Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Titul Liberci přála celá republika

 

Chtěl bych pogratulovat celému libereckému hokeji.

Ten titul tam chyběl. Je to sportovní organizace, nebo přesněji - sportovní prostor, kterému v šíři sportovního zázemí libereckého Sportparku a zdařilé koncentraci všeho podstatného pro velké sportovní projekty nemůže u nás nikdo konkurovat.

Když jsme se rozhodli přestěhovat do Liberce, někteří odborníci kolem hokeje to tehdy nechápali. Citoval jsem na tomto místě před těmi šesti roky hráčského agenta Aleše Volka, který mi s tím přesunem z Brna do Liberce tehdy pomáhal, v tom duchu:

"...A proč zrovna Liberec. Mají tam zázemí, ale nikdy tam nedosáhli v mládeži ani s áčkem nic, co by stálo za řeč. Něco je tam špatně, něco tam nefunguje..."

Tehdy měl mládež v Liberci od mladšího dorostu dolů na starost Honza Šťastný. Bylo ho všude plno, staral se a bylo to vidět na každém kroku. Získával kvalitní děti do organizace, slyšel na rozvoj hokejových dovedností, na rozvoj zázemí. Toužil po úspěchu a byl pro něj ochoten tvrdě pracovat. Odtrénovat i osm hodin na ledě každý den o Vánocích mu nedělalo problém. Né že by mu to někdo nařídil, od si to tak vymyslel a naordinoval sám. Po letech setkávání se s některými trenéry, které ta práce bavila jen po určitou mez, to pro mě byl hotový balzám na duši.

Filip Pešán měl tehdy pod palcem nejen celou mládež. Byl ochoten se bavit o zajímavých námětech, ale také prováděl selekci různých myšlenek a projektů, kterými jsem je občas až zahlcoval. To jsem mu měl občas za zlé, přesto zde obecně vládla skvělá tvůrčí atmosféra, kterou jsem si skutečně užíval už proto, že z těch věcí produkovaných vysoko nad rámec tehdejších zvyklostí v našem hokeji mohl profitovat i můj syn. Tréninky dovedností, ledy navíc, hokej hrou...každý den bylo něco ráno a odpoledne běžné tréninky. Prostě hokejový ráj.

Záhy jsme pro Bílé Tygry Liberec získali první hokejový titul v historii. Osmá třída to tehdy v Pardubicích premiérově vybojovala. V Kometě jsme byli na tituly zvyklí, brali jsme je každý rok. Pro Liberec to ale bylo něco úplně nového, všichni z toho byli hodně nadšení.

Jakoby nastal zlom, pak už tituly přibývaly prakticky každoročně. Největšími osobnostmi toho prvního roku se zlatou medailí se stal Pavel Zacha, který byl oceněn jako nejlepší hráč závěrečného turnaje MČR, ale podobně se v obranné fázi prezentoval i Filip Pyrochta. V brance kraloval Aleš Stezka. V pardubickém dresu naopak hodně vynikal Michael Špaček. Všichni ti kluci dneska už působí v Kanadě nebo v USA.

Kromě toho okouzlil tehdy ten malý český mládežnický hokejový svět Liberec v tom, že celý tým odcestoval na mistrovství republiky ve společenském oděvu. Tmavomodrá saka a bílé košile vyznívaly skvěle a podtrhly celou tuto akci. V USA naprosto běžná věc zde způsobila pozdvižení. Kluci sklidili velký společenský úspěch. V této sezóně se tento trend na základě odezvy této zkušenosti rozšířil i do naší extraligy dospělých. Všichni, kdo to tehdy v Liberci zaznamenali, to přenesli do svých týmů. Honza Šťastný jako Růžičkův asistent do Chomutova, Filip Pešán do Liberce a tehdejší trenér Bílých Tygrů Jiří Kalous do Třince. Tedy nejprve  do předsezónní Champions League.

Dlužno podotknout, že Sparta tohle zavedla už tři roky zpět v rámci své účasti v Champions League a na domácí zápasy jsou obleky povinné už dvě sezóny.

