Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

ROLE MODERNÍHO RODIČE V SOUČASNÉM SPORTU

zdroje: Jiří Fischer, Zdeněk Haník, Michal Brož

Doplnění:25.11.2015, 12.24 hodin

http://www.mb6hs.cz/clanky/mentalni-trenink/tovarna-na-frustrovane-deti

Souhlasím, tohle je dobře napsaný článek o dění v dětském hokeji, fotbale, a nevím, kde ještě...

Je tam celá řada potíží, které jsme si sami vytvořili a které vytvářejí až absurdní situace. Ladí to s Kamevédou, která vychovává zdravé, velice odolné a všestranně vyspělé děti. Jakousi protiváhu ostatní populaci s jejími současnými vůbec ne malými problémy. A tyto k přírodě a přirozenému rozvoji navrácené děti by potřebovaly alespoň třístupňové soutěže, kde by bylo možné hrát kvalitní zápasy proti sobě rovným, atd., atd.,

.........................................

původní článek:

 

Rodiče  dnes sehrávají ve sportu hlavně v úvodu vstupu svých dětí na sportovní scénu naprosto zásadní a určující roli. Jejich vliv na kariéry dětí se bude i do budoucna nadále zvyšovat.

Ignorovat tento fakt a jít proti němu například pomocí tabulek a omezujících smluv, tedy neúměrně zvýhodňovat kluby na úkor dětí a mladých rodin,  představuje známku naprostého nepochopení nové situace.  Každý úspěšný systém funguje tak, že je vstřícný a motivační pro každý svůj důležitý prvek.

Nemůže to být válka svazu a klubů proti dětem a rodičům. Přesněji, snad ještě chvíli může, ale nikdy potom NELZE trvale expandovat to sfér, kam by se náš sport mohl posunout, kdyby...

Pokud tuto věc nepochopí kormidelníci českého sportu, nepodaří se jim zastavit konzistentní sestup českého sportu z pozic, které okupoval v minulosti, a na které je český sportovní fanoušek zvyklý a které podvědomě stále vyžaduje.

Je typické, že přestože například český hokej má ve formě Kamevédy poměrně ucelené rodičovské know-how o způsobu úspěšné výchovy sportovce v rodině i o aktuální aplikaci této výchovy do současné, mimochodem velice obtížné praxe, nejeví o toto know-how žádný zájem. Především z důvodu, že to je jedna z forem odplaty za moji kritiku a pokus o sefereflexi, kterou roky přináším.

Jiné sportovní svazy jsou v tomto přístupu mnohem vstřícnější a v rámci svazu fotbalového je, a pravděpodobně brzy ještě více bude, Kamevéda etablovaná v poměrně dobré míře.

Jak jsem zmínil v jiném článku z úvodu tohoto týdne, z Detroitu jsme cestovali s mezipřistáním v Paříži společně s jedním z nejúspěšnějších českých sportovních manažerů posledních let.

S Jiřím Ficherem,

členem managementu a ředitelem hráčského rozvoje Detroitu Red Wings.

Má na starosti především rozvoj mladých hráčů a také proto se logicky zajímal o momentální situaci Pavla Zachy v Sarnii, průběh kempu u Devils i o můj současný dojem z toho, kam se jeho hráčský rozvoj v momentálně v CHL ubírá.

Cílem cesty Jiřího Fischera do Evropy byla kromě jiného také dvouhodinová přednáška určená trenérům různých sportů, kterou pod názvem Mosty  2015 organizoval ČOV.

Na dvoustránce o ní informuje i dnešní deník Sport.

 

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-nhl/252689/fischer-prednasel-pro-trenery-nejdulezitejsi-je-u-hracu-soutezivost.html

Adam Sušovský, Tomáš Vrábel

 

Příznivce sportu bych chtěl upozornit především na následující pasáž, kterou si dovolím pro účel vyznění pointy tohoto článku citovat.

