Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Proč jsme na MS 20 zase prohráli s USA?

Úvod

USA

Česko

Závěr

 

 

Úvod

 

Když začal zápas a po necelých třech minutách svítilo na světelné kostce výstražné 0:2, začal jsem mít obavu o to, abychom se nedočkali rekordního debaklu v historii našeho hokeje. Naštěstí se tak nestalo a je velice lichotivé, že v dalších 57 minutách jsme dosáhli výsledku „jenom“ 1:3.

Někteří fandové nezasvěcení do tajů současného mezinárodního mládežnického hokeje mi telefonovali a hovořili v termínech jako: „hrůza, ostuda, nedůstojné, trapné…“

Je to úplně normální reakce každého s českým pasem v kapse. Především u lidí, kteří se moc o sport nezajímají, pamatují si Nagano a pár dalších úspěchů, musí pohled na diametrálně rozdílnou úroveň Američanů a Čechů na ledě fungovat jako trpké  vystřízlivění. Ano, není to hezký pohled.

Podobně jsem se cítil někdy před devíti roky po prvním turnaji v Kanadě, když jsem porovnal úroveň Američanů, Kanaďanů a českého výběru. Hned jsem začal bláznit a nakládat synovi víc a víc v logické úvaze, že to současné české nazdárkovství na našich stadionech v hodinách mládežnického hokeje samo o sobě vůbec nikam nevede.

Je tedy rozhořčení na místě? Podle mého názoru je naprosto v pořádku, pokud se jedná o hodnocení laiků. Pokud ale jsou frustrovaní odborníci, je to důkaz o jejich naprosté neznalosti současného hokeje. Kdo dnes vlastně proti sobě stojí na modré při utkání Česko – USA ?

Jsou to už dva rozdílné světy. Ten český, nesmírně zaostalý ve většině základních parametrů, a ten americký, nejrozvinutější na světě. Tady je srovnání provedené z mého úhlu pohledu.

 

USA

-          Už před dvaceti roky Američané vyhodnotili význam objevů a potvrzení role stimulace a rozvojové výchovy v nejútlejším věku. Informují o tom systematicky a plošně rodiče, podporují rozvoj nejmenší populace, rozvíjejí programy podporující rozvoj dětí bezprostředně po narození a v prvních letech života, někde kompenzují dokonce uvolňování rodičů z práce aby se mohli věnovat narozeným dětem.

-          Vyhodnotili studie dokládající hrozící obezitu americké populace a razantně navýšili hodiny tělesné výchovy na školách. Pro mládež jako celek je tak sport mnohem dostupnější než pro českou mladou populaci. Financování sportu je v USA vedeno od nejmenších ročníků ze státní pokladny hlavně přes základní školy, střední školy a vše korunuje nesmírně rozvinutý univerzitní sport.

-          V hokeji jsou děti rozděleny do různých výkonnostních kategorií. Zde lidi chápou, že musí hrát proti sobě děti s podobnou výkonností. Proto jsou zde slabší C, B soutěže, ale i excelentní AAA mládežnické ligy, kde se od malička v náročné konkurenci rozvíjejí jen ti nejlepší. Toto prostředí je nutí k maximálnímu nasazení, rozvoji síly a rychlosti, aby obstáli. Od mládí probíhá tvrdý výběr a konkurenční boj, jehož nejlepší produkty jsou potom vybírány do národního programu a národních týmů.

-          Státy jako Michigan, New York nebo Minnesota mají mnohem více mladých hokejistů než celá Česká republika. Konkurence kvality je nesrovnatelná.

-          V Americe je nesmírně populární dívčí hokej, věnují se mu tisíce studujících děvčat. Tento fakt činí z hokeje ještě atraktivnější sport, protože se při něm mohou mladí lidé seznámit a později vytvořit případně kompletně hokejovou rodinu, což je v zámoří běžné – v Česku rarita.

-          V USA se dbá na sportovní všestrannost a i hokejisté někdy provozují více sportů na vysoké úrovni do sedmnácti, ale i dvaceti let.

-          Hokejový program USA Hockey NTDP (National Team Development Program) je v současnosti nejlepší rozvojový hokejový program na světě. Dává „forsáž“ rozvoji talentovaných amerických hráčů v důležitém věku 17-18 let a je jednou z hlavních příčin úspěchů americké osmnáctky a dvacítky na mistrovstvích světa v posledních letech.

 

http://www.cslh.cz/clanek/138-hokejovy-program-usa-hockey-ntdp.html

 

http://www.zacha-hokej.cz/domu/rozhovor-s-ceskym-hokejovym-trenerem-petrem-jonakem-michigan-usa

-          Talentovaný americký hokejista prošel systémem mladších věkových kategorií v náročných soutěžích vysoké kvality. V šestnácti letech má celou řadu možností, co dál. K tomuto kroku byl motivován celý předchozí život. Hokej stojí Američany v mládí veliké peníze, proto chtějí kvalitu a zúročení své investice. Může se ucházet o místo v národním programu NTDP, může být součástí hokejových akademií na středních školách, které směřují k univerzitnímu hokeji. Může vstoupit do týmu americké nejvyšší juniorské soutěže USHL, kterých je v celé Americe méně, než jich má česká extraliga (tu v současnosti hraje 17 týmů), rozdíl v kvalitě soutěže je díky tomu veliký. A konečně, může se rozvíjet  v 60 týmech kanadské juniorské CHL, které mají  nejvyšší kvalitu. Trenéři národního týmu potom mají opravdu složitý úkol vybrat ty nejlepší a nejvhodnější adepty pro národní dres, protože výběr je obrovský.

-          Američané mají obrovskou motivaci hrát NHL, která je pro ně v současné době dostupnější než pro Čechy. I dříve platilo a stále platí, že pokud vezmou Evropana, nestačí, aby byl stejný, jako Američan nebo Kanaďan, ale musí být lepší. A toho není vůbec jednoduché dosáhnout v našem prostředí. Američan nebo Kanaďan má a vždy měl kratší cestu do NHL, kterou může mít někdy denně na očích. Tato motivace dosáhnout toho je obrovská a snad i trochu odůvodňuje to nasazení vlastní zámořským mladíkům.

