Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Podle názoru odborníků přinese schválená reforma mládežnických soutěží definitivní kolaps mládežnického hokeje.

6.4.2018

Podle odborníků - kdo to je?

Jsou to lidi, jejichž džob je spojený s naším mládežnickým hokejem. Tedy těch několik málo profesionálů, které baví a živí český mládežnický hokej ve spojení s mládežnickým hokejem v dalších evropských zemích. Tedy evropští skauti NHL a hokejoví agenti.

Podle některých z nich se jedná o úplný konec z celé řady důvodů, které každý pociťuje podle sebe trochu jinak, současně v těch hlavních bodech všichni stejně.

Já osobně jsem hlavně v posledních dnech před odletem do USA řešil s rodiči talentovaných mladíků jeden problém navíc, který se dříve nevyskytoval. Smlouvy, tabulky, špatné podmínky v klubu a nejistota ohledně dalšího vývoje a postojů klubu k jednotlivým hráčům, to vše zůstalo při starém. Nový problém navíc nastává v tom, že hráči, kteří by chtěli někdy ve třinácti nebo čtrnácti letech přestoupit do většího klubu - což je nejvyšší čas k tomu trochu se posunout dál, nemají žádnou jistotu, že se uplatní v extralize dorostu vzhledem k tomu, že byla zrušena extraliga mladšího dorostu, která talentovaným osmákům otevírala svoje dveře mnohem víc dokořán než umožní chystaná změna. Rodiče se setkávají se stanoviskem klubů, že třeba v prvním roce si kluk zahraje ve své kategorii nebo o rok výš, ale s přechodem do nerozděleného dorostu mu místo v týmu nikdo nedokáže zaručit - a to představuje veliké riziko. Přestoupit a pak hrát v tomto zlomovém věku místo nejkvalitnější ligy nějakou mizernou nižší soutěž,  ztratit rok, to nikdo nechce riskovat. Takže buďto raději zůstanou ještě rok nebo dva v původním klubu, což se těmto klubům možná zamlouvá, ale hráčům to moc neprospěje, nebo se ještě víc zvedá zájem o různé tradiční i doposud netradiční zahraniční destinace, kde je prognóza možného vývoje mnohem čitelnější i přehlednější, navíc se kluci skutečně intenzivně a nuceně učí cizí jazyk a mohou získat i další bonusy.

V čem ještě český systém mládežnického hokeje hráči ubližuje?

Ve věku od šestnácti do osmnácti let se rodiče, hráči i agenti zajímají hodně o to, zda skauti NHL jezdí konkrétního hráče pozorovat, nebo ne. U těch chlapců s nějakou perspektivou pro NHL je to opravdu dobrodružné a zajímavé období, protože každý druhý den dostávají a vyhodnocují zprávy o tom, kdo všechno se na něho přijede podívat, co kdo o nich řekl nebo napsal, jak si stojí v různých prognózách a žebříčcích - kolem toho se to do draftu NHL všechno motá. Ti, kteří se rozhodnou odejít do CHL, si všechno nanečisto vyzkouší o rok dříve při import draftu do CHL, ale ten je jen slabým odvarem toho, co se pak děje o rok později.

V CHL mají skauti NHL ve srovnání s Českem doslova luxusní pozorovací podmínky a kluby jim jdou na ruku. I proto přijíždějí po desítkách na každý zápas, protože svoje zájmové ovečky mají naservírované jako na podnose, a ti kluci nemohou nastoupit jinde než za svůj klub CHL. V Česku panuje kolem mladých hráčů často totální zmatek. Náš systém je pro zámořský skauting chaotický, nepředvídatelný a nepřehledný. Hráč kolikrát ještě ani ráno neví, s jakým týmem bude dopoledne trénovat nebo za jaký tým bude hrát. Kluci v jednom nejmenovaném jihomoravském klubu mi popisovali, jak je to hrozné, když ráno vůbec neví, co bude během dne. Jak se mají najíst, jak se připravit? Kluk, který je ve vývoji a jehož výchova by měla mít nějaký řád, je často onucí, která se musí přizpůsobovat rychle se měnícím situacím a potřebám jednotlivých trenérů, kde vše diktuje trenér áčka, a je vlastně často poslední kolo u vozu. Trenér áčka ještě večer neví, jak třeba některý polo zraněný hráč bude ráno vypadat, takže když vypadá špatně, sáhne po juniorovi jako po vyplňovací vatě, kterou vyplní nějakou formaci, aby měl kompletní lajny na tréninku. Když ho k tomu nakonec nepotřebuje, pošle ho během dopoledne 70 km na trénink klubu sloužícího  jako farmářský celek, případně ho pošlou do juniorky. To je hrozně nepříjemné pro mladého hráče, a úplně stejně nepříjemná je to situace pro skauty NHL. Ti dopředu často vůbec netuší za jaký tým jim předmět jejich zájmu může večer nastoupit, jestli s chlapama v Třinci nebo s juniorkou na Spartě. Takže musí mít někoho, kdo mu aktuální situaci sdělí. Ale ale oni skauti někdy preferují přijet v naprosté tichosti a pozorovat hráče aniž by třeba dopředu věděl, že se na něj dívají důležití skauti, protože hráč často hraje nějak v zápase, ve kterém podle něj o nic nejde, a zase trochu jinak, když se chce před někým předvést. Jenže vzhledem k tomu celkovému chaosu tohle často vůbec není možné.

