Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

PROFESIONÁLNÍ SPORT JE SKVĚLÁ ZÁBAVA - ALE TAKÉ VELKÁ VĚDA

FOTBAL: TALENT TOMÁŠ OSTRÁK - NEJVĚTŠÍ ZÁSLUHU MÁ TÁTA

 

- HI-TECH REVOLUCE

- FOTBALOVÝ PŘÍBĚH TOMÁŠE OSTRÁKA

 

Deník Sport, čtvrtek 24.3.2016

 

SVĚTOVÝ SPORT OVLÁDÁ HI-TECH REVOLUCE,

ČESKÉ KLUBY PROZATÍM SPÍ

Na tomto místě už zaznělo hodně názorů i komentářů k nim. Byly mezi nimi zajímavé, pocházející od zkušených osobností schopných přemýšlet a objevovat nové věci. A také zaznělo hodně od těch, kteří se možná nikdy nezbaví pohodlné povrchnosti bez snahy podívat se dovnitř probíhajících procesů do centra všeho dění.

Dnes většina lidí ve spěchu provádí nákupy, připravuje program na nadcházející svátky a s nimi spojené čtyři dny volna. Chtěl bych jim doporučit k zakoupení dnešní Sport, protože ve svém magazínu nabízí nesmírně zajímavé čtení téměř na všech stránkách. Taková kvalita tady dlouho nebyla, díky a klobouk dolů.

Článek o vůdci statistické revoluce jménem Matthew Benham, který absolvoval Oxford aby zanedlouho výrazně vstoupil do procesů spojených se správnými a přesnými odhady současného i budoucího dění ve vrcholovém sportu tyto lahůdky načíná. Článkem "Bodování je přežitek" toto skvělé dílo pokračuje.

Protože jsem hlavně v loňské v sezóně před synovým draftem mohl detailně nahlédnout do propracované kuchyně scoutingu NHL a pochopit, co přesně u hráčů sledují a podle čeho se řídí třeba takové Chicago (díky novým technologiím sledování hráčů se vypracovo mezi nejúspěšnější týmy NHL v posledních letech), oceňuji tento opravdu kvalitní a zajímavý obsah dnešního Sportu dvojnásob. Některé věci byly známy již dřív, ale za tímto dnešním magazínem očividně stojí dost práce, jedno ladí s druhým.

I u nás se objevují první vlaštovky, které se začínají nesměle vydávat za sportovně vyspělým světem - třeba Bílí Tygři Liberec. Během roku toho tam stihli poměrně dost:

- účelně sloučit funkci sportovního manažera s hlavním trenérem (na tento trend zareagovaly jako první pro příští sezónu Vítkovice)

- vnést respekt a kultivovanost do vnější prezentace týmu vůči veřejnosti (společenské oblečení v den zápasu)

- zapojit odborníky na statistiky do analytické činnosti a řízení týmu

- otevření velkého prostoru pro specialisty na kondiční trénink

- účelný a efektivní nákup kvalitních hráčů (vylepšení jinak velice podceňovaného scoutingu v českých fotbalových a hokejových klubech)

- nastolení disciplíny v týmu, kde partičky starých mazáků nevládnou tolik, jako je to jinde běžné....

............................................

 

Druhým článkem pro opravdové labužníky, zvlášť pro rodiče, kteří by podvědomě chtěli podporovat své dítě ve sportu, ale podléhají často klubovým dezinformacím a sami neví úplně přesně, jak na to, tak pro ně je tady článek redaktora Richarda Šímy pod názvem:

 

Ostrák: Připravil mě táta

Tomáš Ostrák je šestnáctiletý velice talentovaný český fotbalista pocházející z Frýdku-Místku, který nedávno podepsal kontrakt s bundesligovým 1.FC Köln. Hodně se mu obětoval jeho otec, který je rovněž poměrně kritický k prací s fotbalovou mládeží v Česku.

 

Jen namátkou:

"...Udělal jsem si kurz, začal jsem jezdit do zahraničí na stáže, sbíral jsem poznatky a pochopil, že náš způsob práce s mládeží je špatný."

Otec Josef Ostrák si vzal syna pod individuální trenérský dohled.