Tehdy to bylo odstartováno a teď k tomu přibyl další významný mezník. První liberecký mistrovský titul v kategorii dospělých. Už není možné říct, že to je v tom Liberci nějaké divné, protože tam nikdy na nic pořádného nedosáhli. Tím spíš, že Česko není na rozdíl od Kanady zaměřeno na mladé talenty ale jen a jen na dospělý hokej. Který ale stále chřadne - právě z důvodu toho nezájmu veřejnosti i klubů o děti a mladé hráče. Je to takový kolotoč.

Hlavně bych proto chtěl poblahopřát mladým hráčům v dresu mistrovského Liberce, i jejich rodičům.

Tomáši Havlínovi, Janu Ordošovi a Dominikovi Lakatošovi, kteří byli součástí té úspěšné jízdy letošní sezónou. Jen škoda, že jejich role byla občas okrajová nebo epizodní. Mám sklony k tomu odseparovat veškeré to dění a šum kolem a soustřeďovat se pouze na aspekty rozhodující o rozvoji mladého hráče. Zažili jistě skvělé okamžiky a atmosféru, vlastní rozvoj zůstává otázkou a prokážou ho až další měsíce.

Co tedy stálo za úspěchem Liberce, přepsáním několika statistik i suverénní jízdou v playoffs?

Samozřejmě nejen pozvednutí mládeže nebo saka s kravatou stojí za tou změnou. Tím hlavním je pevná pozice trenéra týmu a nemožnost, nebo přesněji - větší obtížnost hráčské revolty proti němu. Potom také šikovné nákupy před sezónou. To byl zásadní krok směrem k titulu.

Hodně důležitým prvkem je změna v přípravě mužstva. Oproti době před dvěma roky se jedná o obrátku o sto osmdesát stupňů. Není to tak dávno, co byli hráči angažující pro sebe soukromého kondičního trenéra postupně vyštváni z Liberce jako nebezpečný cizorodý element. Tehdy mohl hráč s kondičním trenérem za všechny problémy týmu i za obdržené góly. Třeba ani nemusel být v daném okamžiku na ledě - stejně byl na vině. Někteří odešli, jiní pochopili a raději se přestali s kondičním trenérem stýkat.

Dnes je naopak tato složka pozvednuta na první místo a vše v oblasti kondice bylo svěřeno odborníkům. Bylo to vidět nejen ve vyřazovacích bojích. Liberec musel i proti Spartě dotahovat vedení soupeře, ale od poloviny zápasu začínalo být zřetelné, že tomu tlaku nemůže soupeř dlouho vzdorovat. Vše je o aktivním pohybu, ten se Liberci podařilo na české poměry hodně zvednout. To bylo tím hlavním, čím se lišil od své konkurence.

Příslib Liberce není jen v tom, že získal titul. Jedinou jistotou v našem hokeji je fakt, že na konci každé sezóny známe mistra české extraligy. To nemá nic společného s tím, zda se náš hokej zvedá nebo padá dolů. Titul Liberce ale může nastartovat změnu správným směrem - myslím, že se tak už děje. Těch pár věcí, které se někomu konečně podařilo jinak nastavit, totiž nutí další kluby chovat se stejně. Najednou se začínají předhánět v angažování kvalitních lidí k mládeži. I to dost Liberci pomohlo. Poprvé se jim vyplatilo pracovat s mladými i finančně. Za brankáře Vaněčka a útočníka Zachu přibylo do klubové pokladny hezkých pár miliónů. Vedení najednou pocítilo, že je rozdíl ty peníze mít nebo nemít. České hokejové kluby dnes neodhánějí, ale naopak loví kvalitní kondiční trenéry, mění strategii. Po Filipovi Pešánovi by měl získat podobné postavení v klubu i trenér Petr ve Vítkovicích.

Můžete namítnout, že podobně se choval i Vladimír Růžička ve slavných dobách Slávie. On měl neotřesitelnou pozici, což mu v tom pomáhalo, i on angažoval svého zetě jako kondičního trenéra a dal mu prostor v klubu. To mu umožnilo držet Slávii nahoře i s papírově slabším týmem.Slávia vítězila, ale nedominovala a neválcovala konkurenci. Nebyla roznětkou, která by nastartovala nové trendy v našem hokeji, jako se to možná nechtěně podaří Liberci.