-          Amerika je svobodná. Nikdo by si zde nedovolil obchodovat s dětmi, bránit jim ve zdokonalování, zakazovat jim vzít si svoji výstroj a jet na individuální trénink. Děti jsou volné, nemají registračky, přestupní řád ani tabulkové hodnoty. Hokej je v USA drahý, ale nikdo by nikdy nestrpěl, aby kdokoliv ze zištnosti, zlovůle nebo z absence etiky či intelektu zotročoval a omezoval děti.

 

Česko

-          Stát, Ministerstvo školství, Školy, předškolní zařízení, pedagogové  a další odborníci… tyto instituce u nás na rozdíl od zámoří nezachytily vývoj orientující se na rozvoj dětí bezprostředně po narození. Kamevéda je na svém začátku a teprve začíná ve velmi malém měřítku působit na rodiče a část moderní vzdělané odborné a akademické obce. Prozatím je rozvoj nejmenší populace u nás velmi pomalý a postupující brutální všeobecnou pohybovou degeneraci českých dětí se nedaří zastavit. Naše „všeobecná výchovná doktrína“ je servilní k zaostávání a spoluvytváří budoucí „armádu“ nemocné a pohybově velice omezené populace.

-          V Česku je minimum organizací zabývajících se např. gymnastikou a všeobecným pohybovým rozvojem dětí už ve věkovém rozmezí mezi jedním a třetím rokem (které se zabývají rozvojem dětí před jejich vstupem do sportovních oddílů a jejich všeobecnou pohybovou přípravou), což dnes ve vyspělejších zemích funguje už od středně velkých měst.

-          České hokejové kluby nepodporují všestrannost u dětí ale snaží se je od malička konzervovat u hokeje, jednostranně je zatěžovat.

-          Malí (1 – 3. třída) hokejisté u nás mají nízký počet turnajů a zápasů (někde dokonce jenom šest za sezónu). Toto pojetí je nepřitáhne k hokeji, neumožní dětem dobře se hokej naučit a zamilovat si ho ještě ve věku, kdy se tyto vazby mohou celoživotně nejlépe vytvářet, ale dovolí jim najít zalíbení v jiných sportech, častěji v jiných „nepohybových“ činnostech.

-          V Česku dlouhodobě není vůle k zavedení systému, kdy by proti sobě hrály děti s podobnou výkonností (od počátku podporuji představu založení žákovské extraligy pro deset týmů od čtvrté třídy, a založení série kvalitních turnajů v minihokeji pro první druhé a třetí třídy). Toto základní rozhodnutí degraduje úroveň přípravek i žákovských soutěží už od počátku, míchá hrušky s jablky a brání růstu kvality především u těch, kteří v hokeji vidí svoji budoucnost a  kteří v dalších letech plní soupisky mládežnických reprezentací.

-          Pokud chtějí talentované děti držet kvalitu svého rozvoje, musí být ostaršeny, což ale některé kluby neumožňují.

-          České kluby pohlížejí často na děti jako na předmět spekulativního obchodu, kdy chtějí s minimem investic vytěžit maximum. Lze prohlásit, že velká část českých hokejových klubů v oblasti mládeže díky představitelům ve svém vedení zmutovala a neslouží k rozvoji mládežnického hokeje, ale spíše k jeho destrukci a konzervaci zastaralých metod a postupů. Omezují děti ve vývoji a brání jim svobodně migrovat a hledat pro sebe ideální podmínky. V tomto systému jim věrně dlouhé roky slouží tabulkové hodnoty, přestupní řád a smlouvy předkládané dětem a rodičům v klubech pod nátlakem. Tato skutečnost odrazuje stovky českých rodin od vstupu do mládežnického hokeje. Jedná se o neuvěřitelnou ostudu celého Česka a českého sportu. Český hokej se neuzdraví, dokud se tyto nevolnické praktiky nevymetou z českého hokeje.

-          V českém mládežnickém hokeji vládne na mnoha místech protekce, kamarádíčkování, korupce, alkoholismus, pohodlnost, konzervativní metodická zabedněnost, která se snoubí s všeználkovskou nabubřelostí a pocitem, že někteří trenéři nepotřebují dále studovat a vzdělávat se, protože oni všemu rozumějí a vše vědí nejlépe. Přitom často opak je pravdou a metody a postupy osvědčené před třiceti lety, o které se tito „odborníci“ opírají a na které si při tvorbě tréninku matně vzpomínají, už patří dávno do muzea.

-          Některé postupy a způsoby práce s mládeží v českých klubech vyhnaly za posledních dvacet let tisíce českých dětí ze své vlasti do zahraničí. Především ty, které se setkaly s vyjmenovanými negativními jevy ve svém klubu. Pokud chtěly zamilovaný sport provozovat svobodně a s možností rozvoje, musely opustit svoje rodiče, kamarády, sourozence, svoji rodnou zem a odejít jinam. Tak Česko přišlo vinou neschopnosti a zlých pořádků v hokeji o mnoho svých nejlepších synů, kteří se už nechtějí vrátit zpět. Proč nejlepších synů? Protože ten, kdo má svoji hrdost a nenechá se zotročit, ponížit a přijmout podřadnou roli neodpovídající jeho schopnostem, kdo má odvahu přijmout tak fatální a odvážné rozhodnutí, opustit vše známé, jít se učit cizí jazyk, kdo má odvahu všechny tyto výzvy zvládnout, má tu nejvyšší osobnostní kvalitu. Tito jedinci obohatí cizí země a ochudí tu naši. Vždyť české tabulky, přestupní řád nebo smlouvy předkládané dětem plošně pod nátlakem vyhánějí naše děti do ciziny.  Odchod tam je jednodušší a levnější, než přechod do vedlejšího českého klubu. Po těchto dětech zde zůstávají jejich rodiče a sourozenci, kteří logicky nenávidí vše hokejové a právem na český hokej pohlížejí jako na strukturu, která je připravila o jejich děti. Šíří další negativismus kolem jako produkt tohoto velkého nedostatku a problému českého hokeje, se kterým se dodnes nedokázal vypořádat.

