Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Poruchy spánku u dětí způsobují oslabení jejich potenciálu

 

Poruchy spánku malých dětí 

 

- ranné dětství

- věk školní

- věk dorostenecký

 

Podle posledních studií trpí více než třetina dětské populace (děti od narození do osmnácti let) některou z poruch spánku.

Podle docentky Ivy Příhodové z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK tento stav, tedy nekvalitní, nedostatečně hluboký nebo nedostatečně dlouhý spánek, způsobuje poruchy pozornosti, paměti, prudké změny nálad, úzkosti nebo deprese. Dále přispívá u dětí k jejich stále častější hyperaktivitě.

Nespavost se u dětí projevuje už v kojeneckém a batolecím věku. Na vině je z části dědičnost. Pokud některý z rodičů měl ve svém mládí problémy se spaním, zvyšuje se pravděpodobnost tohoto "syndromu" i u jeho potomstva. V naprosté většině případů je ale podmíněna nesprávnými režimovými a výchovnými přístupy. Jejich změnou a systematickou důsledností lze nespavost postupně odstranit.

Z hlediska provozování Kamevédy je mimořádně důležité tyto problémy záhy odstranit, protože by mohly nabourat celý rozvojový proces výchovy. Špatně spící dítě je oslabené a jeho rozvoj pomalejší. Silně ho tento nedostatek brzdí v jeho rozvoji. Podobný vliv ale má nevyspání i na fyzickou či psychickou kondici a pohodu obou rodičů. Některé matky doslova sotva chodí a přestože mají zájem dítě co nejlépe rozvíjet a vychovávat, jsou na to díky chronickému nevyspání příliš oslabené. Nejsou schopny plnit svoji důležitou roli s potřebnou pozitivní energií a kvalitou. Jejich chronické vyčerpání a neklid se přenáší na chod celé rodiny.

Nastavit podmínky a režim dítěte v rodině tak, aby jeho spánek byl dostatečně kvalitní, hluboký, nepřerušovaný a dlouhý, je proto jedním z prvořadých úkolů po narození dítěte.

V období hlubokého spánku dochází k masivnímu vyplavování růstového hormonu, který dítě musí produkovat ve velkém množství pro svůj zdárný - doslova překotný růst a rozvoj v prvním roce života, a samozřejmě i v letech dalších.

Vedle fyzické stránky je kvalitní spánek zásadním požadavkem pro rozvoj mozku a celé nervové soustavy. Aniž by to tak navenek působilo, musíme si uvědomit, že také rozvoj mozku a učení je nejrychlejší a nejbouřlivější právě v prvním roce života dítěte. Pokud se kojenec a později batole dobře a dostatečně dlouho vyspí, má čas utřídit si v klidu nabyté zkušenosti, podněty a informace z předchozího dne. Tyto informace se synchronizují, třídí a ukládají do "hluboké i operační paměti," a pokud k tomu dojde, dítě se další den opět nastaví na lačný příjem a vnímání nových informací. Přitom si procvičuje a osvojuje ve své praxi ty předchozí, jeho vývoj je rychlý.

Jak uvádím v knize Kamevéda II - Strategie úspěšné výchovy, na růst a prosperitu dítěte má vliv celá řada faktorů. V prvé řadě naprostý pocit bezpečí, permanentní blízkost rodičů, výživa, filozofie výchovy, city, pozornost a rozvoj. Tedy množství stimulů a podnětů, které jsou rodiče schopni dítěti během dne poskytnout. Ale i třeba teplota okolního vzduchu, hlučnost prostředí, kvalita stravy, čistota ovzduší, nadmořská výška, sluneční svit, a další.

Roli hraje také zdravotní stav dítěte. Nemocné dítě má potíže, bolesti, pláče, a logicky špatně, přerušovaně a nedostatečně spí.

Kvalitní spánek je něčím, co je pro dítě z hlediska významu na jednom z prvních míst. Je to něco, co rodiče v přímých nákladech nestojí ani halíř. Jen je třeba vytvořit takový režim a podmínky, aby do stavu, vlastně návyku, každodenního kvalitního spánku dospělo co nejdříve.

