v divadle. Tady si NHL dala vlastní branku a to vyšperkování do budoucna (pokud nějaké vůbec bude) bude muset být radikální a toho obchodu ala my jsme NHL a kdo jste vy bude přeci jenom muset být poněkud míň. Pokud to tedy nedopadne tak, že na další OH se zase budou tlačit, Čína je přeci jen něco jiného.
odpověděl(a)
Ja sem nikde nezaznamenal ze by se to nejak vic resilo,natoz ze by nekdo kritizoval vedeni NHL,par kratkych zprav v mediich,par vyjadreni typu:Turnaj nebude mit takovou prestiz a hotovo.Tak jako lidi v New Jersey nezajima zapas ČRxRakousko,tak drtivou vetsinu lidi tady nezajima to jestli se kuprikladu NJ dostanou do play off nebo ne. Taky si nemyslim ze si moc Cechu pamatuje byt jen poslednich par nasich vitezu Stanley Cupu, ale vetsina z nich si pamatuje na Nagano a mozna vyjmenujou i vsechny nase hrace. Tudiz ten zajem o OH v ČR je samozrejme vetsi nez treba v USA,ale zaroven se z toho asi nikdo nehrouti,ze tam ty kluci nebudou.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Leona.jpg

Reklama