"Snažil jsem se udělat vše pro to, aby mi ho nikdo nezkazil...třeba v Německu jsem pochopil, že je ve fotbale nemůžeme dohnat ani za deset let. Když jsem byl se synem poprvé v jeho třinácti letech v Německu, viděl jsem, že technicky je na výši, ale schází mu rychlost. Okamžitě jsem zajistil kondičního trenéra. Učil se běhat, učil se správné pohybové koordinaci. To jsou věci, které se u nás hodně podceňují. Tady je individuální příprava něco úplně neznámého. Ve vyspělém zahraničí je to samozřejmost. Hlavní rozdíl mezi trénováním u nás a venku je ten, že tam se všechno dělá v maximální rychlosti. Každý jeden cvik..."

Josef Ostrák si kvůli tomu, aby synovi poskytl prostor pro přípravu, pronajímal hřiště v okolí Frýdku-Místku. A vyplatilo se.

http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-zahranici-nemecko/264122/tata-studoval-aby-mu-ho-nezkazili-ted-se-ostrak-upsal-v-nemecku.html

.......................................

Tohle je podobné ve všech sportech. Chceš vychovat sportovce v našich podmínkách?

Možné to je. Ale musíš do toho jako rodič vstoupit, pracovat se svou ratolestí individuálně. Nejlépe zřídit celý realizační tým i v případě kolektivního sportu s kondičním trenérem v čele.

Je nutné trochu investovat.

A pak šanci na úspěch hodně zvedneš.

Není ještě vyhráno, ale je nastaven správný směr, který při troše štěstí může být úspěšný i v konfrontaci s těmi nejlepšími v zahraničí.

Ať se bavíme o hokeji nebo fotbale, pokud vyrůstáte u nás, tak venku narazíte na zásadní problém - na rychlost. Tam se tak nějak přirozeně děje všechno od nejmenších po dospělé s maximální intenzitou a v maximální rychlosti. U nás ne a to je problém. Když hraješ pomalu, každý průměrný hráč se jeví jako skvělý technik, ale v absolutní rychlosti se mu technika najednou rozpadne. V rychlosti je to něco jiného, v té umí jenom někdo. Hned první dotek rozhoduje, udělej ho nepřesně a jsi bez puku nebo míče. Jak si s tímto poradit u dětí v žákovských kategoriích je otázkou č. 1.

Osobně zastávám názor, že v našich pomalejších soutěžích je jediným řešením ostaršování. To může načas zajistit požadavky na rychlost u mladších hráčů.

Ale co pak?

