Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

POSTOJ K SOUČASNÉMU DĚNÍ

 

Když všechno  kolem Vladimíra Růžičky před  několika dny zaplnilo internet, noviny a televizi, byl jsem od prvního okamžiku doslova bombardován z deníků, magazínů i televizních společností o nějaké stanovisko nebo interview. A vše jsem odmítal. Včera jsem se nakonec nechal přemluvit z ČT1,  ale nakonec na nátlak rodiny jsem i tohle dnes ráno odmítl.

Člověk sám nemusí mít strach, ale rodina Vás vždy nakonec přinutí držet se raději zpět. Navíc, syna mám momentálně na mistrovství světa ve Švýcarsku a ten také vůbec netouží po tom, aby se jeho pozice ještě zhoršila. Už tak redaktoři sportovních deníků zpovídají trenéry a další lidi kolem nároďáku ve smyslu, "...jaké riziko na sebe berou, že si někoho takového vůbec berou do týmu."

Vše se to podařilo obrátit a těmi špatnými a problémovými jsme nakonec zůstali já se synem.

Takže jsem poslechl a zůstal stranou. Navíc jsem se ani nechtěl k celé věci vyjadřovat, protože se mě netýká. Pana Paluščáka neznám a asi jsem ho nikdy ani neviděl.

Stejně jako v případě Jaroslava Holíka mě všechno moc mrzí, protože ten náš pohled bývalých fandů českého hokeje na "naše národní stříbro" dostává těmito kauzami poslední rány do vazu. I Vladimíra Růžičku považuji za rozporuplnou osobnost. Jako hráč byl fenomén, kouzelník, měl jsem ho moc rád za to co na ledě dokázal předvádět. Opravdu chytrý a efektivní hráč, takového dnes v extralize nenajdete. Obdarovával fanoušky svým umem a ti neměli prostor na otázky, jestli koupě lístku na zápas byla dobrá investice. Jako trenér v tomto skvělém kumštu pokračoval, byl úspěšný.

Potom ty jeho smlouvy pro děti na Slávii, s tím mě opravdu nadzvednul, to jsem dodnes nepochopil. V tom jsem pana Růžičku kritizoval. Bylo s podivem, že přestože i on mě moc neměl v lásce za moje rebelantské komentáře a články, nakonec  jsme se dvakrát na Slávii asi před rokem a půl setkali a hovořili o možné budoucnosti mého syna. Přesně na tom samém místě, kde byl pořízen onen kompromitující dokument. Oba jsme byli ostražití, protože naproti seděl člověk z úplně jiného konce názorového hokejového spektra, ale chovali jsme k sobě vzájemně respekt a já na to vzpomínám určitě v dobrém.

Jen mě včera napadlo, jak bych se asi dneska tvářil, kdybych sehnal peníze na přestup syna z Liberce do Slavie, a zakrátko by Vladimír Růžička v mých očích jako jediný trenér, který skutečně byl schopen s ohledem na svůj komplexní a silný mandát v klubu poskytnout  mladému hráči velký prostor v áčku pro jeho rozvoj, už za několik málo měsíců svoje aktivity ve Slávii utlumil a odešel jinam. Pro rodiče a mladé hráče je skutečně situace na našem hokejovém trhu značně nepřehledná a riziková.

Když zaujmout nějaké stanovisko, tak asi následující. Pohled na pana Paluščáka má v mých očích dvě roviny.

Pro hráče s potenciálem, kterého jsem se snažil vychovat a k jejichž výchově se snažím přispívat i dnes pomocí rozvoje Kamevédy, jsou tito rodiče velkou překážkou a nebezpečím. Protože když máte v klubu hráče, kteří jsou příbuzní zaměstnanců klubu, jejich přáteli, obchodními partnery, kteří se snaží být vlivnými sponzory, poskytovat protislužby i toho nejbizardnějšího formátu, tak tito lidé obrovsky komplikují situaci dětem s opravdovým potenciálem a kvalitou. Protože se s nimi musí utkávat v nerovném souboji o místo v hierarchii týmu, často neúspěšně.

Proto tolik brojím za uvolnění pohybu hráčů, protože je to jediný efektivní způsob, jak z touto nabubřelou rakovinou hokeje bojovat. Když se tohle děje, když se to děje tak ve velkém, že už to nelze akceptovat, musí být možnost přemístit dítě jinam. Ti, kdo to nechápou nebo nechápavost předstírají, jsou sluhy těchto neudržitelných a ostudných praktik.

Takže z tohoto úhlu pohledu onoho rodiče jednoznačně odsuzuji. Těžko říct, co bylo na začátku. Zda snaha rodiče zvýhodnit dítě nebo snaha trenéra nechat se za svoji "nadstandardní péči" nějak odměnit. Jedno bez druhého by existovat nemohlo.

Současně jako rodič chápu snahu ostatních udělat všechno možné i nemožné pro své dítě. Dělá to skoro každý, jenže každý má jinde svoje meze a hranice. Současně nechápu onu sebevražednou odhodlanost zveřejnit celou záležitost, protože je jasné, že obrovsky utrpí i sám pan otec hráče, kterému chtěl pomoct oním darem či co to bylo. Svým způsobem je snad dobře, že se k tomu odhodlal a otevřel tím tento skrytý - současně velký problém našeho sportu. Nemá smysl vyčítat mu poškození českého hokeje v nejméně vhodnou dobu. Myslím si, že on to cítí tak, ať už právem nebo neprávem, že náš hokej a uvedený trenér jeho rodinu poškodil a ponížil obrovským způsobem a on mu to vrací tak, aby to pocítil co nejvíc. Z hokeje definitivně odchází a ostatní jej nezajímá. Už vůbec ne, co to způsobí v našem hokeji nebo s mistrovstvím světa.

Osobně mám pocit, že s podobným dojmem z našeho hokeje odchází velká část rodičů hokejistů i hokejistů samotných. Nedělal jsem studii na toto téma, takže nechci spekulovat kolik procent. Ale jsem přesvědčený, že skutečně hodně rodin končí kariéry svých dětí rozhořčeně. Už to opět svědčí o tom, že je někde chyba, že náš současný hokej je bojištěm jedněch proti druhým a že si jej bossové za minulé roky utvořili k obrazu svému, ale budou nacházet stále méně oveček ochotných vstupovat do takového prostředí.