Školní věk

U starších dětí v období školního věku a zvlášť kolem puberty je opět nebezpečí ponocování velice časté. Někdy si děti vypracují postupně návyk na zvládání učiva a úkolů na další den v pozdních večerních hodinách. Tuto hranici postupně posouvaní až do stavu, kdy už jim zbývá příliš krátky prostor na kvalitní spánek do okamžiku, kdy musí znovu vstát na trénink nebo do školy.

Ještě častějším problémem je pohyb adolescentů, ale dnes už i velice malých dětí na internetu v noci. Rodiče si myslí, že dítě spí, ale ono brouzdá po sociálních sítích nebo hraje nekonečné počítačové hry. Jakmile ho něco zaujme, ztrácí pojem o čase.

Nejlepší prevencí je uložení všech elektronických zařízení na určeném a kontrolovatelném místě mimo dětský pokoj v momentě, kdy dítě odchází spát do svého pokoje. Je to větší problém, než by se na první pohled mohlo zdát.

Dorostenecký věk

Například v Liberci na ubytovně hráčů, které jsem měl jeden rok několik dnů v týdnu na starost, se velká část zde ubytovaných dětí ve věku starších žáků, mladšího a staršího dorostu po nocích pohybovala na internetu nebo sledovali televizi. Pokud byla nutná WI-FI k připojení na internet, bylo možné ji s desátou hodinou vypínat. Ale v té době už začaly být k mání chytré telefony s vlastním připojením, takže kontrola prakticky neexistovala. Věděli jsme, že kluci jsou na internetu do hluboké noci, nebo sledují zápasy NHL, které někdy končily ve čtyři ráno. Přitom třeba už ráno o půl sedmé nastupovali na ranní trénink na ledě. Někdy byli ve stavu, kdy se raději vymluvili na nemoc a na trénink nešli, nebo což byl častější případ, se tréninku zúčastnili a snažili se ho jen "nějak přežít." Když to tak bylo i několik dnů v týdnů několik roků za sebou, hráč se často nerozvíjel taky rychle, jak si všichni na počátku představovali. Ale nikdy jsem se nesetkal s tím, že by jako příčina nezdarů byla označena právě tato.

Mnohem častěji rozohněný otec osočoval všechno a všechny z nekalých praktik, nadržování ostatním, protekce a ze všeho, co se kolem šustlo. V duchu jsem si říkal, že by se měl přijet nečekaně podívat, jak jeho synek žije a jak trénuje, a až potom hodnotit nebo hledat spiknutí tam, kde nebylo.  Nejčastěji byli nespokojení nejvíc ti, co o své děti měli nejmenší zájem.

Dneska je velice komplikované a náročné ochránit děti před svody moderních informačních technologií a udržet pro ně dostatek kvalitního spánku třeba i proti jejich "pubertální vůli a odporu" i doma, kde máme jakous takous kontrolu. Pokud ale někdo vyšle dítě daleko od domova a spolehne se jen na dětský nepevný a nedokonalý rozum a vůli něco dokázat, většinou nakonec spláče na výsledkem.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, Písmo odpovědět
Tak koukám,že má Kamevéda už i svoje písmo :-))))
icon odpověděl(a)
Jen na vysvětlenou, neměl jsem tou kritikou na mysli vyslání dětí do zahraničí, kde většinou žijí v rodinách místních obyvatel. Tam je výchova, nějaký režim a dozor zajištěný. Spíš jsem byl docela deprimovaný poměry a absencí jakékoliv výchovy a režimu na ubytovacích zařízeních při předních českých hokejových klubech. Z toho byli konečně naprosto v šoku i někteří přední činovníci svazu v době, kdy se zřizovaly první hokejové akademie,tato problematika se poprvé nějak zmapovala a pak se teprve začala nějak řešit.

KAMEVÉDA



Facebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

plakat.jpg

Reklama