-          Je nutné co nejrychleji zúžit a zkvalitnit českou mládežnickou extraligu na 20 týmů ELMD, 15 týmů ELSD a 10 týmů ELJ.

-          Stejné zúžení na 10 týmů by mělo proběhnout v Tipsport extralize dospělých.

-          Česko musí sáhnout k výstavbě národního hokejového centra podobného svým pojetím a posláním americkému programu NTDP. V současné situaci je to otázka související bezprostředně s přežitím českého hokeje.

-          Sportovci obecně se musí každý na svém postu a profesi zasazovat o lepší financování českého sportu, zvláště sportu mládežnického a mládežnického hokeje, abychom se zvedli z posledních ostudných míst v Evropě v podpoře dětí a jejich pohybových aktivit.

-          Funkcionáři hokejových klubů musí přestat rozkrádat prostředky pro sport dětí a musí se naučit využívat tyto skromné prostředky maximálně účelně, smysluplně a efektivně. Navíc musí projevit mnohem větší podíl vynalézavosti, odhodlání a pracovitosti ve směru tyto prostředky pro děti získat a postupně navyšovat.

-          Je třeba krok po kroku vytvářet lepší infrastrukturu českých klubů, budovat zařízení jako střelnice, rozcvičovny, videomístnosti, svačinárny, studiní místnosti, aby děti mohly v prostředí českých stadionů trávit svůj čas mnohem efektivněji, zdravěji a aktivněji.

-          Je důležité vytvářet pestrou servisní síť pro mladé hokejisty: lekce a kempy bruslení, technických dovedností a střelby se zakončením všeho druhu, špičkové kondiční trenéry, rozvíjet hokejovou metodiku, trénink dovedností mimo led.

-          V národních reprezentacích by mělo dojít k zavedení jednotné metodiky. Není do budoucna možné, aby si každý nový trenér přinesl svoji vlastní vizi a pojetí práce s národním týmem, a aby se tyto vize lišily ročník od ročníku jako noc a den v pojetí metodiky, taktiky i v oblasti kondičního tréninku mimo led, kde byly rozdíly v některých případech markantní.

-          Je nutné, aby se diametrálně změnil přístup v klubech a na ČSLH k mimoklubovým aktivitám (MS PEE-WEE Quebec, WSI a dalším), k výjezdům dětí na špičkové turnaje do zahraničí. Je nutné přejít od zakazování nebo mlčenlivé tolerance - v lepším případě, k pomoci a otevřené podpoře toho, aby malí hokejisté včas poznali hokej v jeho nejlepších formách, mezinárodní konfrontaci, poučili se a uvědomili si obrovskou konkurenci, která je dnes v moderním hokejovém světě stále na více místech vytvářena. Kluby samotné by měly tyto akce pořádat a podporovat. Je třeba přijmout závaznou směrnici zavazující kluby uvolňovat bez obstrukcí své hráče kdykoliv a bez jakéhokoliv omezení na podobné akce nejvyšší kvality do zahraničí. 

 

Závěr

Určitě ne všechno u nás je špatně. Program mládežnických reprezentací má svoji vysokou mezinárodní kvalitu a změnil se za tři roky k nepoznání.

Zkvalitňuje se Tipsport extraliga a přicházejí kroky, které by dřívější nepředvídatelná APK nikdy nepřijala.

Zlepšily se statistiky, dnes tady máme pravidlo o nasazování mladých hráčů, které se snad ještě zpřísní, což by rozvoji hokeje jenom pomohlo.

Podařilo se snížit počet týmů v ELJ z 24 na 17 a na 16 od příštího roku. Byla uzavřena smlouva s NHL, což hodně vylepšilo vyjednávací pozici českých rodin s kluby při uzavírání smluv.

Vznikly hokejové akademie, které ale určitě nejsou a ani do budoucna nebudou rozhodujícím motorem pokroku především díky tomu, jak vychytrale některé kluby k tomuto projektu přistoupily.

Bylo by chybou spoléhat na přínos akademií a čekat, až nastane, protože on zřejmě nenastane, dokud se nezmění celkový systém práce s mládeží v českých klubech.

Možná i díky těmto změnám v poslední době jsme včera s Amíky neprohráli dvouciferným rozdílem.

Pro mladé hráče a jejich rodiče, především tu přemýšlivější část, potom může probíhající mistrovství světa poskytnout skvělý materiál k přemýšlení. Zda je smysluplné svěřit se jen a pouze hokejovému klubu a čekat nebo snít, zda se třeba jejich syn dostane na mistrovství a svede vyrovnanou bitvu s Kanadou či USA, nebo povolat na pomoc spojence daleko silnějšího, jako je např. Kamevéda, a mnohem lépe vyzbrojeni se v úplně jiné situaci pokusit o to samé.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Tu výhru si rozhodně cením, ale Kanada nijak výrazně nedominovala a jejich branky pramenily z obrovských chyb, takže je to u mě 50/50, kdy ta druhá padesátka je zklamání ze ztráty bodu. Bude záležet hlavně na zápase USA s Kanadou, protože ve výsledku může být tahle výhra zbytečná, co se tohohle turnaje týče, ale hodně to těm klukům dá, i kdyby šli nakonec ze třetího místa do čtvrtfinále. A když už nic, mají aspoň zážitek na celý život. Co se o hokej zajímám, jsme snad s Kanadou nevyhráli, od šestnáctek po dvacítky.

Mně zase přišlo, že příliš prostoru dostal Faksa. Zápas mu nevyšel a čtvrtý gól byl jeho chyba, navíc nehýřil od třetí třetiny zrovna nadbytkem energie a jeho nasazování při prodloužení, které je 4 na 4, tedy více prostoru, jsem fakt nechápal.