V drtivé většině docházelo v minulosti k tomu, že mocná hokejová mašinérie drtila efektivně rodiče a děti. Hlavně ty, kteří vyslovili odlišný názor. Sám jsem toho tvrzení dobrým příkladem.

Toto je naopak případ, kdy se rodič odhodlal ke zdrcujícímu útoku proti hokejovým mocným. A byl to prozatím z jeho pohledu útok evidentně úspěšný, alespoň prozatím.

................................................................................

K tomuto tématu posílám jeden pravdivý hokejový příběh, který mi jeho hrdina poslal minulý týden. Asi rok po ukončení kariéry byl znechucen naším hokejem a přestal se o něj zajímat. Dnes vše přebolelo, snaží se jej léčit příkladem, působí jako hokejový trenér.

Věřím, že bude poučný a mnozí se v něm poznají nebo shledají mnoho z dění ve svém klubu:

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


Strana:  1 2   další »
, Dvojí metr? odpovědět
Dohledal jsem článek z doby,kdy se pan Král vyjádřil ke kauze Jaroslava Holíka ohledně úplatku.Doporučuji si přečíst i diskuzi pod článkem.
http://hokej.idnes.cz/uplatky-v-ceskem-hokeji-holik-je-ojedinely-pripad-tvrdi-sef-svazu-pyy-/reprezentace.aspx?c=A100914_103534_fot_reprez_cig
Udělejte si obrázek jak se ten samý člověk vyjadřuje s odstupem času,ke stejnému problému.......
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/215452801100419/obsah/395209-vlastni-gol
, - odpovědět
policie koná. pavouk se začne šířit do nižších klubů a z nich zpět do vyšších. bude v tom mnoho lidí, bezvýznamných i těch známých. bohužel bude těžké sehnat dalšího palaščáka. kdo chce dostat do problémů sám sebe? příklad. ex klub má pět odchovanců 15 jich musí nabrat. 15 tatínků musí uvolnit své syny. jděte do účetnictví těch 15 klubů. někde 0 jinde 50 nebo 150 tisíc. jak to je možné? víme nejsme naivní! dál. první sezona v ex klubu. 5 hráčů it. 40 minut, ostatních 15 jen minutky a sklopené hlavy dolů. za půlroku je těch pět jinde. takže je pravda že agent kterého si tatík zaplatí má nabízí do repre a ačka to nejlepší i dle statistik. repre trénují až do června. takže tu máme pár naučených ale ve skutečnosti polovičních talentů. ty zbývající tatíkové musí bojovat ve dvaceti o jen pár míst kdesi. končí vaše 15 letá cesta hokejem. to už tu bylo vysvětleno mockrát. takže nejste nivní, jen jste si to neprošla. čím více dá bůh vašemu synovi talentu tím více toto pochopíte. už nyní se stala velká věc. díky panu palaščákovi a jeho kameře se šíří strach mezi těmi co na tomto prostředí beztrestně parazitovali. takže bude líp. doufám že vyhodí ty mafiány ze svazu zruší se tabulky předělá registrační řád a bude ještě líp. trochu svobody a hokej půjde nahoru
odpověděl(a)
Svatá pravda. Amen
, ČT Hyde Park odpovědět
Myslím,že tohle stojí za shlédnutí.http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252839638-hyde-park-ct24/215411058080415-hyde-park
odpověděl(a)
Opravdu jen dotaz. Proč se pořád říká, že je to záležitost stará půl roku apod.? Vždyť prvních 250 mu prý dával v r.2011 druhou za rok, takže je to věc stará minimálně dva roky. Nebo v čem je háček?
odpověděl(a)
Protože před půl rokem ho natočil. Jinak bral 2 roky
odpověděl(a)
Jo to je pravda, toho data na videu jsem si všimla až teď 5 Nicméně ani pak není ten půl rok přesný, protože na videu je datum 11.6.2014 a na netu se to objevilo minulou sobotu, takže je to víc než třičtvrtě roku, téměř rok po natočení videa, a pořád platí, že dva roky po celé té kauze!! A proto prostě tomu otci nemohu věřit!!!
Nevěřím, že to MS v tom nehraje roli, jak třeba pan Zacha tady psal, že na to ten otec nemyslel, že se prostě jen cítil podvedený a nemyslel na to, že právě teď začíná MS. Tohle podle mě v tom opravdu velkou roli hraje. Prostě to vypadá hodně dobře připravené. Já na to původní video narazila hned v tu sobotu, ještě před tím, než se to z netu stáhlo. A bylo naprosto jasné, že to není puštěné tak jak to bylo natočené. Střihy tam byly naprosto jasně patrné! Jestli se i pasáže přesouvaly tak jak bylo potřeba už samozřejmě nemůžeme vědět, ale že to video bylo minimálně střihem upravované je naprosto bez debaty. A když si vezmu, že druhou část peněz jim dal v roce 2012, takže už nejpozději v březnu, dubnu 2013 musel mít jasno, že za svoje peníze nedostal to co očekával. Přičemž právě to co očekával mě zaráží nejvíc. Jedna věc je dostat víc pozornosti a šanci, ale druhá věc je, čekat automatické prosazení. Prostě tam mohli být lepší.
Nicméně video je natočeno až rok po tom, co bylo jasné, že dle pana otce Růžička nesplnil očekávání a téměř až další rok po tom zvěřejněno. Krátce po Růžičkově odchodu ze Slávie kde ve 14 sezonách pod jeho trenérským vedením hrála Slávka 13x play off a hned rok po jeho odchodu spadla do první ligy a ani né měsíc před domácím MS. To je prostě příliš mnoho náhod aby člověka prostě nenapadlo, že cílem je hlavně zdiskreditovat Růžičku. Jasně, celou tou aférou vyplývá na povrch víc věcí, než by si hokejové vedení přálo (což je jen a jen dobře), nicméně člověk už pak neví čemu má věřit.
, - odpovědět
