Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Tak máme po dalším mistrovství světa

7.1.2021    

 

Všichni jsme to viděli a netřeba přidávat další přívlastky a komentáře. Nemá smysl vinit přítomné hráče ani trenéry dvacítky, protože ti s velkou pravděpodobností odvedli svou práci a hráli s naším týmem to, co objektivně mělo největší šanci na úspěch. Ale protože na úspěch myslet nemůžeme, řekněme, že se snažili zanechat v dané situaci co nejlepší dojem s vědomím, že neustále zmiňovaná medaile prostě visí pro české barvy příliš vysoko.

Je téměř neuvěřitelné, že při obvyklé frekvenci tří mistrovství světa ročně jsme tolik let nedokázali udělat alespoň dílčí úspěch. Jedná se o desítky a desítky promarněných příležitostí, poslední úspěch, stříbrná medaile osmnáctek z roku 2014 mi tady visí na stěně vedle počítače.

To je pro současný stav a úroveň našeho hokeje naprosto usvědčující. Letos k úspěchu bylo relativně blízko vzhledem k tomu, že i špičkové týmy se potýkaly se sníženou kvalitou své hry. Nikdy předtím jsem neviděl u Švédů nebo USA tolik odskočených puků od hokejky, nahrávek na nikoho a dalších zbytečných ztrát puku. Herní praxe chyběla každému a výkonnostní rozdíly to trošku smazalo.

Ale pojďme k tomu podstatnému.

Když nastupoval Slavomír Lener do funkce na svazu, přišel s nějakou vizí. Měl jsem podezření, že v oblasti práce s mládeží nemá žádnou praxi a ani představu, jak český, onen proklamovaný švédský, ale hlavně americký a kanadský mládežnický hokej ve své podstatě funguje. Já jsem vždy uznával jeho uvážlivé vyjadřování a určité charisma, ale zásadní koncepční kroky byly chybné. Abychom si rozuměli, nebyly trošičku chybné, šlo o chybu v nastavení kormidla o celých 180 stupňů - prostě nasměrování lodí opačným směrem od přístavu zvaného úspěch.

V čem konkrétně?

Když jsem v těch letech s panem Lenerem hovořil, snažil jsem se přesvědčovat a argumentovat pro okamžité kroky a zlepšení v práci s nejmenšími dětmi. Lener mi odpověděl, že to není na pořadu dne, svaz a kluby se v rámci zřízení akademií soustředí na dorost a juniory, protože tam bude efekt hned vidět, a až se projeví pozitivní výsledky, přijde řada na mladší kategorie.

Oponoval jsem tehdy těmito argumenty:

1. Akademie v takovém počtu nezačnou fungovat, protože u nás jsou kvalitní trenéři a mladí hráči sotva na složení dvou nebo tří akademií, nikoliv třiceti, jak zamýšlel pan Lener. To se mi jevilo jako člověku, který se pokoušel sestavovat neoficiální národní výběry a konkurovat s nimi na turnajích zahraničním týmům, jako naprostá neznalost situace a koncepční úlet. Soustředit prostředky, trenéry a hráče do dvou center a tam s nimi pracovat na maximální úrovni, to mi dávalo smysl, ale o něčem takovém se nikdo vůbec nechtěl bavit. Dnes vidíme, že akademie v tom našem svazovém provedení přinesly vysoké náklady, minimální efekt, a desetiletou ztrátu českého hokeje v souboji s konkurencí.

2. Druhým argumentem byl apel na zahájení kroků u nejmladších dětí, protože přece tam to bude trvat nejdéle. Kluci z přípravek vyspějí za deset patnáct let, proto je třeba neztrácet čas a začít se změnami hned. Ponechání nejmenších dětí naprosto zbytečně bez povšimnutí, protože efekt této práce by prozatím v nedohlednu,  považuji za obrovské selhání, neobhajitelnou chybu a další kopanec do budoucnosti českého hokeje.

3. Strategie výchovy podle S. Lenera tkvěla zjednodušeně v tom, že necháme děti, ať si hrají, v patnácti na to v akademiích nalehneme a budou z nich hráči, kteří ohromí svět. Jak možná někteří víte, v rámci Kamevédy se snažíme o výchovu, která je opět otočená o celých a poctivých 180 stupňů opačným směrem. Soustředit se na rozvoj od narození, adaptovat děti na slunce, vítr a déšť, rozvinout u nich vášeň a lásku ke sportu, dovolit jim adaptovat se dokonale na specifické druhy sportovního pohybu, vytvořit od mládí obrovský náskok v jejich pohybové inteligenci a celkové fyzické i psychické kondici, naučit je tvrdě pracovat a trénovat s vysokým nasazením, vštípit poctivý vztah k péči o své tělo a milovaný sport, a s tímto skvělým "materiálem" jít následně dobývat svět. Domnívám se, že by to dobývání probíhalo o poznání úspěšněji, než vidíme dnes.

