Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Pozitivní je, že konstruktivní kritické hlasy osobností z hokejového hnutí pokračují tentokrát i dva týdny po skončeném MS20

 

ohlasy z MS20

Nejednou jsem vyzýval k úsilí všech, kterým na našem hokeji záleží, že už nemohou stát v závětří ve snaze si to s nikým nerozházet, ale že je třeba nazývat věci pravými jmény v hospodě i pivka i do médií. Protože ta zničující servilnost zničujícímu systému ten náš hokej co?

Ten náš hokej nakonec může opravdu zničit!

Tím mám na mysli třeba článek Petra Jonáka. Ještě loni nechtěl být v podobném článku ve své kritice systému moc adresný, ale ten letošní je mnohem odvážnější. Mám dobrý pocit z toho, že hokejové osobnosti, hráči, trenéři, všichni začínají chápat, že to je jejich svět a bude přesně takový, jaký si ho udělají.

Včera jsem nakupoval v Kauflandu a na parkovišti na mě koukal obří reklamní poutěč s názvem:

Pojď hrát hokej...český hokej tě potřebuje

 

Český hokej určitě potřebuje víc dětí, protože pokud ho hrají pouhá 3,5 procent dětské populace, tak to už dávno není národní sport, ale pouhá fikce.

Taky se mi chtělo vykřiknout, že "tě nepotřebuje český hokej, ale těch pár vlivných manažerů a zaměstnanců, členů komisí a výborů svazu, aby se jim ta jejich práce dělala lépe.

V tom to je. Systém je vědomě nastaven nefunkčně až destruktivně, viz celá ta všemi kritizovaná česká juniorská extraliga, ale vzkaz z centra zní jasně. Měnit to nebudeme, je to tak nastavené, nám se to tak líbí,

Nám se to tak dělá dobře!!!

Že to není dobré pro český mládežnický hokej, to podle tohoto vzkazu zřejmě není až tak podstatné.

Ale je to dobré pro nás, pro těch osmnáct vybraných klubů.

To, co je smutné, je ta neochota přecházející až v aroganci nereagovat na potřeby fenoménu, kterému by ti povolaní měli sloužit. Ztratili kredit především z důvodu, že už témeř všichni uvnitř pochopili, že vlastní pohodlí a existenční jistoty nadřadili nád zájmy oněch dětí, které zvou dál do hokeje, nad zájmy budoucího rozvoje hokeje a nad naděje nás všech, že zase třeba jednou budeme válcovat celý hokejový svět.

 

Petr Jonák

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-reprezentace-mladeznicke-vybery/291126/jak-chystaji-mladiky-v-zamori-hokej-je-tam-jiny-sport-rika-kouc-jonak.html

 

Slovo Slavomíra Lenera

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-reprezentace-mladeznicke-vybery/291218/seftrener-lener-mladi-za-morem-jsou-bezprizorni-a-doma-je-to-maler.html

 

 

...............................

 

Vedly se debaty o tom, jak dopadla česká dvacítka. Samostatnou problematiku v této záležitosti potom představuje otázka:

Představuje mechanismus výběru hráčů, způsob komunikace s nimi, vedení týmu, péče o hráče, sestavení týmu, teambuilding a zvolená taktika... něco, co český tým zvýhodňuje oproti konkurenci, nebo je to další součást našeho dlouhodobého zaostávání za ostatním světem?

Mnoho expertů tvrdí, že tyto záležitost nejsou v pořádku a jednotlivé realizační týmy ve velké části oblastí stále selhávají. Já osobně se nemohu vyjadřovat k současné dvacítce, protože z jejího nitra mám mnohem méně informací, než třeba před dvěma či třemi roky.

Patrik Štefan, hráčský agent vyznačující se příkladnou péčí o své svěřence, je ale stále přesvědčený, že na české hráče není pohlíženo stejně, což ovlivňuje jejich výběr i role v týmu ke škodě českého hokejového prostředí i výsledkům týmu. Když je vysoce draftovaný hráč odmrštěn, aniž by dostal odpovídající příležitost se projevit, když je někdo úplně mimo sestavu a soupisku, přitom se jedná o špičkového hráče v elitní CHL, je to vždy velká zkouška, ponížení a ztráta, protože hráč sedí a hodnotné zápasy v CHL mu utíkají. Švejk by prohlásil, že..."Je to těžkej moment v životě lidským..."

Není proti tomu obrana, dokonce si tímto způsobem mohou jednotliví agenti vyřizovat své účty. Někdy se může stát, že jeden agent zastupuje i trenéra, a ten pak může zvýhodnit další klienty určité agenturní stáje nominací, přisouzením funkcí, rolí v týmu, hrou přesilovky, atd.