Na tyto stránky jsem vstoupil s nadějí nějakého světla pro syna protože odkazovaly na rodičovské odbory. To už syn nemohl hrát. Před tím jsem si ale přečetl o tom koho to má syn za spoluhráče. Díky netu vypukla "Zachománie" jež jsem na tribuně pocítil mnoha dotazy přihlížejících diváků, kteří dokonce nepatřily k ani jednomu mužstvu, který hráč že je Zacha. 8.března 2015 jsem napsal příspěvek o protekci v BTL. Článek byl okamžitě smazán, pan Zacha napsal ostrou reakci, tu si ale vzápětí smazal a následně mi někdo přepsal další příspěvek pod mou hlavičkou. V tu chvíli jsem si řekl že už na tyto stránky nevstoupím. Bylo to ještě před kauzou Růžička. Ta se objevila a já viděl např na seznamu ty vyhrocené reakce fanoušků na onoho otce. Uvědomil jsem si jak manipulovaný je český hokejový fanoušek. Sám jsem si prošel tímto hokejovým hnusem, špatně jsme se synem dopadli,protože jsem to vzal poctivě nikomu neplatil. Při přestupu slyšel věty kupte si syna, my s váma uzavřeme smlouvu (otrokářskou), poslouchal výzvy "nějak se domluvíme" a když jsem nepřispěl do měšců - tak jako plno tatíků, kterým se to taky nelíbilo - stalo se to co je běžné - bylo po zápasech, trénincích.Po hokeji. Nechal jsem se nyní strhnout událostmi a bohužel znovu vstoupil na tento veb. Slíbil jsem nejen panu Zachovi článek. Má 10 stran ale bojím se ho zveřejnit, neb bych mohl dopadnout jako ten otec a jeho syn. Jsem čistý,ale musel bych psát pravdu a to nejde.
Jitko Pavel nebyl spolužákem mého syna, Mojaci syn má ocenění pro nejlepšího hokejistu z mistrovství ČR výběru ročníku krajů, to bylo v jeho cca 14-15 letech. Hrál za liberecký kraj.Bylo to vlastně mužstvo BTL - mladší dorost.
odpověděl(a)
Cena pro nejlepšího hráče mistrovství výběrů čtrnáctiletých už napovídá dost 1
Ale vždyť píšete, že jste nikdy neplatil, tak přece nemůžete dopadnout jako ten otec. Navíc už kluk nehraje, tak co vám ještě můžou udělat? Asi jsem pořád ještě naivní, asi si pořád nedokážu představit co všechno se může za zavřenýma dveřma dít.
Upřímně pomalu začínám měnit názor ohledně kauzy Růžička. I když pořád si myslím, že i kdyby to opravdu bylo tak jak to vypadá, tak ale pořád, viník ani zdaleka není jen Růžička. Růžička by potom byl opět jen jeden z mnoha, který využívá běžných praktit s tichým souhlasem čshl. Protože nikdo mi nevymluví, že nejvyšší vedení o tom všem neví.
Po přečtení mnoha názorů ze všech možných stran, například tenhle článek je hezký
http://www.orlici.cz/?p=8822
to všechno vlastně velmi úzce souvisí právě s nedávno propíranýma "tabulkama". Jak jsem taky někde četla někde při nějaké kontrole či co to, se zjistilo, že odstupné za hráče je pro kluby jako takové co se financí týče vpodstatě naprosto zanedbatelné a zdaleka na tom nestojí existence klubů. Takže proč na tom tak trvají?? A do toho právě vstupuje kauza Růžička a začíná se to vše dále poodhalovat. Kdyby nebylo odstupné, nikdy by nikdo nikde nemusel platit za nadstandardní péči, protože kdyby nebyl spokojen prostě by šel jinam. Takže se prostě opět a znovu vracíme k tabulkám a proč si je celý hokejový orgán tak brání!!
odpověděl(a)
Táto: Vašim slovům rozumím. Když už jste ale jednou řekl "A", tak by mělo následovat "B". Nevím čeho se v současné situaci když Váš syn je již mimo hokej bojíte. Pokud je vše co jste popisoval pravdou tak ven s tím. Ne pro senzaci. Ne pro pomstu. Ale proto, aby to byl další pověstný hřebíček. A taky proto, protože jednou budete třeba mít vnuka a co když se bude chtít věnovat hokeji? Chcete si to zopakovat?
odpověděl(a)
Jitko celé vedení čslh o tom ví, to si buďte jistá. Já jsem jim poslal dopis kde jsem na svém příkladu a konkrétních událostech představil co to znamená být registrován, tabulky a protekce. Výsledek byl zřejmý zničení talentovaného kluka. Řešil to Lener společně s Králem a Přerostem. Po čtyřech měsících mi pan Lener zdělil že ho to nezajímá. Mailovou komunikaci s ním mám uschovanou! Ta komunikace proběhla řekněme že někde před třemi roky. Jsem na stránkách pana Zachy - taky zajímavý článek by se našel, no ale nechme to být. Srdcař Růžička nikdy neopustí Slavii. Ha ha. Stačilo místo od kamarádů ze svazu, Slavie je ukradená hlavně prachy a teď ještě přivýdělek v Chomutově. Projděte si Růžičkovu cesu od cca 5 let zpátky po dnešek. Žádné srdce, ale prachy, prachy.
odpověděl(a)
No jak říkám. Vinit jen Růžičku je taky celkem zcestné. Pokud to je tak jak se všude pořád ozývá, že o těchto praktikách ví všichni, celé vedení, tak proč se kamenuje jen Růžička? V tom případě to tak asi funguje ve všech extraligových klubech a praktikuje to asi mnohem víc trenérů. A pořád platí, že si počkám až jak to dopadne. Pořád tu je ta možnost, že to má mnohem více vrstev, že výsledek bude překvapivý. Ta naprosto logická návaznost na tabulky tu je, ale otazníků je tam mnoho. Slávka po 21 letech klesá, což za Růžičky nehrozilo. Rozešli se ve zlém. Proč? Dovedu si představit, že třeba Růžička byl tlačen do něčeho co už nechtěl dělat, ale mluvit o tom nechce ze stejných důvodů proč se vy bojíte jít do toho otevřeného boje s Goliášem. Je to obrovská mašinérie, která ví jak se bránit. Třeba jsem naivní, ale těch možností a variant je tu tolik, že třeba bude Růžička nakonec "skoro" nevinný. Každé video se dá upravit, sestříhat.
, Taky pecka odpovědět
Čím dál tím lepší ....

