Kamevéda

Menu

Odkazy

Uživatel

Počítadlo

Reklama

Kategorie: Domů

Tlak na likvidaci tabulek v hokejovém hnutí sílí - poslední vývoj a příběh mladého hráče ze Šumperka

 

V posledních dnech jsem nedisponoval žádným časem k vyřizování agendy kolem Univerzity rodičovství Kamevéda ani těchto tradičních hokejových stránek. Proto se k tomu dostávám až teď. Zdá se, že doba nazrává k řešení tabulek nějakým definitivním způsobem. Byl jsem překvapený tím, že i někteří vyloženě konzervativní sportovní redaktoři roky podporující vládnoucí hokejový "establishment", kteří vždy šli s hlavním  proudem a hlídali si, aby někoho z mocných náhodou nerozčílili "nemístnou" adresností svých postřehů a napsaných vět, vytvořili jednoznačně kritický článek ohledně tabulek a existujícího přestupního řádu ČSLH.

http://isport.blesk.cz/clanek/muj-isport-blogy-redaktori-pavel-barta/305828/tabulky-diskriminuji-ceske-hokejisty-svycari-to-maji-naopak.html

 

Dokonce i Vladimír Růžička se postavil proti tabulkám ve svém posledním rozhovoru v deníku Sport.

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-tipsport-extraliga/305794/ruzicka-o-odstupnem-platit-za-hrace-bez-smlouvy-to-je-hodne-divny.html

V tomto případě mě postoj Vl. Růžičky st. určitě těší, protože ke svržení snad největšího průšvihu v dějinách českého sportu - dětských hokejových tabulek, je zapotřebí jasně vyslovená kritika z mnoha úst, aby to s hokejovými potentáty konečně hnulo.

..........................................

http://isport.blesk.cz/clanek/hokej-tipsport-extraliga/305786/hokejove-nevolnictvi-v-extralize-kdyz-volny-cesky-hrac-neni-volny.html

V tomto článku bych zase polemizoval s názorem, že "...u mládeže tabulky nějaký význam mít můžou..."

Jsem jednoznačně přesvědčený o tom, že v logicky, spravedlivě a funkčně nastaveném systému naopak tabulky musí nejdříve, definitivně a navěky zmizet především z mládežnického hokeje. Protože obchodování s nezletilými dětmi je to nejhorší, co se v našem sportu mohlo stát. Nikdo, kdo by to s nápravou a restartem našeho hokeje myslel vážně, se jich ani náznakem nemůže zastávat, protože s nimi prostě nemůže fungovat.

K dokreslení celé situace bych chtěl prezentovat dopis prarodiče mladého hokejisty, který si v současnosti opravdu "užívá výhod"  tohoto českého tabulkového vynálezu, zažívá stres a zklamání z prostředí, které roky ve svém volnu podporoval, aby v této kritické chvíli zjistil, jaký systém vlastně svým nadšením a pomocí posiloval.  

Článek prarodiče mladého hráče ledního hokeje určený pro místní tisk v Šumperku:

Dnes jsem si se zájmem přečetl váš článek - zprávu ombudsmanky p.Šabatové o částkách za přestupy ml.hokejistů. A to mi nedá, abych si dovolil uvést pár konkrétních příkladů.

Mám vnuka,kterého jsme spolu se synem přivedli před 10lety poprvé na led a přihlásili ho do hokejového klubu, kde celou dobu vyrůstal. Nyní, v jeho 14letech, jsme byli osloveni spolu s ním, zdůrazňuji "osloveni",prof.agentem na hledání ml.talentů do hokejové akademierenomovaného klubu. Pro 14ti letého kluka je tento přestup životním krokem a velká čest se tam dostat, navíc má-li talent a klub to poznal. Podle tabulek i pro mlaďochy je odstupné r.2004 8tř.70000kč. Ročník 2003,což je náš případ, je ještě vyšší. Přestupní řád dává klubům i hráčům možnost volby, jak tento přestup v odstupném uhradit i uskutečnit, ale to není zdaleka vše.Nedílnou součástí smlouvy, kterou jsme podepsali, je "Rozpis finančních nákladů hráče led.hokeje" za všechny sezony odehrané v mateřském klubu, to jsou náklady za daný ročník dělené počtem hráčů v dané třídě. Tohle jsou nemalé sumy,které se pohybují i ve statisícových částkách, což je i náš případ,kdy se o rodiče pokouší mrtvice. Je jisté,že malý klub není nadšen, že mu ml. talenti utíkají, ale proč se pak zřizují hokejové akademie,které posvětil svaz?