Každopádně jde vidět ten dospělý hokej u některých naších kluků. Letos mám rozhodně lepší dojem z hráčů z Evropy, což v dřívějších letech neexistovalo.
odpověděl(a)
S tím Faksou jste měl evidentně pravdu. Za celé dva zápasy jsem ho neviděl udělat rychlý krok. Zbytečný hráč. Jinak Kanada herně dominovala, ale ne tak často jako USA. Rozdíl byl taky v tom, že na rozdíl od zápasu s USA, kde naši dohrávali souboje u mantinelu i pět minut po akci, tentokrát se víc soustředili na získání puku. Prostě bum bum hokej už se nehraje ani v zámoří a rozhodují rychlé nohy, šikovné ruce, obratnost a mozek. To píši hlavně pro pana Jehličku ;-) (v dobrém).
Jinak obrovský rozdíl při vstupu do útočného pásma. Kanada hned do brány nebo když to nevyšlo napoprvé, tak hledali ve druhé volně volného hráče (logicky, jak se všichni vrací s jazykem na vestě, přeletí až pod kruhy a vzadu je volno - jeden ze základů hokeje, v Česku nevidíte), naši většinou směřovali k mantinelu resp. do rohu. Tak jak jsou zvyklí z domácích kluzišť. A když už to vzali na prostředek, jako třeba Pavel, hned to bylo nebezpečné. A slavné rotace v rohu či pověstný trap? Ani vidu, ani slechu, prostě to při takovém hokeji nejde! Všechno hned do brány a po ztrátě puku napadat, žádný úprk do středního pásma v pěti.
Ale za mě dost dobrý, bylo na co koukat. Kluci se mi líbili, makali a kdybychom tam měli víc jak 4 a půl obránce, mohlo by klidně i cinknout. S výsledkem roste sebevědomí, které zvedne hlavně mladé kluky, víc si dovolí a jelikož jsou lepší hokejisté než někteří mazáci (č. 16, 24) věřím, že si toho trenér všimne a nechá je víc hrát.
A jsem rád, že jsem si zápas nahrál, výborný výukový materiál. Navíc sledovat Dumbu je fakt zážitek. Zejména jeho odebrání puku hned na červené ve druhé minutě prodloužení a následný útok - fakt lahůdka 4 ...
odpověděl(a)
to m.hes: nezapomínejte, že v mužstvu řádí viróza a Faksa může být jedním z nemocných. Ale o to větší důvod, aby dostali prostor i jiní hráči.
Kanada má prostě lepší výběr a skoro na každém postu je lepší hráč než v našem týmu. S výjimkou branaře. Proto klobouk dolů před našimi hráči, kteří nejen že příkladně bojovali, ale dokázali i vyhrát nad viditelně lepším soupeřem. A to se teda hodně cení!
odpověděl(a)
m.hes: Ale já to vím .-))), Pane Hes, můj syn po dvou letech vyhráva většinu dovednostních soutěží. Takže nění pravda, že nejsem podobného názoru a nesoustředím se v tréninku na bruslení a dovednosti. Teď mi dost křivdíte 3!!!
, ca-čr - 4:5! odpovědět
Fantastický zápas!
1.) Simonova forsbergovka = 1*
2.) úžasná bojovnost
3.) vůle po vítězství

Sice je to jenom pohled z gauče, ale dost dobře nechápu trenéry našeho týmu. Neustále točili několik hráčů, kteří často pletli nohama a několikrát už fakt nemohli a dostávali laciné góly.

K mladýmu Zachovi:
Skutečně nesmírně talentovaný hráč. Líbil se mi víc než McDavid. Podle mě by měl mít od trenérů víc prostoru na ledě.
odpověděl(a)
Souhlas, bojovnost byla velká, z čehož bohužel pramenily i obrovské chyby, hlavně při třetím a čtvrtém gólu Kanady. Bohužel i rozhodčí pískal velmi prapodivně, díky čemuž padl gól druhý, kdy doslova daroval Kanadě přesilovku.

Každopádně spokojenost, před zápasem bych to bral všemi deseti, ale teď to beru jako ztrátu jednoho bodu. Také moc nechápu trenéry nebo je prostě naši hráči neposlouchali. Nepřistupovali jsme k nim rychle, ale nechávali jsme je puky zpracovat, což je chyba, protože celý život hrají na menších hřištích a umí proto velmi dobře dávat rychle puky od sebe. Dále mi přišlo, jakoby ten tým neměl ani páru o tom, proti komu hraje. Nejvíce prostoru pro nahrávku dostali nejlepší nahrávači. Do nejlepších střeleckých pozic jsme pouštěli jejich nejlepší střelce a v rozích, v obraném pásmu, jsme se dobrovolně pouštěli do soubojů s jejich nejsilovějšími a v rozích nejlepšími hráči, místo aby šel puk okamžitě ven z pásma, což byla naše největší slabina. Jsme metr od modré, přesto puk ztratíme a můžeme zase na novo.

S mladým Zachou souhlas, hrál skvěle, stejně tak první zápas a je to pro něj parádní škola, kterou v budoucnu využije. Snad mu tam něco s Německem padne a získá ještě větší herní pohodu.
odpověděl(a)
Taky je třeba vidět rozdíl ve výběrech. Kanada má velmi dobře poskládaný tým s výbornými bruslaři a jsou na tom skvěle s obratností. Ne sice tak dobře jako Amíci, ale lepší než naši.
Proto vítězství bychom si měli cenit hodně vysoko, protože proti sobě stály dva neporovnatelné týmy. Bojovnost a šikovnost byla ale na naši straně.
Ještě bych se chtěl zastavit u hráče Pastrňáka. Chápu, že dynamických a šikovných hráčů není nikdy dost, ale tento hráč má na můj vkus příliš mnoho času na ledě. Třeba se pletu, ale mě teda moc nepřesvědčil.
odpověděl(a)
Ano,ano,Pastrňák je hodně přeceňovaný hráč.Jednou se u nás zapíšeš a pak můžeš hrát X let prd a stejně budeš v repre.
odpověděl(a)
Pastrňák nezářil, ale rozhodně tam byli dnes mnohem horší hráči. Jsou od něj velká očekávání, ale pořád je to mladík, takže je brzo na soudy. Přeceňovaný rozhodně není, protože jinak by ve Švédsku nedostával tolik prostoru, ještě jako cizinec.

