VÁNOČNÍ TURNAJ 7. TŘÍD VSETÍN 26. - 27. PROSINCE 2008

Sestava na turnaji: brankáři Machorek a Vávra

Obrana: Štancl, Zbořil J., Nossek T., Cívka, Voškeruša, Porzer

Útočníci: Garčic, Zacha, Jenyš, Vlček, Boltvan, Polzer, Bláha, Weiss, Švejda

Brankáři:

Jakub Machorek odchytal utkání proti Vsetínu a Prešovu (90 minut) s bilancí 3 obdržené branky a 33 úspěšných zásahů. Úspěšně kryl dva trestné nájezdy v utkáních proti Vsetínu a Prešovu.

Jakub Vávra odchytal  zápasy s Vítkovicemi a Lipt. Mikulášem (90 minut) s bilancí 6 obdržených branek a 22 úspěšných zákroků

Branky/asistence za celý turnaj:

Obránci: Štancl 1/1, Zbořil 1/0, Nossek 0/0, Cívka 0/0, Voškeruša 0/0, Porzer 0/0,

Útočníci: Garčic 5/1, Jenyš 3/3, Zacha 3/2, Boltvan 2/3, Vlček 1/2,  Bláha 1/0, Weiss 1/0,       Polzer 0/0, Švejda 0/0

Turnaj vynikající úrovně zorganizoval realizační tým a rodiče hráčů Vsetína. V prvé řadě se jim podařilo pozvat výborné týmy a umožnit tak všem účastníkům odehrání kvalitních zápasů. Toto byl také hlavní cíl naší cesty do Vsetína. Turnaj trval dva dny. Všichni účastníci odehráli během této doby čtyři utkání na 3 x 15 minut čisté hrací doby. Trenéři byli spokojeni s kvalitou soupeřů. V naší hře byly některé dobré momenty, ale určitě převažoval rozpačitý dojem z množství nedostatků v celkovém projevu úřadujících mistrů republiky.  Těch nedostatků bylo možná více než si většina z nás před turnajem připustila.  Zda je příčinou  únava a dlouhá cesta do Vsetína, nebo šli někteří hoši po prvním dnu  později spát  a ráno proto připomínali „spící pany", jestli je vánoční blahobyt natolik rozhodil nebo neměli tu pravou motivaci, zda má tým slabší fyzičku a od třetího utkání už hráči neměli z čeho brát, zda tým rozhodily příchody většího počtu nových hráčů, to všechno bylo slyšet jako důvody omlouvající vystoupení Komety Group ve Vsetíně. Také se dalo namítnout, že ještě několik vteřin před koncem posledního utkání turnaje jsme stále byli na prvním místě. Ale přiznejme si, že by to bylo za předvedený výkon proti Vsetínu nevýchovné pro hráče a také nezasloužené.

Po posledním ligovém utkání si mohl přečíst ke svým výkonům hodně chvály Jakub Machorek.  V obou utkáních byl naším nejlepším hráčem na ledě. Proti Prešovu doslova exceloval, proti Vsetínu nás uchránil od výrazného debaklu. Jeho statistiky jsou po dvou nejtěžších zápasech vynikající.  Byl jediným hráčem, který mohl odjíždět z „Lapače" s pocitem výborně odvedeného výkonu bez jakýchkoliv připomínek.

Jakub Vávra určitě také nezklamal a měl dost dobrých momentů v obou zápasech, ale jeho výkony nejsou ještě tak spolehlivé.

V utkání se Vsetínem selhala naše obrana na celé čáře. Takové chyby byly u našich obránců k vidění v prvních ligových  utkáních, kdy se teprve dostávali do hry. Zjistit příčiny takového selhání bude úkol pro trenéry s ohledem na naše ambice na letošním mistrovství republiky, pokud se tam probojujeme.  Soupeř byl jistě vynikající a hodně nebezpečných situací si vypracoval díky své kvalitě, ale hodně našich hráčů mu další šance a převahu doslova nabízelo na „stříbrném podnose".

Je to sport a nikdo není dokonalý, ale když jsem po první třetině pozoroval, jak někteří hráči rozverně řeší, jaká legrace byla na pokoji předchozí den a vůbec se nezabývali tím, že je soupeř sice ještě bez brankového efektu dost potupně drtí ve vlastní třetině, připadalo mi, že náš tým nějakou menší lekci potřebuje a koleduje si o ni svým přístupem i předvedeným výkonem - nevýkonem.

Naše obranná hra však selhávala už v předsunuté linii u našich útočníků. Přestože trenéři už na křídelní útočníky doslova  křičí a nutí je ,aby okamžitě tvrdě napadali   zakládání protiútoků soupeřem, má jejich snaha pramalý efekt.  Hráči se bojí napadat, někteří ztrácejí zájem o hru jakmile nemáme puk ve své moci a naopak ožívají a mění se v dravce sprintující dopředu s cílem zisku bodů v útočné činnosti. Rozdíl v aktivitě v útočné a obranné činnosti je u některých útočníků markantní. Na vině je určitě také kvalita většiny utkání  v ligové soutěži, kdy není třeba odpovědné defenzívy. Při utkáních se soupeři na úrovni Vsetína potom doplácíme na neochotu nebo neumění bránit akce soupeřů už v zárodku našimi ofenzivními hráči.

Námětů k přemýšlení a ke zlepšení přinesl turnaj bezpočet. Trenéři jistě řešení najdou a můžeme být jenom rádi, že k odhalení nedostatků v naší hře došlo ještě v této době.