Snad pro to,aby se oslovený mladý talent zlepšoval, aby jeho tělesná i duševní výkonnost rostla,ne?  Tak si to myslím na rozdíl od jiných funkcionářů já.Tohle má být smyslem výchovy akademií, ale ze strany mateřského klubu začne boj o hráče,který si vyslechne spousty uštěpačných i arogantních narážek na sebe i na budoucí klub, kam se chystá přestoupit. Dohoda mezi kluby proběhne a rodič na závěr dostane dárek od klubu v částce za tzv.výchovné, až se mu z toho zatočí hlava.Já za celou dobu co doprovázím vnuka po ledě, jsem neviděl,že klub dá hráči něco zadarmo,přestože se k tomu ve smlouvě zavazuje,od tkaniček počínaje, po další a další součásti výstroje,které platí rodič sám a tyto částky se zvyšují každoročně s růstem kluka,veškeré turnaje, ubytování, cesty os.vozem po různých akcích, vše si rodiče platí sami, i to pohoštění pro VIP na domácích turnajích pro všechny zúčastněné trenéry. Každoročně se platí oddílový příspěvek,což je desetitisícová částka,město přispívá na provoz ZS, klub má zcela jistě dotace a rodičům vzniká vítr v peněžence jak kluk roste, sílí a láme hokejky jak na běžícím pásu.Pak dostanou vyúčtování výchovného a jsou zralí na koronárku.

Je opravdu přinejmenším podivné,že některé kluby ze kterých přecházejí ml.hráči do akademií, tyto velké sumy nepožadují a přitom je smlouva stejná, takže jak to tedy je?

Ale tahle otázka už patří zcela jistě do úplně jiné kategorie. Smyslem tohoto mého malého zamyšlení je to, aby rodiče dalších mladých začínajících hokejistů velice pečlivě zvážili své podpisy na smlouvách, prostudovali si, co smlouva nabízí i povinuje plnit vůči hráči i opačně./trenéři,materiál,rozhodčí,soustředění atd,tohle vše si platí rodič sám/. Pak se teprve ukáže, zda "Rozpis finančních nákladů na hráče ledního hokeje" je strašákem,či zrůdností klubu.

........................

 

Vážený pane Zacho,

se zájmem jsem si přečetl 10.6 článek v novinách o přestupových částkách ml.hokejistů a Váš komentář k tomuto tématu. Dlouho, hodně dlouho sleduji Váš boj a snahu o nápravu příspěvků a dalšího dění v našem hokeji a to mě nyní donutilo Vás oslovit a požádat o radu. Jmenuji se Jiří Hrůzek a jsem nyní  důchodce  (r.1951) s občasnou výpomocí v našem hokejovém klubu HK Mladí Draci Šumperk, co se týče cest na zápasy, turnaje VTM, atd. Podotýkám, že vše bez náhrady, ale s vědomím pomoci ml. klukům. Mám vnuka, který je r.2003 a právě zde začínal ve 4 letech s hokejovými krůčky.Před měsícem se uskutečnil po velkých problémech ze strany mateřského klubu přestup do hok. akademe HC Oceláři Třinec. Jako ml.dorostenec z 8třídy, kterou dokončuje nyní už v Třinci.Vše inicioval agent