https://www.youtube.com/watch?v=pv8OpuSv-18
, Jak na tom bude Růža odpovědět
Tady je docela dobře popsané, jak na tom asi bude:

http://leopold-cerny.blog.ihned.cz/c1-63865170-ruzicka-v-ofsajdu

Takto se Král stal šaškem. Tím že to reší PČR, to konečně dostalo ten správný nádech :-)
, tabulka odpovědět
Ještě na vysvětlenou. To číslo je minihokej třetí třída. Tady se dají hráči jakž takž rovnocenně porovnat. Toto je syn: 56 zápasů /231 gólů. A toto je spoluhráč a spolusedící se synem v jedné školní lavici: 30 zápasů/ 15 gólů. Co je na tom zajímavého? Syn měl v šestnácti po hokeji, ať jsem se snažil sebevíc. Ten druhý je reprezentantem U20 a hráčem hrajícím za mořem. A tatínek tohoto hráče je hlavní osobou při ničení mého syna.
odpověděl(a)
to tata: pokud už jste zašel takhle daleko a evidentně vás trápí jak váš syn dopadl, měl byste napsat svůj a synův příběh mnohem podrobněji. Takhle totiž každého napadnou dvě možné varianty:
1.) syn byl hokejistou s určitým potenciálem, ale různé machinace a zákulisní jednání ostatních rodičů potažmo trenérů ubíjelo jeho talent až skončil úplně,
2.) syn sice byl ve třetí třídě díky předčasnému fyzickému či sportovnímu vývoji jasně nejlepší, ale ve sportu všeobecně tyto roky nic neznamenají. Skutečný potenciál se ukáže až mnohem později a váš syn prostě zůstal stát a ostatní ho přeskočili.

Nenutím vás zveřejňovat váš příběh, ale vidím spousty kluků a jejich rodičů jak v dětském věku jsou nadšeni ze svých synů, kteří na hřišti (i díky jejich nenápadné podpoře) vynikají. Ale je třeba si uvědomit, že prostě existuje faktor X, který dokáže udělat i z těch průměrných dětských hráčů (spoluhráč vašeho syna) budoucí hvězdy v daném sportu. A věřte, že dobře vím o čem mluvím.

Proto by mě osobně zajímal váš příběh, ne z hlediska nářků nad nespravedlivým světem, ale z hlediska skutečné výkonnosti vašeho syna. Skutečné, nikoliv číselné.
odpověděl(a)
Nechci být ošklivá, ale statistika ze třetí třídy vůbec o ničem nevypovídá a naopak hráči se ve třetí třídě právě ještě srovnávat nedají vůbec. Někdo v té době hraje hokej už 4, 5 let, jiný třeba teprve rok. Navíc někoho to opravdu chytí později a jiný naopak později začne lumpačit. Čím vyšší třída tím objektivnější a spravedlivější porovnání. A jen tak pro zajímavost. Z toho popisu spolužáka by se dalo říct, že mluvíte o Pavlu Zachovi, ale ten to není, že? Protože Pavel ve třetí třídě v Liberci přece nehrál.
, čísla odpovědět
Vyhozen ve starším dorostu. Uvědomte si pokud nemáte známé, protekci, pokud nezaplatíte dobrého agenta či neplatíte tak jako v tom videu prostě už neprolezete výš. I kdyby vaše děti měli čísla z říše snů. Vyhozen - normálně. Jeden den dá v mistráku nějaké body druhý den mu řeknou už nechoď. Tam je přeci pět protěžovaných dětí, mají 45 minut. To že už Váš kluk nikde nemůže hrát ani trénovat nikoho nezajímá. Synova smůla byla ta, že jsem v tomhle prostě nejel. Čísla opravdu nikoho nezajímají a jestli váš kluk už nemůže nikde hrát, taky ne. Byl jsem naivní, že jsem věřil těm číslům. Proto je smutné číst diskuze, které toho otce odsuzují. Fanoušci, naopak měli by jste být rádi, že někdo našel odvahu. On přeci tímto krokem neskutečně pomáhá Vám všem rodičům i fanouškům českého hokeje. Jitko článek jsem slíbil už panu Zachovi, jen opravdu musím moc zvážit co zveřejním. Nechci se v tom pekelným kotli právních sporů uvařit. Nato je život moc krátký.
odpověděl(a)
Možná tato varianta by byla pro lidi čitelnější - ale je to jen fikce možného zcénáře.

"Jo jen škoda, že neřekl ano byl jsem požádán o úplatek, tehdy jsem cítil, že jsem němel na vybranou. Po dvou letech jsem zjistil jakou jsem udělal chybu a rozhodl jsem vše zveřejnit. Pan XXXX ublížil našemu dítěti, já díky němu spáchal trestný čin, lituji toho. Ale národ má právo vědět, jak to funguje v hokeji a jak se dnes vychovávají děti. Svůj trest já jsem připravený přijmout. Je ho připraveý přijmout i XXXXX za osudy mnoha rodin, které zničil a rodičů, které donutil dát úplatek?"

Názor:
Takto se otec snaží si vyřídit účty s pane XXXX a vyhnout se trestnímu řízení. Ano, vysvětlil jak to chodí v hokeji. Je první co to napsal veřejně. Jenže poskytnutí peněz oproti výhodě, která není běžně dostupná pro všechny je prostě jen zas úplatkem. A lidi ho berou jako úplatkáře, který si hraje na svatého a tudíž vyčůraného. Pokud by dítě hrálo podle jeho představ, nikdy by video nevzniklo a tento kšeft by frčel jak nadrátku dál. Díky tomu jak to dělá má dost lidí pochybnosti o celé kauze.

I tak je celá kauza jasná, když si to člověk vše přečte. Korupčníci tam jsou 3 a ti patří před soud. Pan XXX by měl dostat zákaz činnosti na dost dlouho. Možná pak se hokej trošku posune k lepšímu.
, Rektální alpinismus odpovědět
Nejlepsi jsou pravé ti rodiče, kteří toto praktikuji, klobasky v kutlochu, hokejky odvážeji masivně na jiný zimak, vše pro trenéry i kdyby to trénoval sám ďábel, hlavne, ze synek hraje, přesto, ze tam jsou lepsi beci i z mladších ročníku. Je to směšné, jelikož většinou tito dotyční zpravidla nikdy nesportovali, ale rektální alpinismus ovládají dokonale a ti, co někdy sportovali a své ratolesti vedou správným směrem, tak bohužel nemají šanci, jelikož v onom otvoru je dávno obsazeno.
S těmi sexuálními naturaliemi nejsme také daleko od pravdy.
Hnus, hnus a zase jenom hnus.
Sporu zdar a rektální mu alpinismu zvlášť.
, je to všude odpovědět
V celé společnosti a tedy i ve sportu. Protekce, kamarádíčkování, úplatky...a to nejen penězi, ale i naturální a dokonce i tkzv. zážitkové, které poskytují trenérům některé maminy. Na zimáku o tom všichni ví, včetně hráčů, ale všichni mlčí. 6
, Ruzicka Kral odpovědět
Zda se mi jasne, ze v tom meli system - jak ty penize z rodicu dostat.