Nejde hodnotit sedmáctiletého hráče podle jednoho zápasu s Kanadou, hráči draftovanými převážně v prvním kole draftu.
odpověděl(a)
Ale ten Pastrňák je dobrej hokejista! Ale konkrétně v tomto zápase se mi líbil mladý Zacha víc, ale prostor dostal poloviční.
Oni jsou to dva rozdílní hráči, ale hokejovost je na straně Zachy. Pro mě je výsledek jasný: Zacha hrál málo, Pastrňák zbytečně moc.
odpověděl(a)
Tak Zacha dnes hrál lépe i než, jak píšou kanaďané, Connor McJesus, nový Gretzky 5

Ten čas na ledě byl dnes rozdán prapodivně. Snad dostaneme velmi rychle hru pod kontrolu v zápase s Německem a všichni dostanou stejnou šanci se ukázat.
, U16 ČR 03:17 odpovědět
Co na to ČSLH. Založilo Akademie, bezkontakní hokej, modré puky a novou metodiku tréniku. Začínám mít pocit, že bude lepší metodiku ČSLH úplně ignorovat a dělat vše opačně 5 . To skóre snad nemůže mít vysvětlení. Stalo se vůbec někdy, že by reprezentace dostala takovou nálož?

Jinak neznamená, že dobrý hráč je dobrý trenér. To jsou úplně dvě rozdílné věci.
, Robert Reichel odpovědět
http://www.hokej.cz/cz/mladez/sestnactka-nestacila-na-rusy-trenuji-jako-muzi-a-nasi-hraci-od-nich-odpadavali-rika-robert-reichel/
Tak Robert Reichel by měl dostat jeden výtisk Kamevédy zadarmo. Po těch jeho slovech začínám mít nepříjemný pocit, že realista nemluvil do větru...
odpověděl(a)
Mojac: Tyto návyky mají hráči už z dětsví. Dnes jsem Adama musel po doslovném herním výprasku jednoho z velkoklubů z Moravy stáhnout z turnaje a už nenastoupil na souboj o Zlato. Už jsem nechtěl aby hrál.

Protihráči se při soubojích o puk neudržely na bruslích a Adam byl pro ně díky stabilitě doslova nebezpečný.

Výsledek: Kupa nadávek na mé dítě, když jsem je okřiknul ať se zdrží nadávkám dítěti tak sem ji hned chytil a nakonec z toho byla málem rvačka (vyvolaná druhou stranou).

Znechuceně jsem odjel a rozhodl, že toto byl poslední zápas za ročník 2005. Opět můžu jen napsat, pokud budete trénovat dítě komplexně, vždy ať hraje za starší.

Proto píši: Kamevéda je super příprava, ale nepřinese Vám mnoho přátel. Adam hokej hraje 2 roky, jeho příprava je podobná Kamevédě. Výsledek přináší mnoho nenávisti z řad rodičů z publika.

Jsem jen rád, že mám 115 kg a nejsem žádný věchýtek. A že se nemusím o sebe bát. Za chvilku si asi budu muset brát ochranku, abych nemusel řešit, že se na mě někdo sápe.

Český hokej není připravený na dítě vychované Kamevédou, dokud nebudou výkonostní třídy.

Četl jsem, že PZ chybí herní agresivita. Nedovedu si představit , jak by to dopadlo, když by PZ byl od dětsví k tomu učen k herní agresivitě s tou silovou dispozicí. Nedávno mu to bylo vyčtěno v jednom odborném článku v porovnání s Hertlem.

Je to prostě hodně těžké, na jednu stranu Kamevéda je mutli-rozvojový systém obratnosti, postřehu, síly. Na druhou stranu vychovátě dítě, které bude doslova nebezpečné průměrným hráčům, kde si rodiče myslí, že mají doma Jágra a pak neunesou tu konfrontaci.

Je to tady hrozně těžké…..Kluk začal konečně hrát co má naučené od těch nejlepších trenéru co jsem našel a přináší to jen zlobu od průměrného davu.
icon odpověděl(a)
Pane Jehličko, velice Vám rozumím. Současně gratuluji, protože pokud Váš syn vyvolává takové emoce, tedy pokud není nemístně brutální ve hře vůči protihráčům, pracujete dobře a jste na té nejlepší cestě. Také se mi ještě v HHK Velké Meziříčí stávalo, že kluci hlavně z Třebíče a z Jihlavy byli na syna už dopředu zaměření a snažili se jej, tedy někteří jedinci, vyřadit ze hry. Jakmile se natáhl po puku, už dostal sekeru přes zápěstí. A to se jednalo třeba o minihokej třetích tříd. Tehdy začal nosit chrániče na zápěstí. Věděl jsem, že tak malé hráče by takové zákroky nenapadly. Píchání zezadu do lýtek a údery přes nechráněné zápěstí.
Když jsem odešel do Komety, vše rázem ustalo, bylo tam několik výraznějších a starších hráčů, kteří strhli pozornost soupeřů na sebe a Pavlovi dali roky všichni pokoj. Chrániče na zápěstí přestal používat, nebylo jich třeba.
Když syna ostrašíte, bude nucen hrát rychlejší a kvalitnější hru, bude se muset víc snažit a nebude tak vyčnívat, tedy ani provokovat. Dost často jsem slýchal, že hráč by se měl tzv. vyhrát ve své kategorii, což považuji při kvalitě našich žákovských soutěží za nesmysl. Pomalu hrát se naučí za nějaký čas skoro každý, rychle hrát jenom někdo a vodit puk rychlostí „světla nebo myšlenky“ jen ti nejlepší. I triviální klička provedená rychlostí nečekanou pro soupeře může být smrtící. A k takové rychlosti a kvalitě to hráče nikdy nedonutí mezi svými stářníky, zvlášť pokud mezi nimi vyniká.
odpověděl(a)
to Jehla: jestli je to tak jak popisuješ tak ho nech hrát s 04-rkama. Je to divný, protože máme kluky, kteří jsou i vyšší a těžší než je Adam a vedeme je k agresivitě v soubojích a nikdo si nikdy veřejně neztěžoval. Jednou na turnaji sroloval náš obránce (145cm, 42 kg)protihráče, že ho museli odnést ze hřiště, ale rozhodčí písknul faul (který nebyl) a hrálo se dál. Můj kluk patří mezi ty drobné (136 cm, 29 kg), ale když odletí v souboji s těžším klukem tak se nic neřeší, prostě musí si zvykat.
Podle mě ho musíš učit hrát agresivně a dynamicky už v těchto letech, ale nesmí přejít úmyslně za hranici faulu.
odpověděl(a)
PZ: Jak jsem řekl, dělá jen to co má naučený od těch nejlepších trenéru co jsem našel. Na jednu stranu jsem nadšený, že poprvé dokáže být pro soupeře ohromnou hrozbou a má jen plusové zákroky (góly dává, přihrává hezy a nedostává góly), ale je těžké se vyrovnat s tou ohromnou zlobou. A upřímě, nevím vůbec jak na ni reagovat. Samozřejmě je těžké nechat být nadávky adresované 8 letému dítěti a důrazně nezakřičet, že se to nedělá.

