Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Ombudsmanka o tabulkách v českém mládežnickém hokeji

 

Před dvěma dny jsem obdržel tuto informaci, kterou vítám s nadějí. Je dobře, že se poměry v českém mládežnickém hokeji bude zabývat vedle ombudsmana také ministrestvo školství. Věřím, že vytvoří tlak na vedení ČSLH ve směru odstranění tabulek z českého hokeje. Současně věřím, že se situací budou zabývat i média. 

Český sport by něměl být zńou probloému, strachu a systematického zastrašování, jak občas můžeme vidět hlavně v oblasti fotbalu a hokeje. Konstruktivní kritika poměrů byla vždy nositelkou pokroku, současně k ní je třeba projevit odvahu a někdy nést následky od vládnoucí garnitury.

Nedávno mě například upoutalo vyjádření komentátorů sportovního zpravodajství ČT4, kteří požádali o pokračování spolupráce trenéra Sýkoru. Jedním z důvodů byla jeho odvaha ve vyjadřování, ke které se oni bojí odhodlat. Prakticky se dá konstatovat, že zpravodajství je prosté jakékoliv konkrétní kritiky. To přes velké zlepšení úrovně přenosů v posledních letech práci redaktorů určitým způsobem degraduje, protože obraz českého sportu je tím pádem pěstován v rozporu s běžnou realitou, což je samozřejmě škoda. Tento stav tolik potřebným skutečným změnám nepřispívá.

Ale zpět k tabulkám. Zde je plné znění postoje ombudsmanky k tabulkám v českém ml. hokeji.

 

Hokej dětem

VEŘEJNÝ OCHRÁNCE PRÁV

OMBUDSMAN

31. května 2017

 

Někteří rodiče nesouhlasí s přestupovou politikou hokejových klubů vůči dětským hráčům. Přestup do jiného klubu je totiž už od věku 10 let podmiňován odstupným. To většinou zaplatí rodiče formou daru či sponzoringu novému klubu, který za tyto peníze „vykoupí“ malého hokejistu z jeho mateřského klubu.

Částky odstupného přitom nejsou zanedbatelné. Někteří rodiče tak kvůli odstupnému musí zvažovat, zda jejich dítě vůbec bude moci pokračovat v ledním hokeji např. v situaci, kdy se rodina přestěhuje do jiného města a dítě proto musí hokejový klub změnit.

Veřejný ochránce práv se nemůže zabývat postupem Českého svazu ledního hokeje, který stanovuje pravidla pro registraci a přestupy hráčů. Ochránkyně však odstupné v oblasti dětského sportu, který by měl být široce dostupný, považuje za problematické. Její zástupce se proto obrátil na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a požádal, aby se v rámci svým možností pokusilo situaci dětí – hokejistů řešit.

Ministerstvo školství sice je gestorem sportu a přispívá na pokrytí nákladů na přípravu mladých hokejistů (např. na nákup hokejové výstroje, sportovního vybavení, na činnost a vzdělávání trenérů mládeže, na náborové aktivity apod.), ale hokejový svaz je zcela autonomní organizací. Ani ministerstvo nemůže svazu autoritativně nařídit, jak mají vypadat přestupová pravidla. Názor ministerstva je pro hokejový svaz pouze doporučující.

Ochránkyně i její zástupce proto uvítali příslib ministerstva, že se i přes své omezené možnosti pokusí vyvolat diskuzi nejen s Českým svazem ledního hokeje, ale také s celým sportovním prostředím. Samotná Koncepce podpory sportu SPORT 2025, kterou ministerstvo zpracovalo, má totiž za cíl snižovat spoluúčast rodičů na sportování dětí a posilovat dotace do sportu tak, aby byla dostupnost nejen hokeje, ale sportu vůbec, co nejširší. Ochránkyně proto vítá, že také nový zákon o sportu bude postaven na principech rovného přístupu, neznevýhodňování na základě sociálního původu, soutěžení v duchu fair play či na podpoře znevýhodněných skupin v přístupu ke sportovním aktivitám.

Odstupné pro sezónu 2017/2018 je Českým svazem ledního hokeje pro žákovskou ligu stanoveno ve výši:

5. třída  (ročník narození 2007)                  20 000 Kč

6. třída  (ročník narození 2006)                  35 000 Kč

7. třída (ročník narození 2005)                   50 000 Kč

8. třída  (ročník narození 2004)                  70 000 Kč

(Zdroj: Přestupní řád mimo klubů extraligy a I. Ligy: http://www.cslh.cz/dokumenty.html)

Hokejové velmoci, jako např. Kanada, USA, Finsko, Švédsko atd. odstupné u dětí nepožadují.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Jen více takových .... odpovědět
http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-tipsport-extraliga/305786/hokejove-nevolnictvi-v-extralize-kdyz-volny-cesky-hrac-neni-volny.html

http://isport.blesk.cz/clanek/muj-isport-blogy-redaktori-pavel-barta/305828/tabulky-diskriminuji-ceske-hokejisty-svycari-to-maji-naopak.html
, 6x to výpalné odpovědět
oddíl přiznal svazu. V ostatních případech šlo do kapsy funkcionářům klubu. Tedy ne do klubove pokladny, přesně jako to dělá zasloužilý trenér repre Růžička.
odpověděl(a)
Myslíte tohoto Růžičku?????
http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-tipsport-extraliga/305794/ruzicka-o-odstupnem-platit-za-hrace-bez-smlouvy-to-je-hodne-divny.html
odpověděl(a)
jo to je on... všimněte si že chce zrušit odstupné pro extraligu. U dětí je to v pohodě. 10
, Deník Sport.cz odpovědět
To stojí za koment, Ještě že Zikmund není Pinokio ... to by měl rypák už na oběžné dráze za každé uhrazené výpalné. 6 případů :-))))))), tak to vím o všech jen z jednoho dvojročníku :-).
, - odpovědět
Tak to je dobré.Zikmund prohlásí,že odstupné je až krajní řešení,které se loni použilo jen 6 krát z 5 tisíců přestupů a hostování.Hned o odstavec níže píše,že je potřeba,aby nemuseli rodiče hradit zvýšené náklady,které se odstupným pokrývají.
Jestli mu dobře rozumím(což asi nikdo),tak těch 6 loňských plateb zachránilo všem rodičům peněženky.
No zkrátka mafie.
, nemravnost odpovědět
Obchodovat s dětma je absolutní nemravnost.
Akorát,že těm kteří o tom rozhodujou , to tak nepřijde.
Obloukem se vracíme k minulému příspěvku o nemravnosti sportu
u nás...
, - odpovědět
uz je mi to jasne. odstupne bude zruseno, az se jednou stane zazrak a do hokeje se diky nejake neziskove organizaci pusti i nejaky rom z odloucene lokality. no a az se pak za par let bude odstupne tykat i jeho, nastane od ombudsmanky a neziskovych organizaci takovy vitr, ze by konecne mohlo prasknout ☺. ba ne, je to naivni myslenka, odstupne bude platit dal, ovsem jen pro vsechny nevyloucene.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Leona.jpg

Reklama