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, k.bodování je přežitek odpovědět
Jen pro doplnění těm,kteří nečetli tištěnou přílohu Deníku sport z 24.3.2016.Dnes vyšel na isportu také avizovaný článek "Kanadské bodování je přežitek"http://isport.blesk.cz/clanek/hokej/264381/odbornik-na-hokejove-statistiky-kanadske-bodovani-je-prezitek.html
, - odpovědět
Přesně tak.Žákovské týmy extraligových dorostů jsou jen pro chudáky,aby odehráli soutěže žáků a pak nastupují ti ekonomický nadprůměrní,kteří se sjedou z celé republiky a "doplní" tyto dorosty svými talenty,většinou bez zájmu o hokej,protože od mala mají metenou cestičku.
Byli jsme teď na takovém oťukávacím turnaji MD v Havířově.Za Havířov nastupovalo snad 10 kluků z Brna a za Třinec,kde se toho chopil Peterek a tam tyto jeho dotované přichody jen kvetou jen 2! kluci ze 17,kteří skončili osmou třídu v Třinci.
Ostatní vůbec nikoho nezajímají.Kluci v klubech,kde se hraje extraliga mládeže,pokud nejsou něčím"zajímaví" a to nemyslím hokejově,nemají nejmenší šanci dál pokračovat v hokeji.Situace je čím dál horší a s hokejem to půjde uplně do kytek.Takový bordel je jen u nás a na Slovensku.
To co jezdí na mládežnické VTM akce a to co se tam nedostalo je ukázka všeho toho hnusu.A pak i když se do výběru nakonec ten chudák dostane,tak na turnaji to trenér hraje na 2 lajny vyvolených,takže vlastně na výběru byl,ale vpodstatě nebyl.Taková Česká chytrá horákyně. 2
odpověděl(a)
Pravda je, že na VTM jsou často průměrní hráči.
odpověděl(a)
Jen k těm VTM... Aspoň k ročníku 2004. Já tvrdím, možná drze, že tam jsou všichni, co mají ruce a nohy, protože jich víc není a i tak jste schopni postavit maximálně jednu silnou lajnu. Pro nesmyslné nařízení shora se musí postavit 4 lajny a přitom v krajích, pokud tedy nevezmu nejpočetnější MSK, a i tam těch hráčů prostě víc není, jsou slušné max lajny dvě a to ještě ne kompletní. Si to vemte, když takové klasické kluby jako Olomouc, Vítkovice, Prostějov, Opava mají v ročníku 2004 po nějakých cca 10 hráčích... Tady je zakopanej pes. Nejsem si jitý, jestli ve vyšších ročnících je situace stejná, ale včera jsem se byl podívat na finále ELMD v Přerově a ve dvou zápasech tj. 4 TOP týmech uměli výborně bruslit možná, a to nepřeháním, 4 kluci. Z toho jeden z nich má tátu bývalého špičkového hráče.
Za komančů na nábor do hokeje přišlo ve Zlíně 200 děcek, do Olomouce to stejné, do Uničova 15. Do toho Uničova jich přijde na začátku zase 15, ale do těch velkých jich přijde zlomek toho původního. A pak se do toho nehraje na výsledky, protože to Svaz nedoporučuje, tudíž je jedno jak to mastíme a v ELMD pak o výsledky jde. Tak aby se nespadlo, tak se potáhnou ti šikovnější kluci odjinud. Nic to nestojí, protože případné odstupné platí rodiče nebo neplatí nic, protože je ten malý klub stejně pustí zadáčo. Tak proč by se ty velké s tou nejmenší mládeží babrali? Výjimky mezi velkými existují. Určitě. Třeba KV, ale i další.
, rozhovor odpovědět
To by bol zaujmavy rozhovor, ak by PZ starsi pripadne hladal namety na dalsie clanky / knihu tak by bolo zaujmave vediet co sa "tata Ostrak" naucil zo svojich skusenosti. Napriklad jeho pohlad na "rychlost" ako najzanedbavanejsi faktor, a to plati porekadlo ze fyzicku vysku a rychlost je asi dost tazke natrenovat.

Ale inak vsetko stoji cas, peniaze a energiu. Fotbal je este teda aspon z tych lacnejsich.
, Peníze odpovědět
Jsme zase u peněz. Však se stačí podívat, že pokud dnes nějaké dítě vyniká, má zpravidla za sebou bohaté rodiče.

Jenom příklad:
Chlapík ... děda miliardář, táta multimilionář.
Zacha - sportovní rozpočet v řádech miliónů.
Ledecká - milionové zázemí od rodičů
Kvitová - otec také docela dost bohatý

A pokud se někdo ptá, proč doba Jágra a spol skončila, tak je to proto, že v té době tyto výdaje zpravidla hradil stát .... na tu dobu poskytoval zdarma jednu z nejlepších sportovních metodik a Jágra, Hlinku, Reichla, Růžičku led na tréninky na víc rozhodně nestal od 1000-3000/hodinu.

Pro sportovce jako je Jágr by měla být pomalu povinnost reprezentovat ČR, protože jejich sportovní výchovu z 90% financoval stát. Dnešní nová generce pokud reprezentuje, tak to dělá od srdce, protože tato generace státu nic nedluží, vrcholu dosahují díky fin. zázemí rodičů.

Co se týče hokeje ... můžete milovat hokej jak chcete, ale bez toho zázemí nikdy z dítěte nevyroste top hokejista.
odpověděl(a)
Tak to je. Vrcholový sport v našich podmínkách není a asi nebude pro chudáky. Pro hokej to platí dvojnásob. Všude na světě. Jo,... v Bělorusku mají všechno od Lukašenka grátis. Ale asi nikde jinde.
odpověděl(a)
to je pravda

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

9skal.jpg

Reklama