Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Říše dopingu

Rusko a doping

Rusko k tomu vždycky inklinovalo. Ale zatímco v ostatních zemích se podařilo systém dopingových kontrol rozvinout někdy až do rozměrů, které byly občas přehnané a atlety vyloženě obtěžovaly až buzerovaly, o čemž by třeba Martina Sáblíková mohla dlouho vyprávět, ve velké zemi východním směrem se z toho stal kvetoucí problém.

Kdo se pohybuje kolem sportu celý život tak poměrně spolehlivě pouhým okem pozná, jaký rozvoj svalstva sportovce je dosažen přirozenou cestou, dobrou výživou a tréninkem, a kdo už takzvaně sype ve velkém. Když jsme vyjížděli na první hokejové mezinárodní turnaje s neoficiálními národními selekty ve věku hráčů kolem 12-13 let, už tehdy jste mohli vidět v ruských týmech několik hráčů, u kterých vás tato nepřirozená hypertrofie svalstva doslova práskla do očí. Docela jsme z toho byli vyjevení, protože v tom věku je to opravdu šílenost.

Rusko dnes obecně neudává směr v oblasti metodiky a progresivních metod výchovy mladých hráčů, ale hlad po výsledcích, heroických výkonech a slavných vítězstvích neochabnul ani v nejmenším. Do sportu mládeže jsou v některých klubech investovány peníze, o kterých se českému hokeji ani nesní. Už před léty jsme si říkali, že nás musí jednou úplně převálcovat. Nás sice ano, jak se ukazuje, ale na některé mnohem menší země s lepším sportovním prostředím v produkci talentů nestačí.

Vše došlo do stavu, kdy bude obtížné přijmout nějaké řešení zvenčí, když toho Rusko vlastní silou není schopno. A každé z těch řešení zřejmě bude špatné. Na jedné straně celý ten stav volá po plošném zákazu pro všechny ruské sportovce, protože celý ten problém je jiným způsobem nezvladatelný a jakákoliv benevolence by byla nespravedlivá vůči všem ostatním.

Představme si ale situaci, kterou si z pohledu rodiče sportujícího dítěte dovedu živě představit. Snažím se etickou cestou vychovat sportovní hvězdu a celé ty roky vidím kolem sebe, jak ostatní porušují pravidla sportovní etiky. Nepodlehnu a jdu dál poctivou a čistou cestou. Dítě to má těžké, protože se musí celé mládí utkávat s konkurencí, která různými způsoby podvádí. A když to zvládne, obstojí a probojuje se po zásluze na olympiádu, přijde další nespravedlivý úder. Plošný zákaz startu, který dopadne i na sportovce, který na praktiky ostatních celý život doplácel. Nakonec je potrestán se všemi viníky bez rozdílu.

Tohle by byla šílená situace a současný vývoj naznačuje, že k čemusi takovému by mohlo dojít.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Říše dopingu odpovědět
Ano je zlé, že stát podporuje doping u sportovců, ale je třeba si upřímně říct, existuje v současné době atlet, který nedopoval?
Trest pro ruské atlety mi přijde hodně přísný, například Keňa a USA stejný trest nedostaly, přitom WADA má zejména u Keni důvodné podezření, že tam existuje stejný systém jako v Rusku.

O tom, že obludný systém státem řízeného dopingu existuje se mluvilo již před dvěma roky. A já si kladu stejnou otázku jako pan Šťovíček, náš zástupce v právní radě MOV, který se ve včerejší Devadesátce ČT24 podivil proč WADA nekonala již před dvěma roky a nechala vše na poslední chvíli?

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

BUCCANEERS.jpg

Reklama