Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

ŠVÉDSKÝ MODEL - cenzurovaný článek

Na vysvětlenou: "Tento článek byl stažen s netu, protože na otce hráče, který poskytl informace, byl v tomto směru vytvořen obrovský tlak. Proto jsem mu vyšel vstříc a článek stáhl. V této verzi jsem vymazal "nejagresívnější pasáže" a snažil se zachovat pouze část věcného jádra.Ale je možné, že ani toto v současné chvílí neobstojí a budu to muset dát pryč. Alespoň na několik týdnů. Ale kdyby se tak stalo, vše vyváží velice kvalitní materiál o švédské hokejové škole a jejím pojetí i principech. Článek brzy začnu připravovat.

 

Některé pasáže možná nebudou dávat smysl, jsou vytrženy z kontextu vymazáním některých odstavců."

 

V momentě , kdy si necháte vyprávět o švédském modelu od lidí, kteří s ním mají osobní konkrétní zkušenost, dýchne na Vás hokejový ráj.

Svět plný pohody, volnosti, logických závěrů, ideálních podmínek a kvality na každém kroku.

"... Spustil, a bylo to tak zajímavé, že náš rozhovor trval 2 hodiny 40 minut. Byl to pro mě nesmírně cenný materiál. Z pohledu rodiče i z pohledu člověka, který u nás chce postavit hokejové akademie, a celý rozhovor se upínal právě k fungování takové akademie ve Farjestadu. Z pohledu možnosti získání doplňujících informací je důležité, že  detailní poznatky snad budu  mít možnost čerpat dalších několik let.

Také jsem si uvědomoval, že celý tento článek může vyznít jednoznačně ve prospěch odchodů našich hráčů do Švédska, což možná není pro český hokej to nejlepší. Ale potom jsem si uvědomil, že tyto stránky se snaží předkládat ty nejlepší informace velkému počtu trenérů, hráčů a hokejových rodičů a já k Vám musím mít důvěru v tom, že s informacemi naložíte tím nejlepším možným způsobem pro dobro Vašich dětí. A české a moravské prostředí se bude muset samo VÍCE snažit vytvořit podmínky pro to, aby hráči neodcházeli a ne jen vše řešit zákazy a omezeními, které jsou vždy nejvíce propagované těmi, kteří by sami měli na čele nosit štítek "OMEZENÍ".


 

Nuže, pokud Vás toto téma zajímá, čtěte dál!

FARJESTAD

- Tento slavný hokejový klub patří ve Švédsku k těm bohatším. Jeho roční rozpočet se pohybuje kolem 0,5 mld korun. Podstatnou část tohoto rozpočtu pokrývá stát, který podporuje veřejné i soukromé subjekty působící v oblasti sportu neporovnatelně výrazněji, než je tomu u nás. Důvodem této politiky jsou prosté počty vycházející z národních  studií i studií EU dokazujících, jak stát investicemi do sportu ušetří obrovské položky v jiných sférách. Ve Švédsku politici tyto studie umí číst, u nás se to ještě nenaučili !!!

"A" tým Farjestadu je tradičním členem švédské nejvyšší soutěže - Elitserien. Pro mládež má klub svoji akademii, kterých je v současné době ve Švédsku v provozu 14. Jeden kraj, jedna akademie. Protože v současné době už švédský systém produkuje velký počet kvalitních hráčů, od dalšího roku se počet akademií zdvojnásobí a v každém kraji budou dvě.

AKADEMIE FARJESTAD

- Akademie pořádá každý rok touto dobou TRYOUT, během kterého jsou vybíráni noví hráči. Nejde o nějakou jednorázovou akci, ale uchazeči jsou v počtu 5-6 hráčů zařazováni do běžných tréninků se svou kategorií v klubu. Robina (krycí jméno pro českého uchazeče o smlouvu - kontrakt v akademii) přišel na první trénink pozdravit a podat mu ruku dokonce sám prezident klubu, nám velmi dobře známý, Hakan Loob! Už tento fakt lecos naznačuje o vážnosti a respektu, který v klubu chovají k talentovaným hráčům ze Švédska i ostatních zemí.

 

- Pokud chcete přijet na tryout, minimální doba posuzování hráče od trenérů je 14 dnů. Na dobu kratší Vás nepřijmou.

VE ŠVÉDSKÉM MLÁDEŽNICKÉM HOKEJI VLÁDNE KLID A POHODA.

