Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

požadavek - transparentnost financování mládežnického hokeje

 

Viděli jsme poslední vystoupení českého týmu na MS dvacítek v Kanadě. Pro fanoušky možná další zklamání, pro nás, kteří český mládežnický hokej dobře známe, jen další potvrzení existující reality.

Svaz se vydal chybným směrem, akademie nefungují. Fungují už řadu let, k odpovědnosti se prozatím nikdo nepřihlásil. Vůbec nechápu, co tam stále dělá ve vrcholné funkci třeba M. Přerost. Tito lidé přece nic nového nepřinesou. Svoje už předvedli, současná koncepce nefunguje. Česká cesta nevede k dosažení úrovně, která by mohla úspěšně konkurovat ostatním zemím. Část dobrých myšlenek a věci je zdevastována další částí projektů, které nemohou přinést potřebné změny.

Žalostně chybí odvaha nebo vůbec ochota sáhnout do problémů, které svírají český mládežnický hokej, jako jsou tabulky, přestupní řád, smlouvy předkládané nezletilým dětem.

Ale jednou z hlavních příčin existujících problémů se ztrátou naší konkurenceschopnosti je kromě chybné koncepce i hospodaření klubů a jeho netransparentnost. Zkusili jste se někde v klubu dopídit k celkovému ročnímu rozpočtu mládeže?

Mám pocit, že ani Pentagon někde není tak pečlivě hlídán a střežen, jako tyto údaje v některých klubech. Když se k těm údajům dopracujete, pochopíte proč.

Netvrdím, že je to všude, určitě existují kluby, kde je vše naprosto v lati. Ale když jsou některé údaje o hospodaření obtížně přístupné, vytváří to právem podezření.

Domnívám se, že je právem každého rodiče, občana i politika, mít přístup k těmto informacím. Tím spíš, pokud jsou kluby částečně financovány z veřejných zdrojů. Ta kontrola je nejen právem, měla by být i povinností poskytovatele těchto veřejných finančních prostředků.

Proto bych rád otevřel diskusi na toto téma. Hovoří se o nedostatku peněz v mládežnickém sportu. To je jistě pravda, ale je třeba důsledně kontrolovat i hospodaření s těmi penězi, které to této oblasti přicházejí.

Pokud máte nějaké poznatky, pochybnosti nebo informace z vašeho okolí, připojte je prosím do diskuse nebo na e-mail:pazacha@email.cz

K tomuto článku mě inspiroval včerejší dopis rodiče, který připojuji níže. Pouze jsem na jeho žádost nepoužil pasáže, kde se objevovaly jména a další konkrétní údaje.

....................................................................................................................

 

Dobrý den Pavle,

někde jsem ve Vašem článku četl, že jste se pokoušel zmapovat financování mládeže ohledně členských příspěvků v různých klubech. Jde mi o to, že bych se chtěl trochu zorientovat i v našem klubu, protože pořád slyším, že je málo peněz, že vlastně máme malé  příspěvky atd. Zjistil jsem že u mládeže je 250 dětí a platíme 12 tisíc za rok.

Do toho ještě město přispívá 5 mil. za rok do mládeže, neplatíme ani pronájem ZS, jeho provoz platí město 12 mil/rok.

Mám i další čísla a nyní si zjišťuji, co všechno stojí v klubu.  Potřebuji zjistit opravdu jak to je. Kdyby to aspoň bylo někde vidět a pro ty kluky se dělalo něco buď na zimáku nebo i mimo něj, ale tady není nic. Jediná plocha na střelbu bez rozcvičovny, tělocvičny, regenerace. Prostě nic.

Ano, pár trenérů se snaží, ale to je málo.

Funguje to tak, že nevidíte ani vyúčtování sezony, prostě nic. Jaksi to nějak funguje, rodiče platí, město platí, ale neexistuje žádná kontrola. Vlastně buďte rádi, že můžete hrát hokej. Nejsem z rodičů, co bych do toho kecal, ale chtěl bych to někam posunout.

 

Pokud byste měl jakákoliv data čísla ohledně příspěvků z jiných měst, tak díky za ně...

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Zákon odpovědět
Pokud to nebude upraveno zákonem, budou se nadále ve sportu rozkrádat miliardy.
odpověděl(a)
Dobrý den, ačkoliv se budu opakovat, nedalo mi abych nereagoval 1

Zákony upravující způsob financování spolků, ale i ostatních osob provozujících dětský sport tu jsou již několik let.
Problém je spíše v tom, že stávající zákony nejsou vesměs spolky (a nebojím se napsat že záměrně) dodržovány.

