Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

POKUS ZMĚNIT TABULKY A PŘESTUPNÍ ŘÁD ČSLH

 

V návalu informací z přípravy českého nároďáku s Kanadou před mistrovstvím světa v Rusku a bojů o Stanley Cup tak trochu zanikly zprávy o pokusu řešit největší etický a právní problém českého sportu - zvlášť hokeje, tedy přestupní řád ČSLH a tabulkový systém.

Text podobný tomu, který prozatím vyšel pouze na www.hokej.cz, byl rozeslán všem významnějším redakcím. Novináři bohužel moc nevěděli, co s tím nebo jak to komentovat. Zpráva je totiž velice obecná, v mnohém pouze naznačující, takže pouštět se do komentářů v tuto chvíli postrádá smysl. Návrh jednotlivých paragrafů se teprve zpracovává. Je potřeba zdůraznit, že se prozatím jedná pouze o návrh, který může být různě pozměněn, doplněn, případně úplně odmítnut nebo znehodnocen. To je třeba konstatovat.

Pokud bych se měl vyjádřit k tomu, jak na mě vše působí, potom bych řekl, že se jedná samozřejmě o posun dobrým směrem ovlivněný veškerým tím naším letitým odporem proti tabulkovému systému a řádům, které vlivní lidé v hokeji za posledních dvacet let vytvořili k obrazu svému proti českým dětem, jejich rodinám a i proti dospělým hráčům. Navrhované změny jsou dílčím posunem, bohužel nejsou koncepčním a uspokojivým konečným řešením. Jakoby se jednalo o pokus, zda by to něčím takovým náhodou nešlo vyřešit a uchlácholit veřejnost, a zda by to třeba nestačilo.

Jedná se o dílčí ústupky, nikoliv o uspokojivé řešení.

Je fakt, že ani lidé ve funkcích ČSLH, kteří by něco skutečně chtěli změnit, to nemají lehké. Stojí proti nim ti, kteří se z toho stavu, kam až to v našem hokeji došlo, mají dobře. Licitování o hráčích, kteří odcházejí z klubů kamkoliv a ještě si hokej chtějí zahrát, patřilo roky ke koloritu jejich práce, ze kterého vypadlo dostatek často i do jejich kapes - tak už to u nás chodí nejen v hokeji. Tito lidé pustí jen tolik, kolik je skutečně vzhledem k veřejnému mínění nezbytně nutné, a tu hranici si budou pečlivě hlídat.

Zrovna minulý týden mi na fotbale jeden otec devatenáctiletého hráče popisoval, jak jeho syn musí odejít z klubu A do klubu B. Byl dotčen výši požadavků klubu A, kterému tak nějak hráč ani vlastně nepatří a hrál tam chvíli, nicméně přesto se rozhodl zapojit do procesu přestupu hned několik lidí schopných ovlivnit vedení onoho klubu díky sponzorským a jiným vazbám, aby celá ta procedura dopadla nějak přijatelně. Dokud se to nevyřeší, mladý hráč nemůže trénovat ani v klubu A, ani v klubu B. To je průběh, který už u nás proběhl tisíckrát, aniž by někoho vzrušil. V tomto případě se díky administrativním chybám a vlivným lidem zřejmě vše podaří vyřešit. Co si ale mají počít ti, kdo nemají statisíce na vyplacení nebo vlivné kamarády, to svazové řády určitě neříkají.

V každém případě by bylo dobře, kdyby alespoň malé děti, než se rozkoukají, nemusely platit cestou jejich rodičů tisíce za přestup v první třídě ZŠ, což je neuvěřitelně hloupé až směšné. Určitě není na škodu, že už si i na ČSLH všimli, jaký je letopočet a že není nutné cestovat do Prahy kvůli každé registračce napříč republikou. Ten současný systém už mohl být zrušen před deseti roky, ušetřily by se miliony korun a tisíce hodin funkcionářů v autech, kteří mnohdy nakonec okleštili svoji práci pro hokej pouze na tuto oblast.