Na tréninku ve Farjestadu (kategorie -7.a 8. tř., ml. a st. dorost) nemůžete zaznamenat, že by trenér zvýšil hlas. Nikdo na hráče nezakřičí. I fatální chyba v důležitém zápase je řešena věcným a klidným vysvětlením a domluvou o tom, kde vznikla a jak bude dobré jí příště předcházet. Ostatní chybujícího hráče povzbudí a jede se dál.

- Příklad vztahů v kolektivu: Skupina hráčů má za úkol udělat dvacet kliků, ale pro jednoho je to moc náročný úkol, ostatní se mu neposmívají, ale jakmile jsou sami hotoví, shromáždí se kolem něj, tleskají a povzbuzují. Snaží se motivovat slabšího kamaráda, aby úkol splnil. Jeho problém mají tendenci vztahovat na sebe.

Švédové si váží věcí. Mají lepší zajištění, než české kluby, ale nikdo si nedovolí praštit darovanou hokejkou o led jako gesto zmaru, věci si poctivě věší a rovnají naprosto automaticky v kabině na své místo, nikdo nic na veřejných prostorách stadionu nesprejuje, nečmárá. Na dotaz ke svému ohleduplnému a zralému chování, odpovídají:"Ano, vážíme si věcí. Ještě před šedesáti lety v tomto kraji nebyla ani elektřina. Vážíme si všeho, co jsme vybudovali."

Pokud přijímají nového hráče, ze Švédska nebo ze zahraničí, především kladou důraz, vedle hokejové kvality, na schopnost sociální adaptace. Jak hráč komunikuje, jak jej přijímá kolektiv, jak reaguje na překvapivé momenty.

Rodiče hráčů se při zápasech hokejem baví. Napětí běžné u nás tam neznají. Užívají si zápas, fandí. Nikdo nekřičí ani nenadává.

Nikdo nic neovlivňuje. Syn vlivného funkcionáře nebyl přijat do akademie a život jde dál, nikdo to neřeší.

ROZHODČÍ

- Za krátkou dobu nelze hodnotit, zda jsou lepší nebo horší. Co je ale markantní rozdíl, všichni pískají stejně. Hráči přesně ví, co mohou a co ne. Přestanou bruslit a dotknou se hokejkou soupeře - automaticky následuje trest. Jako v mezinárodním hokeji.

- Nezvyklé pro nás je, že po utkání si trojice sudích podá ruku nejen s oběma kapitány, ale se všemi hráči obou týmů.

- Také jsem v Česku nikdy neviděl trénink rozhodčích. Ve Farjestadu mají pravidlené tréninky. Příležitost dostávají hlavně mladí rozhodčí, kteří mají ambice propracovat se do Elitserien a na mezinárodní scénu. Úroveň rozhodčích a jejich hodnocení na mezinárodním poli bere švédský hokejový svaz podobně vážně, jako výsledky svých národních týmů. Na tréninku rozhodčí zlepšují techniku bruslení, zvedání puku z ledu v jízdě, vhazování. Na závěr si třeba posledních deset minut zahrají hokej.

ŽÁDNÉ HAMOUNSTVÍ

Ve Farjestadu je vysoké procento trenérů, kteří dříve hráli NHL. Na dotaz na jednoho z nich, jak jsou ve Švédsku trenéři placeni, odpověděl, že neví. Na můj nechápavý výraz v očích doplnil:"Nezájímám se o to, jaký mají kolegové plat. Já jsem hrál NHL dost dlouho, jsem zajištěný, tak proč bych měl požadovat peníze za práci, která je mým koníčkem, kterou mám rád ?"

SOLIDARITA

Na trénink přišel jeden z rodičů a prohlásil, že mu zkrachovala firma. "... Finančně jsem totálně na dně..." Aniž by někdo něco organizoval, ostatní mu během dvou dnů donesli peníze, někteří vyšší částky. Soukmenovec má potíže, které ostatní automaticky vztáhnou na sebe. Postarat se o něj považují za svoji povinnost.

SRŮSTÁNÍ RODIČŮ A HRÁČŮ S KLUBEM:

Různé brigády hráčů a rodičů, úklid, rozdávání programů, rodiče dělají časomíru, organizují občerstvení, pomáhají jak mohou. Není to z důvodů finančních, ale vztahových. Skoro všichni mají na sobě čepice, trička nebo bundy v klubových barvách, nosí je skoro všichni rodiče. V klubových fanshopech je při zápasech plno, lidé tyto věci kupují. Zisk zpětně podporuje rozvoj klubu.