Dela to na me dojem, ze je to rozsirena praxe v ceskem hokeji - rict si o dar nebo sex pro trenera.

Celkem si Vazim toho otce, ze stim vysel ven. To, ze se to stalo v tuto nejmene vhodnou dobu pro cesky hokej, je proste dane pohybem ve spolecnosti. Mysl lidi se postupne posouva z ovci do demokraticky smyslejicich obcanu. Uz si proste najdou lidi, ktery to obecne ' tak to proste je, kdo neda trenerovi nehraje' lidi nechteji nechat libit a vzeprou se (tim myslim kauzu Holika, pana Zachu a jeho kritiku trenera 20tek a dalsi).

CSLH a pan Kral si za to muzou sami o tehle praxi vedi moc dobre a nic s tim nedelaji a kdyz stim nekdo prijde, tak je za bonzaka, kazisveta a debila.

Je mi jedno jestli odvolaji Ruzicku nebo bude trenovat dalsi roky. Preci jenom tomu rozumi. Nejhorsi je prezident Kral moc dobre vi, jak to v klubech chodi, ale nic s tim nedela a jak se zda z jeho vyjadreni delat nebude. Dalsi kauzi casem prijdou, protoze si to vice lidi -rodicu nenecha libit. CSLH to tezky komunismus a boj s komunismem je na dlouho. Tohle je na 20 let minimalne.

Drzim palce Vsem rodicum, kteri se o tom otevrene vyjadruji, mluvi atd. Cilem neni odstavit toho nebo onoho trenera ale prinutit je aby se techto praktik vzdali a timm se nastavilo ferovejsi prostredi.
, Růžička - odstupné odpovědět
Ještě jeden postřeh z celé kauzy Růžička. Současný repre trenér na videu p. Palaščáka mluví jasnou řečí: ´Uvědomujete si, že by NIKDE nehrál?´ Čili přeloženo do normální řeči: pokud by starej Palaščák nevyplatil 500 na ruku mohl by taky zaplatit tabulkové odstupné třeba i 1x takové.
Mají to kluci výborně ošéfované a není dávno doba, kdy se všechny kluby postavily na stranu Krále a nutnosti tabulkového odstupného. Tady je první vlaštovka jak se tabulkové odstupné v praxi nechutně zneužívá.
odpověděl(a)
Ano, to je vyborny postreh. Mohl jej za 500.000 vykoupit sam a hledat mu jine angazma nebo dat 250.000 na ruku a spolehnout se, ze to bude mit u "Vladi" dobre a klukovi neco najde, kdyby to nebylo na extraligu. To by ovsem nebyl "Vlada", kdyby ho nenatah jeste o jeden rok navic za tech druhych 250.000. To by tak hralo, aby tam nechal tu castku jen tak lezet na zemi, kdyz je fotr ochotnej topit...
, fanoušku odpovědět
Já jsem si celým tímto hokejovým prostředím prošel, se vším všudy. S úplatky protekcí šikanou syna. Dřel jsem ve dvou zaměstnáních, dal jen přímo na hokejové výdaje přes milión kč. Zkušenosti mám z více klubů. Trochu taky ze Slávie. Tento hokejový hnus se táhne od Aše po Ostravu. Tomu otcovy bych dal vyznamenání za odvahu, né za snahu o protekci. V roce 2011 jsem napsal dopis o protekci, úplatcích a šikaně do ČT. Odpověď : to se někdy stává. Slyšel jsi někdy že by ČT o tom mluvila. NE. Jen to kreje. Poslal jsem to panu Lenerovi na svaz. Po čtyřech měsících slibů mi zdělil: Mě už to nezajímá. To už syn nehrál. Jinak:53 zápasů/237 gólů, 500 zápasů za sebou dal gól, z mistrovství ČR výběrů krajů cena pro nejlepšího hráče, 7 sezon nejlepší hráč týmu v gólech a kan bodování, vyhozen z Liberce zrovna vedl produktivitu týmu - na jeho místo nastoupil pavel zacha. Přes velkou snahu nám rezly brusle v tašce.
odpověděl(a)
To jsou obdivuhodná čísla. Cloumá mnou zvědavost jak se ten chlapec jmenuje. Především to číslo 237 gólů za 53 zápasů. Je poměrně důležité ve které třídě se právě toto podařilo. A co znamená to VYHOZEN z Liberce? To že hráči chtějí měnit týmy a třeba na to nemají finance je známo, ale že by se vyhazovali?? V žákovských, potažmo mládežnických kategoriích?
, - odpovědět
Zásadní problem ve sportu jako takovem je, ze zkratka
Chybějí peníze na rozvoj mládeže ze státního rozpočtu a jejich zpětná kontrola na co byly využity.
Tento fatální nedostatek financí, jelikoz ty peníze v podstatě
Jsou, ale jsou rozkradeny státními úředníky, dává zelenou teto sedě ekonomice o ve sportu.
Dam ti peníze na něco, očekávám protisluzbu bez ohledu na soudnost a výkonnost.
Bohužel i ti komunisti více v minulosti podporovali sport, my jako národ
Jsme bezpečně věřili Sazce a jejímu někdejšímu představiteli a jak to dopadlo?
Všichni víme.
Opravdu pokud budou nuceni šéfové klubu spoléhat na sponzorské
Peníze a různé služby a sluzbicky dej se vule bozi. Mnozí se daji koupit i za klobasu.
Hrůzostrašné. Uz raději končím, jelikoz jsem prave na obědě a nerad bych se pozvracel.
odpověděl(a)
No, ale Růža jich zrovna málo neměl, aby musel brát do kapsičky :-), nebo do osobního trezůrku :-).
, A co ten otec??? odpovědět
To je docela zajímavé. Od počátku celé kauzy jsem hlavního viníka viděla v otci. V člověku, který si myslí, že jen proto, že je dost movitý může synáčka protlačit někam na co asi výkonnostně nestačí. A plno kluků, jejichž rodiče peníze nemají, pak bude kvůli takovému „borečkovi“ leštit lavičku. Dokonce jsem Růžičkovi fandila, že se uplatit nenechal. Původní verze videa vyznívala tak, že přijal peníze na rekonstrukci kabin a otci slíbil tréninky a né že ho v týmu prosadí. Jak se kauza vyvíjí a na povrch vyplouvají další a další informace, je jasné, že Růžička nebude bez viny a upřímně jsem hodně zklamaná, i přesto, že Růžička nikdy nebyl vyloženě můj oblíbenec, právě pro svůj poněkud „bodrý“ přístup k lidem, ale já si přece jen počkám až padne „rozsudek“ než začnu pana trenéra kamenovat.
Nicméně, že ten vykutálený otec šel za Růžičkou s jednoznačným úmyslem, je víc než zřejmé, jinak by žádná kauza ani nebyla a hodně mě překvapuje, že jeho jednáním se nikdo nezabývá!! Pokud budou takoví lidé co si myslí, že si za peníze koupí vše, tak se vždy najde i někdo kdo na tu hru přistoupí. Není větší viník právě ten kdo úplatek nabízí???
Samozřejmě, že rodiče mohou svůj klub sponzorovat, ale když za to předpokládají nebo dokonce vyžadují výhody v podobě upřednostnění svých ratolestí před šikovnějšími dětmi, tak je to přece hodně v nepořádku?! A že tohle ten otec vyžadoval bylo z původního znění videa naprosto zřejmé. Dokonce i pár dní poté, normálně prohlašoval, že za své peníze požadoval normální protislužbu. Normální!!!! TO je ten hlavní problém! Že podle něj je tohle normální!!!
odpověděl(a)
Jitko, neuniklo Vam, ze iniciatorem byla v tomto pripade dvojice "Vlada" & Moucek? Co udelate, az bude synovi v juniorce 20, budete vedet, ze neni uplne top, ale i takovi hraci leckdy pokracuji v kariere, budete vedet z okoli, ze se to tak delava, budete mit dost penez a nekdo Vam v okamziku rozhodovani o budoucnosti Vaseho ditete nabidne, ze by to "takhle" slo? To je silne dilema a z toho prave ona dvojice vytecniku tezila. Takze pro me je jednoznacne tim hlavnim darebakem "Vlada", ktery zneuzival brutalnim zpusobem nouze jinych.
odpověděl(a)
Dobře Jitko - dobrý příspěvek. A je to tak, naprosto souhlasím
odpověděl(a)
Paní Jitko, určitě máte pravdu, že nabízení úplatku je zavrženíhodná praxe, která se děje v této republice denně a to nejen ve sportu. Nicméně, zkuste se podívat na tento konkrétní případ i trochu z jiné stránky, než že otec podnikatel si myslí že uplatí všechno a všechny.

