- HI-TECH REVOLUCE
- FOTBALOVÝ PŘÍBĚH TOMÁŠE OSTRÁKA
Deník Sport, čtvrtek 24.3.2016
SVĚTOVÝ SPORT OVLÁDÁ HI-TECH REVOLUCE,
ČESKÉ KLUBY PROZATÍM SPÍ
Na tomto místě už zaznělo hodně názorů i komentářů k nim. Byly mezi nimi zajímavé, pocházející od zkušených osobností schopných přemýšlet a objevovat nové věci. A také zaznělo hodně od těch, kteří se možná nikdy nezbaví pohodlné povrchnosti bez snahy podívat se dovnitř probíhajících procesů do centra všeho dění.
Dnes většina lidí ve spěchu provádí nákupy, připravuje program na nadcházející svátky a s nimi spojené čtyři dny volna. Chtěl bych jim doporučit k zakoupení dnešní Sport, protože ve svém magazínu nabízí nesmírně zajímavé čtení téměř na všech stránkách. Taková kvalita tady dlouho nebyla, díky a klobouk dolů.
Článek o vůdci statistické revoluce jménem Matthew Benham, který absolvoval Oxford aby zanedlouho výrazně vstoupil do procesů spojených se správnými a přesnými odhady současného i budoucího dění ve vrcholovém sportu tyto lahůdky načíná. Článkem "Bodování je přežitek" toto skvělé dílo pokračuje.
Protože jsem hlavně v loňské v sezóně před synovým draftem mohl detailně nahlédnout do propracované kuchyně scoutingu NHL a pochopit, co přesně u hráčů sledují a podle čeho se řídí třeba takové Chicago (díky novým technologiím sledování hráčů se vypracovo mezi nejúspěšnější týmy NHL v posledních letech), oceňuji tento opravdu kvalitní a zajímavý obsah dnešního Sportu dvojnásob. Některé věci byly známy již dřív, ale za tímto dnešním magazínem očividně stojí dost práce, jedno ladí s druhým.
I u nás se objevují první vlaštovky, které se začínají nesměle vydávat za sportovně vyspělým světem - třeba Bílí Tygři Liberec. Během roku toho tam stihli poměrně dost:
- účelně sloučit funkci sportovního manažera s hlavním trenérem (na tento trend zareagovaly jako první pro příští sezónu Vítkovice)
- vnést respekt a kultivovanost do vnější prezentace týmu vůči veřejnosti (společenské oblečení v den zápasu)
- zapojit odborníky na statistiky do analytické činnosti a řízení týmu
- otevření velkého prostoru pro specialisty na kondiční trénink
- účelný a efektivní nákup kvalitních hráčů (vylepšení jinak velice podceňovaného scoutingu v českých fotbalových a hokejových klubech)
- nastolení disciplíny v týmu, kde partičky starých mazáků nevládnou tolik, jako je to jinde běžné....
............................................
Druhým článkem pro opravdové labužníky, zvlášť pro rodiče, kteří by podvědomě chtěli podporovat své dítě ve sportu, ale podléhají často klubovým dezinformacím a sami neví úplně přesně, jak na to, tak pro ně je tady článek redaktora Richarda Šímy pod názvem:
Ostrák: Připravil mě táta
Tomáš Ostrák je šestnáctiletý velice talentovaný český fotbalista pocházející z Frýdku-Místku, který nedávno podepsal kontrakt s bundesligovým 1.FC Köln. Hodně se mu obětoval jeho otec, který je rovněž poměrně kritický k prací s fotbalovou mládeží v Česku.
Jen namátkou:
"...Udělal jsem si kurz, začal jsem jezdit do zahraničí na stáže, sbíral jsem poznatky a pochopil, že náš způsob práce s mládeží je špatný."
Otec Josef Ostrák si vzal syna pod individuální trenérský dohled.
"Snažil jsem se udělat vše pro to, aby mi ho nikdo nezkazil...třeba v Německu jsem pochopil, že je ve fotbale nemůžeme dohnat ani za deset let. Když jsem byl se synem poprvé v jeho třinácti letech v Německu, viděl jsem, že technicky je na výši, ale schází mu rychlost. Okamžitě jsem zajistil kondičního trenéra. Učil se běhat, učil se správné pohybové koordinaci. To jsou věci, které se u nás hodně podceňují. Tady je individuální příprava něco úplně neznámého. Ve vyspělém zahraničí je to samozřejmost. Hlavní rozdíl mezi trénováním u nás a venku je ten, že tam se všechno dělá v maximální rychlosti. Každý jeden cvik..."