Ve Švédsku je zvykem, že bufet si v průběhu utkání vezmou na starosti rodiče hráčů z týmu. Donesou si polotovary, začnou vařit a prodávat. Výtěžek jde do pokladny týmu a je později použit na nadstandardní položky. Stánek potom uklidí a následně jej obsadí při dalším zápase rodiče hráčů jiné věkové kategorie.

TRENÉŘI TRÉNUJI V PRVÉ ŘADĚ ŠVÉDSKOU MLÁDEŽ

Klubismus je ve Švédsku na vysoké úrovni, ale všem lidem kolem hokeje jde v prvé řadě o to vychovat kvalitní hráče pro národní týmy, pro Elitserien a NHL. Uvedu jeden příklad, který by se v ČR zřejmě nemohl přihodit, zatímco u seveřanů se jedná o běžnou záležitost. Večer se střetly "A" týmy Farjestad - MODO s výsledkem 2:4. Druhý den přicházíme na trénink a vidíme, že hl. trenér MODO vede trénink mladšího dorostu Farjestadu. Nechápavě hledíme, co se děje a ptáme se na to jiného trenéra. "To je tady běžné, po večerním zápase se ubytovali a trenér má dopoledne čas, tak klukům zpestří trénink. Náš trenér zase třeba udělá trénink st. dorostu v MODO příště, pokud bude čas."

No a co fanoušci, klubismus ?

"To jsme tady všichni, ale hlavní cíl je vychovat kvalitní hráče. Každý pomáhá jak může a tolik nerozlišuje, jestli trénuje v MODO nebo u nás!"

Tak jsme pochopili, co to znamená ve švédském pojetí a uvědolili si, jak strašně jsme u nás vzdáleni jejich uvažování !

 

NETŘEBA SI NAMLOUVAT, ŽE ANI BEZBŘEHÁ SEVERSKÁ VSTŘÍCNOST NEMÁ HRANICE

Pokusil jsem se natočit trénink mladšího dorostu. Okamžitě za mnou přišel zaměstnanec klubu a slušně požádal, abych kameru schoval, že natáčet není možné.

"Na cokoliv se nás ptejte, všechno Vám řekneme, o vše se podělíme, se vším pomůžeme. Ale dostat náš hokej na dnešní úroveň nás stálo velké úsilí, nebylo to zadarno. Nemáme zájem transportovat detailní informace a metodiku tímto způsobem do světa. Nezlobte se, natáčet u nás není dovoleno !"

HLAVNÍ OTÁZKA - CO TO STOJÍ RODIČE ?

Ponechme stranou ostatní hráče a hovořme o podmínkách pro hráče z Čech, který má kvalitu a chce ve Farjestadu dlouhodobě působit. Je vybrán do akademie a jsou mu nabídnuty tyto podmínky:

Za pobyt v akademii neplatí nic. Za školu také ne. Dostane kompletní výstroj, kvalitní hokejky i brusle. Drobnosti, pásky, broušení bruslí je v režii klubu. Jídlo má od pondělí do pátku zdarma a protože se o víkendu hraje, tak se vlastně v klubu stravuje celý týden. Protože obě strany se shodly na tom, že českého hráče bude doprovázet po celou dobu pobytu jeden další rodinný příslušník, dostane k dispozici byt, který hradí klub. Pro rodiče tedy zbývá uhradit stravu a náklady na pobyt doprovázejícího rodinného příslušníka, náklady na cestu dalších rodinných příslušníků, pokud jej chtějí navštívit a náklady na jídlo pro hráče o víkendu, pokud nehraje. To je vše.

CO HRÁČ VE ŠVÉDSKU ZÍSKÁ

Je vychováván v hokejové organizaci, která má vysokou efektivitu v produkci kvalitních hráčů. Pro drafty NHL, Elitserien. Vyrůstá v prostředí, které je zbaveno veškerého negativního balastu typického pro naše prostředí. Rozšíří své znalosti o angličtinu a švédštinu, získá střední vzdělání. A protože Švédové dnes produkují největší procento hráčů z Evropy, kteří se prosadí do NHL, má možná i každý Čech v tomto směru v současné době trochu větší šanci, pokud se stane součástí tohoto úspěšného systému.

CO ZÍSKÁ AKADEMIE

Pokud vybere talentované hráče na Tryoutu, nemůže prodělat. Švédi mají smlouvu s NHL (na rozdíl od nás - toto by měli činovníci ČSLH řešit především a posunout nás na úroveň Šédů a dalších).