Dokonce jsem zaznamenal případ, kdy český reprezentační trenér nominoval, přisoudil dominantní pozici v týmu a pak vyhlásil nejlepším hráčem týmu syna svého firemního společníka. Musí to být velice šťastná náhoda ... o jejíž čistotě samozřejmě vůbec nepochybujeme.

Někdy to připomínalo stav, kdy někteří trenérští experti testovali hranice možností kam až mohou zajít. Při servilitě odborníků, hokejových osobností nebo novinářů, a v prostředí, kdy se mnozí bojí vůbec vyslovit svůj vlastní názor, si lze skutečně dovolit hodně.

http://hokej.idnes.cz/patrik-stefan-rozhovor-0vv-/reprezentace.aspx?c=A170106_223134_reprezentace_ald

 

Podobné přesvědčení vyslovil i slovenský scout NHL o způsobu práce slovenského realizačního týmu U 20. Pokud by někdo zpochybňoval zaujatost hráčského agenta chránícího přece zájmy svých klientů, u scouta NHL lze toto jen s obtížemi tvrdit.

Oto Haščák, evropský scout New York Rangers tvrdí, že rodiče a agenti dokážou výrazně ovlivňovat sestavy a role hráčů v klubech a dokonce i v reprezentaci, což je problém Česka a Slovenska, ale určitě ne dalších zemí. Tedy alespoň ne v takové míře.

https://www.sport.cz/hokej/ostatni/clanek/841914-stejny-problem-jako-v-cesku-penize-rodicu-urcuji-sestavu-kritizuje-slovensky-hokejovy-skaut.html#section-artcl

Rád bych uvedl v zájmu vyvážení textu, že určité pokroky u české reprezentace na některých pozicích nastaly. Je lepší komunikace s hráči, lepší výběr odborností. Ještě před několika roky si hlavní trenér klidně vybral do role kustoda svého kamaráda, který třeba vůbec neuměl nabrousit brusle. Že je to nepředstavitelné? Ale jděte. Když byla třeba souběžná akce šestnáctky a sedmnáctky, a bylo štěstí, že jeden z kustodů tuto základní dovednost zvládal, musel brousit brusle oběma ročníkům. Nebo si naši kluci chodili brousit brusle ke Švédům nebo Finům. Potupné, ale praktické.

U nás dlouho platilo, že pokud chce mít kustod klid a být oblíbeny, nesmí se starat o hráče, ale o realizační tým. Kafíčko, zákusečky, chlebíčky trenérům - a máš klid, nemusíš nic dělat - hráči počkají. Přitom vedle, Finové nebo Švédi, po příjezdu kmitali jako šroubci několik hodin, aby reprezentantům vytvořili dokonalý servis, a až byli hotoví, teprve byl čas na kávičku.

U současné dvacítky působil a působí pro změnu kustod opačného ražení. K tomu bych dal k lepšímu jednu příhodu. Pavel přijel předloni na sraz dvacítky a jednu z bruslí měl z posledního zápasu v CHL rozpáranou ve švu. Ukazoval to kustodovi, který naznal, že tohle by spravil pouze odborník v Praze. Podotýkám, že toto bylo diskutováno po desáté hodině večerní, přivezli jsme syna přímo z letiště na sraz dvacítky.

Jaký ale pro něj nastal šok ráno, když mu kustod s úsměvem podával precizně zašitou botu a dokonale nabroušené brusle. V noci zajel do Prahy, přesvědčil kamaráda, aby ji sešil, a ráno už bylo možno bez omezení trénovat. Z tohoto přístupu tady u nás v Česku jsem byl v naprostém šoku a musím uznat, že něco takového, sice poměrně běžného u jiných realizačních týmů, ale výjimečného u nás, mě přimělo ke změně názoru na kvalitu obsazení této reprezentační profese. Pomyslně jsem se tomuto kustodovi klaněl až k zemi.

Nezastírám, bylo příjemné zažít u nás i nějaké příjemné šoky.

Je to všechno o lidech, v době zlatých hattricků se k hokeji připletlo spousta zlatokopů, zlodějů a "výkuků", kterým nešlo vůbec o slávu českého hokeje, ale jen a jen o vlastní prospěch.

Současně je pravdou, že dostat svého hráče do sestavy a pak do dominantní role, ať už je to syn, hráč mého klubu, kde jsem manažerem, nebo se jedná o mého klienta - pokud jsem agentem, je velice lákavé a z pohledu kariéry i vložených investic dost důležité. Proto dochází a bude docházet k velkým tlakům na sestavu. Je třeba si toho neustále všímat, být v obraze o momentální formě hráčů. A překvapivé turbulence v sestavě a v nominaci podrobovat polemice, případně žádat vysvětlení. To je právem novinářů, odborníků i hokejové veřejnosti. A čím větší, adresnější a věci znalejší ten tlak bude, tím méně čachrů si potom realizační tým dovolí.

