Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Ronaldova poprava a česká olympijská bída

 

Nepotrestání útoků na Ronalda, to považuji za naprosté selhání  FOTBALU

Češi poskládali nejmenší výpravu na Olympiádu v historii

 

     Tak jsem z toho trochu na rozpacích, raději se vyjadřuji až s odstupem více dnů, ale stále to zklamání ze mě nevyprchalo. Byl jsem svědkem naprosto jednoznačného fandění komentátorů i bývalých hráčů a odborníků favorizovanému týmu Francie ve finále mistrovství Evropy. I moji blízcí fandili Francii, máme tam řadu skvělých přátel, o to bylo vše jednoznačnější. Navíc stál proti trikolóře v dresu druhého finalisty manekýn Ronaldo, který se mnohým zajídá tou neuvěřitelnou zahleděností sám do sebe. S těmito pocity jsem jako většina ostatních zasedal natěšený k obrazovce.

Ale už po chvíli se to začalo měnit, některé zákroky tolerované domácímu týmu začaly zavánět jeho protěžováním, a to se mi tedy vážně moc nelíbilo. Potom přišel onen fatální faul Payeta na Ronalda, který mě doslova rozlítil. Jednak z důvodu, že se nad tím rozhodčí ani nepozastavil, ale především z důvodu záměru a celkového vyznění toho faulu. Byl jsem frustrovaný i tím, že komentátoři jakkoliv početní a erudovaní v  tom nic zákeřného ani úmyslného nespatřovali.

Z hlediska režie utkání to byl ze strany favorita krok, který má svoji logiku a dá se pochopit lidmi, kteří jsou schopni pro vítězství svých barev udělat naprosto všechno. Vyřadit základní článek síly soupeře ze hry a pak ho dorazit - v tom bylo možno spatřit Napoleónův rukopis a geniální strategii, se kterou lze najisto dokráčet pro vítězství.

Nepotrestat to, dokonce z toho mít vnitřní radost, to považuji za tragédii. Jsem v těchto ohledech hodně ostražitý po dvaceti letech pobytu ve vrcholovém mládežnickém sportu a okamžitě zbystřím, když je ve hře cosi podobného - odstranit důležitý článek síly soupeře vyřazením hráče ze hry. Tohle byl jasný a zřetelný krok tímto směrem, sledoval jsem to ze záznamu opakovaně. Dělat takový sport postrádá smysl.

Po tomto okamžiku jsem se cele odvrátil od Francie a držel palce slabšímu a sportovně horšímu týmu. A světe div se, i fotbaloví bohové se nad ním slitovali - byli asi stejného názoru. Poražený a uplakaný Ronaldo nakonec zvedl pohár nad hlavu, on byl tím zraněným - ale také vítězem.

Cítil jsem radost z toho vyústění dramatu, ale pociťoval určitý zmatek, že jsem s tímto názorem úplně sám. Až druhý den jsem potkal bývalého fotbalového rozhodčího a s ulehčením se ujistil, že se na to díval mýma očima. Uf, jaká úleva, že zas nejsem úplně osamocený a cosi si namlouvající blázen.

Vůbec to nechápu. Každý sport potřebuje ikony. Nejlepší hráče, třebaže občas i sobce, kteří plní stadiony, pokladny klubů, kteří prodávají dresy a reklamní předměty s fanšopů po tisících. Plní titulní stránky, překonávají rekordy. Táhnou sporty dávající chleba tisícům lidí dopředu, bez nich to nejde. Je třeba je chránit, protože ty průměrné nosiče vody najdete všude - na ty sedmdesát tisíc lidí do ochozů nepřijde.

Také vím, co to stojí za úsilí a kolik let práce je třeba k tomu, aby se podařilo vychovat kvalitního sportovce.

Dovolit takové nesmyslné sportovní popravy vždy představuje selhání systému, neúctu a velké škody.

.............................................

Ústup českého sportu z výsluní byl opět stvrzen dalším pádným důkazem. Na Olympiádu se neprobojoval jediný kolektivní sport, takže naše výprava je nejmenší co do počtu v historii našeho sportu.

