Postoj k této neuvěřitelné anomálii v dějinách českého sportu musí být jednoznačný. Tabulky v současné právní úpravě a z hlediska dlouhodobě probíhající praxe v českém hokejI nejsou akceptovatelné z hlediska lidských práv a práv dítěte.
V dokumentu OSN, Úřadu vysokého komisaře pro lidská práva, Sekretáře Výboru pro práva dětí Paolo Davida, se v oblasti upravující práva dětí ve sportu uvádí, že:
Práva dětí ve sportu jsou upravena Konvencí práv dítěte přijatou OSN v roce 1989, kterou záhy ratifikovalo 191 států. Konvence se poměrně vyčerpávajícím způsobem zabývá úpravou práv dětí v oblasti sportu.
Z jednotlivých ustanovení vyplývá, že český tabulkový systém je z hlediska dodržování základních lidských práv dítěte systémem protiprávním a neakceptovatelným.
Nelze jej upravovat ani vylepšovat, je nutné jej okamžitě zrušit a osvobodit český sport od tohoto nezákonného a neetického nástroje vykořisťování a nátlaku na české děti a na mladé české rodiny.
Dítě má podle Konvence právo nebýt diskriminováno (čl. 2), nejlepší zájmy dítěte mají být upřednostňovány nad všechny ostatní zájmy (čl. 3, což v českém hokeji není dodrženo, protože zde jsou nad práva dětí nadřazeny práva a zájmy sportovních organizací), mínění dítěte musí být bráno v potaz při všech rozhodnutích, která se ho týkají (čl. 13).
V komentáři na str. 7-8 Konvence OSN , se uvádí, že:
"...pokud je s dětmi v oblasti sportu obchodováno, stávají se komoditami mezi jednotlivými obchodníky bez ohledu na jejich lidský rozvoj. Neberou-li kluby ohled na vývojové potřeby dítěte, lze toto kupování označit za formu ekonomického vykořisťování, jak je definováno v článku 32. Konvence. Jsou-li děti obchodovány jako komodity v atmosféře nátlaku a vykořisťování (což se v rámci českého mládežnického hokeje mnohonásobně událo - a v některých klubech se tak dělo pravidelně a systematicky), lze v takových případech nahlížet na děti jako na oběti formy handlování a prodeje podle čl. 35. Konvence, a stávají se vlastně oběťmi současné formy otroctví.
Zatímco například Francie přísně dodržuje práva dítěte a nesmí s nimi do osmnácti let být obchodováno ze strany klubů, federací, agentur ani reklamních partněrů, dítě nesmí být vedeno pod žádnou smlouvou a poplatky za sportovní přestupy jsou pouze symbolické, hradící náklady na administrativu těchto postupů s registrací, Česká republika trpí tyto moderní forma dětského otroctví a ponechává děti naprosto bez ochrany vychytralcům a spekulantům s dětským masem.
Právo dětí na svobodu sdružování (Konvence OSN...)
Příklad porávního výkladu:
Když chce talentovaný sportovec přestoupit do jiného klubu, a původní klub požaduje při uvolnění zaplatit za to, že věnoval své úsilí "výchově šampiona", potom v tomto typu obchodování nejsou práva a zájmy mladého sportovce respektovány. Zvláště v případech, kdy požadovaná částka byla pro nový klub příliš vysoká (což je opět běžná praxe v českém mládežnickém i dospělém hokeji, pozn. autora).
V takovém případě je porušeno pravidlo čl. 15 Konvence o Právu dítěte na sdružování (uvádí Konvence OSN).
V basketbalu a fotbalu v Belgii a v Luxemburgu bylo soudům předloženo k řešení několik případů, a soudci opakovaně uznali právo mladého sportovce svobodně si vybrat svůj sportovní klub. Jeden z belgických soudců v ospravedlnění rozsudku dokonce vyslovil názor, že: "...děti nelze považovat za zpeněžitelnou komoditu a otroctví bylo v Belgii zakázáno už před staletími..."
Nicméně, v českém sportu mají tyto otrokářské praktiky stále navrch a manažeři našich klubů se je nestydí obhajovat ještě i v dnešní době. Přitom, špičky ČSLH mají právnické vzdělání, hokejové kluby využívají služeb právníků, takže se tak v žádném případě neděje z neznalosti, omylem či nedostatku informací nebo všeobecného přehledu, ale záměrně, protože je to výhodné pro vládnoucí mocenskou skupinu v českém hokeji (ale diskriminující a protiprávní vůči většině sportovců v této zemi).
A děje se tak na úkor nejzákladnějších práv a svobod českých dětí!
Znění konvence mám k dispozici v českém překladu a v plném znění. Domnívám se, že při provedení konfrontace s Konvencí OSN, jejíž principy jsou z hlediska práva dítěte uznávána v drtivé většině civilizovaných zemí světa už více než 26 let, je argumentace obhajující tabulkový systém v mládežnickém hokeji naprosto neudržitelná a neobhajitelná.
TABULKY NELZE RESTAUROVAT !
TABULKY LZE POUZE ZRUŠIT !
autor článku
JUDr. Pavel Zacha
Komentáře