Trošku pozornosti by se hodilo věnovat proceduře udílení licencí hokejovým agentům. Svaz už měl dlouho chuť zasáhnout do této sféry a pomocí procedury udílení licencí si vlastně vytvořit vliv na tuto oblast, která ale naopak musí zůstat naprosto volná a nezávislá, aby její působení mělo nějaký smysl. Z textu není patrné, kam návrh směřuje. Pokud k opanování enklávy svazem povolených agentů, potom je to určitě špatně. Agenti přece musí hájit vždy v první řadě zájmy svých klientů, - no, nechme se překvapit.

http://www.hokej.cz/svaz-chysta-zmeny-prestupniho-radu-navrhuje-zrusit-odstupne-u-deti/5015461

http://www.cslh.cz/clanek/2717-tiskova-informace-z-jednani-vv-cslh-dne-2-kvetna-2016.html

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Jen takový povzdech odpovědět
Jak jinak, vlk si čuchne a koza bude dál vesele přibírat na váze 1 Ale jo, hezky vymyšlené, pěkně to vypadá, a v důsledku se vůbec nic nezmění. Kolik bylo případů že se u třeťáčka, čtvrťáčka řešil přestup za odstupné do jiného klubu? A vůbec, kolik případů třebas v poslední sezóně bylo přestupů, kde se řešilo výpalné ofiko tabulkami?

Proč se nemůžu zbavit dojmu, že se "tabulky" očasali až v situaci, kdy v tichosti byl upečen způsob, jak si legálně a nepostižitelně o výpalné říct např.sponzoringem "A" a dalšími způsoby (např. "nutnost zaplatit 3x násobné ubytování děcka spřátelenému ubytovacímu zařízení),... ?

Bohužel se zase potvrdilo, že tyhle všechny kroky jsou jenom kosmetické zástěrky, hodně zdařilé PR...

Dokud se úplně neoddělí majetkově, personálně a ekonomicky mládež od seniorů, profi hokeje, nic se nezmění, všechno pojede ve stejných kolejích, jen po jiných tratí. Výsledek stejný, ne-li horší, protože nyní se už způsob řešení výpalného dostal zcela mimo dohledatelnost, absolutní nekontrolovatelnost, nepostižitelnost.

V důsledku tímto krokem už jasně ČSLH se svými noshledy, či spíše pár subjekty a jedinci ukázal, že se u mládeže pod ČSLH nic, zhola nic nezmění. Řešení? Asi jediné: vznik samostatného, nového a na ČSLH nezávislého subjektu, který se bude zabývat mládežnickým hokejem, kdy za "mládež" by měl být považován každý, kdo je ve věku 15 nebo 18 let věku, kluk, který nemá uzavřenu profi-smlouvu u seniorů...
Že by to nemohlo fungovat? I s dnešní podporou veřejných zdrojů, měst a obcí, by na tom v důsledku mládež byla lépe, za celé ty roky jsem nedostal jediný příklad klubu, kde by skutečně seniorský hokej pomáhal své mládeži (otevřeně ale i skrytě nakonec vždy seniorský hokej vysávala vlastní mládež, resp. díky nechtěnému zlu (vlastní mládeži) seniorské týmy vůbec žili... Však i podpora hokeje městy, kraji ale i státem jde vždy plošně, pod záštitou mládeže si na tuto veřejnou podporu významně šáhnou i seniorské kluky... A takhle by se dalo pokračovat hodiny a hodiny... No nic, jdu dělat něco, cokoliv smysluplnějšího, protože mládežnický hokej je už nadobro ztracený
Ti, kteří by mohli mít zájem s tím něco udělat a mají už své osobní zkušenosti, ti už mají kluky ve věku, kdy už jim to začíná být jedno, resp. kdy proti svazu nepůjdou, aby neuškodili svým dětem a ti, kteří se okolo hokeje teprve začínají motat ještě netuší co je v budoucnu čeká a nemine, nakonec ani netuší reál do kterého vlezli, když poprvé nechali své dítě nastoupit k mistrovskému zápasu + uznávám že PR svazu je shopné, všehoschopné...
odpověděl(a)
To víte,že to pomůže.Teď vás s klubu nepustili,když jste za čtvrťáka nedal 40 litrů,po upravě odejdete a s nikým se nemusíte bavit.Co vám na tom není jasné.
odpověděl(a)
Jistě, za předpokladu, že se vám podaří jít do klubu, který nectí tichou dohodu 1