(skaut), který má na starosti tyto výběry ml.talentů. Chci jen na okraj říci,že vše proběhlo naprosto profesionálně s kompletním vysvětlením co očekávají,ale i nabízí, včetně bydlení v rodině dalšího ml.hokejisty z Hodonína, který byl taktéž vybraný do akademie. Jenže za krátkou dobu nastaly první potíže. Kluby HK Ml. Draci Šumperk i HC Oceláři, se dohodly na nemalé částce,kterou Třinec zaplatil a  nyní ještě chce Šumperk po nás 103000kč. Za tzv.výchovné, které nám úplně vyrazilo dech. Zajímavé je to,že toto výchovné za chlapce z Hodonína jeho bývalý klub nepožadoval. Třinec má o vnuka eminentní zájem, je bek, pravák s ofenz. pojetím hry i dobrými fyz. parametry už ve 14letech. Proto jsem napsal krátký článek se zamyšlením o těchto přestupech pro další rodiče co dají své děti na hokejové stadiony a požádal jsem redaktora Šumperského deníku o jeho zveřejnění. Ted nastává otázka, zda se obrátit na soud,nebo řešit tento nemalý problém jinou cestou.Nabízí se otázka,zda je vůbec něco takového možné, když platíte ročně 10500kč jako odd. příspěvek,vše ostatní hradíte z vlastní kapsy, přestup se dohodl  a pak vám dají tuto částku na závěr k uhrazení z vlastní kapsy. Proto si velmi vážím Vašich znalostí s touto problematikou a zároveň prosím o radu jak dál postupovat. Děkuji mnohokrát za trpělivost  a přeji Vám i celé Vaší rodině jen samé pozitivum a krásné léto.

Jiří Hrůzek, Šumperk

 

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, - odpovědět
Třinec?Hrob pro mladé hokejisty.Kdo může tak uteče.Radší menší klub,kde je šance hrát i poté co z vás nebude junior.
odpověděl(a)
A co bude hrát v tom malém klubu když nemají juncky a na muže nebude mít ? Dá ho do jiného klubu pak do dalšího a nebo nacpe někomu peníze.Dobrá cesta 10 10 10 10
odpověděl(a)
Menší klub,tím myslím organizace finančně slabší,kde se netočí miliony kolem posil,ale z důvodu čistě ekonomických se začleňují vlastní odchovanci.Třinec,Kometa,Sparta,tam mladí nemají šanci.
Jak to chodí v Třinci nemáte nejmenší ponětí,pokud by jste to věděl,dobrou cestou by jste to určitě nenazval.Proč si myslíte,že největši talent a místní odchovanec Jašek radši utekl do Liberce.A to měl štěstí,že za něho byli ochotni zaplatit,se zbytkem se zametá jak s hadrem.Asi tak,ale Třinec zní dobře.
odpověděl(a)
Je nějaký klub v ČR dobrý? 10
, odstupne odpovědět
tlak pres media uz tady byl, tlak pres soudy uz tady byl a nic. ale co tady jeste nebylo je tlak pres penize. rodice stavkovat nebudou, na to jsou moc rozstepeni a zainteresovani. ale krome nich jdou do hokeje penize z msmt a z obci. co takhle pres tu asociaci rodicu oslovit dopisem ministerstvo a vsechny obce s mladeznickym hokejem a strucne a jasne jim vysvetlit problematiku odstupneho u deti. verim, ze mnozi z nich, kdo rok co rok priklepavaji penize hokejove mladezi o tomto nevi. a verim, ze argumentace klubu, ze oni hradi za deti nejake naklady by se jim diky znalosti vyse jejich ucasti hrube nelibila. pokud by ministerstvo skolstvi a nektere obce dali svazu jasne najevo, ze se jim takove praktiky nelibi a ze nebudou svaz a kluby podporovat, dokud takove praktiky v mladeznickem sportu potrvaji, verim, ze pak by nebylo zadnych soudnich tahanic a medialnich kampani zapotrebi a svaz by se rychle umoudril.
, Další článek.... odpovědět
Domnívám se,že úvod tohoto článku to vystihuje naprosto přesně....

"Nápadů, jak pomoct českému hokeji k velkým medailovým radostem, existuje celá řada. Chybí ale vůle a odvaha je realizovat. Nad zdravým rozumem totiž často vítězí vypočítavost."

https://sport.aktualne.cz/hokej/zrusit-tabulky-zredukovat-juniorku-napadu-je-dost-staci-chti/r~3db1316a531b11e7a557002590604f2e/

KAMEVÉDAFacebook Kamevéda

Používáte socilní síť Facebook? Pokud ano sledujte stránku Kamevéda! fb

Sponzoři

Prolog2.jpg

DrillBook

Informace o DrillBook, jak objednat a slevový kod najdete v článku (stačí kliknout na obrázek)
drillbook

Náhodný obrázek

PF_2012.jpg

Reklama