Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

První turnaj Jarní hokejové ligy osmých tříd - Praha - Letňany - 31. května 2009

     Po měsících plánů, debat a příprav se díky čtyřem progresívním realizačním týmům a letňanským organizátorům podařilo přeměnit teorii o možnosti sehrání Jarní ligy v realitu. Dnes skutečně nebyly na prvním místě poháry, hymny nebo medaile pro vítěze. Určitě by se dalo řící, že vítězem byl dnes každý z účastníků tohoto skvělého turnaje. Veškeré pochybnosti nebo obavy, že úroveň hry v tomto období nebude na stupni, který by mohl být přínosem pro hokejový rozvoj hráčů, se přinejmenším nenaplnily. Stejně jako pochybnosti o možnosti dosáhnout sehrání vyrovnaných kvalitních zápasů vzhledem k různému stupni aktivity hráčů na ledě v tomto období. Tyto a další pochybnosti byly kvalitou a průběhem turnaje smeteny ze stolu.

    Všechny čtyři sehrané zápasy prvního turnaje Jarní ligy měly vynikající hokejovou úroveň a byly dramatické do posledních vteřin. Utkání končila hrou bez brankářů ve snaze vyrovnat v závěru utkání nebo se prodlužovalo a rozhodovaly samostatné nájezdy. Žádné dvouciferné výsledky se nekonaly. Pouze hokej s plným nasazením a vysokou kvalitou, touha po vítězství, tvrdá férová hra. Výkonnostní rozdíl mezi prvním a čtvrtým týmem byl nepatrný a při souhře určitých okolnosti mohlo být pořadí obrácené. Zúčastnit se prvniho turnaje Jarní ligy, to byla výhra pro každého hráče, který byl na ledě. Vždyť v průběhu sezóny hráči odehrají několik desítek utkání. Ale  přední týmy si mají možnost zahrát pouze několik zápasů v roce, které jsou skutečně vyrovnané až do samotného závěru. Fakt, že na tomto turnaji měla všechna utkání takové paramety, posunul všechny realizační týmy nejen k ochotě sehrát stejný turnaj opět v Letňanech znovu za čtrnáct dnů, ale všechny čtyři týmy se dohodly na pořádání těchto turnajových akcí v průběhu celé příští hokejové sezóny.

Proč ? Protože tím všichni získají možnost konfrontace nejlepších hráčů a týmů mezi sebou bez obavy, že se utkání po několika minutách změní ve frašku a investice vložená do akce nesplní svůj účel. Všichni totiž potřebují hrát těžké zápasy se soupeři, kteří prověří kvalitu obranné hry i útočné efektivity po celou dobu utkání, a pokud možno, hlavně v jeho závěru. Zatímco klasická utkání žákovské ligy tyto požadavky mnohdy opakovaně nesplňují, první turnaj Jarní ligy tento požadavek garantoval stoprocentně. Hráči by tímto způsobem měli mít vylepšenou možnost náročné konfrontace své výkonnosti s vynikajícími soupeři bez nutnosti podnikat za tímto účelem extrémně náročné zahraniční cesty, které by tak často snad ani nebylo možné a vhodné podnikat.

Účastníci:

Letci Letňany

Jeden ze dvou účastníků, kteří byli schopni postavit konkurenceschopný tým pouze ze svých odchovanců. Letci měli výhodu domácího prostředí..Pobyt na ledě v tomto období je pro jejich hráče něco naprosto přirozeného. Tento tým se všemi nejlepšími hráči ročníku 1996 potvrdil skutečně vynikající úroveň.

Český výběr ALKRA Aleše Krátošky

Aleš  Krátoška dal pro první turnaj Jarní ligy příležitost vybraným hráčům ze Sparty, Slavie, Kladna, Mladé Boleslavi a Jihlavy. Umožnil jim  kvalitní přípravu na nedělní turnaj Jarní ligy uspořádáním soustředění rovněž v Letňanech. Vedle dvou vynikajících tréninkových jednotek na ledě doplněných v obou případech půlhodinovým strečingem mohli hráči i rodiče vyslechnout přednášku a diskutovat s primářem Vojenské nemocnice o problematice zdravotních rizik spojených s vrcholovým provozováním ledního hokeje, úrazů při tomto sportu, dopingu, sportovní a doplňkové výživě, prevenci úrazů. nutnosti regenerace a rehabilitace.

GAMES 2018

Tento tým vedený  Petrem Jonákem byl složen z hráčů Plzně, Karlových Varů, Mostu, Litvínova a z dalších týmů.Měl výhodu nejlepší rozehranosti, protože někteří jeho hráči se před dvaceti dny vrátili z turnaje v Petrohradu. Petr Jonák se v minulém roce spolupodílel na jakési jarní lize v menším měřítku Západočeského kraje a proto pobyt na ledě pro jeho hráče není letos ničím novým. Je také třeba podotknout, že jako jediný tým nepostavil do turnaje hráče ročníku 1995, přestože regule turnaje, stejně jako regule ligy osmých tříd v příštím roce budou vyjímku pro hráče tohoto věku v počtu 5+1 umožňovat.

KOMETA GROUP

Pro většinu hráčů Komety jsou hokejové akce v květnu a červnu něčím úplně novým. Pomineme-li "tajné" akce několika hráčů a především rodičů, kteří si chodili v omezeném počtu v ústraní rosického stadionu i loni jednou týdně zatrénovat, nebývalo v těchto končinách zvykem chodit na led. Letošní rok představuje určitý průlom v tomto regionu do starých zažitých pravidel, i když pouze v jedné věkové kategorii.  Někteří hráči Komety Group absolvovali v tomto týdnu dvě společné tréninkové jednotky, v rámci účasti na kempech Aleše Krátošky nebo Luďka Bukače v sobotu další dvě tréninkové jednotky a dva těžké zápasy v něděli v Jarní lize.