Jiří Fischer vyzvedl jako jednu z největších výhod českého sportovního prostředí a našeho mládežnického sportu obecně vysokou koncentraci klubů a tedy mladých sportovců na relativně malém prostoru, což snižuje zátěž dlouhého cestování.

 

Obává se ale o ztrátu něčeho,

co považuje pro další rozvoj českého hokeje i sportu obecně za určující:

 

"...Myslím ale, že tady vymizejí rodiče, kteří by opravdu kluka nebo holku drželi na uzdě každý den, ať se děje, co se děje."

REPORTÉR: "Jak to myslíte?"

"Když někdo myslí, že trenér, který kluka trénuje dva roky, z něj udělá špičkového hráče, je to naprostá hloupost.

Ten mu může jen pomoct.

Všechno to začíná u prostředí doma.

Jakým směrem rodiče kluka nebo holku drží, jak ho tlačí za jejich možnosti, aby je to nezlomilo samozřejmě.

Trenéři tomu pomohou.

A pak je tady svaz, který se musí snažit, aby naše reprezentace hrály proti nejlepším týmům, jako jsou Kanada, Rusko, Švédsko.

To je taky důležité."

.......................................

Že se jedná o oblast velice pozorně sledovanou a široce rozebíranou svědčí i další zmínka ve stejném deníku.

Předseda Českého volejbalového svazu a člen ČOV Zdeněk Haník završil rok od chvíle, kdy se ujal role jakéhosi komentátora či glosátora dění kolem českého sportu na své stránce "Vysoká hra Zdeňka Haníka,"

kterou čtenáři deníku Sport nacházejí pravidelně každý pátek na posledních stránkách Magazínu Sport.

Když tuto svoji výrošní pravidelnou literární aktivitu rekapituloval, potvrdil, že vůbec nejčtenějším článkem za celý rok byl ten s názvem

"ZAHRANIČNÍ ŽOLDÁCI, TÁHNĚTE DOMŮ.

Na druhé pozici ve sledovanosti se pak umístil titul:

"KAMEVÉDA, aneb Zacha a syn,

kde se zmiňoval nejen o nás a výchově Kamevéda, ale i o problémech výchovy vrcholového sportovce.

Jak vidno, téma výchovy v rodinách, zváště výchovy spojené s nějakými ambicemi, je pro mnoho lidí zásadní, velice sledované a také bohatě diskutované. Názory na tuto výchovu se samozřejmě různí. Ale současně si musíme přiznat, že toto téma kromě Kamevédy nikdo zásadním způsobem neřeší a neposkytuje kvalitní materiály rodičům určené k jejich lepší orientaci.

Proto, tvářit se, že vážně hledám cesty, že mi jde o dobrou věc a že to s rozvojem některého sportu myslím upřímně, aniž bych do tohoto svého souboru postupných kroků zařadil nejvýznamnější sílu v celém procesu, to mi pak vyznívá dost povrchně i falešně.

.......................................................................

Ano, vyniknout dnes v atraktivním sportu vyžaduje mnohem víc vynaložené energie, než domu bylo před dvaceti nebo třiceti roky. Ti nejlepší jsou dnes vyšší, silnější, rychlejší, komplexně fyzicky i dovednostně sofistikovanější.

Hra se běžně odvíjí v nasazení a rychlosti, do které u nás dřívě nikdy nedospěla (tím mám na mysli NHL a zámořské soutěže, nikoliv českou extraligu).

Jakékoliv srovnání je nemožné a zavádějící. Také cesty vedoucí nahoru se změnily, nestačí jen vidět, co vše můžeš získat.

Nejprve si jako rodič musíš uvědomit, že nahoru vede jen velice tvrdá a nekonečná práce, která se tvému dítěti musí stát vášní, zálibou a obtížně definovatelnou nepostradatelnou drogou. Je účelné založit základy této vášně ještě v období ranného mládí, viz Kamevéda. Kdo se o to pokouší až v období puberty, tomu zjevně chybí schopnost logického myšlení a životní zkušenost.