Pokud odejde hráč z akademie ve Švédsku do NHL, vyinkasuje za něj klub smluvní odstupné 200.000,- USD. To je částka, která klubu vícenásobně vrátí investice vložené do hráče. Pokud nastoupí do Elitserien, investice se vrátí ve zkvalitnění švédské nejvyšší soutěže. Jedno z hlavních kriterií je kvalita a umístění švédských reprezentací na vrcholných akcích.

JAK SE DO ŠVÉDSKA DOSTAT

Musí existovat zájem ze švédské strany, aby byli ochotni hráče pozvat na tryout. Na tryoutu musí hráč trenéry zaujmout natolik, aby mu nabídli kontrakt.

Táta Robina sděluje, jak prožíval tryout ve Švédsku:"Už jsem tam byl desátý den, ale vůbec jsem neměl tušení, jestli je to dobré nebo ne. Všichni byli pozorní, ale nešlo z nich slovo. Stále se ptali, jestli nepotřebujeme tohle nebo tamto, ale já byl nervózní, jestli kluka vezmou. Až dvanáctý den sdělili, že je to dobré, mají zájem a začali jsme se domlouvat na kontraktu!"

JAK SE UVOLNIT Z ČESKÉHO PROSTŘEDÍ - CENZUROVÁNO!!!

 

HRÁČI JSOU TESTOVÁNI V PŘEKVAPIVÝCH SITUACÍCH

Hráči se může přihodit, že je poslán na trénink s hráči mladšími o dva roky a je sledována jeho reakce. Zda není otrávený, deprimovaný, jak se chová k mladším spoluhráčům a jak k takovému tréninku přistoupí. V dalším tréninku jej naopak nominují mezi hráče starší o dva roky a sledují se stejné reakce. Je to podobné, jako u nových hráčů přicházejících do NHL. Tam třeba trenér zaúkoluje dva hráče, aby pěkně tvrdě zajížděli do testovaného hráče. Přitom je důležité, aby hráč neprojevil bojácnost, ale současně nesmí projevit nepřiměřenou reakci.

JAK SE ŠVÉDOVÉ DÍVAJÍ NA HRÁČE ZE ZAHRANIČÍ

Švédsko je kosmopolitní společnost. EU berou jako jeden stát, ČR jako součást tohoto státu. Češi představují určité zpestření, vyvolávají nejprve zvědavost, ale chovají se k nim možná ještě lépe a pozorněji než k soukmenovcům. Např.: První den tryoutu se Robin zadíval zálibně na krásné značkové teplákové soupravy ostatních hráčů Farjestadu. Druhý den měl jednu jako dárek srovnanou na svém místě. Jako pozornost za účast na tryoutu. Táta děkuje a nabízí, že ji zaplatí. "Ne,ne, to je pozornost od nás!" Odpovídá trenér.

NĚKTERÉ PRINCIPY HOKEJOVÉHO TRÉNINKU

- Veliká volnost pro tvořivost hráčům. Při nácviku přesilovky ponechá trenér klidně desetkrát rozehrát hráče přesilovku, aniž by jim do jejich představ jakkoliv zasahoval. Až po jedenácté poradí hráčům, co by mohli změnit. Hráči se hlavně nemají zbavovat puku a tvořit, zkoušet experimentovat.

- Téměř v každém tréninku je 3 x až 5 x vložena na 5-6 minut hra. 50% na malém prostoru, 50% na celé hřiště.

- Hráči ovládají dokonale pět základních cvičení pod číselným označením 1 až 5. Jednička je stejná v 7. třídě i ve starším dorostu s tím rozdílem, že v sedmé třídě toto cvičení obsahuje např. dvě přihrávky, ve st. dorostu čtyři, ale základ je stejný. Tato nadrilovaná cvičení provádějí hráči v první fázi tréninku bez ztráty času u tabule na vysvětlování. Dokonalá znalost cviku umožňuje hráčům provádět vše v maximální rychlosti a dokonalosti.

- Pro trénink je příznačné velké množství opakování zdánlivě velice jednoduchých prvků hry. Střela z první po nahrávce z rohu, protisměrná klička s vyjetím od mantinelu a střela... Rozdíl:česká škola si libuje ve složitých šablonách a cvicích, které je třeba déle vysvětlovat. Trenérům často uniká, že jeden hráč stihne cvik uskutečnit s bídou 4x. Z toho 2x zkazí spoluhráči nahrávku a cvičení končí, jednou zkazí cvičení sám hráč a pouze jednou provede celý cvik dobře. Ale společně s vysvětlením cvičení uběhlo deset minut z tréninku bez přínosu pro hráče. V množství opakování je mezi oběma školami veliký rozdíl. Za celý trénink ve švédsku provedou hráči jenom 4-5 různých cvičení.