Pokud vím tak otec otevřeně prohlásil, že nikdy neuznával nabízení úplatku v hokeji. Ovšem naznačuje, že v případě Slavie byla v té době nastavena situace tak, že za sponzorský dar byl Růžička ochotný věnovat se danému hráči nad rámec. Dokonce pokud by na to kluk měl, mohl mu zařídit místo v prvním týmu. Tyto vyjádření zní naprosto logicky vzhledem k tomu kolik šancí dostávali mladí hráči ve Slavii pod vedením Růžičky. Palaščákův syn patřil mezi nadějné hokejisty a určitě to nebylo nějaké kopyto, ale kluk s předpoklady stát se ligovým hokejistou. Je téměř jisté, že toto se dělo i u jiných hráčů a zřejmě u většiny, ne-li u všech co prošli Slavií. Mnoho se toho i napovídalo o mladém Hertlovi a jeho schopných rodičích.

Nedělejte si iluze, že úplatky ve sportu (fotbal,hokej) jsou nabízeny ze strany rodičů. Z 99% si o to trenér potažmo klub řekne sám. Z vlastní zkušenosti dobře vím jak otec současného skvělého ligového fotbalisty, nechápal proč jeho kluk nehraje v žákovských zápasech a klukovi nadával, že se na tréninkách ulívá. Dokud za půl roku nepřišel trenér s nabídkou, že kluka teda nechá hrát , ale za peníze – lépe řečeno za dost velkou sumu peněz. A kluk teda hraje doteď. Na rozdíl od mladýho Palaščáka, který prostě doplail na to, že otec sypal málo.
odpověděl(a)
TO dubbuk: No toto je tvrzení, které se objevilo až postupem času a kterému tedy zatím, dokud se to neprokáže nevěřím. Už jen proto, že kdyby opravdu iniciátory byly Růža s tím Moučkou, tak mě hodně překvapuje, proč tohle ten otec nevytáhl, když tajně natáčel? Očividně byl na to "natáčení" připravený aby tam zaznělo to co potřeboval, tak proč tam třeba jen on sám toto neřekl??!! Proč použil větu, "dal jsem Vám peníze" proč v tom videu tedy přímo neřekl "chtěl jste po mě". Myslím si, že proto, že nemoh, protože kdyby tohle řekl, tak po něm Růža skočí. Ale jak říkám, to se možná dozvíme až časem. Zatím je to tvrzení proti tvrzení.
To je přesně ono! Nad ničím takovým bych nikdy neuvažovala!!! Prostě bude hrát to na co bude mít a hotovo. To už je právě na těch rodičích zda jsou dostatečně rozumní, čestní a schopni se vypořádat s tím, že to prostě nebude tak jak o tom snili. Ale mezi rodiči je právě dost bohatých nabubřenců, kteří žijí v úplně "jiném" světě. Kteří už úplně ztratili soudnost co je ještě etické a co už ne! Kdoví jestli tihle lidé to slovo ETIKA, vůbec znají!??
odpověděl(a)
TO Mojac-II: Jak říkám ten otec na mě nepůsobí ani trošičku důvěryhodně, takže opravdu počkám. Iluze si už nedělám a jak říkám, Růža nebude bez viny, ale pokud je to tak jak píšete, tak by to ale nebyl JEN Růžička, kdo by byl viníkem, ale celá Slávie a všichni další kdo to takto provozuje.
A další věc, pokud by ta dohoda byla jak říkáte, že se mu bude za ty peníze VĚNOVAT, tak tím ale zase není řečeno, že se prosadí. Možná se mu věnoval, ale byli tam lepší. Tak je to zase o tom, že otcův předpoklad byl úplně jiný.
Ale vůbec!! Je to špatně!!! Peníze, peníze, peníze!! Jestli je to běžná praxe, je to všechno na houby!!
, Odpověd panu Zachovi odpovědět
Pane Zacho,