To extempore s Martinou Sáblíkovou a schopnostmi lidí v Českém svazu cyklistiky tomu dává výmluvnou korunu.

I tohle jsou rekordy - ty smutné. Je to první splátka daně naší hlouposti a neomezenému drancování sportu za poslední čtvrtstoletí. Pokoušet se v této zemi o Kamevédu může vyznívat až absurdně.

Přesto bych chtěl vyjádřit přesvědčení, že česká rodina je stále nezlomná a nezdolná. Stále u nás jsou skvělí rodiče i několik skvělých trenérů, kteří ještě dokážou dělat zázraky.

Dnes možná je naše prostředí mizerné, zkažené a bídné. Ale v těchto dnech narozené děti už snad budou žít za pár let v jiném světě, který se snad nakonec vzpamatuje, poučí a provede sebereflexi.

Jen to asi nepřijde samo - budeme tomu muset všichni trošku pomoct.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
     

Registrace >
Ztracené heslo >


, souhlas odpovědět
Pavle, nejste sám. Já se přiznám, že již před začátkem jsem přál Portugalcům. Ne kvůli Ronaldovi, ale naštvalo mě, jak po vítězství Francie šli hráči k domácímu publiku a opičili se po Islandu v tom bojovém pokřiku. Nechápal jsem jak si to vůbec mohou dovolit.
Ale to podstatné je přesně ten faul. To bylo cílené a úmyslné. To nebylo pouze na červenou, ale na stopku dalších zápasů. Byl jsem s kamarády v hospodě, kde jsme koukali na fotbal a smaozřejmě se našlo dost hlupáků, kteří hned po tom zákroku měli poznámky jako zase ta hérečka, rozmazlenec apod. Oni prostě nepostřehli nebo spíše nechtěli co se vůbec stalo. A rozhodčí? Všichni to byla zase jedna kapitola.
, Házená odpovědět
Dnes jsem si přečetl jeden velmi zajímavý rozhovor.Přímo nesouvisí s tématem tohoto článku,ale určité věci jsou v něm vyřčeny.Pro mně je asi více zajímavý,protože se v něm hovoří o městě,ve kterém žije naše rodina a házená byla před lety jedním z možných sportů,na který jsme mohli naše děti dát.Zvolili jsme ale tehdy složitější variantu,lední hokej........
Tento rozhovor otevírá čtenářům obzor,jak to vypadá na malém městě,kde je házená sportem č.1 pohledem úspěšného sportovce,který se po letech vrátil a aktivně se zapojil.Věřím,že ne pro nějaký osobní prospěch, jak tomu bohužel bývá v podobných případech.
http://www.severoceskydenik.cz/vize/hazenkar-vladimir-suma-uroven-ceske-hazene-na-mezinarodni-scene-vyrazne-klesa.html
icon odpověděl(a)
Zajímavý článek, i to čtení mezi řádky o stavu naší házené. 1
, Portugalsko odpovědět
Podobným způsobem jak popisujete se během finále vyvíjel názor více lidí se kterými jsem mluvil - vesměs lidí, kteří sami sportovali a zápas skutečně pozorně sledovali.
Překvapilo mě, že si u nás nikdo nevšiml jedné věci. Totiž toho, že kromě dobře zvolené a realizované taktiky disponovali Portugalci několika rozdílovými individualitami - hráči, kteří nacházeli v klíčových okamžicích nečekaná a nebránitelná řešení (Ronaldo proti Maďarsku, Quaresma a Renato Sanches v zápasech play-off, "neznámý" Eder ve finále).
Úspěch Portugalska totiž pramení také z toho, jakým způsobem vychovávají mladé fotbalisty: s důrazem na rozvoj techniky, kreativity, přičemž trenéři klukům poskytují svobodu při řešení herních situací v zápasech.
V mediální shazování jejich triumfu cítím možná i stopu závisti vůči úspěchu, kterého dosáhla země naší velikosti - a nastavila nám tím nelichotivé zrcadlo.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

campVM07.jpg

Reklama