- Švédové vyznávají prolínání hráčů, výchova hráčů je maximálně univerzální. Útočí a brání v celých pěticích. Schopnost útočníka zastoupit obránce, i obráceně, je samozřejmostí.

- Důraz na všestrannost. Hráči provozují i jiné sporty. Pokud se trénink na ledě kryje např. s fotbalovým tréninkem a hráč chce dát přednost fotbalu, je mu tento trénink započítán jako plnohodnotný trénink v akademii. Pokud se hráč rozhodne změnit sport a věnovat se jinému sportu místo hokeje, je to bráno naprosto v klidu bez jakýchkoliv emocí. Omezování hráčů, zakazování aktivit  a zasahování do práv rodičů, jak je to běžné v české kotlině, je ve Švédsku naprosto tabu - nikdo by si to nedovolil.

PROPRACOVANOST

Pokud hráč navštíví klubovou posilovnu, má v ní na ceduli seznam doporučených cviků. Trenér mu např. doporučí posílit břišní svalstvo. V posilovně se jej ujme trenérka, která mu sestaví cvičení, dohlédne na dávkování a provádění.

Hráči absolvují přednášky o zdravé výživě, získávají odborné informace o sportovní výživě. Absolvují přednášky o jednotlivých výrobcích, jejich srovnání, doporučení nejlepších výrobků.

Hráči jsou požádáni, aby si od pondělí celý týden do sešitu zapisovali všechno, co sní během dne. Potom je požádají, aby si po víkendovém zápase vyhodnotili, jak se cítili. Takto učí hráče, aby přemýšleli o stravě, aby si postupem času vybrali ideální skladbu stravy, aby si vytvořili rituály, kterým budou věřit a které jim vyhovují. Velké věci začínají v detailech.

AKADEMIE A ŠKOLA

Švédské střední školství je jiné. Je možné studovat pouze pět nebo šest předmětů. Slučitelnost studia s vrcholovým sportem je díky tomu mnohem snadnější. U nás až 14 předmětů. Studium je hodně zaměřené na ZŠ a SŠ na praktické projekty, obhajoby, argumentaci, jazyky, vynalézavost. U nás studujeme encyklopedie, biflujeme kvanta informací, pouček. Nevyužíváme později v praxi až 90% naučených informací. Je to obrovské plýtvání časem a energií. U nás bude jistě obtížnější vytvoření akademií a jejich sloučení se SŠ.

DENNÍ ROZVRH

Program dne začíná v 8.00. Švédové nikdy netrénují před osmou hodinou ráno. Po dopoledním tréninku na ledě se teprve jde do školy.

4x v týdnu jsou hráči dvakrát denně na ledě, k tomu tréninky na suchu.

V sezóně dehrají max. 52 soutěžních utkání.

 

LIDÉ, KTEŘÍ VE ŠVÉDSKU DĚLAJÍ NĚCO NAVÍC, JSOU MAXIMÁLNĚ UCTÍVÁNI

Tento monolog mě docela potěšil: "Z tebe by ve Švédsku lidi byli úplně na větvi. Když tam někdo něco dělá navíc, pro rozvoj hokeje, stránky, kde je tolik informací, pořádá výběry, tak si toho hrozně cení. Věřím tomu, že vzhledem k jejich povaze by bylo na chatu 99% kladných reakcí. U nás se mi několikrát stalo, že nás stálo dvanáct v hloučku ráno na tréninku, jednenáct jich den předtím četlo článek na tvých stránkách a všichni s ním souhlasili. Přitom pod článkem bylo pět komentářů, z toho čtyři negativní. Ptám se jich - Proč tam nenapíšete, co si myslíte ? To u nás nikdo neudělá. Ale musím uznat, že to má svůj význam. Dřív se mi taky dost věcí nezdálo, o některých článcích jsem přemýšlel a musím uznat, že dneska se už na některé věci dívám trochu jinak !"

 

Přiznám se Vám, že taková slova potěší. Snad je to dobrý závěr pojednání o ŠVÉDSKÉM MODELU !