Josef Ostrák si kvůli tomu, aby synovi poskytl prostor pro přípravu, pronajímal hřiště v okolí Frýdku-Místku. A vyplatilo se.
.......................................
Tohle je podobné ve všech sportech. Chceš vychovat sportovce v našich podmínkách?
Možné to je. Ale musíš do toho jako rodič vstoupit, pracovat se svou ratolestí individuálně. Nejlépe zřídit celý realizační tým i v případě kolektivního sportu s kondičním trenérem v čele.
Je nutné trochu investovat.
A pak šanci na úspěch hodně zvedneš.
Není ještě vyhráno, ale je nastaven správný směr, který při troše štěstí může být úspěšný i v konfrontaci s těmi nejlepšími v zahraničí.
Ať se bavíme o hokeji nebo fotbale, pokud vyrůstáte u nás, tak venku narazíte na zásadní problém - na rychlost. Tam se tak nějak přirozeně děje všechno od nejmenších po dospělé s maximální intenzitou a v maximální rychlosti. U nás ne a to je problém. Když hraješ pomalu, každý průměrný hráč se jeví jako skvělý technik, ale v absolutní rychlosti se mu technika najednou rozpadne. V rychlosti je to něco jiného, v té umí jenom někdo. Hned první dotek rozhoduje, udělej ho nepřesně a jsi bez puku nebo míče. Jak si s tímto poradit u dětí v žákovských kategoriích je otázkou č. 1.
Osobně zastávám názor, že v našich pomalejších soutěžích je jediným řešením ostaršování. To může načas zajistit požadavky na rychlost u mladších hráčů.
Ale co pak?
Komentáře
Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).
Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.
Registrace >
Ztracené heslo >
Byli jsme teď na takovém oťukávacím turnaji MD v Havířově.Za Havířov nastupovalo snad 10 kluků z Brna a za Třinec,kde se toho chopil Peterek a tam tyto jeho dotované přichody jen kvetou jen 2! kluci ze 17,kteří skončili osmou třídu v Třinci.
Ostatní vůbec nikoho nezajímají.Kluci v klubech,kde se hraje extraliga mládeže,pokud nejsou něčím"zajímaví" a to nemyslím hokejově,nemají nejmenší šanci dál pokračovat v hokeji.Situace je čím dál horší a s hokejem to půjde uplně do kytek.Takový bordel je jen u nás a na Slovensku.
To co jezdí na mládežnické VTM akce a to co se tam nedostalo je ukázka všeho toho hnusu.A pak i když se do výběru nakonec ten chudák dostane,tak na turnaji to trenér hraje na 2 lajny vyvolených,takže vlastně na výběru byl,ale vpodstatě nebyl.Taková Česká chytrá horákyně.
Za komančů na nábor do hokeje přišlo ve Zlíně 200 děcek, do Olomouce to stejné, do Uničova 15. Do toho Uničova jich přijde na začátku zase 15, ale do těch velkých jich přijde zlomek toho původního. A pak se do toho nehraje na výsledky, protože to Svaz nedoporučuje, tudíž je jedno jak to mastíme a v ELMD pak o výsledky jde. Tak aby se nespadlo, tak se potáhnou ti šikovnější kluci odjinud. Nic to nestojí, protože případné odstupné platí rodiče nebo neplatí nic, protože je ten malý klub stejně pustí zadáčo. Tak proč by se ty velké s tou nejmenší mládeží babrali? Výjimky mezi velkými existují. Určitě. Třeba KV, ale i další.
Ale inak vsetko stoji cas, peniaze a energiu. Fotbal je este teda aspon z tych lacnejsich.
Jenom příklad:
Chlapík ... děda miliardář, táta multimilionář.
Zacha - sportovní rozpočet v řádech miliónů.
Ledecká - milionové zázemí od rodičů
Kvitová - otec také docela dost bohatý
A pokud se někdo ptá, proč doba Jágra a spol skončila, tak je to proto, že v té době tyto výdaje zpravidla hradil stát .... na tu dobu poskytoval zdarma jednu z nejlepších sportovních metodik a Jágra, Hlinku, Reichla, Růžičku led na tréninky na víc rozhodně nestal od 1000-3000/hodinu.
Pro sportovce jako je Jágr by měla být pomalu povinnost reprezentovat ČR, protože jejich sportovní výchovu z 90% financoval stát. Dnešní nová generce pokud reprezentuje, tak to dělá od srdce, protože tato generace státu nic nedluží, vrcholu dosahují díky fin. zázemí rodičů.
Co se týče hokeje ... můžete milovat hokej jak chcete, ale bez toho zázemí nikdy z dítěte nevyroste top hokejista.