Nejednou vidíme při tvorbě českého týmu, že například stabilní obránce NHL je upozaděn v sestavě na úkor hráče, který se do NHL teprve snaží prosadit. Přitom tento nezkušený a nikoliv mladší nováček dostane rozehrávku na přesilovce, první či druhou lajnu a obrovský prostor se ukázat. Potom dostaně šanci v NHL a buďto ani nepřeleze přípravný kemp, nebo udělá v lepším případě pár zápasů a nashledanou.

Tento vývoj je důkazem chybného odhadu trenéra, případně i důkazem takových tlaků, o kterých je řeč. Současně to hráče NHL právem odrazuje od reprezentace, protože si raději odpočinou, než být součástí takových trapáren. Ona se to sice vládnoucí klika vždy snaží stavět do pozice toho správného srdíčka a vztahu k reprezentaci, ale to s tím nemá nic společného. Jsou jen kvalitní čistí lidé s určitým respektem vytvořeným v důsledku dodržování základních zásad slušnosti, férovosti a etiky, a pak dlouhý seznam těch ostatních.

Doufejme, že už to nikdy nedojde tak daleko, jak nám to předvedl opět kdo jiný, než pan Přerost, když si dovolil v posledním roce svého "trenýrování" dvacítky v přípravě vyloučit veřejnost z tréninku a přípravného zápasu. Rodiče, agenty, novináře, scouty NHL. Všichni jsme obcházeli zimák jako migranti Německo, ve tmě a  mrazu jako nechtění psi. Scouti přijeli až ze Slovenska, aby viděli zajímavé hráče, my z řadou dalších rodin z Moravy, abychom alespoň jednou nebo dvakrát viděli syna na ledě, a trenér si to uzavře s odůvodněním: "Abychom měli klid na práci!!!"

Ono je samozřejmě nepříjemné, což se v případě tohoto trenéra stalo rok předtím, když z kádru vyřadil před závěrečnou nominací hráče, který vypadal prakticky nejlépe. To vyvolalo hodně otázek a pochyb.

Když vyloučím veřejnost, tyto otázky vyloučím i s ní. Jednoduché řešení. Ale stále zůstane v očích ostatních hráčů buďto jako tragéd, který ničemu nerozumí, nebo osoba, která plní zájmy nebo pokyny někoho jiného. A v takové atmosféře se těžko jde na krev a stejně obtížně se přivážejí drahé kovy z MS.

Dříve byly podle mého osobního názoru určitě realizační týmy u repre pojetím své práce spíš přítěží. Jak je tomu dnes, to můžeme sledovat nebo budeme moci sledovat v nadcházejících měsících.

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej/290882/juniorum-chybi-konkurence-nekdy-je-hokej-jenom-krouzek-rika-kral.html

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, Šéftrenér čeho odpovědět
Nezlobte se na mně, ale po přečtení článku pana Lenera se musím ptát co tam ještě dělá? On je 6 let ve funkci, je mu asi 60 let a teprve teď zjistí, že je potřeba začít u dětí? To mu projde? Nebo to zkouší co ještě hokejové prostředí vydrží? To snad při troše rozumu nemůže ani vypustit z úst, i kdyby to byla pravda.
, Téma pro hosty odpovědět
Už je tu zas...... 3 https://www.o2tv.cz/tv/porad/tema-pro-hosty-ct-sport/ct-sport/17-01-2017/16-20/
, Hádanka odpovědět
Víte kdo tohle mimo jiné řekl v květnu 2012? Hádejte 3x 4

Registrovaných hráčů ledního hokeje je u nás šedesát tisíc. A těch opravdu nadějných, kteří, troufám si říct, dokážou dosáhnout úrovně Jaromíra Jágra, máme asi dvacet tisíc.