Pokud se konkurence rychle poučí, už příští rok to bude těžší. To by znamenalo, že extraliga jde nahoru.

Čas ukáže, jak se liberecký hokej bude rozvíjet dál. Před dvěma sezónami odešel z organizace Jan Šťastný, který do Liberce přivedl celý houf velice perspektivních mladých hráčů. Teď odchází do brněnské Komety i šéf liberecké mládeže, dlouholetý trenér juniorky a reprezentační šestnáctky. Mgr. Petr Haken.Spolu s ním jde do Komety i kondiční trenér Míla Peca, který Petrovi Hakenovi pomáhal s kondiční přípravou u liberecké juniorky v posledních letech.

http://www.hc-kometa.cz/clanek.asp?id=Priprava-ze-stare-skoly-uz-v-Cesku-dlouho-neni-jen-se-o-tom-nemluvi-rika-Milos-Peca-7918

Bude otázkou, zda v Liberci dokážou tyto dvě velice silné a výrazné osobnosti plnohodnotně nahradit.

Prozatím se zdá, že mezitím vyrostli mezi trenéry kvalitní nástupci těch, kteří odešli. Možná budou mít o něco snadnější roli, vždyť Bílí Tygři jsou momentálně obrovsky v kurzu. Mladí talenti se tam dnes hrnou sami. Nic proti Spartě, ale měl jsem pocit, že ten titul Tygrům přála snad celá republika. Dokonce mi dnes volal otec jednoho velice dobrého mladého hráče z Prahy. Jeho syn je ještě mladý, finální výběr klubu provedou až za rok nebo za dva. Sledovali spolu finále extraligy přímo v O2 aréně a byli nadšení. A jeho syn prý se rozhodl, že by chtěl odejít taky do Liberce.

No, proč ne? Vždyť Liberci dnes už nechybí  vůbec nic!?!

  

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Miloš Peca odpovědět
Chtěl bych se zeptat jak řešíte odchod Miloše Peci do Komety? Je to problém pro Pavla, anebo už je natolik schopný samostatně fungovat, že mu Peca akorát posílá tréninkové plány?

Několikrát jste Pecu v článcích zmiňoval a pochvaloval si jeho metody. Zajímalo by mě jestli změna kondičního kouče může úplně otočit přípravu hráče a změnit jeho návyky. 100 koučů, 100 názorů. Je toto v přípravě takto mladého a exponovaného hráče problém začít s jinými metodami tréninku?

Z článků, které jste zde dával i z videí, které jsme zhlédl mi přijde, že se Peca snaží každému hráči ´ušít´ trénink na míru. Hledá kde jsou jeho slabiny a potom se snaží nedostatky odstranit. Toto je alchymie a někdy velký zásah do zažitých pohybových vzorců hráče. Viděl jste viditelné výsledky za tu dobu co Peca vedl vašeho syna?

Toto je, myslím, velmi zajímavé téma, ale pokud neodpovíte, nebudu se divit.
icon odpověděl(a)
Odchod Miloše Pecy neřešíme. Odešel působit z Liberce vzdáleného 260 km od našeho bydliště do Brna vzdáleného pouze 50 km. Takže se jedná o přiblížení vzdáleností. Odkaz na jeho článek na stránkách Komety jsem přidal do textu nahoře. Pavel se s Mílou Pecou dohodl na letošní letní přípravě v Brně, ale není to tak, že by na ní byl úplně závislý. Letos trénoval podle sebe, ta jejich vzájemná spolupráce prošla několika fázemi, kdy fungoval každodenní kontakt, ale několikrát byla na čas i úplně přerušena. Teď vstupuje do další fáze a čas teprve ukáže, co se bude dít dál. V každém případě je Míla Peca velice kvalitní trenér, který hodně studuje a zajímá se o svou profesi, sleduje nové trendy, snaží se posouvat dopředu. Souhlasím, že problematika kondičních trenérů je velice zajímavé téma pro rodiče sportujících dětí, víc bych uvedl v souborném článku, který připravuji.

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Aqueko2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

MonikaaLona.jpg

Reklama