Prostě musel jsem napsat, že Kamevéda Vám přinese mnoho špatného o čem nemáte ani tušení. A myslím, že by se to mělo vědět.
odpověděl(a)
Mojac: Dnes to byl poslední zápas za ročník 2005. Jinak pravda, za zápasy v ročníku 2004/2003 bylo zatím vše v pohodě.

Mojac: Osobně si myslím, že u Adama se daří zatím vyváženě držet poměr stability, rychlosti, obratnosti. Málo kdy prohraje dovednostní soutěže na bruslích. Teď to nechci psát jako vytahování, jsem v mnoha věcech nespokojený! Ale víš, že když hráč jede rychle a spevněně, tak prostě střet s prtihráčem s kterým bojuje o puk se Váha hráče zpevněného násobí.
odpověděl(a)
to Jehla: myslím, že máte v hokeji dost problém. Pokud je hráč natolik fyzicky zdatný, že od něj ostatní odlítávají jako třísky, tak takový kluk musí být pro ostatní vzorem. Alespoň mi to klukům takhle vysvětlujeme. Buď seš tvrďák anebo poseroutka. A je jedno jestli máš 20 nebo 40 kilo. Nebojíš se, jdeš do toho? Výborně! Prohraješ? Nevadí. Ale Musíš do souboje jít. Nesmíš uhnout!
odpověděl(a)
Mojac: To je teorie, která nefunguje. Pokud to už končí fyzickým napadením rodičů z pole soupeřů, není co řešit. Nevím, ale mě připadá pod úroveň křičet na dítě že je hajzl, atd… za to, že se o něj hráč doslova rozbije, když spolu dojíždí současně puk.

Nemohu přeci říkat dítěti, nech ho jet před tebe, má 120 cm, 30 kg. Prostě pokud tam vletí a není zpěvněný a chce se o puk poprat, tak jde prostě do souboje a hrozí mu rána.

Napsal jsem to sem jenom z toho důvodu, že jsem chtěl jasně uvést, že není možné se vyhrát ve svém ročníku, neboť jsem si to myslel. Byla to chybná úvaha.

Pokud je větší dítě dobré, nemůže být schopné hrát ve svém ročníku /za předpokladu, že tady není výkonostní rozdělení hokejových tříd/.

Jinak smýšlím stejně, Adam když dostane ránu, řeknu mu, je to tvá chyba že jsi na ni nebyl připravený.

Kamevéda má svá ale! A to je třeba vědět! Profesionálně připravované dítě je pro amaterké dětské hokejisty nebezpečné! Může lehce nezaviněně protihráče zranit. Řada rodičů na to není připravena a mají o hokeji přdstavu na úrovni atletiky.
odpověděl(a)
Proto by se jednou mělo říct, že hokej je tvrdá hra a nechat ty kluky do sebe jít. Přece není možný, aby fotbalisti do sebe šli už v 8 letech a hokejisti hráli ve 12 basket.
Tohle kdysi bylo ve fotbale taky. Já to zažil, dobu, kdy do 12 let každý kontakt rozhodčí písknul jako faul. Ještě ve 14 se pískal skoro každý dotek. V 18 to pak byl obrovský problém hrát s chlapama. Dnes se to pouští a je to jenom dobře. Kluci si musí zvykat, že fotbal i bolí.
odpověděl(a)
Mojaci, myslím že Reichel nemusí vůbec nic dostávat. On sám dřel a dřel a do seniorského hokeje se dostal taky v 16. Pokud vím, sám propaguje až extrémní kondiční přípravu. Kluky v 16kách trénuje půl sezóny a na to je asi i kameveda krátká :-)
odpověděl(a)
leraK
no hlavně je krátký na výběr hráčů a evidentně ho přemohl kamaradšoft.
odpověděl(a)
to leraK: Ale já Reichel uznávám, vždyť patřil mezi naše top hráče. Ale překvapilo mě to jeho prohlášení, že Rusy trénují mnohem více a tvrději, stejně jako muži. To je známo u Rusácích už desítky let, že trénují mnohem víc než jejich soupeři. Proto když nastoupil do repre předpokládal jsem, že základem jeho tréninků bude náročnost na jeho svěřence. A to dle jeho slov docela popřel. Tím jenom nahrává realistovi, který prohlašuje, že nevybírá ty nejlepší (rozuměj nejtrénovanější) jedince.
Stále věřím, že on i Jiří Lála dokážou ty kluky připravit pro dospělý hokej luxusně. Ale tento rozhovor mě trochu probudil.
odpověděl(a)
pro jehlu:Odehráli jsem daleko více zápasů a turnajů než vy.Syn není nijak veliký a náš tým celkově taky né.Pokaždé nastupujeme proti týmům s daleko většími fyzickými parametry a ještě se nám nestalo,že by ti větší kluci byli jakoli znevýhodněni.
Spíš si myslím,že jste jako jeden z mála nepochopil pravidlo o hře do těla v této kategorii a pak se nedivte,že dopadáte jak dopadáte.Pokud by váš kluk hrál hokej a né vresling,tak by musel hrát naprosto v pohodě.Kluci v tomto věku,kteří mají lepší fyzické parametry to mají daleko jednoduší a tak mi není jasné,že ten váš je vyjímka,když píšete,že je bruslařsky na to velmi dobře.
, Kamevéda má svá ale? odpovědět
Pro PZ a jiné…... Jedinou cestou pro úspěšné (nadějné) dítě je trvalé ostaršení. Pokud je dítě silné a umí dobře bruslit, nemůže hrát ve své kategorii.