Ne ale teď vážně (alespoň za mne): v době, kdy se začali "tabulky" a výpalný velmi zvolna veřejně třetřásat, velmi rychle následovala z mnoha klubů napříč reakce, přizpůsobení se nové situaci: najednou žádný významný klub na výpalným nelpěl, unisimo prohlašovali, že ONI vlastně výpalný ani nechtějí... A na první pohled tomu tak skutečně bylo.

Jen jaksi asi čirou náhodou se začali dít neuvěřitelné, do té doby nebývalé věci: sem tam se najednou objevil pán, například z Plzně, který tak miluje a je tak zapálený fanda Sparty, že jí jednoho krásného dne přinesl sponzorský dar... Jasně že dobrovolně, jen tak, z fandovství, do pokladny a.s. (seniorskému týmu). A skutečně už jen souhrou obrovských náhod týden dva na to, skutečně to jen jen veliká souhra náhod, přestoupil toho samého tatíka syn do Sparty, a světe div se, Sparta za něj dokonce výpalný zaplatila !!! Ze svého !!! Rodiče skutečně toho šikovného talenta nemuseli platit ani kačku...

Jo a co takhle jinak: do jednoho klubu přišel klučina, chudáci rodiče na výpalný neměli, a co se nestalo? Spolek, vlastně klub, který spolek ovládal, byl tak laskavý a ze svých vlastních prostředků tomu spolku na výpalné, vyplacen toho talentovaného klučiny půjčil... A tak klučina sbalil výstroj, tašku prádla a hybaj do hového klubu... Ano, dokonce i to ubytování spolek (klub) zajistil.... za 6.800,-Kč/měsíčně na ubytovně, 200 metrů od zimáku, no neberte to... Jo, že kdokoliv jinej platí měsíčně 2.600,-Kč a tento klučina takřka 3x víc??? Jo že ubytovnu provozuje stejný subjekt jako je majitel A týmu??? Skutečně, skutečně jenom obrovská náhoda...

To to jsem uvedl, to je jen zlomek možností a způsobů, jak zinkasovat rodiče a přitom se ještě tvářit jako mecenáš...

Abychom si rozuměli, výpalné byl je a bude i do budoucna především u kluků od 6-7 třídy nahoru, rozhodně problém výpalného není a nebyl kluků v základce, či do 4.třídy. A co se nestane? Aby se vlk nažral a koza zůstala celá, zrušme výpalný u kráčů do kterého že ročníku? 5 1

V důsledku první masivnější "přesuny" děcek mezi kluby, pokud to není vyvolané skutečným stěhováním celé rodiny, nastává díky soutěžím v době, kdy tzv.jen vyvolené kluby hrajou žákovskou ligu (= většina jenom pralesní krajskou soutěž), až od toho okamžiku je větší tlak na přestupy (tedy ne už nějdy do 4.třídy, ale až tak 6 třídou vejš...).

A na to ta úprava svazu absolutně nedoléhá... + omezení 3 hráči na tým, + již masivně zaběhnutý způsob jak jinak finančně podojit rodiče když chtějí přestoupit....