Přesto, když se někdo ze zdejších kluzišť prokouše až k vážnějšímu zájmu ze strany skautů NHL o svou osobu, je třeba přistoupit k dalšímu kroku. Mělo by ho pozorovat víc oči, je nutné pozvat šéfa evropského skautingu třeba ze Švédska a další kolegy ze zámoří, aby se vzájemně ujistili, že toho hráče a jeho budoucnost vidí podobně. To je operace, kterou je potřeba naplánovat pár dnů dopředu, ale v Česku plánovat prostě nejde. Hráč může být nejen zraněný nebo suspendovaný, což hrozí vždycky a všude, ale u nás kromě toho nemusí díky nějaké špatné komunikaci nastoupit vůbec, nebo přijede delegace z Kanady natěšená na hokejový skvost, čekají na stadionu, ale nevidí nic, protože on nastoupil za jiný tým na druhém konci republiky, jelikoš původní plán někdo z nějakého důvodu změnil. Pro zámořský skauting je mladý hráč hodně důležitá osoba, pro české bafuňáře zase občas poslední kolo u vozu, které jim "jen zbytečně komplikuje jinak klidný život".

Co z toho plyne?

Že skauti raději nakonec dospějí k tomu, že raději moc v našich podmínkách neriskují. Než by způsobili nějaké fiasko, raději se do ničeho nehrnou a řeknou si, že svoje pozorování provedou na nějaké reprezentační akci, kde se určitě sejdou ve větším počtu. Ale tam může být situace obdobná vzhledem k tomu, jak naše reprezentace občas kopírují neduhy našeho hokeje. To v důsledcích dost výrazně diskvalifikuje v Česku působící mladé hráče. Ne že by neměli vůbec šanci, ale vzhledem k těm komplikacím se třeba někam dostanou o rok později, než by se byli dostali, kdyby bylo možné si o nich opatřit dostatek kompletních informací trošičku komfortnějším způsobem, nebo jdou v draftu o pár míst později, což nemusí při souhře náhod a štěstí někdy vadit, jindy to naopak zmaří šance, které původně vůbec nemusely být špatné.

Letošní draft NHL

Co se týká letošního draftu do NHL, Česko může mít opět hráče v první pětce, což tady dlouho nebylo. Je obtížné hodnotit, zda draft bude silný nebo slabý, to nechám na povolanějších, v každém případě si skauti naříkají na letošní žalostnou úroveň WHL. Tam s trochou nadsázky prý letos není hráč, kterého by se vyplatilo pozorovat, v obráncích je situace naprosto tragická a to sráží celou západní juniorskou ligu. Je to zvláštní, protože WHL byla celá léta po Ontario Hockey League zřejmě druhou nejkvalitnější juniorskou soutěží na světě, ale letos tomu tak není.

Co se vlastně letos kolem reorganizace soutěží událo?

Tohle je zajímavá situace, která tady ještě asi nebyla. Proto to ticho po pěšině, protože dost lidí je naštvaných a nikdo se za ten paskvil nechce postavit. Při otevřené diskusi by totiž vyšlo najevo jak tragicky a nefunkčně je rozhodování o hlavních otázkách českého mládežnického hokeje nastaveno. Svazové vedení se snažilo vyslat dovnitř hnutí a do klubů signál o tom, že chtějí přijít se změnou, která by byla iniciována, schválena a prodebatována dopředu v klubech. Proto ta dotazníková akce předcházející přijetí konečného rozhodnutí, která se s převahou někam převážila. Pak se ale sešel výkonný výbor a rozhodl úplně jinak bez ohledu na názory z klubů, řídili se čistě podle svého a svých osobních zájmů. Doneslo se mi, že dokonce i Přerost výkonnému výboru hodinu přednášel o zhoubnosti jejich úmyslu, rozmlouval jim jejich postoje, leč neúspěšně.

Měl k tomu dobrý důvod i díky tomu, že se podařilo rozmetat byť chabé výsledky systému mnoha let působení současného svazového vedení, což zpochybňuje samotné směřování českého hokeje. Všem najednou dochází, že řízení českého ml. hokeje je naprosto nefunkční, protože o otázkách mládeže rozhodují funkcionáři, kterým leží na srdci především problematika dospělého hokeje a mládež je pro ně podružná složka, které z jejich pohledu není prioritní.

Najednou mnoha lidem dochází, že nějakou smysluplnou reformu českého hokeje je při tomto rozvrstvení rozhodovacích pravomocí prakticky nemožné přijmout, pokud by s ní třeba někdy někdo přišel - a nikdo netuší, co s tím.  

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, a Hadamczik.. odpovědět
.. jde trénovat 18ku, čili svoje dva vnuky. 2
, - odpovědět
Pane Zacha.Je mi jasné,že už jste s hokejem někde jinde a poměry u nás už jsou mimo vás,takže chápu,že jste nepochopil ty nejhorší důsledky s tímto spojené.Pořád píšete vše ve vztahu k NHL,popř.CHL,ale to je to nejmenší.
Tento paskvil bude po 3 letech zrušen,jinak jsme za pár let v B skupině MS 18.
Jinak jsem nepochopil vaši větu"nemají žádnou jistotu, že se uplatní v extralize dorostu vzhledem k tomu, že byla zrušena extraliga mladšího dorostu, která talentovaným osmákům otevírala svoje dveře mnohem víc dokořán"
Ona žádná extraliga mladšího dorostu zrušená nebyla,ale extraliga staršího dorostu.
Pokud jsme vás jen nepochopil tak pardon 2
, pro skauty.. odpovědět
..je to špatné, ale konec konců je to jejich práce, nějak se v tom vyznat.

Horší je, že nový model soutěží je horší než to co bylo letos téměř pro všechny hráče. A to co bylo letos bylo horší než předchozí verze. A to v situaci kdy se, alespoň z vnějšího pohledu, podporou akademií a trenérů trochu zvedla úroveň tréninků.

Soutěže, přestupy, trenéři, škola. Pořád dokola v libovolném pořadí. 10

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

MCR4_2009.jpg

Reklama