4. Podle mého názoru je třeba vychovat nové talenty tak, že jim dáme obrovský prostor pro hru, spousty zápasů a turnajů od útlého věku, aby se adaptovali a sport si zamilovali na celý život. Vyžaduje to čas, práci a organizování mnoha akcí a výpravných turnajů, vyžaduje to investice od svazu, klubů i rodičů, aby děti byly motivované a stále měly před sebou akce, na které by se mohly těšit. Místo toho došlo naopak ke dramatické redukci počtu svazem organizovaných soutěžních zápasů - tedy opět krok přesně opačným směrem. Pokud chci dobrého hráče, musím mu dát prostor se naučit hokej, a vytvořit férové a konkurenční prostředí - nesmím činit pravý opak.

5. Tabulkový systém, zakazování dětem zlepšovat se mimo rámec klubu, mládežnické soutěže s příliš velkým počtem účastníků a s minimální kvalitou, a další typické nešvary našeho prostředí, to vše přetrvává beze změn neuvěřitelně dlouho až do dnešních dnů. Někdy bych řekl, že kdyby někdo chtěl zabít český hokej, zřejmě by si vybral podobnou cestu, kterou zvolila naše svazová garnitura a které se víceméně stále drží dodnes. Kluby samozřejmě nesou obrovskou část viny na současné situaci, ale hokejový svaz jim v tom celé roky skvěle a zištně asistoval.

Proč?

Konečně to otevřeně naznačil v nedávném rozhovoru Jiří Hrdina, který uvedl, že "...svaz v čele se svým šéfem vnímá tlak klubů (na velký počet soutěží, akademií a tedy i peněz od svazu), a tyhle týmy pak na konferencích volí vedení svazu. Svaz jim podle mě dělá úlitbu, aby pak dostal jejich hlasy. O ničem jiném to ani být nemůže. Když se o tom bavím se Slávou Lenerem, tak mi potvrdí, že je to špatně."

Tak tady to máte. Naprosto se pod to podepisuji. Mám snad nějakou vizi, ale tu změním, protože se díky tomu opevním v atraktivní a dobře honorované svazové pozici na "sto let". Přitom ale zradím to hlavní, proč tam jsem - rozvoj hokeje v naší zemi. Těm lidem to nedělá potíž a to je důvod, proč si jich nevážím a mám jim to za zlé. Jiné dílčí dobré kroky nemohou toto zásadní selhání zastřít ani omluvit.

Dnes jsem si přečetl rozhovor Filipa Pešána na seznamu, a musím napsat, že to je zajímavé. Dlouho byl klid, vyčkávalo se. Je ale po mistrovství a je zřejmé, že to ticho a klid už nejde udržet, že je třeba konečně "něco" říct. Ty avízované kroky by znamenaly jediné - narušení oněch letitých a fungujících vazeb vlivných klubů a vedení svazu. Ta zmíněná "úlitba" klubům by postupně přestala fungovat. Drastické snížení počtu akademií  i počtu týmů v juniorských a dorosteneckých extraligách by dolehla i na velké kluby, a ty by se samozřejmě bránily prostředky, které drží v rukou. Není umění konstatovat to co každý vidí a slyší, ale to, co je pod čarou. Ty nitky, za které tahají vlivní, aby se udrželi.

Všimněte si jedné věci, že nejvyšší vedení svazu se poslední dobou vůbec nevyjadřuje k "obtížným tématům" a tipnul bych si, že roli černého Petra má sehrát právě Filip Pešán. Půjde za nepopulárními kroky, začne šlapat klubům na kuří oka, ale ty si to nenechají líbit a začnou tlačit na vedení svazu. Tam budou za bukem v klidu vyčkávat, jak se situace vyvine. Mají stále jedno eso v rukávu. Pokud by se i pod nimi v určité situaci začala kývat židle, vždy můžou Pešána pod nějakou záminkou, kterou už možná chystají, odstřelit, a být zachránci klubů a statusu, který přece tak dlouho a skvěle funguje.

Skvěle pro své aktéry, mizerně pro český hokej.  

 

zdroje

https://www.sport.cz/hokej/reprezentace/clanek/1984273-ceska-chytrost-vzdyt-to-je-totalni-nesmysl-cili-se-pesan-pri-hodnoceni-urovne-zdejsiho-hokeje.html?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#hp-sez

 

https://www.sport.cz/plus/clanek/1976434-hrdina-tepe-do-krale-podivejte-se-kam-jsme-se-pod-nim-posunuli-nasi-juniori-tragedie.html#section-artcl

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Zmena systemu????? odpovědět
Od sezony 2022/2023 jak rekl Kral by mely byt zmeny v mladeznickych soutezich
Nejvyšší juniorská liga: nyní 20 celků > nově 14
Nejvyšší dorostenecká liga: nyní 30 celků > nově 24
Chance liga: nyní 18 celků > nově 14 celků
To je snad prvni dobra vec od hokejoveho svazu co udelal,ale moc tomu neverim,protoze jak znam ty skorumpovane svazaky typu Krale,Lenera,Pesana a dalsich nechutnych individui na svazu,tak ti jsou to dobre rozhodnuti ohledne mladeznickych soutezi jeste schopni nekolikrat zmenit tak uvidime jak to dopadne!
https://isport.blesk.cz/clanek/hokej/389564/sef-hokeje-bouchl-do-stolu-zuzujeme-mladeznicke-souteze-rekl-kral.html

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Penco.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

hokejbal_mcr_2009.jpg

Reklama