Kamevéda je super, ale má svá ale. Komplexní výcvik dítěte přinese základní problém. Dítě získá vysokou stabilitu, rychlost, sílu a akceleraci. Díky těmto svým přednostem se stane pro průměrné děti doslova nebezpečné!

Když bude hrát ve stejném nasazení jako ostatní, každý souboj je pro průměrného protihráče doslova rizikový!

Toto je můj nový poznatek. Můj předešlý názor, že ostaršování nění vhodný byl chybný!
, Perspektiva v Česku odpovědět
18.12.2013
Zoufalý Gudasův otec: V Mostě hráče neplatí. Co jim můžu vykládat?

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej/188927/zoufaly-gudasuv-otec-v-moste-hrace-neplati-co-jim-muzu-vykladat.html

28.12.2013
V prvoligovém Mostě sáhli po neuspokojivých výsledcích k odvolání trenérské dvojice Leo Gudas - Kamil Kašťák. Novým hlavním trenérem posledního celku tabulky se stal kouč litvínovských juniorů Radek Mrázek, jehož asistentem bude bývalý gólman Viktor Lukeš. Jejich cílem bude stabilizovat mužstvo a připravit ho na zbývající část sezony. Prioritou Mostu nadále zůstává přímá záchrana soutěže.
, řešení odpovědět
Opravdu úctyhodný rozbor důvodů proč naši mladí hokejisté tolik zaostávají za současnou hokejovou špičkou. Autor nezapomněl snad na nic. Kamevéda je alternativa, ale není cestou jedinou. Docela mě zaráží, že lidé jako Pavel Zacha st., Lener, Bukač, Růžička apod. se tolik zabývají hokejem, ale neumí si spolu sednout k jednomu stolu a prodiskutovat všechny ožehavé témata současného hokeje. Působí to dojmem všichni na jednom písečku, ale takto se nic nevyřeší.

Pane Zacho, rád si přečtu vaše příspěvky a články, protože mají hlavu a patu. Myslím, že i vaše řešení jsou správná. Ale těžko prosaditelná.
Napadlo vás někdy vytvořit z podobně smýšlejících lidí (z řad hokejových osobností a odborníků) občanské sdružení a snažit se získávat granty popř. dotace pro hokejovou mládež? Myslím, že by jste nebyl bez šance.
odpověděl(a)
Mojac: Tady to možné není! Zacha má kluka prioritu číslo jedna a ostatní si hlídají svou zlatou žílu.
odpověděl(a)
to Jehla: Ale je to škoda, chlapi jako Pavel Zacha st. mají velké teoretické i praktické znalosti z hokejového prostředí. A není sám. Támdle v Kotěhůlkách postavil policajt stadion a je to o hovně. Více takových Zachů kdyby se dalo dohromady a využili toho co umí tak by to smysl mělo. A ocenil bys to i ty.
odpověděl(a)
Ano, je to moc škoda. Já bych ho dal klidně do čela Svazu, protože se nikdy neškrtil o informace a hce změnu pro všechny. Ale svaz je politika, stejně jako tehdy Sazka a ČSTV a hokej tady je o penězích.
icon odpověděl(a)
Já si naopak myslím, že se pokouším prosazovat okamžitě dostupné a fungující řešení. Trvalo mi, než jsem si uvědomil, že nejrychleji může reagovat a najít správné řešení nejmenší a nejoperativnější komunita, tedy rodina. Proto ta Kamevéda. Lze ji dnes aplikovat okamžitě v každé rodině, která se na tom společně shodne. Já se snažím o práci na dvou frontách. Jednak se spolupodílet na sportovní kariéře syna a také pozitivně ovlivňovat české sportovní prostředí. Nemám ambice pracovat na svazu. Chtěl bych ale být nápomocen při vytváření etického, fungujícího a smysluplného systému výchovy mladých českých sportovců, za jejichž vystoupení bychom se potom nemuseli stydět. Tohle není úkol, kterým bych dláždil cestu synovi, protože to už nemá v jeho případě žádný význam a on z našeho mládežnického prostředí prakticky odešel v této sezóně. Něco jsem za ten čas poznal a myslím si, že vím, jak vychovat špičkové hokejisty, tenisty nebo atlety, to je v podstatě jedno. Jde o vytvoření systému, který je ve své době nadčasový, který je realizovatelný, skutečně funguje a je téměř každému dostupný. To je Kamevéda. Ale aby mohla fungovat snadněji a ve větším měřítku, je třeba i v českém hokeji udělat nějaké změny, aby se rodiče nadaných dětí měli možnost se soustředit pouze na svoji výchovnou práci a nemuseli se ubíjet v nesmyslných potyčkách s nesmyslným systémem, což třeba mě a mnohým dalším vzalo mnoho energie. Myslím si, že každá malá pozitivní změna, každý posun, kterého dosáhli inteligentní lidé na jakémkoliv místě, je úkolem pro nás pro všechny a současně úspěchem, který usnadňuje pozici těm dětem a rodičům, kteří přicházejí po nás.
odpověděl(a)
to Pavel Zacha st.:To je Kamevéda. Ale aby mohla fungovat snadněji a ve větším měřítku, je třeba i v českém hokeji udělat nějaké změny, aby se rodiče nadaných dětí měli možnost se soustředit pouze na svoji výchovnou práci a nemuseli se ubíjet v nesmyslných potyčkách s nesmyslným systémem, což třeba mě a mnohým dalším vzalo mnoho energie.
Ty změny nepřijdou jen tak! Za ty změny je třeba bojovat. Snad si nemyslíte, že Lener nebo Král řeknou všechno tady děláme blbě zachrání nás Kamevéda. Měl by jste se spojit s lidma od hokeje (fotbalu, tenisu aj.), kteří vám fandí a Kamevéda se jim líbí. S jejich pomocí pak Kamevédu podporovat a hlavně propagovat. Nechci vám radit, ale pro zviditelnění Kamevédy je toho třeba udělat víc.
Každopádně pro mě jste udělal hodně a za to vám patří velké díky. O to víc mě mrzí, že spoustu lidí nemá o Kamevédě ani tušení.
icon odpověděl(a)
Děkuji za Vaši podporu i uznání. Já si uvědomuji, co všechno by bylo vhodné udělat, vytvořit, vymyslet a uvést do života. Ale prozatím na to prostě nestačím. Jakmile se syn osamostatní, bude to jiné a budu se těm věcem věnovat na plný úvazek. Také bych chtěl založit institut kamevéda, získat špičkové odborníky, kteří by rozvíjeli jednotlivé obory tak, aby pro rodiče byl tento institut skutečnou oporou a velkou pomocí. K tomu jsou zapotřebí nadšení a schopní odborníci a také peníze. Podpora lidí, kteří chtějí podpořit něco tak pozitivního, jako jsou rodiny vedoucí děti dlouhou a náročnou cestu ke zdraví, odolnosti, prospěritě a ke komplexnímu životnímu úspěchu, který dál zprostředkovaně obohatí nás všechny.
odpověděl(a)
Víte pane Zacho kolik existuje v ČR akademií a soukromých trenérů pro mladé fotbalisty? Vždyť ta vaše akademie by mohla vybírat peníze od rodičů těch nadšených dětí. Víte kolik stojí hodina tréninku pro mladého fotbalistu? A kolik dětí jezdí z Brna, Jihlavy, Olomouce na fotbalové lekce až do Prahy, každý týden(!) i ve všední dny?