Jednou z velmi dobrých aktivit trenéra Jana Niznera v době vánočního volna jsou dobrovolné posilovací tréninky po tréninkových jednotkách na ledě, které hráčům mohou t dát dost samy o sobě a mohou jim také poskytnout návod, jak zlepšovat kondici i samostatně. Je jenom škoda, že se těchto tréninků neúčastní celý kolektiv sedmé třídy.  Někteří hráči mají zřejmě tak skvělou fyzičku a sil na rozdávání, že už další zlepšení nepotřebují.

Nerad bych hráčům křivdil, po utkání ze Vsetínem byli zdrcení. Jistě si tu prohru každý z nich nějak vyhodnotil. Bohužel, k tvrdší práci a k úsilí se zlepšit ta zkušenost nepřivedla všechny hráče ani po vystřízlivění ve Vsetíně.

KOMETA GROUP : PREŠOV     4 : 0   (1. utkání turnaje)

Třetiny: 1:0, 1:0, 2:0

Úvodní utkání proti Prešovu nám výsledkově vyšlo, ale soupeře jsme ve skutečnosti tak jasně nepřehráli.  Hráči Prešova byli po výhře nad Vsetínem sebevědomí a velmi nebezpeční. Měli smůlu, že Jakub Machorek v tomto zápase „stáhl mezi svými tyčemi roletu" a nepustil prostě vůbec nic, i když šancí si Prešov vytvořil dostatek. Utkání se povedlo Boltvanovi, který společně s Vlčkem, Weissem a J. Zbořilem rozhodli o naší výhře.

KOMETA GROUP : VÍTKOVICE   7 : 4   (2. utkání turnaje)

Třetiny: 2:2, 1:1, 4:1

Jak lze vyčíst z průběhu třetin, opět to bylo velmi vyrovnané a kvalitní utkání dvou tradičních vyspělých soupeřů. Vítkovice dokonce v jedné chvíli získali vedení 4:3, ale potom už stříleli pouze hráči Komety. K obratu pomohli trenéři stažením hry na dvě lajny v poslední třetině. Utkání se velmi vydařilo první lajně Garčic, Zacha, Jenyš. Každý z uvedených hráčů si připsal tři kanadské body a společně s obráncem Patrikem Štanclem se první pětka postarala o šest branek ze sedmi vstřelených, čímž prakticky rozhodla o výsledku.

VSETÍN : KOMETA GROUP    3 : 0   (3. utkání turnaje)

Třetiny: 0:0, 2:0, 1:0

Kometa do zápasu nastupovala jako favorit s plným počtem bodů, zatímco Vsetín už měl na svém kontě porážku z předešlého dne od Prešova v poměru 2:3. Přestože jsme domácí v první třetině přestříleli v poměru 9:5 na střely na bránu, Vsetín si dokázal vytvořit stejný počet čistých šancí. Machorek odváděl výborný výkon, ale jinak tým Komety pomaleji bruslil a vypadal unaveně.  V úvodu druhé části jsme inkasovali v oslabení tří proti pěti a v desáté minutě jsme prohrávali už o dvě branky. V těchto okamžicích jsme se hlavně v obranné fázi dopouštěli neuvěřitelných chyb a naopak ve fázi útočné jsme nedokázali proměnit ani jasné brankové šance.

Před třetí třetinou se  trenér neodhodlal ke stažení hry na dvě lajny, což přivodilo zvrat v utkání s Vítkovicemi. Důvodem byl fakt, že hráči první lajny nehráli tak, aby na ně mohli trenéři vsadit a nebyli navíc  schopni plnit pokyny trenérů co se chování na ledě týká.  A tak jsme inkasovali šest minut před koncem závěrečné části třetí branku, která o výsledku definitivně rozhodla.  V závěru korunoval svůj výborný výkon v bráně Jakub Machorek zneškodněním trestného nájezdu Vsetína.

KOMETA GROUP  : LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ   7:2  (4. utkání turnaje)

Třetiny: 3:0, 3:0, 1:2

Zaváháním Komety v utkání se Vsetínem jsme si v turnaji značně zkomplikovali situaci. Na druhé straně byl díky tomu závěr této vánoční hokejové akce  nesmírně dramatický. Vsetín mohl před posledním utkáním turnaje s Vítkovicemi brát podle výsledku první až čtvrté místo, tak bylo vše zamotané. Nakonec bral zlato Vsetím po neuvěřitelné chybě obránce Vítkovic pouhých 35 vteřin před závěrečnou sirénou. Tímto infarktovým závěrem odsunuli domácí Kometu Group na konečné druhé místo v turnaji.

Tomuto vyvrcholení předcházel zápas Komety, ve kterém si po lekci z předchozího utkání vzali hráči dostatečné ponaučení a utkání zvládli od samotného počátku. V obranné fázi jsme se nedopouštěli hrubých chyb a k tomu hráči přidali i efektivní koncovku, ve které dominoval hattrickem Garčic, dvěma brankami přispěl Zacha a po jednom úspěchu ještě přidali Jenyš a Bláha.

Je určitě namístě poděkovat organizátorům za vynikající hokejovou akci, která se povedla po všech stránkách. Atmosféra vynikající, souboje vyrovnané a dramatické. Organizátorům není co vytknout. Také ceny pro hráče byly krásné, především poháry a těžké kované medaile budou cennou památkou pro obdarované hráče.