Tedy, není chyba v tom, že by tu nebyly zákony, ale tu chyba v tom, že ty stávající zákony nejsou dodržovány, což jde zcela k tíži vedení spolku, ale taky samotných členů spolku, kteří mají, ač to netuší, zákonné právo nahlížet do účetnictví spolku jako jejich členové (popř. jako zákonní zástupci člena).

V okamžiku, kdy jde jediná koruna do spolku z rozpočtu města, pak má stejná práva, potažmo až povinnost, kontrolovat financování a nakládání s prostředky spolkem sama obec, město... Teda pokud opět radši nechtějí nic vědět, aby v případě průseru mohli dát od spolku ruce pryč...

Uzavřu to tedy tak, že není chyba v zákonech, ale v samotných lidech. Pěkný den, IvoH.
, Financování odpovědět
Jenže pana Zacha to není o Přerostovi nebo Lenerovi, ale o restrukturalizaci klubového hokejového prostředí....a pokuď je Vám známo tak se sami kluby nepošlou o soutěž níž nebo ji v juniorském hokeji neukončí sami od sebe to vše si musí odhlasovat....a to v příslušném poměru, který zastává VV ČSLH a tam sedí z 11židlí 5x ELH..2xI.liga což je pro Vás jakožto zkušeného právníka nadpoloviční většina....

Na kluby byste měl cílit a ne na jednoho svazového už zapomněného pěšáka......
icon odpověděl(a)
Máte pravdu, ta situace je tak zamotaná, že z ní vůbec nevidím východisko. Na tom jsme se shodli s lidmi, i dost uznávanými experty, se kterými jsme se na toto téma v posledních dnech bavili. Ale pan Přerost není pešák, je to člověk udílející směr českým hokejovým akademiím, který má celou problematiku na starost. Já bych ho nezmiňoval, pouze jsem ho viděl v přestávce zápasu českého týmu v televizi a uvědomil si znovu všechny ty vazby a situaci. Tento článek ale myslím cílí na kluby a na rodiče, aby se začali zajímat o klubové hospodaření. Protože je dost dobře možné, že tam jsou nějaké skryté rezervy 1
odpověděl(a)
Pane Zacho, ano máte pravdu, že by se rodiče měli o financování klubu, který nakonec do důsledku svými prostředky podporují, financují, zajímat...
A také máte pravdu v tom, že všechno nakonec jednoznačně ukazuje na jeden a podle mne podstatný problém mládežnického hokeje, a to peníze v něm a způsob, jak je s nimi nakládáno. Je úsměvné poslochat, jak klub nemá peníze, jak musí zvýšit měsíční příspěvky členům, aby vzápětí vyšlo najevo, že z peněz klubu je financován plat jeho předsedy v částce 100.000,-Kč měsíčně a z peněz klubu je koupeno jeho předsedovi ma místo superba X6... za cenu, kterou ani nejsou schopni všichni členové klubu dát dohromady svými příspěvky za celý rok...

Nakonec, i výsledek U20 ale i jiných ml.repre je důsledkem netransparentnosti financování klubů odspodu až na vrchol, svaz nevyjímaje... Bohužel dokud se bude se stávající situací prát pouze jedinci a to jen sem tam, občas (a mohou být jakkoliv fundovaní), proti síle celé skupiny zastřešené svazem nemají šanci a naopak si říkají o pěkný políček (nezlobte se, ale Vy sám jste nádherným příkladem - viz. jen pár měsíců zpět).

"Odtajnit" finanční toky = o to nakonec nemá zájem ani stát, protože by musel přiznat, že absolutně selhal při kontrole nad čerpáním veřejných prostředků do sportu mládeže, že ve skutečnosti ani odpovědné ministerstvo nemá žádné kontrolní mechanizmy, jak kontrolovat používání veřejných prostředků u mládeže, atd. (resp. mají, ale chybí jim odvaha jich použít).

Ono by jen stačilo, třeba i cestou podmětu k prošetření, nebo návrhem k rejstříkovému soudu podat podmět k zahájení řízení na zrušení spolku, pro neplnění základních zákonných podmínek (v zákonném termínu zveřejnit úplnou a vyčerpávající informaci o ekonomické situaci spolku (stejně tak jako tuto povinnost mají ostatní společnosti v ČR).

Ale, najde se šílenec z prostředí ml.hokeje, který do tohoto "boje" půjde? Notabene někdo, kdo má svého potomka někde v klubu a jen se třese, aby náhodou za jeho jednání nebyl nakonec sestřelen syn či dcera?

Pěkný den, IvoH.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

dukla.jpg

Reklama