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Parada odpovědět
Tento článok je velmi inspirujuci, aj pre tych, ktory iba chcu pomoct hokeju.
Treba si zo Svedov zobrat priklad, nielen pre hokej ale vo vsetkych smeroch.
, super odpovědět
Dobrý den p.Zacho. Myslíte si nebo máte zkušenosti, že je ve Švédsku něco podobného i pro holky - hokejistky?
, hokejové nebe odpovědět
Pane Zacho, díky za zveřejnění tohoto materiálu. Tak nějak by člověk i intuitivně cítil, že by to mělo fungovat. Pro naše podmínky je tam v tuto chvíli podle mého názoru strašná spousta neznámých. Zejména v oblasti financování a návaznosti např. školského systému na takovýto systém výchovy vrcholových sportovců. Ale snad ti, co na Svazu mají na starosti změnu systému, nejsou hloupí a vidí to tam také. Ještě jedno slabé místo vidím v české nátuře, která je typická mj. i tím, že všechno všem a za všech okolností je třeba zkritizovat. O vztahu naší společnosti ke korupci všeho druhu ani nemluvím. Tady máme vůči severským státům co dohánět a kéž by se nám v tomto směru někdy podařilo přiblížit se na jejich dohled.
, - odpovědět
Super Akademia,štát respek.Kralovstvo.Na takychto projektoch je vidiet ze aka je to hokejová krajina.Hokeja ako šport si uctievaju a bavia sa ním.Len v tichosti možme závidiet Slováci. 7
, - odpovědět
Dobrý den,

po přečtení tohoto článku mi doslova vyhrkly slzy. Máme velmi špatné zkušenosti s klubem i přes to, že makáme do roztrhání těla syna i našeho. Připadá mi to jako pohádka tisíce a jedné noci. Je způsob, jak se na tento TRYOUT dostat? Díky
, Dotaz odpovědět
Dobrý den p. Zácha, můj dotaz jde trochu jiným směrem. Včera jsem měl možnost hovořit s jedním nejmenovaným činovníkem z ČSLH, a ten mi řekl že vznik akademii je již potvrzen. Liberec je již prý jistý a řeší se K. Vary a Vítkovice, jde jen o splnění příslušných podmínek pro přijetí, které jsou velice náročné. Nemáte prosím nějaké bližší informace o chystaném projektu ?? Popřípadě kterých kategorii se bude tento projekt týkat, defacto jaká bude její struktura ??
děkuji za odpověď. Marek
odpověděl(a)
Ještě je ve hře KLH Chomutov.
odpověděl(a)
Hovoříte o klubech, které mají nejlépe nakročeno k získání akademií. Ještě nejsou potvrzeny, VV výbor teprve bude o této otázce jednat. Někteří chtějí otevřít první akademie od května , jiní zastávají názor, že celý projekt ještě není dostatečně propracovaný a připravený a měl by se o rok odložit. Samozřejmě o tomto projektu něco vím, protože otázkou center vrcholového hokeje - akademií, jsem se zabýval už před více než rokem, v Liberci jsem tento úkol dostal na starost, komunikuji se Slavomírem Lenerem o této věci. Je to ale tak obsáhlý komplex otázek, že na ně nejde krátce odpovědět, spousta věcí se stále mění. A nemám ani oprávnění zveřejňovat informace, které VV ČSLH bude teprve projednávat. Takže chvíli strpení, než budou některé věci oficiální.
, článek odpovědět
Pěkný článek - pohybuji se okolo mládežnického hokeje pár roků a tak nějak jsem cítil (stihnul jsem přečíst původní článek), kde bude problém tohoto původního článku - toto se mi potvrdilo. Z uvedeného je vidět, že u nás nikdy ta pravá demokracie asi ještě dost dloho nebude. Prostě systém - místo toho, aby se 90% práce všech odpovědných činovníků věnovala cestám a způsobům zkvalitnění českého mládežnického hokeje, tak se asi z 90%-ti procent tato práce věnuje poute a jen vymýšlením dalších a nových omezení - možná se mýlím, ale připadá mi to tak a doufám, že mohu mít svůj vlastní názor.
, Sverige odpovědět
Tak tohoto se nedočkáme tu v republice ani za tisíc let,bohužel červení komanči byli schopnejší než modří,zelení či oranžoví: Podstatnou část tohoto rozpočtu pokrývá stát, který podporuje veřejné i soukromé subjekty působící v oblasti sportu neporovnatelně výrazněji, než je tomu u nás. Důvodem této politiky jsou prosté počty vycházející z národních studií i studií EU dokazujících, jak stát investicemi do sportu ušetří obrovské položky v jiných sférách. Ve Švédsku politici tyto studie umí číst, u nás se to ještě nenaučili !!!

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

drevorubec2.jpg

Reklama