Odpověď zde:
http://www.ibestof.cz/sport/slavomir-lener---manazer-ceske-hokejove-reprezentace.html
, Progresivní přístup odpovědět
Cítím jak se to rok od roku zlepšuje, ještě že nám pomáhá vychvávat hráče y Finsko, Švédsko, Kanada a y USA. Jinak by to byl všude sestup :-)))).
, Lener.... odpovědět
Tak jsem se opět pobavil.Včetně diskuze pod článkem.A to jsem četl jen internetovou verzi. 1 http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-reprezentace-mladeznicke-vybery/291218/seftrener-lener-mladi-za-morem-jsou-bezprizorni-a-doma-je-to-maler.html
, Pro arasid odpovědět
Araside, prosimte uz to neber , nepomáhá ti to , chovas se sprostě porad . A furt ti ty léky ne zabírají , rozum furt nemáš . O hokeji nic nevíš , tak nápis mamince a ne sem . Tady píšou lidi co hokeji rozumi , vis .
, - odpovědět
To,že se mladým nchce trénovat je až ten poslední a alibistický důvod toho,proč jsme tam kde jsme.A i kdyby tomu tak bylo,je to jenom důsledek toho všeho marasmu v našem hokeji.Hlavní a nejdůležitější příčinou jsou tabulkové odstupné u žáků,které znemožňují vybrat si klub podle kvality práce.Poté co by z klubu,kde na to kašlou,začali odcházet hráči,by na to musely reagovat v podobě výměn zakonzervovaných trenéru,jinak by jím všichni odešli jinam.Takto i když bude trénovat kluka alkoholik vám nezbyde nic jiného,než to vydržet nebo zaplatit.
Máme špatné tréninky,ale kdo je proboha změní,když tam zůstávají pořad stejní trenéři?Svaz může mít různé vize v přípravě mládeže,ale v současnosti je jen málo trenéru ochotných se něco učit a změny udělat.
A k té tréninkové morálce jen tolik.Máme tady dva typa hráčů.Jední kteří to mají jisté i kdyby nic nedělali a druzí i kdyby se přetrhli,tak nikoho nezajímají.Tek mi řekněte proč by jedna,nebo druhá skupina pořádně makala.
, vše na h.... odpovědět
Štefan - četl jsem rozhovor. Nic ve zlém, ale tento člověk je vlastně podnikatel.Hájí si pouze se zvé ovečky. O nikom jiném nemluvil. Jen si postěžoval že v sestavě nebyl Hájek a Budík odehrál pár minut. V podstatě vyjádřil to, že trenér Petr je špatný trenér, když tyto hráče ignoroval. Prostě je to o penězích. Tedy v tom smyslu, že o ně bude menší zájem a tudíž jejich hodnota klesá. Přitom Petr je pan Trenér !!!!

Král - ve všem má pravdu. Uzavřená soutěž 6 18 týmů 6 málo dětí a tudíž není konkurence. A já navrch přidám porce zápasů 6 6 7 Chceme vychovávat hráče 5 s tímto počtem zápasů?? 5 Všude ve vyslěpejších hokejových zemích mají daleko více zápasů. A další věc. Repre pauza - volno cca 2 - 3 týdny. Pouze tréninky. To je porce co? To může být jen u nás. Není opravdu již na čase udělat defenestraci a udělat to při jednom? Tzn. vládu i celý ČSLH? Stejní lidé, nic nového, akorát jen kecají co se má změnit, ale skutek utekl.
A to se nezmiňuju o úplatcích. Bohužel dnes každý tým má hluboko do kapsy a každá kačka dobrá, popř. materiál.
odpověděl(a)
Pro arasid.
To je , ale strasne plácání araside, hold ničemu nerozumíš . Tak nic nepis, kdyz nic nevíš , ty osle.
odpověděl(a)
5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
odpověděl(a)
pro Berich
Co to meleš ty kryple? Co tady urážíš ty pako !!!
Běž si dát studenou sprchu a potom se podívej do zrcadla jestli ses už probral ty vymatlanče. A před tí si ještě dej facku za to jaký jsi magor.
To ty asi víš úplný hovno když tak meleš 5 5 5
odpověděl(a)
Ty arašide, možná by jste měli společně s realistou začít trénovat...všude jste byli,všechno viděli... 5 5 5
odpověděl(a)
mojac:Dík.A co fotbal?Možná by ses měl držet svého kopyta,nebo píšeš taky někde o házené? 1
, A je to.... odpovědět
"Svazové a klubové programy nestačí, pokud nebudou kluci dělat navíc," prohlásil šéftrenér Českého svazu ledního hokeje....
"Chceme zavést i povinné testování, ať jsou to funkční či fyzické testy. Někteří hráči zaostávali na světovém šampionátu za světovým standardem, to byl varovný signál.....
"Klub a reprezentace zajistí určitý standard ve výchově hráče, ale pořád nejdůležitější je rodič, většinou táta, který musí s tím klukem doma pracovat, musí dělat navíc.

http://www.ceskatelevize.cz/sport/hokej/reprezentace/346816-seftrener-lener-ms-dvacitek-byl-neuspech-hraci-musi-delat-navic-prijdou-zmeny/

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

alkra_camp_09_04.jpg

Reklama