 

1. utkání: Letci Letňany - Games 2018

V tomto zápase bylo od počátku zjevné, že Letci mají jeho vývoj pod kontrolou, stále vedli, ale tým Games díky nesmírné bojovnosti dokázal zápas v samotném závěru otočit ve svůj prospěch  a dosáhl těsné výhry 6:5 díky dvěma brankám vstřeleným v posledních dvou minutách. Vynikající utkání vrcholící v dramatickém závěru.

2. utkání: Kometa Group - Český výběr ALKRA

Výsledek 6:3 pro Kometu by se mohl zdát jednoznačný , ale šestý gól byl dosažen až v posledních vteřinách utkání do prázdné brány, když se soupeř pokoušel zvrátit vývoj při hře bez brankáře. Po herní stránce se pravděpodobně jednalo o jeden z vrcholů tohoto turnaje.

Utkání o třetí místo: Čs. výběr ALKRA - Letci Letňany

Hráči výběru ALKRA si v polovině utkání vytvořili luxusní náskok o dvě branky v poměru 3:1, ale Letci dokázali ve strhující koncovce vyrovnat . Prodloužení s několika dramatickými momenty i přesilovkami rozhodnutí nepřineslo a tak rozhodl až čtvrtý samostatný nájezd, ve kterém Černoch strhl vítězství na stranu ALKRY. Nejproduktivnější hráč Letňan Vrána byl v době nájezdů stále na trestné lavici a nemohl svému týmu pomoci v těchto vypjatých momentech nejdramatičtějšího zápasu celého turnaje .

Finále: Kometa Group - Games 2018

První třetina vyzněla jednoznačně ve prospěch Komety v poměru 4:0 a zdálo se, že utkání o první místo  bude jako jediné snadným soustem pro trojnásobné mistry republiky z Brna. Zkušený trenér Petr Jonák však naordinoval do druhé části hry svým svěřencům maximálně kontaktní herní styl, který Kometa sice svým způsobem dokázala přijmout, avšak v efektivitě značně zaostala za západočechy, protože ti dokázali druhou část hry vyhrát v poměru 3:0. Rázem měl zápas úplně jiný náboj. Utkání nakonec skončilo 5:3 pro Kometu a bylo rovněž otevřené do posledních vteřin. Současně se jednalo o nejtvrdší a nejvyhrocenější zápas turnaje. Bylo velmi přínosné mít možost sehrát také takový zápas plný tvrdých střetů, soubojů a šarvátek, protože i s podobnou hrou je nutno počítat a umět ji řijmout.

Na tomto místě bych rád poděkoval panu Rudolfovi Lehkému za zorganizování celé akce, protože díky jeho aktivitě se turnaj podařilo uskutečnit. Podobné uznání patří všem zúčastněným realizačním týmům. Trenéři se sice připravili o jeden příjemný a pohodový víkend v kruhu rodiny, ale pro své hráče , kteří celým turnajem i tím, že mohli být v tomto čase na ledě, byli nadšení, udělali něco navíc. Něco v našem řádu naprosto nesystémového. Ale všichni jasně cítí, že to byl malý krůček z oblasti "keců" o šlamastice čs. mládečnického hokeje ve směru ven z této šlamastiky. Osobně jsem přesvědčený, že jsme dnes společně kousíček postoupili správným směrem, který kluky bavil a který si na ledě pořádně užili. Věřím, že to tak cítili i ostatní a že podobných akcí bude přibývat. Jistě jsou všichni unavení, ale s odstupem několika dnů snad budete souhlasit, že první turnaj Jarní ligy ani nemohl proběhnout lépe .

Bylo velmi příjemné pobývat v této skupině nadšených hokejových trenérů, vedoucích týmů a obětavých rodičů, kterým je už delší dobu naprosto jasné, jak se svými svěřenci co nejlépe pracovat. Způsob jejich práce v okolí někdy naráží na překvapení, nepochopení, závist či výsměch, ale tentokrát nebylo nic z toho na pořadu dne. Jarní liga dokázala na svém prvním turnaji soustředit stejně smýšlející osobnosti z jednotlivých realizačních týmů , pro které je naprosto přirozené takto pracovat bez ohledu na své pohodlí ale s vizí vykonat to nejlepší možné pro maximální rozvoj svých svěřenců.

KOMETA BRNO:

SESTAVA: Brankáři Machorek (95)a Holub (96), OBRÁNCI: Štancl (96), Voškeruša (96), Zbořil J. (97), Koch (96) ÚTOČNÍCI: Zbořil A. (95), Račický (95), Weiss (95), Polzer (95), Jenyš (96), Boltvan (96), Garčic (96), Švejda (96), Zacha (97). 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Děkujeme za hezký článek. Jen bych chtěl opravit pár nepřesností: Výběr A.Krátošky nese název ALKRA a v zápase o 3.místo mezi ALKROU a Letňany byl stav opačný,Alkra měla "luxusní" náskok a Letňany vyrovnali-to jen pro upřesnění.Ale jinak jsme rádi,že nám poskytujete tyto informace.
odpověděl(a)
Děkuji za upřesnění, písemné materiály jsem neměl k dispozici. Pokusím se nepřesnosti opravit.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

DSC_0121.jpg

Reklama