Jen ti, kteří to nové moderní pravidlo uznají a den po dni uctívají, jen ti mají šanci stanout někdy mezi vyvolenými.

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Pokud to vede Broš v Letňanech,tak jak popisují jeho vize,tak to musí být pro kluky výhra.Podobně smýšlejících trenéru a hlavně se zájmem o kluky je u nás jako šafránu.
My nikoho neučíme hrát hokej,my se snažíme za jakoukoliv cenu vyhrávat zápasy a to už od minihokeje.
Máme v týmu hráče,který za sezonu nenavštíví obrané pásmo,celý zápas se motá kolem červené,pak dvakrát ujede a dá gol.Trenéři jsou z něho nadšení,ale že je na ledě u 5 inkasovaných golu nikomu nevadí.Zbytek manšavtu jsou kopyta,protože on jediný umí dát gol 9
Zkrátka trenéři s archivním myšlením a přístupem ať už mám ten trénink za sebou,jsou největším zlem našeho hokeje.Teď jsem četl výstup ze semináře krajských mládežnických trenéru,kde doporučovali do klubu rotaci hráčů na všech pozicích a poukazovali na Finsko,kde se do věku 12 let točí v poli i brankáři a až pak nastupuje specializace!
U nás vám dají klučinu v 5 letech do obrany,nebo naopak a tam odehraje celou svou krátkou "kariéru",protože trenér přece nebude riskovat,že mu nějaký utočník v 9 letech pokazí megadůležitý zápas devátého s desátým týmem na pozici obránce.
Jak píšu je málo trenéru,kteří nad hráči přemýšlejí,jde jim o jejich rozvoj a né jen o výsledky.
K třístupňové soutěži u nás jen tolik,že je to naprosté sci-fi.Týmy jsou rády,že mají 10 kluku v ročníku a hrají i ti,kteří neumí skoro ani chodit.Absolutně si nedovedu představit,jak by se skládaly manšavty podle výkonosti.Jak psal Broš.V Oulu mají v ročníku 45 kluků,takže tam je to jasné,ale u nás?A to radši nebudu psát,že v našich končinách by se nominovalo spíše podle konexi,než výkonosti.Tady by ačka znamenaly vyšší,střední a nižší třídu,ovšem né výkonostní,ale finanční.
odpověděl(a)
4 realista:To co tady popisuješ o tom Lener mluví už 10 let. Svaz pořádá semináře, posílá doporučení na oddíly a skutečnost? Lener je idiot a hotovo. S takovým přístupem se těžko něco mění.

K těm soutěžím: problém je nejen v úzké základně, ale hlavně v kvalitě hráčů. A to nemluvím o kvalitě hokejové (herní), ale sportovní (atletismus). Když to přeženu tak kluk, který neudělá v 10 letech několik rychlých kotoulů dopředu, dozadu, stojku a hvězdu nemůže být v budoucnu dobrým sportovcem. Prostě dnešní mládeži hlavně chybí sportovní základy: obratnost, koordinace, síla a rychlost. Tyto základy se nenaučí ve specializovaném sportovním oddíle, ale mimo oddíl. Buďto s rodiči, anebo tam, kde sportovní všestrannost podporují (Sokol, gymnastické oddíly apod.)

Řešení:
- do 12 let žádné národní soutěže, pouze turnaje a to jenom 2 až 3 do roka
- do 12 let oddílový trénink pouze 2x týdně
- okamžitě změnit školský systém a navýšit tělocvik a mimoškolní pohybové aktivity na 10hodin týdně
- v hodinách tělocviku zpřísnit výuku a známkovat gymnastiku, atletiku a všeobecný pohybový rozvoj
- zřídit víceletá sportovní gymnázia a všeobecné školy se špičkovým zázemím a odborníky pro daný sport
- od 12 let v rámci republiky zřídit kvalitní republikovou soutěž, klidně i s celky z ciziny (Slováci, Němci, Rakušáci i Poláci)
Toto by bylo řešení, ale u nás je to hudba daleké budoucnosti.