No uzavřu to, za mne stále platí, že navrhovaná změna (a zatím to nic jiného není) už dneska neznamená absolutně žádný významnější posun k lepšímu, za mne stále platí, že to je jen a pouze líbivé PR svazu, mimochodem v čase těsně před volbami, navíc bez konkrétních, "technických" podmínek. Tedy jak jsem psal, u mne to je jen oblbování, pro nevědoucího či nezúčastněného možná zdařilé pěkné gesto, PR svazu, ale to je tak vše 1
, Tabulky odpovědět
Ještě bych k tomu dodal: Jsem zvědavý jak se budou tvářit cinklý Pelta a spol. až budou MUSET přistoupit na Bosmanovo pravidlo o volném pohybu hráčů. Pelta a jeho spolek se uklidnil u prohlášení šéfů UEFA, že se bude přihlížet na specifika národních lokalit. Nepochopili (anebo spíše nechtějí pochopit) podstatu nutné změny, čili pokud obchod tak jedině pod smlouvou.
Už se těším na červenec až s velkou slávou začne ´fungovat´ v našich ´specifických´ podmínkách ten jejich paskvil a komise UEFY jim zatrhne přestupy. To bude teprvá komedie. Moc se na ten přiblblý Peltovo protáhlý ksicht těším.
, - odpovědět
Zrušení tabulek od 1. do 4. tříd, nebo-li do 9 let. Ani se mi nechce psát .... fajn aspoň něco, protože si to prostě nemyslím. Spíš si myslím, že je právě toto pěkná krávovina, protože v tomhle věku ještě není ani zdaleka jasno zda chlapec bude hrát či nikoliv a hlavně si myslím, že to povede právě k tomu, že po té čtvrté třídě bude "bitka" o to kdo stihne přestoupit, protože se to limituje počtem max. tři noví hráči do klubu. Volný přestup musí být minimálně do 8. třídy!! Jinak to podle mě postrádá smysl.
odpověděl(a)
to Jitka: jak jsem psal níže, fotbalová asociace je v tomto mnohem dál než hokejová a už někdy v lednu předložila návrh na úpravu přestupního řádu. V platnost má přijít od 1.7.2016.
Heindlová jej však napadla a navrhuje úplné odstranění tabulek pro hráče do 18 let. A samozřejmě to bude muset FAČR udělat, protože to je jedna z NUTNÝCH podmínek od šéfů UEFA. UEFA i FIFA vyloženě trvala na volném pohybu hráčů bez omezení, tudíž odstranění tabulek pro amatérské hráče.
Jsem zvědavý kam až Pelta zajde i s Břízou.
, Bosmanovo pravidlo odpovědět
Těmi kličkami jakými se pokoušejí čeští bafuňáři obejít rozhodnutí soudu Evropské unie je přímo úsměvné. Evropská unie potažmo UEFA i IIHF tlačí na státy, které Bosmanovo pravidlo neuznávají. Nechápu nejvyšší funkcionáře českého fotbalu i hokeje proč ze sebe dělají dobrovolně úplné blbce. Jednou to pravido prostě budou muset přijat.Kor když mají za zády Heindlovou, která má za ÚKOL toto celé pohlídat.
K těm návrhům: četl jsem návrh české fotbalové asociace. Nevěřím, že někdo v Evropě posvětí tabulkovné pro děti od 12 let. Jasně bylo zadáno, že peníze za přestup jedině po podpisu profi smlouvy. To znamená v 18-ti letech. Nechápu PROČ to neustále zkouší, vždyť je s tím návrhem pošlou do zádele.

U hokejek dokonce hranice 10-ti let. Král musí dobře vědět, že toto prostě nikdy neprojde. Skutečně mu stojí za to, dělat ze sebe klauna?
odpověděl(a)
Dobrý večer, stojí, tím spíš v této konkrétní době (před volbami)...

Dokonce si naopak myslím, že to byl chytrý tah, velmi chytré líbivé gesto = před volbami = a proto možná i ten spěch se zveřejněním už teď, jen mlhavých představ bez konkrétního znění, představ které nakonec jak správně tušíte mají váhu snad jen té gramáže papíru na kterém je to sesmolené...
V zásadě nic konkrétního, a když už trošičku, tak mluví o kategorích, kde je ale problém výchovného minimální, až žádný... Do 4 třídy v podstatě tyto problémy nejsou, protože ještě do těchto kategorií o nějakém větším zájmu přestupovat do jiných klubů až na vyjímky není (nakonec ani ty "žádané" kluby o takhle mladé hráče nemaj zájem, protože výhodnější je si nabrat už skoro hotové kluky do 7-8 tříd, dorostů... 1

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

tenis.jpg

Reklama