Vím, že máte hodně práce se synem, ale ten už začíná být samostatný. Akademie Kamevédy měla stát už dávno. Já bych tam s klukem jezdil a Jehla určitě taky. Takových rodičů je hodně tak si spočítejte kolik by se dalo vydělat dukátů. Něurekom...
, - odpovědět
Sám jste napsal,že český hokej ovlivňuje korupce,kamarádičkování,protekce atd.Kdo si tedy myslíte,že by byl zařazen do národního tréninkového centra a pak do zůžené extraligy juniorů?Tam už by se kluk s normální rodiny,bez hokejových styků,sponzorských darů apod.,neměl nejmenší šanci se dostat.To si myslíte,že všechno zlé co jste nahoře popsal a proč kluci utíkají ven,zmizí po těchto vašich návrzích?My jsme tak specifická společnost,že u nás žádný nový systém,pokud nezměníme zažité pořádky ve společnosti nemůže fungovat.Proto jediné možné řešení je opustit tuto žumpu a zkusit to tam,kde se hledí na výkonost a nikoho nezajímá,co dělá tatínek.
icon odpověděl(a)
No jo, když ale tohle nemůže fungovat, tak co tedy může u nás fungovat? Nějaké řešení určitě existuje. Já se pokouším rozvíjet a rozšiřovat Kamevédu, která zdá se funguje. A poukazováním a pojmenováváním nešvarů se jejich prostor zužuje. Nejde to hned, ale situace v nejhorších oblastech je už lepší než před pěti roky. Co tedy navrhujete?
odpověděl(a)
Pavle Zacho proč se ptáte co dál? Nic, jen se modlit za to, že každý další neúspěch donutí hokej ke změně přístupu. Zatím se na to musíme koukat sobecky a bojovat za své děti.

Např: Já jsem spokojen. Jsem ve svobodném klubu, má dobré trenéry a dítě se pořád raketově zlepšuje. Ty negativa spojené s nepřejícností, jsou sice nepříjemné, čert je ale vem. Pokud to nebude stačit, patrně už budu muset za ty hranice. Ale dnes mohu říci, mám vše co jsem si přál.

Pokud jíní rodiče neumí bojovat za práva svých potomků, je to jejich problém. Mě stačí, když nikdo neomezuje naší cestu rozvoje a vždy rád v klubu přivítám stejné hokejové nadšence.

Adam má podmínky jako každý jiný, jen jich 100% využívá. Pro mě je např. záhadou proč dost veký počet lidí kouká na Loga klubů. Na prvním místě musí být tréninkové podmínky!

Díky Vašemu webu jsem se rychle zorientoval v Českém hokeji a díky tomu mohu napsat, zatím jsem max spokojen. Ke spokojenosti jsem si musel ovšem projít řadou útrap.
odpověděl(a)
Tady souhlasím s realistou. Jistě to p. Zacha myslí dobře, ale obávám se přesně toho, co popsal. Že různé tlaky by do takového úzkého výběru protlačily kdekoho, ale jen výkonnost by v tom roli určitě nehrála. Prostě jsme ještě společností pokřivenou, náprava se zatím rozhodně nekoná, spíš naopak. Samozřejmě spousty z toho co popsal se dá realizovat i tak, omezení počtu klubů v jednotlivých soutěžích atd.. V našich podmínkách ale vidím jako cestu především ostaršování hráčů. Je to celkem bezbolestná cesta, která je reálná všude tam, kde chce trenér mít v týmu kvalitu a chce se podílet na rozvoji nadějného hráče.
, Pro PZ odpovědět
Lze jen souhlasit. Vyčerpàvající.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

P1190573.JPG

Reklama