Na Vás si nejvice cením toho, jak umíte hájit své zájmy a svou pravdu.
Víte, nejsem stádo, jak o nem píšete. Jsem poměrně vzdělaný člověk civilního zivota a myslím,
Ze dokáži filtrovat a oddělovat věci podstatne a jak Vy píšete pokrytecke.
Pokud bych mel přijmout Vasi teorii, ze každy někdy udělá chybu a neni potreba jakkoliv lincovat onoho dotyčného, byď možna spousta talentovanejsich kluků, dle tohoto klíče bohužel přestalo s hokejem, ci jiným sportem, jelikoz jejich rodiče bud nemeli dostatek finančních zdrojů na tyto obecně platne praktiky ve sportu obecně nebo zkratka na to nemeli žaludek, tak mi dovolte ne patřičný příměr, ze ve své době take lidé milovali např. Armstronga nez mu našli dopingový nález atd. Nechci sem zatahovat politicke figury, ktere ve své době take mely různé národy za své miláčky a jak to dopadlo...
To, ze se dnes ve sportu obecne ztrácejí peníze na úkor mládeže, pro kterou jsou určeny, hokejky se prodávají pod rukou na jiných zimacich, nez kterym je určeno atd. atd. To považujete za pokrytecke?
Vy jste byl vždy ten, ktery to kritizoval a nyni ve své podstate tím, jak se vyjadřujete v těchto posledních článcích to hodláte vse zaměstnat pod koberec?
Buďte a zůstaňte charakterni, jinak, jak píšete velmi správně, ja uz jsem z tohoto B.....U odešel,
jelikoz mi zo všechno žaludek nebral.
icon odpověděl(a)
Tak ještě to zkusím upřesnit jinak a pak už musím letět. Jsem ten poslední, který by to zametal pod koberec, mnoho let bojuji proti všemu, o čem píšete. Když někdo přestoupí zákon, tak by měl dostat trest. Za morální prohřešek morální adekvátní trest. Nejsem zastáncem toho jej ještě zmlátit a ponížit nádavkem. O to mi jde. O tu formu a míru. Svoji pravdu se snažím hájit, snažím se, aby se co nejvíc blížila té skutečné a reálné pravdě - to už se dostávám do filozofické roviny. O svých zájmech - nevím, jaké jsou vlastně moje zájmy. Protěžuji syna? Má skvělou pozici na svazu a v národních týmech? Asi ne, že?
Celý život kolem slýchám, že jej protěžuji, ale on se dokázal prosadit i v hodnocení profíku - scoutů ze zámoří, takže asi o žádné protěžování nikdy nešlo. Prostě patřil tam, kde hrál a když ne, chtěl jsem odejít jinam, kde to vidí reálně - na to snad mám právo a tohle právo chci roky úplně pro všechny jako hlavní obranu poroti tomu všemu, proti čemu bojujeme.
odpověděl(a)
Pane Zacho, jako právník by jste ale měl vědět, že Růžička není čistý. Vždyť to co uvedl on a jeho advokát je absolutní nesmysl v realitě neproveditelný. Tím se min. morálně usvědčil. Pokud bude justice fungovat, tak nemůže utéci trestu.

Větší ostudu hokeji nemohl udělat. Palasčák je jen zhrzený otec, ale Růžička byl ikona hokeje, která má jít vzorem a ne brát 2x250.000,-Kč bez dokladu do kaspičky.
, Růžička odpovědět
Případ Růžička je hlavně zrcadlem nastaveným pro nás pro všechny, kteří se kolem sportu motáme.
Všude v civilizovaném světě můžete být mistr v čemkoliv, ale pokud nemáte v sobě základy elementární slušnosti a úcty k lidem nemůžete být mezi lidmi uznávanou osobností.
V Česku je to ale možné.
Ne jenom na příkladu Vladimíra Růžičky, ale i u vysokých fotbalových funkcionářů dokonce i u těch nejvyšších politiků je dobře patrné, kde je úroveň tohoto národa čili nás všech.
Všude na celém světě žijí Růžičkové, Zemani, Berbrové či Peltové, ale pouze v Česku a některých rozvojových zemí v Africe jsou tito lidé na důležitých společenských funkcích.
Toto je jasná ukázka čeho si lidé v této části Evropy váží a co považují za přínosné a důležité.
Nikoliv Růžičkovi, ale nám všem se směje celý svět.
, Absurdita odpovědět
Pane Zacho,

