Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Seminář zástupců klubů k systému tabulek v českém hokeji

 

Dne 4.4.2016 pořádá ČSLH od 14.00 hodin v síni slávy českého hokeje v galerii Harfa, Českomoravská 2420/15a, Praha 9,

seminář na téma úpravy výchovného.

 

PROGRAM

1) Prezentace systémů výchovného

2) Řízená diskuse

 

V pozvánkách zaslaných na české hokejové kluby je jako předseda komise podepsán Mgr. Petr Bříza.

Domnívám se, že nastává vhodný moment, kdy jako rodiče mladých hokejistů či jako hokejisté sami za sebe můžete zapůsobit na funkcionáře ve svém klubu, přijít s nějakým věcným konstruktivním smysluplným návrhem řešení úpravy této oblasti v rámci českého hokeje.

Uvedený seminář by jistě přinesl smysluplnější výsledek, kdyby na něj byli pozváni i zástupci rodičů dětí, rodičů hráčů v dorosteneckém a juniorském věku, rodičů úspěšných hráčů KHL a NHL, kteří celým tímto systémem prošli, dále hokejoví agenti a scouti klubů NHL, aby výsledek debaty byl vyvážený a pohled na věc komplexní. Bude možná obtížné najít inspiraci u lidí, kteří se dlouhé roky točí stále ve stejném kruhu a nepřicházejí moc do kontaktu s tím, jak na tuto problematiku pohlíží okolní svět.

Už ale jen fakt, že takové semináře jsou vůbec pořádány a něco v tomto směru se děje, je třeba považovat za výsledek práce a snah mnoha rodičů a jejich účinnému odporu proti současnému stavu.

Samozřejmě také některých novinářů, kteří se setkali s problémy, pochopili jejich hloubku i devastující vliv na český hokej, a pokusili se k nim zaujmout charakterní a statečné stanovisko. Je to v neposlední řadě určitě výsledek mediální prezentace problému v posledních letech, kdy byla veřejnost v různých médiích upozorněna na současný nadále neudržitelný  stav tabulkového odstupného v České irepublice, na nevyvážené nastavení tohoto systému a na možnosti jeho zneužití některými hokejovými funkcionáři proti sportujícím dětem a mladým rodinám.

Tabulkové odstupné představuje velký problém a překážku rozvoje českého národního sportu. Jeho řešení záležitost nás všech, kteří máme hokej rádi. Pevně věřím, že v blízké době bude přijata smysluplná náprava této české anomálie a že se podaří najít řešení přijatelné pro sportovní kluby, stejně jako pro děti a  jejich rodiče, kteří nesou většinu nákladů a věnují hodně času sportu svých dětí.

Prosím Vás o prezentaci Vašich případných reakcí nebo návrhů v diskusi, případně o jejich zaslání na e-mail:

pazacha@email.cz

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Prostě na pohodu odpovědět
1) Regitrace na 1 rok s možností 1 přestupu pro závažný důvod)
2) Zavedený limit hřáčů, takže by se nestalo že nějaký klub bude mít 50 hráčů a polovina bude sedět
3) Každoroční klubový nábor ...
, Žolík odpovědět
Jsem překvapen v podstatě žádnou diskuzí.Zřejmě téma tabulek není už tak zásadní,jak se prezentuje. Možná není v současné chvíli tolik aktuální nebo zavládl v klubech nový postoj v tom smyslu "nebudeme nikomu bránit",jak jsem se nedávno dočetl na stránkách jednoho klubu.Když vyšel v novinách článek o synovi,ve kterém bylo napsáno,že do zahraničí odešel z důvodu,že jsme neměli na zaplacení tabulkové hodnoty v případě přestupu do hokejové akademie,ozval se mi činovník mateřského klubu a ptal se proč jsem to tam uvedl,že si nevybavuje,že by to někdy řešili a že nikomu nikdy nedělali problémy a vždy se kluby dohodly.Možná to je pravda,ale já jsem v té době ze všech stran slyšel jen informace o tom,kdo z rodičů zaplatil nebo byl vyzván k zaplacení pokud chtěl odejít.Slyšel jsem konkrétní případy od rodičů,kteří zaplatili ať již celou konkrétní tabulkovou částku nebo jen jakýsi příspěvek v řádech desetitisíců korun.Z tohoto důvodu jsem nikdy nevstoupil do jednání s mateřským klubem, protože jsem měl obavy něco takového slyšet a když jsem se později dozvěděl,že v případě odchodu do zahraničí nebudu muset s nikým jednat,bylo rozhodnuto.
Pokud bych mohl dát nějaký podnět v případě přestupu bez souhlasu mateřského klubu ,udělil bych každému hráči od první registrace do určitého věku(např. do 15.let) jakýsi jeden život-druhou šanci.Takového žolíka pro případ přestupu, ale v souladu s úpravou v přestupním řádu ,že by tohoto žolíka mohl využít například v průběhu jedné sezóny pouze omezený počet hráčů(2 - 3) aby nebyl narušen chod týmu.Viděl bych toto jako vstřícné řešení a možnost zkusit si to z jakéhokoliv důvodu jinde.Záleželo by pak na každém jednotlivci,jak by s tímto žolíkem naložil.
icon , příspěvek e-mail odpovědět
Josef Kotásek.
Reaguji na Váš podnět z Vašich stránek seminář na téma úpravy výchovného.
Bylo o tom už napsáno tolik
- de fakto závislost hráčů a potažmo rodičů na klubech a libovůli jejich vedení
- vznik obrovského korupčního prostředí
- atd. atd,, takže škodlivost pro rozvoj mládežnického hokeje musí být snad zřejmá úplně všem, že to nehodlám nějak rozebírat, jen podotknu, že to určitě není jediný problém v hokeji. Ale já jej považuji za jeden hlavních a "žábu na prameni pro rozvoj hlavně mládežnického hokeje". V podstatě chápu nářky představitelů menších klubů, že by jim hráči utíkali do větších klubů (do ŽL, ELMD, ELSD), jenže počet těchto hráčů v těchto týmech je konstantní a všichni tam prostě hrát nemůžou, takže se to vyselektuje samo a pokud i malý klub pracuje dobře (např. do věku MŽ a SŽ), tak hráč nemá důvod nikam odcházet.
Netvrdím, že menší klub nemůže pracovat dobře i dál, ale přece jen hra v ELMD nebo ELSD je rozdíl proti LMD, LSD a KLD.
Na druhou stranu nechápu nářky představitelů velkých klubů, kdy by jim mohli přicházet kvalitní hráči a dál se u nich rozvíjet. Pro porovnání jsem se podíval do návrhu nového přestupního řádu ve fotbale, jestli by tam nebyla nějaká inspirace, odkaz níže.
https://facr.fotbal.cz/navrh-prestupniho-radu/a2186
Takže si myslím, že výchovné do nějakého věku zrušit úplně (v návrhu FAČRu do U11 včetně), dál jej upravit dle soutěží tak, aby se uvolnila migrace hráčů např. snížením o jedno místo ve stávajících tabulkách, samozřejmě těch návrhů řešení může být spousty, ale výše tohoto výchovného NESMÍ být blokace pro odchod z klubu, ať už jsou důvody hráče absolutně jakékoliv. (u FAČRu je nejvyší částka 80 000,--Kč za hráče U18-19, přestupujícího z 1.ligy - celá tabulka je v návrhu)
Je nutno však mít na paměti, že fotbalové soutěže jsou až 10ti stupňové, kdežto mládežnický hokej je jen max. 3stupňový.
Jen podotýkám, že samotné snížení nebo zrušení výchovného žádné hráče do systému ani nepřidá a ni neubere, jen by mohl jít každý tzv. na zkušenou jinam, takže zkusí, porovná a může se rozhodovat co v další sezóně.
Ale pokud klub (nebo několik klubů po sobě) vychová opravdu špičkového hráče, který uzavře profi smlouvu v extralize, měly by být za tuto práci nějak odměněny, neboť v těchto soutěžích již "jsou peníze". Pokud vím, tak např. při přestupu do NHL je to již vyřešeno.
Toto řeší FAČR taky tzv. Tréninkovou kompenzací (ta se platí jen pokud hráč do 23. let přestupuje do 1. nebo 2. ligy) a tato částka je rozdělena mezi kluby, které postupně hráče vychovávaly. Samozřejmě je to jen námět, jak se to snaží řešit ve fotbale a i toto je zatím jen návrh. Jen na konec uvedu, že ve fotbale skončila éra registraček a rozhodčí si hráče zkontroluje přes net (i u přípravek). Taktéž přestupy se dějí elektronicky, jeden klub požádá, druhý schválí a vyrozumění dojde i rodičovi e-mailem, takže přestup je hotový za pátek a v sobotu hraje hráč v novém klubu, aniž by kdokoliv kamkoliv jel. Jen mám obavu, aby případné snížení výchovného nekompenzovali činovníci klubů nevýhodnými smlouvami s hráči se zcela nesmyslnými pokutami za všechno možné i nemožné (viz v minulosti případ Pardubic a nyní v TV uváděný případ hráče Krejčiříka) a nedělám si iluze a věřím tomu, že někteří činovníci by tyto smlouvy podstrčili i rodičům dětí.

Josef Kotásek
Dubňany

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

Canada3.jpg

Reklama