Ještě něco ke Kamevédě: přínosem Kamevédy je to, že nutí rodiče uvědomit si, že bez nich to v dnešní době prostě nepůjde. Ukazuje rodičům jak těžká a svízelná cesta malého sportovce může být. Nikomu nic nenařizuje, pouze poukazuje, že je možné jít i touto cestou. Ale jak jsem psal, bohužel v této republice si pod pojmem ´vychovat sportovce´ představujeme každý něco jiného. Proto i Kamevéda a různé individuální přístupy u kolektivních sportů můžou být pochopeny úplně špatně. A na příkladech rúzných rádoby českých hvězd to vidíme téměř každý den.
, mládežnické soutěže odpovědět
Třístupňové soutěže je určitě dobrá myšlenka, ale obávám se, že narazí na příliš malou základnu hokeje v ČR. Ve fotbale něco podobného už běží leta, ale stejně se nedaří docílit vyrovnaných utkání, kdy i v té nejvyšší mládežnické soutěži jsou k vidění dvouciferné výsledky. A to je fotbal se svoji základnou úplně někde jinde než hokej.

Dále tady máme něco jako klientelismus, kdy z logiky věci ty větší a ligová města musejí hrát nejvyšší mládežnické soutěže a větší procento dětí v těchto oddílech jsou děti známých, sponzorů, ambiciózních rodičů apod. Někteří dojíždějí i zdaleka na tréninky a víkendové zápasy. Toto přece nikam nevede! Tady nevzniká talentovaná mládež, ale mládež vyvolených. Přesto si myslím, že myšlenka třístupňových soutěží není špatná. Dokonce i v tomto prohnilém prostředí má nějaký smysl. Ale myslet si, že v Áčkové soutěži budou hrát ti nejlepší proti nejlepším je čirý idealismus (jak psal LNT).
, český hokej odpovědět
potřebuje méně sebestředných negativních komentářů. A více informací dostupných pro všechny, aby si každý mohl udělat svůj názor. A více svobody aby se podle toho názoru mohli lidé chovat.

Zdeněk Haník - velmi zajímavé články, pěkně napsané, díky za odkaz.

Michal Broš je skvělý, nejen že trénuje děti, ale taky se nebojí psát. I když zrovna tenhle článek je z půlky idealistický výkřik do tmy. Kéž by skutečně měli "všichni kdo se sportu věnovali anebo věnují" podobné názory jako on.
, - odpovědět
Cesky hokej rozhodne nepotrebuje kamevedu..ten potrebuje Michala Broše a naklonovat ho do vsech mladeznickych tymu.
odpověděl(a)
Michala Broše? On vychoval nějakého top hráče?
odpověděl(a)
to trenér: zatím nevychoval, ale má na výchovu mladých stejné názory jako všichni kdo se sportu věnovali anebo věnují.
http://www.mb6hs.cz/clanky/mentalni-trenink/tovarna-na-frustrovane-deti
odpověděl(a)
Trener,ja myslim,ze se staci podivat co vsechno ma ve sve kariere MB za sebou,zaroven mit prehled treba o tom,ze svou vlastni, velice uspesnou karieru ukoncil teprve letos(to znamena,ze tezko mohl nekoho vychovavat,krome vlastnich deti) a v neposledni rade si uvedomit,ze jde o velice inteligentniho,pokorneho a pracoviteho cloveka,ktery ma zaroven v hokejovych kruzich obrovsky respekt.
Je zazranej do prace s mladyma klukama takovym zpusobem,ze ja bych si pral byt tim malym klukem,kteryho tenhle clovek prijde do kabiny klidne i servat za to,ze neco udelal blbe, protoze verim tomu,ze pro takovyho trenera budou ty kluci skakat po drzkach i tam kde to boli. A z toho vseho treba jednou vzejdou i ty vychovany top hraci.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Agados2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Trebic.jpg

Reklama