Víte, spousta lidi prave ty základní věci dávno pochopila. Ve mnoha pripadech mate pravdu a souhlasím s tim, ale v mnoha pripadech také ne. Je to Vas postoj. Voláte po dialogu a kdyz přijde na konfrontační rétoriku, tak raději smazete a vydáváte onen příspěvek za nadávani. Což je pochopitelně nesmysl, nikdo Vam jediným slůvkem nenadaval, jenom konstatoval skutečnost
z Vašich článku. Prosim tedy Vas, nematte veřejnost a nemystifikujte ji.
Obecně se tomu říká, kam vítr, tam plast.
Chápu, ze PR je velmi dulezita, ale kdyz jste tim charakternim zastáncem životní a hlavne hokejove etiky, nedělejte prosim opak, který potom sám kritizujete.
Také dekuji za pochopeni základních věci.
odpověděl(a)
Ano velmi správně napsaný příspěvek. Potvrzuji podle vlastních zkušeností z Liberce.
Pane Zacha, článek který jsem Vám tu slíbil i se zveřejněním jména je na světě. Chybí poslední krok - bohužel nechci dopadnout jako otec co zveřejnil video. Za Růžičku ruku do ohně nedávejte. Je mi na nic z reprezentantů kteří se za něho postavili. Situaci tatínka který zveřejnil video plně chápu. Asi by bylo dobré navrhnout ho na státní vyznamenání.
icon odpověděl(a)
Mě vůbec nevadí věcná konfrontační rétorika. Toco mi vadí jsou ataky lidí, kteří vědí mnohem lépe než já sám, co dělám, co tím jednáním sleduji a jak je to všechno pokrytecké. Přitom to není pravda, pouze dojem těch, kteří na věci mají nějaký svůj soukromý názor nebo přesvědčení, ale k tomu málo a nekvalitních informací.
Na kauze se mi nelíbí ten stádový efekt, když ze dne na den uděláme z miláčka národa lumpa a ničemu. To je vše, často je mezi tím docela malý prostor. Takže když si tady budu číst, co že jsem to za ničemu, nemusím to tolerovat. Považuji to za své právo na prostoru, který vytvářím pro ostatní veřejnost. Nepodsouvejte mi tady, že se Růžičky zastávám z důvodu co kdybych jej potřeboval. Vás napadá, jak bych ho tak asi mohl potřebovat? Mě tedy ne. A já se jej ani nezastávám, pouze se snažím vidět dobré i slabé stránky. Má je každý, netvařme se, že se na každého nedá něco najít. Jde mi o to, aby to bylo důstojné a ne aby se skládaly písničky na někoho, kdo je momentálně dole.
icon odpověděl(a)
Pro tatu. Růžičky se vůbec nezastávám. Jde mi jen o formu a míru, kterou se vůči němu vyjadřujeme. Stejně jsem to viděl i s Jaroslavem Holíkem. Oba udělali chybu, jednoho potopili hokejoví bosové, protože je neustále kritizoval. Druhého potopil jeden rodič. Ale stále je třeba si vážit toho dobrého, co vykonali pro náš hokej a čím nás všechny obdarovali. To bych oddělil od té ostatní činnosti, která samozřejmě čest jménu nedělá a která svědčí o tom, co se v našem sportu děje. Proto žádám minimum, obranu rodičů a dětí v podobě možnosti takové prostředí v případě nutnosti svobodně opustit volně a kdykoliv. Tohle jedině může být hlavní zbraň proti současnému B.....U!!!
odpověděl(a)
pro Tatu:
Tak píšete, že tatínka by bylo třeba navrhnout na státní vyznamenání? Jste hlupák? Ve finále se sám udal, že dal úplatek což se rovná trestný čin!!! Nebo ne? To je přesně ono. Tatínek je podnikatel, má prachy, tak si myslí, že pro mladého si koupí místo v základní sestavě extraligy i když na to dle slov Růžičky nemá. Nechápu, jak můžete fandit tomu tatínkovi. Růžička udělal dle všeho chybu, ale bůh ví jak to je. Slavia se od všeho dostancuje. Proč? Protože se ve zlém rozešli a budou dělat vše proto, aby to odskákal. Tvrzení že nemaní žádný trezor na Slavii??? Že by v takovém institutu neměli trezor??? No nic. to jedno. Růža je top trenér a fandím mu. A at se to líbí nebo nelíbí, tak mu přeji at to vše dopadne v jeho prospěch. Myslím si, že nemá zapotřebí brát nějaké úplatky. Zde by si hlavně všichni měli ukazovat na toho otce, který asi normálně rozdává úplatky.
odpověděl(a)
to fanoušek: ukázat by se mělo nejen na otce, ale i na Růžičku. Ačkoliv top trenér jak píšete, taky člověk - primitiv se vším co k tomuto označení přináleží. Na place se to dá ještě tolerovat, ale při výchově mládeže, při reprezentaci? To už je na zváženou.
Aby nedošlo k omylu: Vladimír Růžička je bývalý fantastický hráč a trenér s neskutečným citem na hráče. Ale jako každý tak i on potřebuje v životě určité mantinely. Toto si musí i on uvědomit a myslím, že si to dnes uvědomuje setsakra dostatečně. Každopádně se nezastávám ani otce, ani Růžičky. Oba jsou směšné figurky celého toho divadla.
odpověděl(a)
Oba jsou špatní. Ale z pohledu sportu jsem rád, že otec natřel sebe, aby potopil Růžu. Ono jim nějak velký trest nehorzí, ale morálně Otec je bezvýznamý podnikatel, ale Růža byl vzor tisíců dětí a reprezentoval nás všechny. Takže jsem rád, že Otec to zveřejnil a pevně věřím, že půjdou ke dnu oba a Růžička z protředí hokeje zmizí.

Támhle klika někdo udá, že chtěl prodaj bezvýznamný zápas a svaz mu dá na 1 rok stopku. Tady růžu usvědčí, že vzal 500, poskytl výhodu (byť to byl jen trénink se Slávii a zařazení do 1 ligy), pořád je to výhoda i když ho nenechal hrát za Slavii. Kdo ví, třena zaplatil málo, nebo jiní více.
icon , - odpovědět
Žádám přispěvatele, aby se vyjadřovali slušně, nemám potřebu si tady nechat nadávat. Děkuji za pochopení, jestli tedy jsou někteří jedinci schopni pochopit základní věci.
icon , - odpovědět
Vážení, prosím Vás o to, abyste zde neútočili na kouče Růžičku. My máme hroznou vlastnost, že někoho uctíváme a pak, když se něco zvrtne, do něj týmově kopeme. Já mu nepřeji nic špatného a je mi smutno z toho, co se děje. Český hokej trpí. Samozřejmě si o to mocipáni svojí nekonečnou nabubřelostí a nekomunikativností roky koledovali, přesto je mi z toho smutno a určitě bych nechtěl křepčit nad neštěstím druhého, který k našemu hokeji patří a moc pro něj udělal. Díky za pochopení, věřím, že mi rozumíte a že to nemusím dál rozvádět.
odpověděl(a)
PZ, nezlobte se, ale já za to nemohu že Růžička udělal ze sebe blba před celým národem a teď se nám smějí po celém světě. Já tedy nikomu nikdy nenabízel 500.000,-Kč, také jsem nikdy bez dokladu takovou částku nepřijal za protislužbu.

Strana:  1 2   další »

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

trenink4.11.jpg

Reklama